Решение по дело №728/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260054
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 11 декември 2020 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20204520200728
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                              РЕШЕНИЕ №

                                         гр.Русе, 03.09.2020 г.

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

Русенският районен съд…..Х наказателен състав…….в публично заседание на двадесет и първи юли  двехиляди и двадесета  година в състав:

                                                                   Председател: Ралица Русева                                         при секретаря Олга Петрова  и в присъствието на прокурора……., като разгледа докладваното от съдията  АНД № 728 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази:

     Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

     Постъпила е жалба от „Анидел” ООД със седалище гр.Русе, против Наказателно постановление № 38- 0000912 от 23.11.2018 г. на Началник ОО”АА” Русе, с което за административно нарушение по чл.91 в т.1 от ЗАвПр, е наложено административно наказание- имуществена санкция в размер на 5000 лева, на основание чл.104 ал.VІІ пр.последно от ЗАвПр.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението като незаконосъобразно.

      Ответникът по жалбата поддържа становище за неоснователност на същата.

       Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

      Съдът, след преценка на събраните доказателства, приема за установени следните фактически обстоятелства:

      Дружеството жалбоподател е транспортно предприятие, притежаващо лиценз за международен превоз на  пътници за чужда сметка или срещу възнаграждение с № 0765, валиден до 16.07.2027 г.На 18.10.2018 г. била извършена комплексна проверка на транспортното предприятие от св.Й.П.-***.В хода на същата не били представени тахографски листи от устройства в автомобили, управлявани от лицата И. Р., П. А. и С. С., във връзка с конкретно осъществени превози по маршрутни разписания.По повод на това проверяващият приел, че е налице осъществено административно нарушение по чл.91 в т.1 от ЗАвПр, за което бил съставен АУАН  № 256829 от 18.10.2028 г.Актът бил предявен на представляващ дружеството, подписан без възражения и лично връчен.Въз основа на него е издадено обжалваното наказателно постановление с наложеното административно наказание.В жалбата се твърди, че са допуснати съществени процесуални нарушения в производствата по установяване на нарушението и санкционирането му.Пред настоящата  инстанция се признава извършването на неправомерното действия, като същото се оправдава с обективни фактори- пропуск на жалбоподателя в срок да представи документите.

    Изложеното се установява от приложените по делото писмени доказателства и доказателствени средства-  копия от тахографски листи, АУАН № 256829 от 18.10.2018 г., копия от пътни листи, копие от индивидуални графици, констативен протокол, показанията на св.П., които следва да бъдат кредитирани изцяло като последователни и кореспондиращи с писмения доказателствен материал.

     Правни изводи:

     Жалбата  е допустима.Разгледана по същество е частично основателна.

     В производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание не са допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи издадените актове.

      По същество извършването на нарушението е правилно установено и доказано.Съгласно нормата на чл.91 в от ЗАвПр, превозвачите, ръководителите на предприятия и лицата, извършващи превози  за собствена сметка, са длъжни да съхраняват най- малко една година след тяхното приключване и да предоставят за проверка на контролните органи тахографските листове от аналоговите тахографи.Видно от доказателствата по делото, в хода на извършената комплексна проверка, в качеството си на превозвач, жалбоподателят не е представил тахографски листи, касаещи извършени преводи от трима водачи на МПС, по конкретно индивидуализирани маршрути на посочени дати.Претенцията за осъществено административно нарушение почива на тезата, че документите не са представени при проверката, а не- че не са били налични или не са съхранявани.Св.П. последователно и правдиво установява пред съда по какъв начин е протекла проверката и как е достигнал до констатациите за наличие на административно нарушение.

       Санкционната разпоредба на чл.104 ал.VІІ от ЗАвПр предвижда на превозвач или на лице по чл.12 б ал.І от закона, извършващо превози за  собствена сметка, които не съхраняват тахографските листа, разпечатките и извлечените данни от  дигиталния тахограф или картата на водача за период 365 дни, или отказват да ги предоставят за проверка от контролните органи, да бъде налагана имуществена санкция в размер на 2000 лв. Тази редакция на нормата сочи наличието на по- благоприятен закон преди влизане в сила на постановеното НП, което предпоставя изменение на същото в интерес на жалбоподателя с приложените на чл.3 ал.ІІ от ЗАНН, доколкото предвиденият понастоящем размер на наказанието е по- нисък. С тези мотиви и на основание чл.63 от ЗАНН съдът

                                             РЕШИ:

         ИЗМЕНЯ НП № 38- 000912 от 23.11.2018 г. на Началник ОО”АА” Русе, с което на АНИДЕЛ ООД, БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес на управление гр.Русе, ул.”Мадарски конник” 4, бл.”Мадарски конник”, вх.А, ет.3, ап.6, за нарушение по чл.91 в т.1 от ЗДвП, е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ, като на основание чл.104 ал.VІІ от ЗАвПр НАМАЛЯВА размера на същата от 5000 /пет хиляди/ на 2000 /две хиляди/ лева.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14- дневен срок от известяването му, пред Русенски административен съд.

                                                     Районен съдия: