Определение по дело №432/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 37
Дата: 19 януари 2023 г.
Съдия: Слава Димитрова Георгиева
Дело: 20227160700432
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 37

гр. Перник, 19.01.2023г.

 

Административен съд – Перник, в закрито съдебно заседание на деветнадесети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

Съдия: Слава Георгиева

 

като разгледа докладваното от съдия Слава Георгиева административно дело № 432 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по жалба на Д.В.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, в качеството й на собственик на *** с ЕИК: *** чрез адв. К.П.,*** срещу мълчаливо потвърдено от директора на ТД на НАП-София постановление на старши публичен изпълнител за налагане на обезпечителни мерки с изх. № ***от ***година по изпълнително дело № ***по описа на  ТД на НАП-София.

В жалбата се твърди незаконосъобразност на атакувания административен акт и се иска от съда постановяване на съдебен акт, с който същият да бъде отменен.

С разпореждане от 11.11.2022г. постановено по делото е изискано от ответната страна да окомплектова и депозира цялата преписка във връзка с постановление на публичен изпълнител за налагане на обезпечителни мерки  с изх. № ***от ***.

В срока за изпълнение по делото с вх. № 3511 от 29.11.2022г. са депозирани изисканите документи.

Административен съд-Перник като са запозна с изложеното в жалбата и с представените по делото документи намира, от фактическа страна следното:

Срещу жалбоподателката Д.В.М., с ЕГН **********,*** действаща ***“ с ЕИК *** е образувано изпълнително дело № ***. по описа на ТД на НАП-София за неплатени публични задължения в общ размер на 5352.37лв., в т.ч. главница 3831.93 лева и лихва 1520.44 лева. Изпратено е съобщение за доброволно изпълнение. С ПНОМ с изх. № ***от ***. публичния изпълнител е наложил запор върху налични и постъпващи суми по банкови сметки, по депозити, вложени вещи в трезори, включително и съдържанието на касетите, както и суми, предоставени за доверително управление, находящи се в  Прокредитбанк за сумата от 5352.37лв. Запорното съобщение е получено и е постъпил отговор, че лицето не е клиент на банката.

ПНОМ с изх. № ***от ***.  е връчено на жалбоподателката на 14.10.2022г. по електронен път, видно от представена разпечатка. С  вх. № ***от същата дата е депозирана в ТД на НАП-София жалба, с която се иска отмяна на постановлението.

Директорът на ТД на НАП-София е приел жалбата за нередовна при условията на чл. 145, ал. 1, т. 1 и  ал. 2, т. 1 от ДОПК и я е оставил без движение. Предоставил е 7-мо дневен срок за отстраняване на нередовности. Изготвено е уведомление за отстраняване на нередовности с изх. № ***.. Същото е изпратено за връчване на посочения в жалбата съдебен адрес чрез Български пощи. Видно от известие за доставяне от 03.11.2022г.,  пратката е върната като непотърсена. Органът е установил, че посочения в писмо адрес е некоректен и изпратил повторно уведомлението за връчване на посочения в жалбата съдебен адрес. До настоящия момент известието за доставяне не е върнато.

На 10.11.2022г. в Административен съд-Перник е депозирана жалба. Обжалва се ПНОМ с изх. № ***от ***., което се сочи да е мълчаливо потвърдено от директора на ТД на НАП-София и се иска отмяната му като незаконосъобразно.

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка, настоящият състав приема, че жалбата  е процесуално недопустима, тъй като липсва годен на обжалване акт, който да подлежи на обжалване и поради това същата следва да се остави без разглеждане. Доводите за това са следните:

В чл. 145 от ДОПК са визирани съдържанието и приложенията към жалбата при административно обжалване- жалбата трябва да съдържа- наименованието (фирмата или името) на жалбоподателя, съответно и на пълномощника, ако се подава от пълномощник, и адреса за кореспонденция, посочване на акта или действието, против които се подава, всички доказателства, които жалбоподателят иска да бъдат събрани, в какво се състои искането, подпис на подателя. Към жалбата се прилагат, пълномощно, когато се подава от пълномощник, както и  писмените доказателства, с които разполага страната. В чл. 146 от ДОПК е разписано, че в 7-мо дневен срок от получаването на жалбата органът, чрез когото е подадена, е длъжен да комплектува преписката и да я изпрати на компетентния за решаването орган. В случая от документите по делото се установява, че жалбата в разписания в чл. 146 от ДОПК срок е изпратена на компетентния орган и същия на 20.10.2022г. я е разгледал и я е приел за нередовна. Установил е, че жалбата е подадена от пълномощник, но  не е представено пълномощно, от което да е видна представителната власт на адвокат П. да депозира жалба от името на длъжника по изпълнителното дело. Настоящия състав приема, че изцяло в правомощията на компетентния орган, в случая директора на ТД на НАП-София е да се произнесе по редовността на жалбата при административно обжалване, изхождайки от разпоредбите на чл. 147 от ДОПК във вр. с чл. 144 от ДОПК. За констатираната нередовност е изготвил нарочен акт-Уведомление за отстраняване на нередовност по реда на чл. 147, ал. 2 от ДОПК с изх. № ***година, поради липса на приложено към жалбата пълномощно, от което да е видна, представителната власт на подателя й. Към настоящия момент липсват данни посоченото писмо да е връчено на адресата на посочения в жалбата му адрес.  Следователно налице са убедителни и неспорими доказателства, въз основа на които се приема,  че е налице висящо производство пред компетентния орган във фазата на редовност на жалбата, което към дата на депозиране на жалбата по която е образувано настоящето производство не е прекратено с решение по реда на чл. 147, ал. 2 от ДОПК, което решение подлежи на обжалване по реда на чл. 147, ал. 3 от ДОПК, нито е започнал да тече срок за произнасяне по чл. 197, ал. 1 от ДОПК. При това положение за решаващият орган не е възникнало задължението да разгледа жалбата по същество и да се произнесе с мотивирано решение,  респ. не е налице непроизнасяне на решаващия орган за да се приеме, че постановлението за налагане на обезпечителни мерки е мълчаливо потвърдено. Пред съда не може да се отнесе пряко спора за законосъобразността на действията по обезпечението на публичния изпълнител, с оглед на което директна обжалваемост пред съд на постановлението за налагане на обезпечителни мерки, изхождайки от чл. 197, ал. 1 от ДОПК е недопустима.

Въз основа на изложеното се приема, че в конкретната хипотеза не е налице непроизнасяне на органа, в срока по чл. 197, ал. 1 от ДОПК, поради което не е налице мълчаливо потвърждаване на оспореното постановление за налагане на обезпечителни мерки, а това означава, че липсва годен на обжалване пред съда акт. Налице е висящност на производството пред компетентния орган, което предпоставя недопустимост на съдебното обжалване, тъй като срокът за произнасяне от страна на директора на ТД на НАП-София не е започнал да тече.

Въз основа на изложеното настоящия състав приема, че не е налице  хипотезата на мълчаливо потвърждаване от директора на ТД на НАП- София на оспореното постановление за налагане на обезпечителни мерки, а това означава, че липсва годен за оспорване пред съда акт. С оглед на това жалбата ще се остави без разглеждане на основание чл. 159, т. 1 от АПК, а производството по делото ще се прекрати.

Водим от горното и на основание чл. 160, ал. 1  от АПК, във вр. с §2 от ДР на ДОПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Д.В.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, в качеството й на собственик на ***, ЕИК: *** против мълчаливо потвърдено от директор на ТД на НАП-София Постановление за налагане на обезпечителни мерки с изх. № ***от ***година на старши публичен изпълнител при ТД на НАП-София.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 432 по описа за 2022 година на Административен съд-Перник.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва от страните  с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 7-мо дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

СЪДИЯ: /п/