Определение по дело №510/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 1113
Дата: 26 октомври 2023 г.
Съдия: Диана Борисова Калоянова-Христова
Дело: 20237200700510
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 септември 2023 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

1113/26.10.2023 г.

 

Административен съд - Русе, четвърти състав, в закрито заседание на двадесет и шести октомври две хиляди двадесет и трета година в състав:

             

                                                                          СЪДИЯ: Диана Калоянова

                                                                 

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 510 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК във връзка с чл. 143 от АПК.

Постъпила е молба с вх. № 4225/13.10.2023 г. от А.А.Т., с адрес *** и съдебен адрес ***, чрез процесуалния й представител адв. П.Х.,***, с която молба се иска в полза на жалбоподателката да бъдат присъдени разноски по делото в размер на 1 200,00 лева, като е приложен списък на разноските.

От фактическа страна се установява следното:

Производството по делото е образувано по жалба на А.А.Т. срещу Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г., издадена от ИД Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ (ДСП) Б.. С обжалваната заповед, на основание чл. 4, ал. 1, т. 4;  чл. 27, ал. 1 и чл. 25, ал. 1, т. 4 от Закона за закрила на детето (ЗЗДетето) във връзка с чл. 33, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето (ППЗЗД) административният орган е наредил спешно настаняване, считано от 02.09.2023 г. на детето М.Н.Й, ЕГН ********** с постоянен и настоящ адрес ***, с родители, както следва:

ü  Майка А.А.Т., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***;

ü  Баща Н.Д.Й., ЕГН **********, с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, обл. Б., ул. "Б." № **.

Детето е настанено в професионално приемно семейство С. П. Я., ЕГН **********, с адрес ***. Настаняването е със срок до произнасяне на съда по чл. 28 от ЗЗДетето. Заповедта е оспорена като неправилна и незаконосъобразна с искане съдът да отмени същата. С жалбата е предявено искане за присъждане на разноски.

          По делото, в изпълнение на разпореждане на съда, е представен Договор за правна защита и съдействие № 0025231/14.09.2023 г., с предмет „обжалване на заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.23 г. на ДСП представителство в пр-во.“ С договора е уговорено и посочено като платено в брой възнаграждение за един адвокат в размер на 1 200,00 лева. Видно от представеното пълномощно (л. 89) процесуалното представителство на адв. П. Х. е за „І инст“.

С Определение № 1030/09.10.2023 г. съдът е прекратил производството по настоящото дело на основание чл. 159, т. 4 от АПК поради липса на правен интерес от обжалване. Административният орган е представил надлежни доказателства за извеждане на детето от приемното семейство и предаването му на бащата. Посочено е още в прекратителното определение изразеното становище на ДСП Б., че оттегля процесната заповед.

В сезиращата съда молба е посочено, чеКъм момента на подаване на жалбата, респ. сезирането на съда и образуването на делото, правният интерес е бил налице. Обжалваният административен акт е оттеглен в деня, в който съдът вече се е произнесъл по конституирането на страните и делото е било образувано.“. Сочи се още, че поради ненасрочване на съдебно заседание, процесуалният представител на жалбоподателката Т. е била възпрепятствана да представи списък на разноските, поради което прилага такъв към молбата. Според жалбоподателката, с всеки акт, с който се слага край на делото, съдът следва да се произнесе по исканията за разноски. С молбата се иска съдът да осъди административният орган да заплати направените от Т. разноски.

Ответникът е представил писмен отговор с вх. № 4371/20.10.2023 г. Изразено е становище, че не следва да бъдат присъдени разноски в полза на Т., тъй като не са налице хипотезите, предвидени в чл. 143 от АПК и жалбата е оставена без разглеждане поради липса на правен интерес по смисъла на чл. 159, т. 4 от АПК.

 При така установената фактическа обстановка, съдът формира следните правни изводи:

Молбата е депозирана от надлежна страна, в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна по следните причини:

Съгласно чл. 248, ал. 1 от ГПК, приложим субсидиарно в административния процес на основание чл. 144 от АПК, В срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските.

Разноските по делото по общо правило се възлагат върху страната, за която съдебният акт е неблагоприятен.

В конкретния случай съдът е прекратил производството на основание чл. 159, т. 4 от АПК тъй като оспорващата Т. няма правен интерес от оспорването. На практика прекратяването на съдебното производство и постановеният съдебен акт (Определение № 1030/09.10.2023 г.) са неблагоприятни по своята същност за Т.. Определението е връчено на адв. П. Х. като процесуален представител на 12.10.2023 г., а на жалбоподателката – на 14.10.2023 г., като не е постъпило оспорване по съществото на спора, а само искане за присъждане на разноски. Следователно, страната, каквато е Т. (по смисъла на чл. 153, ал. 1 от АПК), е възприела като правилен извода на съда за липса на правен интерес.

Присъждането на разноски в производство по оспорване на административни актове е регламентирано в нормата на чл. 143 от АПК, в която не е предвидено в полза на оспорващ, за който е доказано, че липсва правен интерес от оспорването, да се присъдят извършените от него разноски.

Следователно направеното искане за допълване на постановеното от съда определение в частта му за разноските, следва да бъде оставено без уважение като неоснователно.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, Административен съд - Русе, четвърти състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 4225/13.10.2023 г. от А.А.Т. с адрес *** и съдебен адрес ***, чрез процесуалният й представител адв. П.Х.,*** за присъждане на разноски в размер на 1 200,00 лева.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                

                                                           СЪДИЯ: