Решение по дело №2382/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1142
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 8 август 2020 г.)
Съдия: Георги Росенов Гетов
Дело: 20205330202382
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 април 2020 г.

Съдържание на акта

      Р Е Ш Е Н И Е  № 1142

                                                        17.07.2020 г., гр. Пловдив

 

      В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XXI наказателен състав, в открито съдебно заседание на тридесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:                         

 

       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ГЕОРГИ ГЕТОВ

 

при секретаря Христина Близнакова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2382/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от М.И.М., ЕГН: **********, с адрес: *** против Наказателно постановление № 20-1030-002054/10.03.2020 г., издадено от М. В. М. – *** група към ОДМВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което:

1) на основание чл. 183, ал. 4, т. 6 Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 (петдесет) лева за нарушение по чл. 104а от ЗДвП;

2) на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 (десет) лева за нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и

3) на основание чл. 185 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 (двадесет) лева за нарушение по чл. 190, ал. 3 от ЗДвП.

С жалбата се навеждат доводи за необоснованост на атакуваното наказателно постановление (НП). Жалбоподателят оспорва фактическата обстановка, приета за установена от административнонаказващия орган (АНО), като поддържа да не е извършил вменените му във вина административни нарушения. Моли наказателното постановление да бъде отменено. В съдебното заседание жалбоподателят се явява лично и поддържа жалбата си.

Въззиваемата страна в съпроводителното писмо с вх. № 21763 от 22.04.2020 г., с което изпраща жалбата и административната преписка, изразява становище производството по издаване на наказателното постановление да е протекло законосъобразно и да не са допуснати съществени процесуални нарушения, фактическата обстановка да е правилно установена, а извършването на нарушенията от страна на жалбоподателя и вината му да са категорично доказани. Моли наказателното постановление да бъде потвърдено. В съдебно заседание, редовно призована, въззиваемата страна не се представлява.

СЪДЪТ, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателствени материали, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена от М.И.М., спрямо когото са наложени административните наказания, следователно от лице с надлежна процесуална легитимация. Екземпляр от наказателното постановление е връчен на жалбоподателя на 26.03.2020 г., установено от разписка за връчване на препис от НП, а жалбата е подадена чрез административнонаказващия орган (АНО) на 31.03.2020 г., поради което седемдневният срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН е спазен, а жалбата е допустима. Разгледана по същество, същата е частично основателна по следните съображения:

 

От фактическа страна съдът приема за установено следното:

На 29.02.2020 г. в 13:09 ч. в Община Родопи, на път втори клас № 86 км 20 в посока гр. Асеновград жалбоподателят М.И.М. управлявал лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Пасат“ с рег. № ***, като по време на движение използвал мобилен телефон, като държал мобилния апарат в ръката си. Жалбоподателят не ползвал устройство, позволяващо му използването на телефона без участие на ръцете. По същото време и на посочения пътен участък свидетелят С.Г.Т. – *** към сектор „ПП“ при ОДМВР-Пловдив, изпълнявал служебните си задължения по контрол за спазването на правилата за движение. Свидетелят Т. забелязал, че жалбоподателят си служил с мобилен телефон по време на движение, но без устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете, и му подал сигнал за спиране. Жалбоподателят М. спрял при подадения сигнал и свид. Т. пристъпил към извършване на проверка, при която поискал да му бъдат представени документите на водача и на автомобила. Жалбоподателят не носил контролния си талон към свидетелството си за управление на МПС, поради което не го представил при поискване на контролните органи. В хода на проверката свид. Т. направил справка, при която установил, че М. имал незаплатени глоби, наложени му с наказателни постановления. На място свид. Т. съставил против жалбоподателя М. и в негово присъствие акт за установяване на административно нарушение (АУАН) с бл. № 195372, препис от който бил връчен на жалбоподателя. Актът бил съставен и в присъствието на свидетел.

Въз основа на така съставения АУАН и на останалите материали по административната преписка било издадено обжалваното в настоящото производство наказателно постановление.

 

По доказателствата:

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните гласни доказателствени средства, както и на писмените доказателства по делото.

Съдът дава вяра на показанията на свидетеля С.Г.Т.. От показанията му се установяват мястото на извършване на нарушението, както и че процесният АУАН е бил съставен при извършена проверка на водач на лек автомобил „Фолксваген Пасат“. Изяснява се на следващо място, че водачът на автомобила е бил спрян за проверка, тъй като бил забелязан от свидетеля да използва мобилен телефон по време на движение, като го държал в ръката си, но без устройство, позволяващо му да си служи с телефона без участието на ръцете. Установява се още от свидетелските показания, че при поискване от страна на контролните органи водачът не е представил контролния си талон към СУМПС. Свидетелят сочи, че на място извършил проверка, при която установил, че водачът имал и незаплатени глоби. Категоричен е, че е видял водача на автомобила да държи мобилен телефон в ръката си по време на движение. Показанията на свид. Т. изцяло се кредитират от съда. Същите са вътрешно непротиворечиви, хронологически и логически последователни. В показанията си свидетелят възпроизвежда свои непосредствени възприятия като очевидец. Част от твърденията на свидетеля се признават и от жалбоподателя – неносенето на контролен талон към СУМПС в момента на проверката, поради което не се установяват основания да се отрече доказателствената стойност на показанията в останалата им част. Не се констатираха и никакви обстоятелства, по които свидетелят да се счита за предубеден или заинтересован.     

 От Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г., допълнена със Заповед № 8121з-825/19.07.2019 г. – и двете на министъра на вътрешните работи, се установява, че АУАН и НП са издадени от надлежно оправомощени лица, които са действали в рамките на своята материална и териториална компетентност.

 

При така установените факти съдът приема следното от правна страна: 

АУАН е съставен от оправомощено лице, предявен е за запознаване със съдържанието му на нарушителя и му е връчен препис срещу разписка. В 6-месечния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН е издадено и обжалваното НП от материално и териториално компетентен орган. Съдът намери, че е налице и съответствие между установените факти и правни изводи в АУАН и НП.

По т. 1 от НП жалбоподателят М. е наказан за административно нарушение по чл. 104а от ЗДвП. Съдът намира, че от събраните и проверени по делото доказателствени материали се установява жалбоподателят да е извършил така вмененото му във вина нарушение по т. 1 от наказателно постановление. Установява се, че от обективна страна на описаните в НП време и място – на 29.02.2020 г. в 13:09 ч. в Община Родопи, на път втори клас № 86 км 20 в посока гр. Асеновград, жалбоподателят М. е управлявал лек автомобил „Фолксваген Пасат“ с рег. № ***, като е използвал мобилен телефон по време на управление на превозното средство без устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете. От показанията на свидетеля очевидец Т. се установи, че жалбоподателят е извършил деянието по време на движение - докато е управлявал моторно превозно средство. Установява се и че именно наказаният М. е управлявал процесния лек автомобил към момента на извършване на деянието. Това обстоятелство не се и оспорва от жалбоподателя. Следователно той е имал правното качество „водач“ по смисъла на § 6, т. 25 от допълнителните разпоредби на ЗДвП, поради което е годен субект на административното нарушение, за което е наказан. Така в обективната действителност са се осъществили всички факти от хипотезата на правната норма по чл. 104а от ЗДвП и за жалбоподателя е възникнало задължението да съобразява поведението си с разписаното правило за поведение. Въпреки това доказа се по делото, че по време на управлението на МПС жалбоподателят е държал мобилен телефон в ръката си, като си е служил с него, но не е използвал устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете, установено от показанията на свидетеля Т.. С това си поведение М. е осъществил изпълнителното деяние на нарушението по чл. 104а от ЗДвП. Това нарушение е формално и с осъществяването на изпълнителното му деяние то е било довършено, без необходимост от настъпването на конкретен вредоносен резултат.

От субективна страна деянието е извършено виновно и при форма на вината пряк умисъл. Към момента на осъществяването му жалбоподателят М. е формирал в съзнанието си представа относно проявлението в обективната действителност на всички елементи от състава на нарушението. Съзнавал е, че управлява моторно превозно средство, като боравейки с уредите му за управление, е привел същото в движение и се е придвижвал по платното за движение. Съзнавал е и че по време на движение използва мобилен телефон, но без устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете. Въпреки това той е пристъпил към осъществяване на деянието.

По направеното възражение, че със справка от мобилния оператор, чиито услуги жалбоподателят ползвал, би могъл да докаже, че не е използвал мобилен телефон по време на движение, то следва да се посочи, че такова доказателство не е представено и събрано по делото, поради което не би могло да бъде коментирано неустановеното съдържание от такава справка. Това обаче не е довело до неизясняване на делото от фактическа страна. На първо място, за да бъде деянието съставомерно не е необходимо използваният от водача по време на движение телефон да е негов собствен. Достатъчно е телефонът да е бил използван по описания в хипотезата на нормата по чл. 104а от ЗДвП начин. Следователно дори и в справка от мобилен оператор да е отразено, че за датата и часа по НП не е провеждан разговор от мобилния телефон на М., то това не би изключило съставомерността на деянието. Релевантното тук обстоятелство е, че по време на движение жалбоподателят е използвал мобилен телефон, като го е държал в ръката си и без значение е дали той е бил негова собственост или на трето лице. Все в тази връзката представянето на посочената справка е неотносимо, тъй като нарушението може да бъде извършено и чрез други действия освен осъществяването на телефонно повикване или разговор. Деянието би било съставомерно и ако се пишат съобщения или използват други приложения на мобилния телефон. Всяко едно от тези действия, щом бъде осъществено от водач на МПС и по време на движение, се квалифицира от правна страна като „използване на мобилен телефон“ и съставлява изпълнително деяние на нарушението по чл. 104а от ЗДвП. Това е така, тъй като всяка от тези форми на поведение създава опасност от разсейване на водача, а оттам и от увреждане на обществените отношения по безопасното осъществяване на транспортната дейност. От показанията на свид. Т., който беше категоричен във възприятията си, се установи, че по време на движението си жалбоподателят е държал в ръката си мобилен телефон и си е служил с него, без устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете му. Този факт е достатъчен, за да бъде нарушението доказано от обективна страна.   

Правилно е определена и приложимата в случая санкционна разпоредба, като на основание чл. 183, ал. 4, т. 6 от ЗДвП наказващият орган е наложил на нарушителя административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева. Видът и размерът на приложимото наказание са определени от законодателя във фиксиран размер. Съдът не констатира допуснато нарушение при определянето и индивидуализацията на наказанието. По тези съображения наказателното постановление е законосъобразно и обосновано по т. 1 и трябва да бъде потвърдено в тази си част.

По т. 2 от НП отговорността на жалбоподателя е ангажирана за нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, съгласно който „водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него“. И в тази част съдът намира обжалваното наказателно постановление за законосъобразно и обосновано, като извършеното нарушение е категорично доказано от обективна и субективна страна, а материалният закон е приложен правилно от наказващия орган. От събраните и проверени по делото доказателства се установява, че от обективна страна на посочените в НП време и място – на 29.02.2020 г. в 13:09 ч. в Община Родопи, на път втори клас № 86 км 20 в посока гр. Асеновград, жалбоподателят М. е управлявал лек автомобил „Фолксваген Пасат“ с рег. № ***. Следователно той е бил водач на МПС по смисъла на § 6, т. 25 от допълнителните разпоредби на ЗДвП и годен субект на административното нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Това обстоятелство е категорично доказано по делото, като същевременно то не е и спорно между страните. Изпълнителното деяние на нарушението се осъществява чрез бездействие и се изразява в неносене на контролния талон към СУМПС от водача на превозното средство. От показанията на свид. Т., който е извършил проверката на документите на водача, се установи по категоричен начин, че жалбоподателят не е представил при поискване контролния талон към свидетелството си за управление на МПС. Именно с това си поведение М. е осъществил изпълнителното деяние на нарушението по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Същото е формално и от обективна страна е било довършено с факта на осъществяване на изпълнителното деяние, без необходимост от настъпване на някакъв допълнителен резултат.

От субективна страна деянието е извършено виновно и при форма на вината пряк умисъл. Жалбоподателят е съзнавал, че управлява моторно превозно средство и е имал качеството на водач по смисъла на ЗДвП, съзнавал е и че не носи в себе си контролния си талон към СУМПС, но въпреки това е пристъпил към управление на моторно превозно средство. Следователно в съзнанието си той е формирал представа относно проявлението в обективната действителност на всички елементи от състава на нарушението. По тези съображения съдът намира деянието на жалбоподателя М. по т. 2 от НП за съставомерно по нарушението, за което е наказан.

И тук правилно е приложена относимата санкционна разпоредба, като на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП наказващият орган е наложил на жалбоподателя административно наказание „глоба“ в размер на 10 лева. Видът и размерът на следващото се за нарушителя наказание са определени от законодателя във фиксиран размер, като съдът не констатира допуснато нарушение при определянето и индивидуализацията на наказанието. Наказателното постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно и в частта си по т. 2.

Досежно т. 3 от НП съдът намира, че при издаването му в тази част е допуснато съществено процесуално нарушение по чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, изразяващо се в липса на надлежно описание на нарушението, за което е наказан жалбоподателят М.. Така допуснатото нарушение съществено ограничава правото на защита на наказаното лице и съставлява самостоятелно основание за отмяна на НП в тази му част. От фактическа страна жалбоподателят е наказан за това, че не заплатил в срок глоба, наложена му с НП № 19-1030-005635/28.06.2019 г. На първо място всяко парично задължение се индивидуализира чрез основанието, страните и размера си. В случая неясен е размерът на дължимата глоба, т.е. какво е необходимото поведение, за да се приеме, че жалбоподателят е изпълнил задължението си, тъй като от справката за нарушител/водач се установява, че с посоченото НП на М. са били наложени няколко отделни наказания глоба.

Неясно остава и защо административнонаказващият орган е приел, че към датата на деянието – 29.02.2020 г., нарушението е било извършено. Съгласно чл. 190, ал. 3 от ЗДвП наложеното наказание „глоба“ се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване. В случая обаче при описанието на нарушението не е посочен нито срокът на влизане в сила на НП, нито на коя дата е изтекъл едномесечният срок за доброволно изпълнение. По този начин посочените обстоятелства изначално са останали извън предмета на доказване по делото. Установяването на същите едва във въззивното съдебно следствие би означавало с въззивното решение за пръв път на наказания да бъдат предявени нови съставомерни обстоятелства, по които той не се е защитавал досега в хода на процеса, започнал още със съставянето на АУАН. Съдебната практика на касационната инстанция е трайна в разбирането си, че при административно обвинение за бездействие на административнонаказателно отговорно лице да изпълни свое правно задължение в срок, то за да е налице годно повдигнато и предявено обвинение, трябва при описанието на нарушението да се съдържа твърдение за конкретна крайна дата, до която е следвало да бъде изпълнено това задължение. Изписването единствено, че срокът е изтекъл, но без да се обвърже с конкретна дата, не представлява надлежно твърдение за факт, който да е индивидуализиран по време и място, а директен правен извод. Така наказаният е поставен в положение да се брани единствено срещу правните изводи на АНО, които са направени от неизвестни и неясни фактически обстоятелства. Все в тази връзка в случая липсва дори твърдение посоченото наказателно постановление, с което е наложена „глоба“, въобще да е влязло в сила. Последното обаче се явява предпоставка, за да бъде глобата дължима и обстоятелство, което е част от състава на нарушението по чл. 190, ал. 3 от ЗДвП. Следва да се подчертае, че констатираните пропуски са довели до изначален и съществен порок при описанието на нарушението, а не се касае за хипотеза на непълнота на доказателствата. Във въззивното производство съдът проверява законосъобразността и обосноваността на наказателното постановление в приетите фактически рамки. Както се посочи, не би могло с въззивното решение да бъдат отстранени пороците при описанието на нарушението, тъй като това би нарушило правото на защита на наказания и би обезсмислило предходните фази на процеса по съставяне на АУАН и издаване на НП.

По тези съображения съдът приема, че наказателното постановление трябва да бъде отменено в частта си по т. 3 поради допуснато съществено и неотстранимо процесуално нарушение по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, ограничаващо правото на защита на жалбоподателя. 

Не са налице основания за квалифициране на никое от деянията на жалбоподателя за маловажен случай на административно нарушение. Всяко от тези нарушения е формално, поради което липсата на настъпили вредни последици е типично състояние и за обикновените случаи на нарушения от този вид и не обосновава маловажност на случая. По делото не се установяват и никакви важни или извънредни причини за жалбоподателя да извърши процесните деяния, поради което интензитетът на засягане на защитаваните обществени отношения е обичайният за този вид деяния. Изхождайки от тези съображения и преди всичко от факта на извършени няколко отделни нарушения от жалбоподателя, съдът приема, че не е налице хипотеза на маловажен случай, а налагането на наказание за всяко от установените нарушения е необходимо за постигането на превъзпитателните и предупредителни цели на чл. 12 от ЗАНН.

Страните не са направили искания за присъждането на разноски.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 1, предл. първо и предл. трето от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-1030-002054/10.03.2020 г., издадено от М. В. М. – *** група към ОДМВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“ В ЧАСТТА, с която на М.И.М., ЕГН: **********, с адрес: *** на основание:

1) чл. 183, ал. 4, т. 6 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 (петдесет) лева за нарушение по чл. 104а от Закона за движението по пътищата и

2) чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 (десет) лева за нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движението по пътищата.

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-1030-002054/10.03.2020 г., издадено от М. В. М. – *** група към ОДМВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“ В ЧАСТТА, с която на М.И.М., ЕГН: **********, с адрес: *** на основание чл. 185 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 (двадесет) лева за нарушение по чл. 190, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба на основанията, посочени в Наказателно-процесуалния кодекс, по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд – Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че решението е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! Е. А.