Определение по дело №163/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260142
Дата: 24 март 2021 г.
Съдия: Радка Димова Чолакова
Дело: 20215001000163
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 10 март 2021 г.

Съдържание на акта

                                                  О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е   № 260142

                                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                   гр. Пловдив, 24.03.2021 г.

 

Пловдивският апелативен съд, търговско отделение в закрито заседание от  

двадесет и четвърти  март през две хиляди и двадесет и първа година, в състав :

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕСТОР СПАСОВ

                   ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ БРУСЕВА

                                        РАДКА ЧОЛАКОВА

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

като разгледа докладваното от съдия Радка Чолакова  ч.възз.търг. дело163 описа на  ПАС за 2021 г., намери следното:

 

 Производство по чл.613а от ТЗ във връзка с чл.274 от ГПК.

           Обжалва се  постановеното определение №260112 от 28.01.2021 г. по търг.дело №106/2019 г. по описа на Окръжен съд Стара Загора.

            С обжалваното определение е освободен синдика на С.  ЕООД, ЕИК *********, Е. Н. П.  и е спряно производството по несъстоятелност на дружеството на основание чл.632,ал.5 във връзка с чл.632,ал.1 от ТЗ.

            В мотивите към определението окръжният съд е посочил, че е определил сума в размер на 6 000 лв. разноски за продължаване на производството по несъстоятелност, като е указал на кредиторите да внесат определената сума в едноседмичен срок от обявяването на съдебния акт в Търговския регистър. Сумата не е внесена  и при липса на  налично имущество и парични средства за покриване на необходимите разноски за производството е приел, че то следва да бъде спряно, а с оглед на това  и да бъде освободен назначения синдик, който не може да изпълнява правомощията си с оглед спирането и липсват средства за издръжката му.

            Недоволен от така постановеното определение е останал жалбоподателят ***, който счита, че същото е недопустимо, тъй като съдът се е произнесъл с определение вместо с решение, не са налице предпоставките за постановяване на обжалваното определение за спиране и за освобождаване на синдика. Изложил е подробни съображения, като се позовава и на тълкувателно решение №2 от 13.07.2020 г. по тълк.дело №2/2018 г.  на ВКС.

             Моли да се обезсили обжалваното определение. При условие на евентуалност, ако се счете, че спирането е допустимо, моли да се обезсили, респ. отмени определението в частта му за освобождаване на синдика Е. Н. П.. 

             Ответниците С. ЕАД и С. ООД – в несъстоятелност не са представили отговори.

   Съдът, след като се запозна с акта, предмет на обжалване, наведените оплаквания, както  и след преценка на  събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

             Обжалваното определение е вписано в Търговския регистър на 28.01.2021 г. Жалбата срещу него е постъпила по пощата  на 04.02.2021 г., което е в едноседмичния срок, посочен от съда в определението, и съответства на срока, предвиден в чл.275 от ГПК за обжалване на определенията. Жалбоподателят е летитимирана страна да обжалва решението, като кредитор с приети вземания в производството по  несъстоятелност. Следва да се пристъпи към обсъждане на доводите на жалбоподателя.

             Установява се, че с решение №325 от 26.06.2019 г. по т.д.№106/2019 г. на Окръжен съд Стара Загора е обявена неплатежоспособността и свърхзадължеността на С. ЕООД с начална дата 31.12.2014 г., открито е производство по несъстоятелност  на дружеството, обявено е в несъстоятелност с последиците от това, като решението е постановено на основание чл.632,ал.1 от ТЗ. Производството е възобновено, назначен е синдик, като впоследствие  е прето, че са налице условията на чл.632,ал.5 от ТЗ. Постановено е определение за предплащане на разноски, след което и обжалваното определение  за спиране на производството и за освобождаване на синдика, поради това.

             Установява се, че обжалваното  определение е с основание разпоредбата на чл.632,ал.5 във връзка с ал.1 от ТЗ. Разпоредбата е озаглавена “Решение за прекратяване на  производството“. В ал.1 са посочени условията за спиране на производството по несъстоятелност, в ал.2 – условията за възобновяване на спряното производство, в ал.3 – условията за предявяване на вземанията, а в ал.4 – за прекратяване на производството и за заличаване на длъжника от Търговския регистър. Уредена е поредицата от съдебни решения от откриване на производството по несъстоятелност до прекратяването му и заличаването на търговеца. Всяко едно последващо решение е в зависимост от предходното решение, както и от вписването му в Търговския регистър. Така в едногодишен срок от вписването на решението по чл.632,ал.1 може да бъде възобновено производството по несъстоятелност или може да бъде прекратено, като се заличи търговеца длъжник.

             В чл.633 от ТЗ е уредено обжалването на решенията по чл.632, а в чл.613а, ал.1 редът на обжалване. Те подлежат на обжалване по общия ред в ГПК. Съгласно чл.613а,ал.3 от ГПК, извън случаите по ал.1 - постановените съдебни актове в производството по несъстоятелност подлежат на обжалване само пред съответния апелативен съд по съответния ред от ГПК.

             В закона изрично е посочено, че съдебният акт, с който се спира производството по несъстоятелност, поради невнасяне на необходимите разноски за това производство, е съдебно решение. В случая е постановено определение, което не съответства на  ТЗ. Този закон е специален спрямо общата разпоредба на ГПК, уреждаща спирането на делата с определение. Правните последици от спирането на производството по несъстоятелност и спирането на исковите дела са различни. Не се достига само до прекратяване на производствата, а при несъстоятелността поредицата от съдебни решения  водят до заличаване на търговеца. Ето защо в случая не могат да намерят субсидиарно приложение общите правила на ГПК.

              По различен начин е уредено и обжалването на съдебните актове в производството по несъстоятелност – решенията подлежат на въззивно обжалване по реда на чл.258 и следв. от ГПК и могат да достигнат до касационен контрол, докато останалите съдебни актове могат да се обжалват само пред съответния апелативен съд.

              С оглед гореизложеното, обжалваното определение не е съобразено с посочения ред в закона за спиране на производството по несъстоятелност. С него не може да се достигне до предвидената в решенията защита при обжалване. Поради което то е недопустимо, като неотговарящо на изискванията на закона при неговото постановяване и при защитата на страните от неговото действие. Ето защо, определението в частта му са спиране на производството по несъстоятелност следва да бъде обезсилено, а като последица от това и определението в частта му за освобождаване на синдика, което е мотивирано от спирането.

              При този резултат не следва да се разглежда евентуалното искане, ***равено от жалбоподателя. Следва да се посочи, че синдикът е орган по делото за несъстоятелност и не може да се освобождава при спиране на производството по несъстоятелност. Не е уредена такава възможност в закона. В случая длъжникът е и в несъстоятелност. Прекратени са правомощията на неговите органи. Представителството му се осъществява от синдика  по силата на чл.658,ал.1,т.7 от ТЗ, а с освобождаването му ще се окаже без представител и ще се накърни правото му на защита.

               Водим от гореизложеното, съдът

 

                                                    О  П   Р   Е   Д   Е  Л  И :

            

               ОБЕЗСИЛВА постановеното определение №260112 от 28.01.2021 г. по търг.дело №106/2019 г. по описа на Окръжен съд Стара Загора, с което е освободен синдика на С.  ЕООД, ЕИК *********, Е. Н. П. и е спряно производството по несъстоятелност на дружеството на основание чл.632,ал.5 във връзка с чл.632,ал.1 от ТЗ.

               Определението е окончателно. Препис от него да се изпрати за обявяване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията.

            

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: