Решение по дело №3659/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 28 септември 2020 г.)
Съдия: Минчо Стоянов Минев
Дело: 20192230103659
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                                       Р Е Ш Е Н И Е   775

31.07.2020 г., гр. Сливен

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                             VІ-ти  ГРАЖДАНСКИ състав

в публично заседание на 02.07.2020г., в следния състав:

 

                                                                       председател: МИНЧО МИНЕВ                                                       

секретар: ТАНЯ ИВАНОВА

прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИНЧО МИНЕВ

гр. дело 3659 по описа за 2019 година.

 

В исковата молба на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД /АСВ/ със седалище гр.София се твърди, че по силата на сключен на 29.09.2017г. договор, с № 30421, „Креди Йес“ ООД предоставило на П.И.Б. заем, в размер 700лв. Мъжът пък се задължил да го върне, заедно с договорна лихва в размер на 159.07лв., на дванадесет равни месечни погасителни вноски, всяка по 71.59лв., първата от тях с падеж 16.10.2017г., а последната- с падеж 17.09.2018г. По този начин страните договорили общ размер на плащанията 859.07лв.

 

Ищецът твърди още, че подписвайки договора, заемополучателя се е задължил да гарантира изпълнението на задълженията си като предостави на кредитори си, в 3-дневен срок, поне две обезпечения от три възможни: издавайки запис на заповед; като осигури поръчител- едно или две физически лица, което да отговаря за изпълнението им или пък като осигури валидна банкова гаранция. Това обаче Б. не сторил и по тази причина за него възникнало задължение и за неустойка, също в абсолютен размер-  640.93 лв., чието плащане също следвало да се извърши по погасителен план на дванадесет вноски, всяка от 53.41лв.

В резултат на това се оказвало, че дълга си ответника трябва да погасява с месечна вноска в размер на 125лв.

 

Според ищеца, заемодателя е изпълнил задължението си да предостави договорената сума на заемополучателя, тъй като този факт последния удостоверил с под писването на договора. Б. обаче не спазил уговорката да погасява и в срок, задълженията си и по тази причина му била начислена и лихва за забава- защото в договора за заем съществувала и такава уговорка- че дължи законна лихва за всеки ден забава. На това основание му била начислена лихва за периода 15.12.2017г.- датата, на която станала изискуема първата неплатена от ответника вноска, до датата на подаване на заявление в съда, на обща стойност 162.96лв., която представлява сбор от лихвите за забава, изчислени за всяка отделна падежирала и незаплатена вноска.

 

Ищецът признава, че ответника все пак е извършвал плащания по договора за заем- в размер на общо 251лв., с което били погасени: неустойка 107.82лв.; договорна лихва 44.60лв. и главница 98.58лв.

Търговското дружество-ищец черпи претендираните по това дело права от твърдяното от него обстоятелство, че е кредитор на ответника, тъй като по силата на договор за цесия е изкупило паричните му задължения към „Креди йес“.

Именно в качеството си на актуален кредитор и предвид липсата на изпълнение от страна на П.Б., „Агенция за събиране на вземания“ЕАД депозирало пред Сливенски районен съд заявление по чл.410 от ГПК за дължимите от мъжа парични суми и му била издадена, в производството по ч.гр.д.№ 2394/2019г., заповед за изпълнение. Срещу нея обаче било подадено възражение по чл.414 от ГПК, което мотивира предявяването от АСВ на искове съда с решението си да приеме за установено, че ответника му дължи: 601.42лв.-  неплатена главница, ведно със законната лихва, считано от датата на входиране в съда на заявлението за издаване на заповед за изпълнение и до изплащане на задължението; 114.47лв.- договорна лихва; 533.11лв.- неустойка и 162.96лв.- обезщетение за забава.

Ищецът претендира и разноски: както в заповедното производство /75лв.+28.24лв./, така и направени от него в настоящото дело, а за последното и, на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, юрисконсултско възнаграждение в размер на 350лв.

 

На ответникът бе връчен препис от исковата молба, но писмен отговор не депозира. Той и не се яви на проведеното съдебно заседание. В него не присъства и представител на ищеца, но чрез писмено изявление на такъв исковете се поддържат.

 

          След като анализира събраните по делото доказателства, съда приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от приложение на исковата молба- документа, представляващ листи №№ 7,8 и 9 от материалите по делото, на 29.09.2017г. е бил сключен Договор за паричен заем с № 30421, по силата на който „Креди Йес“ООД предоставя на заемателя П.И.Б. паричен заем в размер 700лв., като следва да се приеме, че сумата е получена от мъжа, тъй като договора носи подписа му - в тази връзка изрично т.4 ал.1. Той се е задължил да я върне, заедно с лихва, на дванадесет равни месечни погасителни вноски- с фиксирани падежи. Видно от ал.ал.5 и 7 на т.3, са договорени 3.3% месечна лихва по заема и ГПР 49.61%.

От погасителния план към договора пък е видно, че на съответния падеж заемополучателя трябва да прави две вноски: едната в размер 71.59лв.- за погасяване на задължението по предходния абзац, а другата- в размер 53.41лв., за погасяване на неустойка при липса на обезпечение.

Последното е основано на  т.6 от договора- предвидено е задължение за заемополучателя да осигури, в 3-дневен срок, обезпечение на задълженията си, комбинирайки две от следните три възможности: било като издаде запис на заповед, било като осигури поръчител-физическо лице, което да съответства на определен профил или пък като осигури валидна банкова гаранция. Последицата от неизпълнение е неустойка в размер 640.93лв.- т.8.

 

Част от доказателствения материал  са и Общи условия по договор за заем, в сила от 01.04.2016г, на „Креди Йес“.

 

От документа, представляващ листи №№ 14-18вкл. съда установява, че на 01.10.2018г. е бил сключен Договор за продажба на вземания, по силата на който „Креди Йес“ ООД прехвърля на АСВ свои парични вземания, които се посочват в приложение №1, неразделна част от договора.

Друг от представените с исковата молба документи е точно такова  приложение №1 или по-скоро- извадка от него, от 01.10.2018г., в което се съдържа информация, че сред прехвърлените с цесията вземания е / в т.386/ това от П.Б. по договора за заем № 30 421 от 29.09.2017г..

С пълномощното л.№22 от настоящото дело, цедента упълномощава цесионера последния да уведоми длъжника за извършеното прехвърляне на задължението му. Такова уведомление до Б. АСВ е изпратило, но то не е връчено на адресата му. Въпреки това съда приема, че цесията е съобщена на длъжника-ответник- тъй като съобщението представлява част от приложенията на исковата молба и заедно с нея е връчено на ответника от съда, а в самата искова молба се съдържа изявление/искане на ищеца в този смисъл и позоваване от него на отдавна установила се съдебна практика в тази връзка.

 

От приложеното към настоящото дело частно гражданско дело- № 2394/2019г. съда констатира, че на 03.05.2019г./предвид дата на пощенско клеймо на плика, с който са изпратени документите/ АСВ е депозирало пред Сливенски районен съд заявление по чл.410 от ГПК и в производството по същото му е издадена заповед за изпълнение- № 1513/ 10.05.2019г., с която на мъжа е разпоредено да му заплати сумите, предмет и на настоящото дело, както и разноски в заповедното производство в размер 103.24лв..

 Ответникът е подал възражение против заповедта и това е наложило съда да  даде указания на заявителя, че трябва да установи съществуването на вземанията си в общия исков процес. Дружеството е предявило своевременно необходимите искове.

 

При така установената фактическа обстановка съда прави следните правни изводи:

Предявени са положителни установителни искове- за съществуването на парични вземания, за които, както се спомена по-горе, на ищеца е издадена по –рано във времето, в т.н. заповедно производство и на основание чл. 410 от ГПК, заповед за  изпълнение. Те са с правно основание чл. 415 ал. 1 и чл.422 ал.1 ГПК; допустими са и са подсъдни на Районен съд - Сливен по правилата на родовата и на местната подсъдност. Становището на съда по всеки от тях е следното:

Установи се по делото- от писмено доказателство, че по силата на сключен на 29.09.2017г. договор, дружеството с фирма „Креди Йес“ е предоставило на лицето П.Б. паричен заем в размер 700лв. Мъжът пък се е задължил да върне сумата, заедно с договорна лихва, на 12 месечни погасителни вноски, всяка от по 71.59лв., а общото задължение възлязло на 859.07лв. Предвид тези договорни клаузи съда намира, че процесния договор е за заем- паричен заем. По тази причина са приложими разпоредбите на чл.240 и сл. от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/.

В случая кредитора е изпълнил договорното си задължение, тъй като е предал на заемателя спомената сума. Това- предаването на паричната сума /или пък вещта/ по договор за заем е не изпълнение на задължение на заемодателя, а условието да се приеме, че договора за заем е сключен. Така е, защото договора е реален и едностранен и постигнатото между двете страни съгласие за сключването му не е достатъчно последното да е факт. Необходимо е сумата да бъде предадена.

Длъжникът-ответник обаче не е изпълнил задължението си- да извърши договорените вноски, като е направил плащане/ия само в размер 251лв. Съдът достига до този извод въз основа на признанието на ищеца на този неизгоден за него факт, както и защото Б. не ангажира доказателства за осъществени от него плащания, а по правилата на процеса това бе в доказателствената му тежест.

Видно от исковата молба, плащането кредитора е отнесъл за погасяване, частично, на следните задължения: неустойка с 107.82лв.; договорна лихва с 44.60лв. и главница с 98.58лв.

 

Според съда обаче ищеца няма вземане на първото от тези основания. То се обосновава като неустойка, дължима от заемополучателя за това, че не е успял да осигури две от три възможни обезпечения на задълженията си. Въпреки че такава клауза съществува в договора за заем, както и в общите условия на дружеството-заемодател, съда няма да уважи този иск, тъй като тя цели не да обезпечи изпълнение на задължението, а да осигури вземане на кредитора в по-голям краен/сумарен размер – като за заемополучателя възникне задължение за заплащане не само на възнаградителна лихва и обезщетение за забава, но и други суми. Така също, с тази, а и подобни, клаузи кредитора заобикаля вече забранената му/отнета възможност да залага в договорите за кредит изключително завишени лихвени проценти, съответно годишен процент на разходите. Всъщност, изискването към заемополучателя за осигуряване на обезпечение е несъвместимо с природата на процесния договор- това са т.н. бързи кредити, сключвани в момента на поискването или съвсем скоро след това, и отново при не малка по размер възнаградителна лихва- в случая ГПР е 49.611%, като тя е толкова висока и несравнимо по-висока от лихвите, при които банки отпускат заеми, именно  поради по-високия риск, който съществува за кредитора, тъй като вземането му не е обезпечено. Т.е., или вземането на кредитора-заемател ще е обезпечено, но ще е с нисък лихвен процент, или пък ще е с висок, но няма да е обезпечено. Така също, предвиждането на тази санкционна за заемополучателя последица при неизпълнение на неговото задължение, с което те стават поне две- неустойка и обезщетение за забава, го поставя в твърде неравноправно положение по отношение на другата страна по договора- заемодателя, което усещане се засилва и от факта, че за дадената му в заем сума заемополучателя дължи и възнаградителна лихва. Последното е нормално при договори за заем, но не  е в границите на нормалното според съда заемодателя да получи три възнаграждения, тъй като освен договорната лихва такъв характер имат, независимо от начина, по който са наречени в договора,  лихвата за забава и неустойката.Т.е., клаузата за неустойка в случая е неравноправна по смисъла на чл.143 ал.1 и чл.143 ал.2, т.5 от ЗЗП, а за такива съда е задължен служебно да следи- чл.7 ал.3 от ГПК.  Ето защо е неоснователен иска за сумата 533.11лв.- неустойка.

Щом ответника- заемополучател не дължи неустойка, то извършеното от него плащане- 251лв., е следвало да се отнесе за погасяване на други негови задължения. Видно от т.3 ал.2 от договора за заем и погасителния план към него, всяка от дванадесетте месечни погасителни вноски /включваща главница и възнаградителна лихва/ е в размер 71.59лв. Това означава, че с общото плащане от 251лв. Б. е погасил изцяло първите три вноски.

Тъй като заема е в размер на 700лв., то всяка от 12-те месечни погасителни вноски включва за главница 58.33лв., а това означава, че възнаградителната лихва участва във вноската с 13.26лв. Ето защо с остатъка от плащането след погасяването на първите три вноски- 36.23лв., Б. е погасил изцяло лихвата от четвъртата, а главницата по нея– до остатък 35.36лв.

 

След като ответника не е престирал всичко, а е извършил само частично плащане, то той дължи на кредитора си, на първо място, дадената в заем сума- главница, или по-скоро неплатения остатък от нея. Така е, защото при неизпълнение кредитора може да иска изпълнение- чл.79 ал.1 от ЗЗД. Тя по договор е 700лв., но с плащането си ответника я е намалил до 502.04лв. /700лв. – (3х58.33лв. + 36.23лв.) /. До този размер първия иск е основателен, а за разликата над него до пълния търсен размер – 601.42лв. ще бъде отхвърлен.

 Ответникът дължи сума и по втори иск по петитума на исковата молба-  тъй като това е договорената между кредитора и заемополучателя възнаградителна лихва за първия от тях- чл.240 ал.2, изр. първо от ЗЗД. В случая с плащане ответника е намалил задължението си за възнаградителна лихва с 53.04лв. / 4вн.х13.26лв./. Т.е., този иск е основателен в размер 106.08лв. / 12 вноски по 13.26лв.= 159.12лв. – 53.04лв. платени/, а за разликата над него до пълния претендиран- 114.47лв., ще бъде отхвърлен.

 

След като не е плащал задълженията си, с изключение на коментираното по-горе плащане, а падежа на всички е настъпил и то преди още да бъде образувано заповедното производство- тъй като първата от договорените 12 вноски е с падеж 16.10.2017г., а последната- 17.09.2018г., то той безспорно е изпаднал в забава- съгласно чл.84 ал.1, изр.първо от ЗЗД, когато деня на изпълнение на задължението е определен, длъжника изпада в забава с изтичането му. Така също, съгласно чл.86 от този нормативен акт, при неизпълнение на парично задължение длъжника дължи обезщетение, от деня на забавата, което е равно на законната лихва за периода й. От друга страна, и в самия договор е предвидена такава отговорност за заемополучателя- т.7 ал.1. Т.е., за съществуващо следва да се счита паричното вземане в размер 162.96лв.- лихва за забава. Този иск съда ще уважи.

 

По въпроса за разноските: търсят се само от ищеца, а той има право на такива- както в заповедното производство, така и в исковия процес, съразмерно уважената част от исковете- чл.78 ал.1 от ГПК. В случая разноските на АСВ в ч.гр.д.№ 2394/2019 на СлРС са 25лв.- заплатена държавна такса за образуването на делото. Съразмерно уважената в производството по гр.д.№ 3659/2019 част от исковете, на дружеството се следват разноски в заповедното производство в размер на 13.65лв. За заповедното производство на търговското дружество се следва и юрисконсултско възнаграждение. То по заповед за изпълнение е 75лв., а съразмерно уважената в настоящото дело част от исковете му се следва в размер 40.96лв.

Разноските в исковия процес отново са в размера на заплатена държавна такса за образуване на делото /доплатена такса/. В случая тя е събрана от съда в размер 171.76лв. Поради това на ищеца се следват разноски в исковия процес от 93.79лв.

АСВ търси и юрисконсултско възнаграждение в исковия процес. То му се полага- на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, тъй като дружеството е юридическо лице и бе представлявано от юрисконсулт. Претендира се в размер 350лв., но не може да е толкова, а най-много 300лв.- чл.25 ал.1 от НЗПП във вр. с чл.37 ЗАдв. вр. чл.78 ал.8 ГПК. Според съда обаче на ищеца се следва не максималната по наредбата стойност, а минималната, тъй като е служебно, а вероятно е и ноторно, известно обстоятелството, че дружеството-ищец е водило и води в РБългария множество граждански дела като настоящото, поради което това на практика за него е рутинно действие, което по тази причина не изисква усилия, които да бъдат възнаградени максимално. Това означава, че юриск. възнагжраждение трябва да е 100лв. Съразмерно уважената част от исковете, на АСВ се следва на това основание сумата 54.61лв.  

 

При горните съображения, Сливенски районен съд

 

Р Е Ш И:

 

 ПРИЕМА на осн.чл.415 ал.1 и чл.422 ал.1 от ГПК ЗА УСТАНОВЕНО, че П.И.Б., с ЕГН: ********** и адрес *** дължи на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД с ЕИК: *********, със седалище гр. София и адрес на управление на дейността- бул.”Д-р П. Дертлиев” №25, офис-сграда Лабиринт, ет.2, офис 4, чрез юриск.Таня Йорданова,

на основание Договор за паричен заем с № 30 421 от 29.09.2017г., сключен от мъжа с дружеството „Креди Йес“ООД, следните от сумите, за които на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД е издадена от Сливенски районен съд, в заповедното производството по ч.гр.д.№ 2394/2019г., заповед № 1513/ 10.05.2019 г.:

- 502.04лв. /петстотин и два лева и четири стотинки/ – главница, ведно със законната лихва, считано от 09.05.2019 г. до окончателното й изплащане.

- 106.08 лв. /сто и шест лева и осем стотинки/ - представляваща договорна/възнаградителна лихва, за периода 15.12.2017г.- 17.09.2018г.

           -   162.96 лв. /сто шестдесет и два лева и деветдесет и шест стотинки/-  лихва за забава, за периода 15.12.2017 г. – 09.05.2019 г.,

а ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНИ иска за главница за разликата над 502.04лв. до пълния търсен размер- 601.42лв.; иска за договорна лихва за разликата над 106.08лв. до пълния търсен размер- 114.47лв. и изцяло иска за неустойка в размер 533.11лв.

Търговското дружество-ищец черпи права по тези признати за съществуващи парични вземания, а и за отхвърлените от съда техни горници, от обстоятелство, че е кредитор на ответника, тъй като по силата на договор за цесия е изкупило паричните задължения на Б. към „Креди йес“.

 

ОСЪЖДА П.И.Б., с ЕГН: **********  да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.1 от ГПК, направените от дружеството разноски в заповедното производство, развило се в ч.гр.д.№ 2394/2019г. на СлРС, съразмерно уважената част от исковете, разгледани в гр.д.№ 3659/2019г. на СлРС – 13.65лв. /тринадесет лева и шестдесет и пет стотинки/.

ОСЪЖДА П.И.Б., с ЕГН: **********  да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, следващото се за заповедното производство, развило се в ч.гр.д.№ 2394/2019г. на СлРС,  юрисконсултско възнаграждение, съразмерно уважената част от исковете, разгледани в гр.д.№ 3659/2019г. на СлРС – 40.96лв. /четиридесет лева и деветдесет и шест стотинки/.

 

ОСЪЖДА П.И.Б., с ЕГН: **********  да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.1 от ГПК, направените от дружеството разноски в установителното производство, развило се в настоящото гр.д.№ 3659/2019г. на СлРС, съразмерно уважената част от исковете- 93.79лв. /деветдесет и три лева и седемдесет и девет стотинки/.

ОСЪЖДА П.И.Б., с ЕГН: **********  да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ” ЕАД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, юрисконсултско възнаграждение за установителното исково производство, развило се в настоящото гр.д.№ 3659/2019г. на СлРС, съразмерно уважената част от исковете- 54.61лв. /петдесет и четири лева и шестдесет и една стотинки/.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред СлОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: