Решение по дело №96/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260021
Дата: 24 март 2022 г. (в сила от 24 март 2022 г.)
Съдия: Анелия Милчева Щерева
Дело: 20201100600096
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 24. 03. 2012 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, Х-ти въззивен състав в публично съдебно заседание на първи октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                               

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУСИ АЛЕКСИЕВ

                                                          ЧЛЕНОВЕ: АНЕЛИЯ ЩЕРЕВА

              АДРИАНА АТАНАСОВА

 

при участието на секретаря Албена Арсова, като разгледа докладваното от съдия Щерева в.н.ч.д. № 96/2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XXI от НПК.

Образувано е по частна жалба от адвокат И.Ю. от САК, в качеството му на повереник на тъжителя Е.Д.М., срещу разпореждане на съдията докладчик от СРС, НО, 121 състав, постановено на 11. 11. 2019 г. по н.ч.х.д № 2284/19 г., с което наказателното производство по делото е прекратено на основание чл. 250, ал. 1 т. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 1, пр. 2 от НПК.

С жалбата се иска това разпореждане да бъде отменено и делото да се върне на СРС за продължаване на действията. Твърди се, че наличието или не на функционален имунитет на лицата, срещу които е насочена тъжбата, е въпрос по съществото на делото, а не по допустимост на жалбата, доколкото имунитетът подлежи на доказване.

По реда на чл. 327 от НПК въззивният съдебен състав направи преценка, че за изясняване на обективната истина по делото не е необходимо да се събират доказателства.

В проведеното публично съдебно заседание повереникът поддържа аргументите, изложени в частната си жалба, като намира, че, с оглед редакцията на чл. 250, ал. 1 от НПК, съдията докладчик не е имал правомощие да прекрати наказателното производство на посоченото от него основание, следователно е допуснато съществено процесуално нарушение при постановяването на атакувания акт.

Тъжителят М. намира, че разпореждането трябва да бъде отменено, тъй като с него той е лишен от ефикасни правни средства за защита.

Лицата, срещу които е била насочена тъжбата – съдиите от Специализирания апелативен наказателен съд Р.Г.И., Г.И.Г. и Д.Б.В., не се явиха в съдебното заседание и изпратиха представители.

Въззивният съд, като обсъди аргументите на тъжителя и неговия повереник, доказателствата по делото, както и съдържанието на оспореното разпореждане, намери за установено следното:

Производството по н.ч.х.д. №2284/19 г. по описа на СРС, НО, 121 състав, е било образувано по подадена в съда частна тъжба от Е.Д.М. срещу Р.Г.И., Г.И.Г. и Д.Б.В. – съдии в Специализирания апелативен наказателен съд. С нея той е претендирал те да бъдат осъдени за извършени от тях престъпления по чл. 148, ал. 2 и ал. 1, т. 1 и т. 2 и. чл. 147, ал. 1 от НК заради това, че са му нанесли обида и клевета. Твърдял е, че в определение от 18. 01. 2019 г., постановено от трите лица като съдебен състав по в.н.ч.д. № 2/19 г. по описа на САНС са посочили, че той е осъждан, при положение, че към тази дата той е бил неосъждан. Поддържа, че това определение е било разпространено чрез сайта на съда и така е достигнало до неограничен кръг лица.

С разпореждане от 07. 03. 2019 г. съдията докладчик не е дал ход на тъжбата, като е изпратил до тъжителя указания в 7-дневен срок да посочи качеството, в което трите лица, срещу които насочва тъжбата си са извършили твърдяното престъпление, както и да представи копие от определението, на което се позовава, вкл. преписи от тъжбата за Г., В. и И..

Впоследствие, по искане на М., съдията докладчик му е предоставил правна помощ, изразена в участие на повереник в производството и той с допълнителна молба е изпълнил указанията от 07. 03. 2019 г.

С атакуваното разпореждане от 11. 11. 2019 г. съдията докладчик е прекратил наказателното производство по делото на основание чл. 250, ал. 1, т. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 1, пр. 2 от НПК, като е приел, че действията на лицата, срещу които е насочена тъжбата, са извършени в рамките на техния функционален имунитет, тъй като са били служебни действия.

Този извод на съдията от СРС е законосъобразен и се споделя от въззивния съдебен състав.

Безспорно е, че в конкретния случай тъжбата на Е.М. е насочена срещу лица, които заемат длъжността съдия в Специализирания апелативен наказателен съд. Изразът, чрез който той счита, че е обиден и оклеветен, се съдържа в съдебен акт – определение от 18. 01. 2019 г., постановено от трите лица като съдебен състав по в.н.ч.д. № 2/19 г. по описа на САНС.

Съгласно чл. 132, ал. 1 от Конституцията на РБ при осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер.

При това положение, за съдържанието на постановените от съдиите актове по правоприлагането те в нито една хипотеза не могат да носят наказателна отговорност за престъпления, които се преследват чрез тъжба на пострадалия. С оглед на това, че наказателна отговорност срещу съдиите в такава ситуация не може да бъде реализирана, то е и недопустимо образуването на наказателни производства от частен характер срещу тях, а вече образуваните – какъвто е случаят – следва бъдат прекратени. Не намира опора в закона становището на повереника, че въпросът с наличието на функционален имунитет е такъв по същество, а не е предпоставка за допустимост на тъжбата. След като този имунитет препятства наказателно преследване изначално, то съдът е длъжен в първия момент, когато установи служебното качество на лицата, срещу които е насочена тъжбата, и обстоятелството, че инкриминираните действия/бездействия са извършени в кръга на служебните им правомощия, да предприеме прекратяване на производството. В този ред на мисли съдията докладчик от СРС е направил единствено възможното, за да не допусне накърняване имунитета на тримата съдии от САНС.

По тези съображения атакуваното разпореждане следва да бъде потвърдено.

 

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане на съдията докладчик от СРС, НО, 121 състав, постановено на 11. 11. 2019 г. по н.ч.х.д № 2284/19 г., с което наказателното производство по делото е прекратено на основание чл. 250, ал. 1 т. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 1, пр. 2 от НПК.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                              2.