Решение по дело №1590/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1363
Дата: 20 октомври 2020 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20207040701590
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            РЕШЕНИЕ

 

  1363                              дата  20 октомври 2020г.                 град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,    ХІІI-ти състав,

в публично заседание на 08 октомври 2020г.,  в следния състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                      2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

Секретар: И. Г.

Прокурор: Дарин Христов

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело № 1590 по описа за 2020 год. и за да се произнесе

взе предвид следните обстоятелства:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Рос Мениджмънт Груп” ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к. ”Славейков” № 139, ет.2, ап.10 представлявано от управителя Р.К.против Решение № 592/08.06.2020г., постановено по НАХД № 1404/2020г. на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 1377-F514221/20.11.2019г., издадено от заместник-директор на ТД на НАП-Бургас, с което, за нарушение на чл.40, ал.1, т.1, б.„в“ от Закона за здравното осигуряване, вр. с чл.7, ал.1 КСО и на основание чл.104, ал. 1 ЗЗО, на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 4000 лева..

Съдебното решение се обжалва като нищожно, недопустимо, неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила. Касаторът счита, че в проведеното административно наказателно производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които са довели до нарушаване правото на защита на дружеството. Оспорва съставомерността на деянието, за което е ангажирана отговорността му. Излага доводи за приложение на чл.28 от ЗАНН. Иска се обявяване на нищожност на решението, алтернативно неговата отмяна като неправилно, както и отмяна на потвърденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът се представлява от пълномощник, който поддържа жалбата на сочените в нея основания.

Ответникът по касация не изпраща представител.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Дружеството – касатор е санкционирано след извършена проверка за спазване на осигурителното законодателство, при която е констатирано, че  в качеството си на осигурител, не е изплатило в срок до 25.07.2019г. вноските за здравно осигуряване на 4 лица /работници в дружеството/ за м.06.2019г., за които се дължат здравни осигуровки в размер на 142,51 лева. Районният съд е преценил, че при реализиране отговорност на дружеството не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на проведеното административнонаказателно производство. Посочено е, че АУАН е съставен, а НП издадено в съответствие с разпоредбите на чл.40, чл.42, чл.57 от ЗАНН, в сроковете по чл.34 от с.з. и с обстойни мотиви възраженията на дружеството в тази насока са намерени за  неоснователни. По същество съдът е обосновал извод за съставомерност на констатираното деяние и правомерно ангажиране отговорността на работодателя. Преценил е, че не са налице предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН и квалифициране на нарушението като „маловажен случай”, наложената санкция е отчетена като правилно определена в минималния предвиден от законодателя размер и с тези мотиви НП е потвърдено като законосъобразно.

Решението е правилно и за него не се констатират отменителни основания.

Напълно се споделят мотивите на съда относно доказания факт на неплатени вноски за здравно осигуряване в размер на 142,51лв. от страна на касатора, дължими за м.06.2019г. и неплатени в законоустановения срок до 25.07.2019г. Разпоредбата на чл.40, ал.1, т.1, б.”в” от ЗЗО задължава работодателите да внасят здравноосигурителните вноски на осигурените лица, едновременно с осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, като видно от разпоредбата на чл.7, ал.1 от КСО осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване за работниците и служителите се внасят от осигурителите до 25 число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът. В производството пред районния съд са установени всички правнозначими факти, като изводите за съставомерност на установеното деяние се споделят и от касационния състав на съда.

Възраженията на касатора досежно липса на компетентност на  административнонаказващия орган са неоснователни. По делото е представена Заповед № ЗЦУ- ОПР-17/17.05.2018г. на изпълнителния директор на НАП, като с т.1.1 от същата са оправомощени териториалните директори на Национална агенция за приходите, техните заместници, директора на дирекция „Средни данъкоплатци и осигурители” при ТД на НАП – София, както и началниците та отдели ”Оперативни дейности” в дирекция „Оперативни дейности” в ГД „Фискален контрол” в ЦУ на НАП да издават наказателни постановления за налагане на административни наказания за нарушения по чл.103 и чл.104 от ЗЗО, в които попада и процесното.

Не се констатират и твърдяните нарушения от процесуален характер да са били допуснати в хода на административнонаказателното производство,  наличието на които касаторът поддържа и пред настоящата инстанция. Действително АУАН с бланков №F514221/08.10.2019г. е съставен в присъствието само на един свидетел, като това не представлява съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правото на защита на касатора. Ролята на свидетелите е декларативна, тяхното присъствие или отсъствие не накърнява правото на защита на нарушителя, схващано като невъзможност да разбере вмененото му нарушение, като същевременно не води и до съществен порок на акта и наказателното постановление да бъде отменено само на това основание.

Неоснователни са и наведените с касационната жалба възражения за нарушение на чл.40, ал.2 от ЗАНН, предвид това, че АУАН е съставен в отсъствие на управителя на санкционираното дружество, тъй като видно от направеното отбелязване върху самия АУАН, същият е връчен на упълномощено от управителя лице, което лишава от основание и възраженията за връчването му на лице без представителна власт. Присъствието на нарушителя при съставянето на АУАН в съответствие с разпоредбата на чл.40 от ЗАНН е въведено с оглед осигуряване на възможност лицето да разбере какво нарушение според наказващия орган е извършил и най-вече за да има възможност непосредствено при съставянето на акта да посочи своите възражения и даде обяснения. Ето защо, след като на представител на дружеството е предоставена тази възможност при връчването на АУАН, не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са довели до нарушаване правото му на защита. В случая АУАН е редовно връчен и е предоставена възможност на дружеството да даде обяснения и да направи възражения, както при връчването, така и допълнително в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН. От представените по делото доказателства се установява, че Р.К.в качеството си на управител на санкционираното дружество, е упълномощила лицето Б.К.да представлява дружеството пред ТД на НАП, да подписва и получава актове и наказателни постановления, както и да обжалва същите. В този смисъл, връчването на НП на пълномощник, легитимирал се с пълномощно, което е приложено по делото и от чийто текст е видно недвусмислено, че лицето е упълномощено да представлява дружеството пред ТД на НАП, сред които изрично е посочено и получаване на НП, не представлява нарушение на процесуалните правила. При съставяне на акта и при издаване на наказателното постановление са спазени изискванията чл.42 и чл.57 от ЗАНН и сроковете по чл.34 от с.з.

Предвид характера на конкретно охраняваните обществени отношения неоснователно е възражението на касатора за приложимост на чл.28 от ЗАНН, като в тази връзка изложените от въззивния съд мотиви се споделят и от този съдебен състав.

Възраженията за нищожност и недопустимост на съдебния акт са бланкетни, като съдът не констатира наличието на подобни пороци.

Поради отсъствие на отменителни основания за касиране на съдебния акт той следва да се остави в сила, поради което и на основание чл.221, ал.2, предл. 1-во, Бургаският административен съд, ХIIІ-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 592/08.06.2020г., постановено по НАХД № 1404/2020г. на Районен съд – Бургас.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                 ЧЛЕНОВЕ: