Решение по дело №426/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 653
Дата: 15 юни 2020 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20207040700426
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер     653                                     от 15.06.2020 г.                            град Бургас

 

      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на четвърти юни две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

 

  Председател: Лилия Александрова

 Членове: 1. Станимир Христов

                  2. Диана Ганева

 

при секретаря С.А. и прокурор Дарин Христов като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 426 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Д.Й. ***, с ЕГН **********, против Решение №1630/20.12.2019г. , постановено по НАХД № 4758/2019 г. на Районен съд - Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 19-0769-003462/12.07.2019г., издадено от началник група към ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция“, с който на основание чл. 185  от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП, на касатора е наложено административно наказание "глоба" в размер на 20 /двадесет/ лв. От касационната инстанция се иска да отмени оспорваното решение като незаконосъобразно поради нарушение на материалния закон, като отмени наказателното постановление. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл.348, ал.1 от НПК, във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН – неправилно решение поради съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В подкрепа на твърденията не са посочени нови доказателства.

В съдебно заседание касаторът се представлява от адв.П., която поддържа жалбата по доводите, изложени в нея. Пледира за отмяна решението на първата инстанция и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касация – ОДМВР Бургас сектор „Пътна полиция“, редовно уведомен за  съдебно заседание, не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за основателност на жалбата.

Касационната жалба e подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл. 210, ал. 1 АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, в  пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, намира жалбата за основателна по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд - Бургас е потвърдил наказателно постановление № 19-0769-003462/12.07.2019г., издадено от началник група към ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция, с което на основание чл. 185  от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП, на Д.Й. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 20 /двадесет/ лв.  За да постанови оспореното решение, районният съд е приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да налагат извод за отмяна на атакуваното наказателно постановление. Установено е, че са спазени нормативно предвидените преклузивни срокове. Релевираната в АУАН и НП фактическа обстановка е приета за доказана. Възраженията на жалбоподателя са намерени за неоснователни, поради което оспореното наказателно постановление е потвърдено като законосъобразно.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо, но неправилно.

Съгласно чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Отговорността на касатора е ангажирана за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП, за това, че на 19.04.2019 г. около 14:47 часа в гр. Бургас, на бул. „Д. Димов”, в посока от стадион „Лазур” към бензиностанция „Петрол” до хотел „Фаворит”, като водач на лек автомобил – „Ауди А 8”, с peг. № СВ1717КМ, собственост на „Мото Пфое”, управлявал автомобила, като нарушил пътна маркировка М-15 /коси успоредни линии/. Нарушението било констатирано от служители на с-р „Пътна Полиция” към ОДМВР Бургас. На нарушителя била предоставена декларация по чл. 188 ЗДвП, която той отказал да подпише. Същият не представил и контролен талон към СУМПС.

За констатираното нарушение бил издаден акт за установяване на административно нарушение, който жалбоподателят подписал с възражения. АУАН е съставен почти два месеца по-късно на 12.06.2019 г. В АУАН липсва подпис на първия свидетел, а именно на лицето С.Е. П.. От представената преписка и конкретно сведение се установява, че св.Пенев е подал сигнала на тел.112 за констатирано от него нарушение.

Съгласно чл.40, ал.1 от ЗАНН актът за установяване на административно нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението.

Съгласно чл. 40, ал. 3 от ЗАНН при липса на свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него.

В случая не липсва свидетел при установяването на нарушението. Такъв е св.С.Е. П., според посочено в АУАН и сведението, изготвено от този свидетел. По делото няма данни дали са налице обективни причини за невъзможност св.П. да присъства при съставянето на АУАН. Посоченото в АУАН лице като свидетел под номер две В. П. П., очевидно е свидетел в условията на ал. 3, а именно на съставянето на самия акт, съобразно отбелязването в АУАН. В този случай, обаче, законът задължително изисква наличието на двама свидетели. Целта е предпазване от злоупотреби със служебни правомощия. В случая АУАН е издаден в нарушение на  чл. 40, ал. 1 и ал. 3 от ЗАНН, тъй като има свидетел на нарушението и на установяването му. Няма доказателства той да е бил в невъзможност да присъства при съставяне на акта, но въпреки това актът не е бил подписан от този свидетел, а е посочен само с три имена. Същевременно актът е съставен в присъствието на свидетел, който може да удостовери единствено съставянето на самия АУАН, но в тази хипотеза, както беше посочено, законът изисква присъствието на двама свидетели, а в акта няма посочен втори свидетел, който да се е подписал. Тези процесуални нарушения са съществени и обосновават отмяна на наказателното постановление. Като е достигнал до обратния извод, районният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено, а по съществото на спора - да бъде отменено и наказателното постановление.

На основание чл. 221, ал. 2 във вр. с чл. 218 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение №1630/20.12.2019 г., постановено по НАХД № 4758/2019г. по описа на Районен съд – Бургас и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0769-003462/12.07.2019г., издадено от началник група към ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция, с което на основание чл. 185  от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП, на Д.Й.Й. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 20 /двадесет/ лв.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

           

 

                                  

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                      

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                        2.