Решение по дело №3434/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 256
Дата: 13 февруари 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20193110203434
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                                      РЕШЕНИЕ

 

№256/13.2.2020г.

Година 2020                             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  двадесет и седми януари                               Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                                         Съдия  Даниела Михайлова

Секретар   Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 3434  по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба от „Г.“ ЕООД, представлявано от  Т. Д.Д. ,     против Наказателно постановление № 03-010326 / 29.08.2018г. на   Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" - Варна, с което на      Г.” ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на  5 000  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 414 ал.3 от КТ.   

            С жалбата се навеждат доводи за това, че постановлението не е връчено на нарушителя по предвидения в ЗАНН ред, че в хода на производството са допуснати нарушения на процесуалните правила, че неправилно е било прието, че е извършено нарушение и др.  Оспорва се  компетентността на издателите на акта и постановлението, като се твърди и че неправилно е приложен материалния закон. Поради тези и други съображения се иска отмяна на постановлението.  

             В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована,   представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество адв.   Р.  отново пледира  постановлението да бъде отменено, като излага съображения, че няма доказателства за това, че дружеството действително е работодател на работника.В условията на евентуалност се иска намаляване на наложената санкция до   минималния предвиден в закона размер.

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание  се явява упълномощен представител, оспорва жалбата и моли съда, да потвърди атакуваното наказателно постановление.Твърди се, че нарушението описано в постановлението безспорно е доказано с оглед на събраните доказателства.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от  фактическа   страна следното:    

           На  25.06.2018г. , след 14,00ч.  св.П.М. и св.Е.Н. ***  ,  в изпълнение на служебните си задължения   извършили проверка  на строителен обект- жилищна сграда, намиращ се в гр.Варна, ул.“Цар Иван Шишман“ № 5.Те видели, че в партерната част има петима работници, които поставяли вътрешна изолация.След като се легитимирали, св.М. и св.Н. установили, че възложител на строежа е „Металекс инвест“.Св.М. разговаряла с работниците , които поставяли изолация, една от които била А.И., които посочили, че работят за „Г.“ ЕООД.Заявеното от работниците било описано в констативен протокол.А.И. посочила, че работи като майстор-шпакловчик от 25.06.2018г. с работно време от 08.00ч. до 17.00ч., с почивни дни събота и неделя и уговорено трудово възнаграждение от 250лв. седмично.И., както и всички работници посочили, че нямат сключени трудови договори.Св.М. се свързала по телефона със св.Д.Д., който бил упълномощен да представлява „Г.“ ЕООД , и насрочила документална проверка. При нея се установило, че между „ Г.“ ЕООД и  И. няма сключен трудов договор. За резултатите от проверката бил изготвен Протокол № ПР 1822074/24.07.2018г.

            Поради това на 20.08.2018г.  против „Г.” ЕООД  бил съставен акт за установяване на нарушение, в който било посочено че дружеството в качеството  на работодател   на  25.06.2018г. е допуснало      А.И.   да  престира труд като „  майстор шпакловка“  с определено работно място  -   строителен обект „жилищна сграда“ на ул.“Иван Шишман“ № 5    определено работно време от 08.00ч. до 17.00ч. и уговорено възнаграждение,  без да е сключен трудов договор в писмена форма  между страните по трудовото правоотношение. Нарушението било квалифицирано като такова по чл.62 ал.1 и чл.1 ал.2  от КТ.При предявяването на акта възражения не били направени. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН   били   депозирани писмени възражения, в които било посочено, че дружеството не е в трудово-правни отношения с А.И. и че не е извършило описаното в акта нарушение.Възраженията били разгледани и с мотивирано становище приети за неоснователни.  

            Въз основа на акта за установяване на административно нарушение,  административно – наказващият орган издал наказателно постановление № 03 – 010326 / 29.08.2018г. , с което изцяло възприел фактическите констатации на актосъставителя и правната квалификация на нарушението по  чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1  и наложил на     Г.” ЕООД   наказание “Имуществена санкция” в размер на 5 000 лв. на основание чл.416 ал.5  вр. чл.414 ал.3 от КТ. 

            В хода на съдебното следствие като свидетели бяха разпитани  П.М. - актосъставител и Е.Н.- свидетел при установяване на нарушението и съставяне на акта, чиито показания съдът кредитира изцяло като логични, последователни и непротиворечиви. Те бяха категорични, че лично са възприели как работниците са поставяли вътрешна изолация в партерната част на обекта, както и че са били с работно, но не фирмено облекло.  Съдът допусна до разпит св.Д.Д., чиито показания кредитира отчасти, доколкото противоречат на останалите доказателства по делото. Съдът допусна до разпит и А.И., но тъй като същата не бе намерена на установените по делото адреси, я заличи от списъка за призоваване. 

             Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на    събраните по селото писмени и гласни доказателства, както и от писмените доказателства по административно-наказателната преписка , които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

            Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

           Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна и в законоустановения срок. .

             Наказателното постановление № 03-010326 / 23.05.2018г. е издадено от компетентен орган- от    Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" гр.Варна  на основание чл.416 ал.5 от КТ и  съгласно Заповед № 3-0071/12.01.2010г. на Изпълнителния Директор на ИА „ГИТ“, приложена по делото.От нейното съдържание се установява, че Директорите на дирекции „ИТ“ имат право на основание чл.6 ал.5 от Устройствения правилник на ИА „ГИТ“ , да издават наказателни постановления по актове, съставени от инспектори от Д „ИТ“.Св.М. ***. С оглед на това   съдът приема, че актът и постановлението са издадени от компетентни органи, поради което и възраженията в жалбата в тази насока са неоснователни. Постановлението е издадено   в шестмесечния преклузивен срок , като в него са посочени и доказателствата по преписката.Същото съдържа всички минимално изискуеми от закона реквизити.Нарушението е описано с необходимата конкретика, като наказанието е индивидуализирано. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН  са били депозирани възражения, които са били разгледани и приети за неоснователни.С това наказващият орган е изпълнил задълженията си по чл.52 ал.4 от ЗАНН.    Поради това съдът намира, че в хода на производството не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са от категорията на съществените и които да са ограничили правото на защита на наказаното лице.

            От събраните по делото гласни и писмени доказателства съдът намира, че правилно наказващият орган е приложил материалния закон и е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма.  От събраните по делото доказателства- показанията на св.  М., св.Н. и от части от показанията на св. Д. , както и  от съдържанието на приложения  по преписката  констативен протокол, по безспорен начин се установява, че на 25.06.2018г. свидетелката е изпълнявала трудови функции   като   „ майстор шпакловки“ в полза на „Г.“ ЕООД     без да е имало сключен трудов договор между страните.В хода на съдебното следствие св. М. и св. Н. са категорични, че жената се е намирала в предверието на строителния обект, където заедно с останалите работници е поставяла вътрешна изолация. Св.Д. на свой ред потвърждава, че работниците действително са се намирали в обекта, като заявява, че именно той ги е повикал.Този свидетел обяснява още, че представляваното от него дружество е било подизпълнител на възложителя на обекта, че е следвало да се сложи вътрешна изолация във фоайето на сградата, както и че е повикал А.И. и Д.А., тъй като и преди е работел с тях, да видят обекта и да се договорят за евентуалното му изпълнение.Според св.Д. на мястото не е имало материали, с които да се слага изолация .Той заявява още, че към момента на проверката не е бил в обекта, а е пътувал към гр.Варна, както и че работниците не са се намирали в сградата, а пред нея.Съдът не кредитира показанията на св.Д. по отношение на относимите към нарушението факти, доколкото същите са нелогични и вътрешно противоречиви.На първо място житейски нелогично е да се уговаря среща с работници, които да огледат обекта и с които да се уточнят съответните условия- срок на изпълнение, възнаграждение и др., и предлагащият работа да е извън града именно по това време.На следващо място, след като св.Д. заявява, че се е обадил на  А. и Д. за предварителен оглед, то остава неясно защо на обекта са се намирали още трима работници, за които св.М. и св.Н. твърдят, че са извършвали трудови функции , свързани с поставяне на изолация . С оглед на това и като съобрази, че от една страна св.Д. е заинтересован от изхода на делото, а от друга, че не е присъствал по време на проверката, съдът намира, че показанията му за това, че А.И. не е престирала труд в полза на дружеството, не следва да бъдат кредитирани.    Поради това и  съдът намира , че правилно наказващият орган е приел, че е налице нарушение на чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от КТ.Тези норми сочат, че трудовият договор се сключва между работника и работодателя в писмена форма и преди постъпването на работа.В случая безспорно е, че от страна на „  Г.” ЕООД тези задължения не са били изпълнени.

             Правилно наказващият орган е приел, че   в случая отношенията между             И.   и „Г.” ЕООД са между „ работник”  и „работодател” ,  като    дружеството безспорно има качеството „работодател”, тъй като се явява  лице което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение.

   Правилно е била ангажирана отговорността на „  Г.” ЕООД в качеството му на работодател. чрез налагане на "имуществена санкция".Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на правния субект за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н.   

 Съдът намира, че в случая не би могла да се приложи разпоредбата на чл.415 „в” от КТ, доколкото нарушенията на чл.62 ал.1 и чл.61 ал.1  от КТ независимо от тяхното отстраняване  ,  не са маловажни съгласно чл.415 „в” ал.2 от КТ, а и в случая няма доказателства конкретното нарушение да е било отстранено.  С оглед  обективните характеристики на самото нарушение пък съдът счита, че не е налице хипотезата на чл.28 от ЗАНН, доколкото неговата обществена опасност не е по-ниска от останалите нарушения от този вид.

 Правилно е била определена и санкционната норма, тъй като именно в чл.414 ал.3 от КТ е предвидено наказание за работодател, който наруши разпоредбите на чл. чл.62 ал.1 и чл.61 ал.1  от КТ  , каквото имаме в настоящият случай.Наказващият орган е наложил на      Г.” ЕООД „ имуществена санкция” в размер на 5 000лв.Съдът обаче намира, че това наказание е завишено като размер, доколкото липсват доказателства дружеството да е допускало и други нарушения на  КТ, за които да са му били налагани санкции.Безспорно е, че в хода на извършената проверка са констатирани нарушения на различни законови разпоредби, но по делото няма данни работодателя да е бил санкциониран с влезли в сила постановления за тях и то към датата на извършване на настоящото нарушение.Поради това  съдът намира, че   следва да намали размера на наложената санкция от 5 000лв. на 1 500лв. , в  минималния предвиден в закона размер,  като счита че това наказание е съответно на извършеното нарушение.   

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                                           Р Е Ш И:

 

 

            ИЗМЕНЯ  Наказателно постановление № 03-010326 / 29.08.2018г. на   Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" - Варна, с което на      Г.” ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на  5 000  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 414 ал.3 от КТ, като НАМАЛЯВА размера на наложената „имуществена санкция” от 5 000лв. на 1 500лв./  хиляда и петстотин лева/  . 

             Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред  Административен съд-Варна по реда на АПК.

 

 

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: