Определение по дело №741/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1362
Дата: 3 май 2019 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20193100500741
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………/……….05.2019 год., гр. Варна

                                                                                                                                   

               Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:        КОНСТАНТИН  ИВАНОВ

                                                             МАЯ НЕДКОВА

 

сложи за разглеждане в. ч. гр. д. № 741 по описа на съда за 2019 год., докладвано от съдията К. Иванов и за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е образувано по частна жалба на Т.Д.Д. от гр. Варна, подадена чрез процесуален представител срещу определение 3998/25.03.2019 год., постановено по гр. дело № 19050/2018 год. по описа на РС-Варна с което е отхвърлено искането на Т.Д. (ответник по предявен против него иск по чл. 45 ЗЗД) за привличане като трето лице – помагач на страната на ответника на „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ КЧТ, с ЕИК ********* и седалище гр. София и е върната искова молба с вх. № 8308/04.02.2019 год., с която от Т.Д.Д. срещу „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ КЧТ, с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Гоце Делчев“ №142, е предявен обратен иск. 

          В жалбата са наведени оплаквания, че определението е неправилно и незаконосъобразно, като се настоява за неговата отмяна и за конституиране на „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ КЧТ, с ЕИК ********* и седалище гр. София в качеството му на трето лице-помагач на страната на ответника.

           Жалбата е подадена в срок, от легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване акт и е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна, като съображенията за това са следните:

           Производството по делото е образувано по предявен от С.В.В. срещу Т.Д.Д. искове с правно основание чл. 45 ЗЗД за заплащане на обезщетение за неимуществени и за имуществени вреди, причинени от ответника в резултат от ПТП.

           В срока по чл. 131 ГПК, ответникът е поискал привличане на трето лице помагач на своя страна на застрахователя по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Ответникът е депозирал и искова молба, с която е предявил обратен иск срещу „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ КЧТ, с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Гоце Делчев“ № 142.

           С разпореждане от 13.03.2019 год. исковата молба на ответника, с която е предявен обратния иск срещу застрахователя е оставена без движение и на ищеца по обратния иск са дадени указания да изправи констатирани от районния съд недостатъци на исковата молба, а именно: 1) да уточни дали предявява обратен иск срещу чуждестранното юридическо лице „Застрахователна компания Олимпик“ АД, гр. Никозия,  РКипър или срещу клона на това юридическо лице в Република България – „Застрахователна компания Олимпик – Клон България“ КЧТ и да отправи ясен петитум, съобразно внесените уточнения (указано е на ищеца по обратния иск да съобрази, че търговският клон не е правен субект и не може да бъде страна в процеса); 2) да внесе дължимата държавна такса. С разпореждането ищецът по обратния иск (ответник по първоначалните) е предупреден за последиците от неизпълнението на дадените указания.

С молба от 22.03.2019г., ответникът е пояснил, че насочва обратния си иск срещу „Олимпик – клон България“ КЧТ, със седалище гр. София, посочил е, че (според него) това е надлежният ответник по иска му. Представил е доказателства за внесена държавна такса.

           С обжалваното с настоящата частна жалба определение районният съд е приел, че искането за привличането на „Застрахователна компания Олимпик – Клон България“ КЧТ, със седалище гр. София в качеството му на трето лице-помагач на страната на ответника е неоснователно, тъй като клонът на търговското дружество (независимо дали е българско или чуждестранно) не е правен субект, няма процесуална легитимация и не може да бъде самостоятелна страна по правен спор; правен субект е търговецът, съответно и страна по спора може да бъде само търговецът, но не и търговския клон.  Въз основа на изложеното е отхвърлил искането.

           По съображения, аналогични на изложените, РС-Варна е приел, че ищецът по обратния иск не е изправил в  цялост недостатъците на исковата си молба, тъй като въпреки дадените му указания относно уточняване на надлежния ответник, ищецът не е сторил това, а е насочил иска си против клон на търговско дружество, а клонът на търговеца не е субект на правото, съответно не може да бъде страна в процеса и е постановил връщането на исковата молба.

           При тези данни настоящият състав намира, че определението е неправилно.

           Правилно е прието от районния съд, че клонът на търговеца не е субект на правото и не може да бъде страна в процеса. Некоректни обаче са дадените към ищеца по обратния иск указания във връзка с ответника. Процесуалната правоспособност е процесуална предпоставка от категорията на абсолютните за процесуалната допустимост на иска, за която съдът следи служебно във всяко положение на делото. След като първоинстанционният съд правилно е констатирал, че клонът на търговското дружество не е правосубектен (не е субект на правото, няма правоспособност, поради което не може да бъде носител на права и задължения), съответно не може да има качеството на страна по настоящото дело, а страна е търговецът, който действа чрез своя търговски клон на територията на РБългария, е следвало да укаже на ищеца по обратния иск да насочи иска си против правоспособния правен субект – в случая против търговеца „Застрахователна компания Олимпик“ АД, със седалище гр. Никозия, РКипър, който следва да участва в процеса чрез своя клон в Република Българя – „Застрахователна компания Олимпик – Клон България“ КЧТ, със седалище гр. София, а не да пита ищеца срещу кого насочвал иска си, при положение, че клонът не е субект на правото, т. е., няма качеството на лице по смисъла на чл. 26, ал. 1 ГПК и не може да бъде страна по заведеното дело. Нормите относно процесуалната правоспособност са императивни, за спазването им съдът следи служебно и дължи към страните ясни указания за правилното конституиране на надлежните от процесуално гледище страни в процеса, вкл. и относно третото лице помагач на страната на ответника по първоначалните искове.  

          Предвид некоректно дадените указания то и определението е неправилно, същото следва да се отмени и делото да се върне на РС-Варна за продължаване на съдопроизводствените действия – оставяне без движение на молбата за привличане на трето лице – помагач на страната на ответника, както и на исковата молба, с която е предявен обратния иск, и даване на възможност на ответника в определен срок да привлече на своя страна за да му помага процесуално правоспособния субект – в случая търговецът „Застрахователна компания Олимпик“ АД, със седалище гр. Никозия, РКипър, чрез неговия клон в РБългария – „Застрахователна компания Олимпик – Клон България“ КЧТ, със седалище гр. София, както и да насочи обратния си иск срещу търговеца, с предупреждение за последиците от неизпълнението на дадените указания.

           Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ОТМЕНЯ изцяло Определение № 3998/25.03.2019 год., постановено по гр. дело № 19050/2018 год. по описа на РС-Варна;

          ВРЪЩА делото на РС-Варна за продължаване на процесуалните действия, съобразно дадените в мотивите на настоящото определение указания.  

           Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                     Председател:

                                                                     Членове:1.                         2.