Решение по дело №1117/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260124
Дата: 15 април 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Росица Иванова Ангелова
Дело: 20201420201117
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Враца, 15.04.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският районен съд, VII наказателен състав, в откритото съдебно заседание на седемнадесети март, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                                  Районен съдия: Росица Ангелова

 

при участието на секретаря Ваня Василева, като изслуша докладваното от съдията н.а.х.д. № 1117 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е образувано по жалба на „КАМИБО” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ж.к.Надежда, бл.155, вх.В, ап.71, представлявано от управителя **********., против наказателно постановление (НП) № 18-418-ХХ от 22.10.2020 г., издадено от Директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Враца (РИОСВ – Враца), с което за нарушение на чл.166, т.3 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) вр. чл.165, ал.2 от ЗООС и на основание чл.166, т.3 вр. чл.165, ал.2 от ЗООС и чл.53 и чл.83 от ЗАНН, на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 20 000.00 /двадесет хиляди/ лева.

Жалбоподателят оспорва НП, като твърди, че същото е незаконосъобразно, необосновано, издадено в противоречие с материалния закон и процесуалните правила и моли за неговата отмяна. В жалбата се посочва, че НП е постановено въз основа на незаконосъобразен и необоснован АУАН,  че НП е издадено в нарушение на чл.52, ал.4 ЗАНН, че наложената санкция не е обоснована, че не са спазени изискванията за индивидуализация на наказанието, както и че АНО не се  е мотивирал относно неприлагането разпоредбата на чл.28 ЗАНН

Представител на ответната страна – Директора на РИОСВ - Враца, редовно призован, в съдебно заседание се явява редовно упълномощеният  главен юрисконсулт и отправя искане към съда да потвърди НП, като правилно и законосъобразно, с подробни съображения и аргументи за тази си позиция, изложени в представената писмена защита.

Врачанският районен съд, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:

На 21.05.2020 г. е извършена проверка от междуведомствена комисия, назначена със заповед на МОСВ /относно създаване на комисии за извършване на съвместни проверки на операторите на предприятия и/или съоръжения с висок  и нисък рисков потенциал/  на фирма „КАМИБО” ЕООД в обект -  ТП „ХИМЕНЕРГО”, находяща се в гр.Враца. Проверката се извършвала във връзка с осъществяване на контрол по изпълнение на плана за неутрализация и депониране на отпадните води от басейните за съхранение на резервоарите с източен и премахнат серовъглерод на фирма ”КАМИБО”ЕООД, като на 05.12.2019 г. са били взети проби от водите за анализ от два басейна – дъна съхранявали резервоарите със сероводород. С Констативен протокол № 2 от 21.05.2020 г., подписан от шестимата проверяващи свидетели и от представител на жалбоподателя–упълномощено лице, е дадено предписание да се предприемат действия за обработка на водата от дъното на басейните, съхранявали резервоарите със сероводород, със специални микроорганизми, разграждащи всички серни съединения.

От страна на дружеството с писмо изх.9/06.07.2020 г. е поискано   удължаване на срока,  считано от 06.07.2020 г. за един месец. /л.15/

След изтичане срока на даденото предписание и един месец след от получаване на горното писмо, на 10.08.2020 г., контролният орган е извършил последваща проверка за изпълнение на предписанието, при която било установено, че същото не е изпълнено, като в РИОСВ не е постъпвала документация, удостоверяваща изпълнението му, нито договор с фирма, която да извърши дейностите по обезвреждане на замърсените води .

Горното е видно от КП № 418-ХХ от 10.08.2020 г., подписан от трима проверяващи свидетели.

На 11.08.2020 г. е бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 18-418-ХХ за това, че на 01.06.2020 г. „КАМИБО” ЕООД – ТП „Хименерго” гр.Враца, не е изпълнило предписание, дадено с КП № 2 от 21.05.2020 г., като в срок до 31.05.2020 г. не са предприети действия за обработка на водата от дъното на басейните, съхранявали резервоарите със сероводород, със специални микроорганизми, разграждащи всички серни съединения. Актосъставителят квалифицирал нарушението, като такова по чл.166, т.3 от Закона за опазване на околната среда вр. чл.165, ал.2 ЗООС. Актът е бил съставен в присъствието на свидетели, присъствали при установяване на нарушението и в отсъствие на нарушителя, който принципно е бил уведомен за датата на съставянето му. АУАН е бил връчен на жалбоподателя чрез кмета на район Връбница, Столична община и същият не е  подал писмено възражение срещу така съставения АУН в законоустановения тридневен срок.

Въз основа на горния акт за установяване на административно нарушение, при идентично с АУАН описание на фактическата обстановка на нарушението и след преценка, че не са налице основания за прилагане на чл.28 от ЗАНН, наказващият орган на 22.10.2020 г. е издал атакуваното НП № 18-418-ХХ, с което на въззивното дружество е наложено  административно наказание „имуществена санкция” в размер на двадесет хиляди лева. 

При обжалването на НП пред Врачанския районен съд са събрани гласни доказателства, като са допуснати до разпит актосъставителя и свидетелите, присъствали при установяване на нарушението, чиито показания –последователни и логични се припокриват с изложеното в АУАН и в НП, затова съдът им дава вяра и ги кредитира като обективни, безпристрастни и достоверни.

По делото са събрани и следните релевантни писмени доказателства:  обжалваното НП № 18-418-ХХ/22.10.2020 г., ведно с цялата АНП към него, както и представените допълнително по делото -  НП 14-558-ГК/10.04.2019 г. ; Протокол от изпитване 06-0459 от 11.12.2019 г. с резултати от изпитването;  Писма на РИОСВ гр. Враца, изх.№0ХВ-19(1)/01.07.2020 г.

По делото е приложено и НАХД № 489/2019 г. по описа на ВрРС.

При гореустановената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения 7(седем)-дневен срок и същата е процесуално допустима.

Актът за установяване на административно нарушение е издаден от материално и териториално компетентния за това орган. Последното е видно от Заповед № 79/ 01.06.2016 г. на Директора на РИОСВ - Враца, с която са упълномощени всички експерти към РИОСВ – Враца и да съставят актове за извършени нарушения по смисъла на чл.157 от ЗООС.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са в предвидената от закона писмена форма. Изискванията към процедурата по връчването на АУАН и НП на жалбоподателя са спазени съгласно нормативните разпоредби. Наказателното постановление е съставено в предидените за това срокове, от надлежен орган съобразно изискванията на чл.168 от Закона за опазване на околната среда.

Съдебният състав намери, че при издаването на НП административнонаказващият орган (АНО) не е допуснал съществени, неотстраними нарушения на правилата на процесуалния и на материалния закон:

Наказващият орган е санкционирал дружеството - жалбоподател с разпоредбата на чл.166, т.3 от ЗООС, която гласи, че с наказанията по чл.165 ЗООС се наказват и лицата, които не изпълняват предписанията, дадени в индивидуалните административни актове и констативните протоколи по чл.155 или чл.157б, издавани от министъра на околната среда и водите, директорите на РИОСВ, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове или от упълномощени от тях длъжностни лица. В настоящия случай категорично и безпротиворечиво се установи, че не е било изпълнено от юридическото лице описаното по-горе предписание, дадено в констативен протокол от 21.05.2020 г. по чл.157б от ЗООС от упълномощени от Директора на РИОСВ – Враца длъжностни лица в процесния обект на дружеството – ТП „Хименерго” гр.Враца.

Предвид горното и след преценка на цялата доказателствена съвкупност, се установяват достатъчно данни за извършването на нарушението от страна на въззивното дружество, изразяващо се в това, че последното на 01.06.2020 г. не е изпълнило в определения срок предписанието, дадено в констативния протокол КП № 2 от 21.05.2020 г. да се предприемат действия за обработка на водата от дъното на басейните, съхранявали резервоарите със сероводород, със специални микроорганизми, разграждащи всички серни съединения.

 Доколкото се касае за нарушение, осъществено от юридическо лице, в случая по въпроса за вината следва да се отбележи, че поначало същата представлява субективно отношение на дееца към извършеното от него деяние и последиците му. Но тъй като юридическите лица са субекти, създадени от правото, те не могат да формират субективно отношение към деянието, затова законодателят е приел, че тяхната отговорност е обективна и безвиновна.

Допуснатото неизпълнение на задължение по закон да се изпълняват  предписанията, дадени в констативен протокол по чл.157б, издавани от упълномощени от директора на РИОСВ длъжностни лица, представлява административно нарушение, в случая извършено от юридическо лице, което се санкционира с разпоредбата на чл.165, ал.2 вр. чл.166, т.3 от ЗООС.  Правилно наказващият орган е преценил липсата на основания за прилагане на чл.28 от ЗАНН, с оглед обществена опасност на деянието и предвид оценката на риска. Наложеното наказание обаче  е в максимален размер /от 2 000 до 20 000 лева/, предвиден от закона, който съдът приема за прекомерно завишен. С цел да се санкционира жалбоподателя с наказание съответно на извършеното нарушение и от естество да съдейства за постигане целите на наказанието, визирани в чл.12 от ЗАНН да се предупреди и превъзпита нарушителят към спазване на установения правен ред и да се въздейства възпитателно и предупредително, съдът намира че следва да бъде намален размера на санкцията до справедлив такъв от 10 000.00 лева.

Предвид установеното по безспорен начин извършване на нарушение от дружеството – жалбоподател от обективна и субективна (безвиновно) страна и правилната преценка на наказващия орган за липса на основание за прилагане на чл.28 от ЗАНН в случая, обжалваното НП следва да бъде изменено, като се намали размера на наказанието на 10 000 /десет хиляди / лева.

Мотивиран от посочените по-горе доводи и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Районен съд Враца, VІІ-и наказателен състав

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 18-418-ХХ от 22.10.2020 г., издадено от Директора на РИОСВ – Враца, с което на основание чл.166, т.3 вр. чл.165, ал.2 от ЗООС на „КАМИБО” ЕООД, ЕИК ********* е наложено административно наказание „имуществена санкция”, КАТО НАМАЛЯВА размера на санкцията на 10 000.00 /десет хиляди/ лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване  пред Административен съд – гр. Враца по реда на гл.XII от Административнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок от получаване на съобщението за неговото  изготвяне.                                      

 

 

                                                                            РАЙОНЕН  СЪДИЯ: