Решение по дело №6409/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1502
Дата: 25 февруари 2020 г. (в сила от 16 март 2022 г.)
Съдия: Свилен Станчев Иванов
Дело: 20191100106409
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

Гр. С. 25.02.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийски градски съд първо гражданско отделение в открито заседание на тридесети януари две хиляди и двадесета година в състав:

Съдия: Свилен Станчев

като разгледа докладваното от съдия Свилен Станчев гр.дело № 6409  по описа за 2019 година, прецени:

Делото е образувано по предявен от П.В.К. срещу З. „Л.и.“ АД *** иск с правно основание чл. 432 ал. 1 от КЗ за заплащане на застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от ПТП, причинено от И.Д.П. при управление на МПС със сключена застраховка „гражданска отговорност“ с ответното дружество.

Ищецът П.В.К. излага, че на 23.08.2018 г. около 11.30 ч. управялвал мотоциклет „Ямаха“ с рег. № *******по бул. „Тодор Александров“ от ул. „Опълченска“  към ул. „Константин Величков“. На кръстовището с ул. „Инж. И.И.насрещно движещият се л.а. „Хюндай Елантра“ с рег. № *******, управляван от И.Д. П.внезапно предприел маневра завой наляво към ул. „Инж. И. И.“, навлязъл в лентата, по която се движел управляваният от ищеца мотоциклет, и настъпил удар между двете МПС. Ищецът твърди, че виновен за ПТП бил водачът на л.а. „Хюндай“ , който при предприемане на маневра завой наляво отнел предимството на ищеца и не го пропуснал да премине. От ПТП ищецът получил травматични увреждания, изразяващи се в синини в областта на гръдния кош и шията, синини на дясна предмишница, охлузване на дясна предмишница, охлузване на дясна длан, охлузване на дясна гривенна става, ранички на гръдната повърхност на 2, 3 и 4 пръст на дясна ръка, охлузване на дясно бедро 12/6 см, охлузване върху колянната става вдясно 14/6 см, тежко охлузване на външната повърхност на дясна колянна става 11/6 см, счупване на лявата гривенна става. Бил приет в болница и му била поставена гипсова имобилизация. В резултат на ПТП получил увреждане и на минескуса на дясното коляно. След ЯМР се установило, че била налице лезия в задния рог на медиалния менискус. Наложило се извършване на операция на лявата ръка, фрактурата била наместена и левият горен крайник бил имобилизиран в гипсова превръзка. Ищецът твърди, че болките и страданията му продължавали и досега, лявата ръка не била зарастнала, а уврежданията на менискуса не се подобрили.

За лекия автомобил „Хюндай Елантра“ с рег. № ******* бил сключен договор за задължителна застраховка „гражданска отговорност“ с ответника, със застрахователна полица № *********, валидна от 06.04.2018 г. до 05.04.2019 г.

На основание изложените обстоятелства, ищецът П.В.К. прави искане до съда да осъди ответника „З.Л.и.“ АД *** да му заплати на застрахователно обезщетение в размер на 50 000 лева за претърпени неимуществени вреди, заедно със законната лихва върху присъдената сума от 23.08.2018 г. до окончателното изплащане на сумата.

Ответникът „З.Л.и.“*** оспорва иска със следните възражения: оспорване механизма на настъпване на ПТП; оспорване причинната връзка между ПТП и описаните вреди;  възражение за невиновно поведение на водача на л.а. „Хюндай“ И.Д.П.;  възражение за съпричиняване на вредите от пострадалия П.В.К.; възражение за завишаване на исковата претенция; възражение срещу акцесорния иск за законна лихва и оспорване на началната дана на нейната дължимост. 

Съдът е приел за безспорно установено и ненуждаещо се от доказване сключването на договор за задължителна застраховка „гражданска отговорност“ с ответника „З.Л.и.“ АД *** за л.а. „Хюндай Елантра“ с рег. № *******, със застрахователна полица № *********, и фактът на настъпило ПТП на 23.08.2018 г. в гр. С. *** и ул. „Инж. И. И.“, между мотоциклет „Ямаха“ с рег. № СА *****, управляван от П.В.К., и л.а. „Хюндай Елантра“ с рег. № *******, управляван от И.Д.П..

Механизмът на ПТП се установява от писмените доказателства по досъдебното производство, приложени по настоящото дело, административно-наказателната преписка, гласните доказателства по настоящото дело и съдебно-автотехническата експертиза. Произшествието е настъпило на 23.08.2018 г. на кръстовището на бул. „Тодор Александров“ с ул. „Инж. И. И.. Според показанията на свидетелите П. и П. и заключението на вещото лице, произшестивето е настъпило при извършване от водача на л.а. „Хюндай“ – св. П. на маневра ляв завой от лявата лента за движение на бул. „Тодор Александров“ (платното към центъра), в посока към ул. „Инж. И. И.“ и не пропуснал движещия се в средната лента на насрещното платно водач на мотоциклет „Ямаха“ – ищеца К.. Последвал удар в средната лента за движение на платното на бул. „Тодор Александров“ (посока бул. „К. Величков“) на предната част на мотоциклет „Ямаха“ в областта на задната дясна врата на автомобила.

С действията си водачът на л.а. „Хюндай Елантра“ е нарушил разпоредбата на чл. 37 ал. 1 от ЗДвП, като при предприемане на маневра завой наляво не е пропуснал насрещно движещо се ППС. По делото не са събрани доказателства, които да изключват вината на водача на л.а. „Хюндай Елантра“ И.Д.П., поради което не е оборена презумпцията за виновност по чл. 45 ал. 2 от ЗЗД.

Получените от пострадалия травматични увреждания и причинната връзка между тях и настъпилото ПТП се установяват от медицинската документация и първоначалната и допълнителната съдебно-медицински експертизи. Вследствие произшествието, ищецът е получил счупване на лява лъчева кост, лезия (нараняване) на задния рог на въттрешния менискусна дясна коленна става, невъзпалително дегенеративно увреждане на сухожилието на коленната капачка, охлузвания и кръвонасядания по крайниците (л. 82). Счупването на лъчевата кост е потвърдено и от експертното становище на проф. Т. – специалист по образна диагностика, имащо характер на съдебно-медицинска експертиза (л. 96-106). Вещото лице по първоначалната експертиза е констатирало функционално възстановяване на лявата ръка и десния крак. Пострадалият усеща болки в лявата китка, на моменти блокиране на дясната колянна става, вследстиве увреждане на менискуса (л. 83).

Според показанията на свидетелката Д.К., вследствие травматичните увреждания се наложило два пъти болнично лечение на ищеца. Травмите му причинили силни болки и значителни и затруднения в движението, което наложило помощ от близките му при обслужване. Това се отразило на неговото физическо състояние – ищецът напълнял с 20 килограма, и неговото емоционално и психично състояние. От показанията на свидетелката се установява, че поради обездвижването на ищеца била нарушена неговата социализация и контактите му с хората.

Виновно причиненото от застрахования водач ПТП и настъпилите с него травматични увреждания имат характер на застрахователно събитие по смисъла на § 1 т. 4 от ДР във вр. с чл. 394 от КЗ. Настъпилото застрахователно събитие поражда задължение на застрахователя – ответник в настоящото производство, да заплати застрахователно обезщетение. Претенцията на ищеца е за обезщетение за причинени неимуществени вреди. При определяне на техния размер съдът следва да вземе предвид характера и интензивността на телесните увреждания, продължителността на периода на лечение и възстановяване, претърпените болки и страдания от ищеца за този период и последиците за неговото здравословно състояние, ако такива са налице.

Счупването на лявата лъчева кост е предизвикало трайно затруднение движението на лявата ръка за не по-малко от три месеца. Такъв е и срокът на затруднение на движението на десния крак, поради нараняването на менискуса (СМЕ л. 82). Лечебният и възстановителният период са причинили на ищеца значителни болки, страдания и неудобство, свързано с невъзможността за свободно придвижване и обслужване. Установено е, че последици от травматичните увреждания има и понастоящем, макар да не се отразяват съществено на функционирането на увредените от произшествието крайници. Тези обстоятелства дават основание на съда да приеме, че справедливият размер на обезщетението за неимуществените вреди е 20 000 лева. Искът с правно основание чл. 432 ал. 1 от КЗ е основателен до този размер.

Върху така определеното обезщетение ответникът дължи законна лихва от дата 08.05.2019 г. до окончателното изплащане. Началната дата на дължимост на законната лихва е определена според датата на изтичане на тримесечния срок по чл. 496 ал 1 от КЗ за отговор за извънсъдебната претенция от 04.02.2019 г. Последният ден от срока – 04.05.2019 г. е събора и срокът изтича на първия работен ден – 07.05.2019 г. Ответникът е в забава след изтичане на този срок, или от 08.05.2019 г. В останалата част, за периода от 23.08.2018 г. до 07.05.2019 г. претенцията за лихва е неоснователна.

Искът с правно основание чл. 432 ал. 1 от КЗ е неоснователен в частта му над сумата от 20 000 лева до пълния предявен размер от 50 000 лева. От съдебно-медицинската експертиза се установява, че е настъпило функционално възстановяване на увредените крайници към датата на извършване на прегледа. Не са събрани доказателства за претърпени вреди с по-голяма интензивност и пордължителност, които да обусловят присъждане на по-високо обезщетение от приетото от съда за справедливо.

Не е налице основанието на чл. 51 ал. 2 от ЗЗД за намаляване на определеното като справедливо обезщетение. Не се доказа съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца. Същият се е движил по пътно платно с предимство спрямо завиващото МПС, със скорост 40 км/ч, по-ниска от разрешената в населено място и за съответния участък от пътя. Поради това, възражението на ответника за съпричиняване е неоснователно.

Ответникът следва да заплати на адвокат К.Н. адвокатско възнаграждение по чл. 38 ал. 2 от ЗА в размер на 812 лева, а в полза на СГС държавна такса в размер на 800 лева и разноски в размер на 180 лева според уважената част от иска.

Ищецът следва да заплати на ответника разноски в размер на 228 лева. Съдът определя юрисконсултско възнаграждение в полза на ответника в размер на 200 лева, от което ищецът следва да заплати 120 лева.

Мотивиран от горното, съдът

Р    Е    Ш    И:

 

Осъжда „З.Л.и.“ АД ***, ЕИК *******, адрес за призоваване: гр. С. *** да заплати на П.В.К. ЕГН **********, адрес: ***, адрес за призоваване: гр. С. *** сумата от 20 000 (двадесет хиляди) лева застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди при ПТП на 23.08.2018 г. в гр. С. ***Инж. И. И., виновно причинено от И.Д.П. при управление на л.а. „Хюндай Елантра“ с рег. № *******, ведно със законната лихва върху присъдената сума от 08.05.2019 г. до окончателното изплащане на сумата.

            Отхвърля предявения от П.В.К. срещу „З.Л.и.“ АД *** иск с правно основание чл. 432 ал. 1 от КЗ в частта му над сумата от 20 000 лева до пълния предявен размер от 50 000 лева, и искането за законна лихва върху главницата в частта му за периода от 23.08.2018 г. до 07.05.2019 г. включително.

            Осъжда „З.Л.и.“ АД *** да заплати на адвокат К.И.Н. възнаграждение по чл. 38 от ЗА в размер на 812 лева, според уважената част от иска.

Осъжда „З.Л.и.“ АД *** да заплати в полза на СГС държавна такса в размер на 800 лева и разноски в размер на 180 лева според уважената част от иска.

Осъжда П.В.К. да заплати на „З.Л.и.“ АД *** разноски в размер на 228 лева и юрисконсултско възнаграждение в размер на 120 лева, според отхвърлената част от иска.

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

СЪДИЯ: