Решение по дело №800/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260049
Дата: 18 март 2021 г. (в сила от 6 април 2021 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200800
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 18.03.2021г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с Председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и двадесет и първа година, при участието на секретаря Юрия Кискинова, докладваното от председателя на състава, нахд № 800.2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 20-0239-000442 от 25.05.2020г. на Началник РУ към ОДМВР - Пловдив, РУ Асеновград, с което на С.А.С., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева – двеста лева, за нарушение по чл.25, ал.2 от ЗДвП.

По същество:

Жалбоподателят, представляван от адвокат Н., пледира за  отмяна на обжалваното НП поради неосъществено административно нарушение от една страна и от друга страна – никъде нито в ЗДвП, нито в Правилника за неговото приложение, не е разписано правило относно предимството, като счита, че в кръгово движение правилото на дясно стоящият не стои на преден план.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща процесуален представител и не взима становище по жалбата.

По процедурата:

АУАН № 442 от 27.02.2020г. е съставен за нарушение, сочено за извършено на 27.02.2020г., а НП за него е издадено на 25.05.2020г., поради което и съдът намери, че са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН.

АУАН и НП са съставени от компетентни органи по силата на чл. 189, ал.1 и ал.12 от ЗДвП и Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и на свидетелите по неговото съставяне, с което са спазени изискванията на чл.40, ал.1 и ал.3 от ЗАНН.

АУАН съдържа изискуемите от чл.42 от ЗАНН реквизити . НП съдържа тези по чл. 57, ал.1 от ЗАНН.

При служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на административно -  производствените правила, поради което и разгледа делото по същество.

По фактите:

По фактите:

Настъпило е ПТП между две ППС-та - едното - лек автомобил, а другото - автобус, в кръгово кръстовище, находящо се в община Асеновград, на път втори клас № II -86, км.- 22.957, на 25.05.2020г. между лек автомобил “Алфа Ромео 159“ с рег. *****, държава България и автобус „Ман“ с рег. № *****.

Произшествието не е запазено. Участниците в него са изтеглили ППС-тата от кръговото кръстовище, за да не пречат на движението и са ги позиционирали в аварийна лента. Дошлите след произшествието полицейски служители заварили автобуса, а зад него – лекия автомобил. Полицейският служител К.С. установил, че липсват очевидци на произшествието.Участниците в ПТП-то,  при беседа с полицейския служител, не са спорели относно това, какви маневри са извършени, а кой е виновен.

В хода на проведената беседа е установено, че автобусът се е движил в най- дясната лента, най-външната лента, а лекият автомобил „Алфа Ромео“ се е движил в средната лента до него. Автобусът е продължавал движението си направо, докато лекият автомобил е решил да завие в посока град Асеновград, като направи обратен завой , като излезе от втория изход.Така, лекият автомобил „Алфа Ромео“ навлязъл от средната, в дясната лента, за да излезе от кръговото и между двете МПС-та е настъпил удар, който видно от приложеният по делото протокол за ПТП, е настъпил за автобуса в предна част, а за лекия автомобил – в задна част.

От писмо на Агенция „Пътна инфраструктура“, Областно пътно управление – Пловдив, е видно, че на 27.02.2020г. в посока Пловдив - Асеновград, преди кръговото кръстовище, има изпълнени три зони с напречна шумна маркировка, които заедно с монтираната вертикална сигнализация предупреждават, че скоростта преди кръговото кръстовище, са намалява със забранителни пътни знаци В26 последователно на 70 км./час, 50 км./час, и пред самото кръгово кръстовище – на 40 км./час. С табела Ж1 са сигнализирани посоките и кръговото движение в кръстовището, като ограничението на скоростта е допълнително сигнализирано с пътна маркировка във всяка лента.Изпълнените четири групи направляващи стрелки също обозначават кръговото движение в кръстовището. Пътните знаци са монтирани от двете страни на платното за движение. В правия участък преди кръстовището, маркировката е прекъсната, а пред входа в кръговото кръстовище, е непрекъсната. В самото кръгово кръстовище е прекъсната хоризонтална маркировка и са обособени три ленти за движение.

Видно от представената снимка към това писмо, се установява,че наземната маркировка в крайна дясна лента, е изпълнена с три стрелки, разрешаващи движение от дясна лента направо, наляво и надясно. Лявата пътна лента до нея е с наземна маркировка от две стрелки, които сочат разрешено движение направо и на ляво. Те не позволяват движение надясно, към крайна пътна лента, в която се е движил автобусът „Ман“.

Така, управляваният от жалбоподателя лек автомобил „Алфа Ромео - 159“, при движението си в средна лента, по път, обособен като кръгово движение с три ленти, е извършил маневра навлизане в дясна лента, за да излезе от кръговото движение в посока град Асеновград, като при тази маневра е настъпил удар в движещият се също в кръгово движение автобус „Ман“ в предна част на същия и задна част - за управлявания от жалбоподателя лек автомобил, като на двете МПС-та, са причинени материални щети.

За случая въз основа на обясненията на двамата водачи на МПС-та, е съставен акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който е било издадено и обжалваното НП.

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от протоколите за разпити на свидетеля К.С., който съдържа логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото факти. Като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира и писмените доказателства по

делото, а именно: протокол за ПТП № 173387, писмо от Агенция „Пътна инфраструктура“, Областно пътно управление – Пловдив, схема на кръговото кръстовище и снимки на същото, Заповед 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

От правна страна:

При така приетите за установени факти по делото, от правна стана, съдът намери следното:

Движението в кръгово кръстовище не е е регулирано със специална норма в ЗДвП, а към него, предвид спецификата на движение в него, не може да бъдат приложени правилата за движение в кръстовище.

В случая, единствено приложими са правилата за движение в съседни пътни ленти, каквото е било движението на управляваното от жалбоподателя МПС и автобусът „Ман“, а именно: чл.25, ал.1 от ЗДвП, сочещо, че водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства, или да влезе между тях, да се отклони надясно, или наляво по платното за движение, в частност, за да премине в друга пътна лента, да завие надясно, или наляво за навлизане по друг път, или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след   него,  преди   него,   или  минават   покрай него  и да  извърши

 

маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.

         Водачът на лек автомобил „Алфа Ромео 159“ с рег. № РВ 2469ХР, жалбоподателят С.А.С., е предприел вътре в кръгово движение пристрояване на средна лента в крайна дясна лента, при пътна маркировка, забраняваща движение наляво-пристрояване в крайна дясна лента и при отнемане на предимство, не е изпълнил законово разписаното му задължение, в нормата на чл.25 , ал.2 от ЗДвП, а именно: преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, пред него, или минават покрай него и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение, като е причинил ПТП с автобус „Ман“, който се е движил в дясна пътна лента, с материални щети.

         Нарушението е осъществено от обективна страна, а от субективно е налице съставомерна непредпазливост, като деецът е съзнавал обществено опасните последици, но се е надявал те да не настъпят.

         Предвид на това, законосъобразно е била ангажирана неговата административно – наказателна отговорност, за нарушение по чл. 25, ал.2 от ЗДвП.

         Законосъобразна е преценката на административно – наказващият орган, за липса на маловажност на случая, изводима от факта, че в резултат на така извършеното адм. нарушение, е причинено ПТП с материални щети.

          Наложената за него глоба в размер на 200 лева е законосъобразно определена, предвид на това, че е наложена в законово абсолютно определен размер, визиран в нормата на чл. 179, ал.2 вр.чл. 179, ал.1 т.5 пр.4 от ЗДвП, поради което и в тази му част, обжалваното НП следва да бъде потвърдено.

           Предвид изложеното, съдът намери, че обжалваното НП е постановено при спазване на административно – производствените правила и е законосъобразно, поради което и следва да бъде потвърдено, мотивиран от което и на основание чл.63 ал.1 от ЗДвП.

           Съдът

                                                     РЕШИ:

           ПОТВЪРЖДАВА НП № 20-0239-000442 от  25.05.2020г.         на Началник РУ към ОДМВР – Пловдив, РУ Асеновград, с                което  на  С.      А.       С., ЕГН -  ********** с адрес: ***, е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева – двеста лева, за нарушение по чл.25, ал.2 от ЗДвП.

         Решението да се съобщи на страните.

         Същото подлежи на обжалване, пред Административен съд – Пловдив, чрез Районен съд – Асеновград, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                        Районен съдия: