Решение по дело №9186/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261273
Дата: 21 април 2021 г. (в сила от 7 март 2023 г.)
Съдия: Тоско Петков Ангелов
Дело: 20205330109186
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  261273

21.04.2021 година, град Пловдив

В      И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XIV граждански състав, в публично заседание на деветнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОСКО АНГЕЛОВ

при участието на секретаря Росица Марджева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 9186 по описа на съда за 2020 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искове с правна квалификация чл. 109 ЗС и чл. 45 ЗЗД, предявени от К.С. и М.С. срещу Н.Ч..

Ищците твърдят, че са собственици в режим на СИО на СОС с идентификатор **** по КК на гр. С., ведно със съответните ид.ч. от общите части на сградата. След закупуването на обекта установили, че ел. захранването на всички обекти от етажа се осъществявало по договор с ответницата, като било поръчано и монтирано табло и 7 контролни електромера. През месец март 2015г. установили, че до обекта им няма ел. захранване. Ответницата им обяснила, че електромерът е повреден. Те закупили нов и поискали от нея да се отвори таблото, за да се извърши подмяната, но тя отказала. След това сключили договор за присъединяване на обекта към електроразпределителна мрежа с ЕВН ЕР, по който обектът бил повторно присъединен. След сключването на договора установили, че отново няма ел. захранване в обекта, защото ответницата изключила предпазителя в контролното табло и отказвала да им даде достъп до него. Твърдят, че заради липсата на ел. енергия пропуснали ползи от обекта, защото били сключили предварителен договор за наем, който бил за две години в цена от 100 лева на месец. До сключването на договор за наем не се стигнало заради липсата на ел. захранване. Иска се осъждането на ответницата да преустанови действията си, с които им препятства достъпа до таблото и осъждането й да плати сумата от 2400 лева за обезщетение за пропуснати ползи. Претендират разноски.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор от ответницата, с който се оспорват исковете. Твърди, че електромерното табло било нейна собственост. Тя сключила договора за поставянето му и плащала цялата ел. енергия консумирана от обектите на етажа- общо 8. За всеки обект имало монтиран контролен електромер, като собствениците й възстановявали цената на потребената от тях ел. енергия. Същата била и уговорката с праводателя на ищците. След като те закупили имота ищците също плащали ел. енергия по посочения начин, но след започването на ремонтни дейности в обекта отказали да възстановяват заплащаната от ответницата ел. енергия, като заявили, че нямат такава уговорка с нея. Предвид влошените отношения, ответницата категорично отказва да предостави възможност на ищците да ползват ток, който да се отчита по нейната лична партида и през закупеното и заплатено от нея ел. табло. Счита, че като собственик на таблото не може да бъде заставена да предостави достъп до същото. С това поведение не лишавала ищците от възможност да ползват имота си, защото съществувала възможност да си открият собствена партида. Предвид горното счита, че предявените искове за неоснователни, иска тяхното отхвърляне и присъждането на разноски.

След преценка на събраните по делото доказателства и във връзка със становищата на страните, съдът установява от фактическа и правна страна следното:

От представения нотариален акт № ****. и удостоверение за сключването на гр. брак от 1987г. се установява, че ищците са придобили в режим на СИО самостоятелен обект в сграда с идентификатор **** по КК на гр. С. Видно от приложената схема, обектът е част от сграда, в която са разположение множество самостоятелни обекти. Няма спор, че обектите принадлежат на различни собственици, като в процесната част ищцата притежава един, а ответницата четири. Поради това сградата представлява етажна собственост и при уреждането на отношенията между отделните собственици се прилагат правилата на чл. 37-46 ЗС и ЗУЕС.

Страните не ангажираха доказателства за конкретните предвиждания на проектите на сградата, довели до обособяването на самостоятелните обекти, но информация в тази насока може да бъде взета от показанията на свидетеля на ответницата, който се явява и един от собствениците. Съгласно изложените от него обстоятелства, първоначално е съществувал един единствени самостоятелен обект, включващ осем стаи в процесната част на сградата- югозападно крило на ет. 2. Впоследствие бил изработен нов проект, с който били обособени 8 самостоятелни обекта, чиято собственост била поделена между ответницата- 4 обекта, свидетелят- 3 помещения и И. А.- 1 помещение.  

След придобиването на обекта от ищците, на 31.07.2009г. ответницата е сключила договор за присъединяване на обект към електроразпределителната мрежа. Поставен е един електромер от електроразпределителното дружество и партидата е заведена на нейно име.

От приетата СТЕ се установява, че обектите на втория етаж на сградата (югозападно крило) се захранват с кабел от клемореда с изходящи предпазители, който тръгва от общото табло на фасадата на сградата. Във вътрешността на сградата кабелът минава по общите части и захранва електроразпределително табло с контролни електромери- седем броя, отчитащи консумацията на осемте стаи.   

От събраните гласни доказателствени средства се установява, че след откриването на обща партида за всички самостоятелни обекти в тази част е постигнато съгласие ползването на електрическа енергия да става чрез отчитането на потреблението от самостоятелните електромери, поставени на етажа. По този начин ответницата като записан титуляр на партидата е плащала пълната стойност на ел. енергията, отчетената от електромера на фасадата на сградата, а всеки от собствениците на обекти в югозападно крило на втория етаж е възстановявал сумите, съобразно засичането по индивидуалните електромери на етажа.

            При така установените обстоятелства съществено за решаването на спора е изясняването на собствеността и статута на електрическата инсталация като съвкупност от елементи. Извод в тази насока не може да се прави само от представените документи за закупуване на таблото и електромерите, защото те удостоверяват права върху движими вещи, съществуващи самостоятелно, без да се отчита, че от 2009г. и към момента са част от електрическата инсталация на сградата. Изводът не може да се направи и от данните за откриване на партидата на името на ответницата, защото те разкриват единствено наличието на облигационно правоотношение с третото лице, но не обосновава права върху кабела, разположен в общите части на сградата и служещ за захранването на всички обекти в югозападно крило.

При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици освен правото на собственост върху отделните самостоятелни обекти съществува и съпритежание на общите части. Общи части в етажната собственост са изброените в чл. 38 ЗС - това са земята, върху която е построена сградата; дворът; основите, външните стени, покривите, главните линии на всички видове инсталации както и всичко друго, което е елемент на сградата и което по естеството си или по предназначение служи за общо ползване.

Обемът на общите части за всеки един от собствениците в етажната собственост се определя към момента на учредяване на етажната собственост по начина, указан в чл. 40 ЗС. Разпоредбата е императивна и съсобствениците не могат да уговарят дялове от общите части по друг начин, освен като съотношение между стойностите на отделните обекти. Но дори и без да са точно определени общите части на всеки един от индивидуалните обекти на собственост в сградата в режим на етажна собственост, те съставляват неотменна част от правото на собственост на съответния самостоятелен обект и могат да бъдат предмет на искова защита. (Решение № 43 от 6.07.2018 г. на ВКС по гр. д. № 1406/2017 г., II г. о., ГК)

Когато част от самостоятелните обекти в етажна собственост, са обслужвани от един кабел, през който се извършва преносът на електрическа енергия до разпределително табло и едва от него тръгват отклонения за всеки самостоятелен обект, кабелът и таблото стават обща част по отношение на всички обекти, които обслужват. По отношение на всеки от осемте обекта в югозападното крило кабелът и таблото имат обслужващи функции и отговаря на критериите за обща част, заложени в чл. 38, ал. 1 ЗС. След монтирането им в сградата, с посоченото предназначение, както кабелът така и таблото са изгубили своята самостоятелност като отделни обекти на правото на собственост и не могат да принадлежат на трето лице, различно от собствениците на обектите, които обслужват- чл. 97 ЗС. (Решение № 118 от 2.07.2014 г. на ВКС по гр. д. № 6772/2013 г., I г. о., ГК)

Ответницата не би могла да бъде собственик на тези съоръжения, освен като собственик на обект, който ползва електрическа енергия чрез тях, но такива са и останалите собственици на обекти в югозападното крило. Закупуването на таблото и откриването на партидата на нейно име, разкриват наличието на облигационни отношения между страните, но не влияят на собствеността.

Тези обстоятелства се потвърждават и от твърденията на самата ответница, която макар да заявява, че е единствен собственик на таблото изтъква, че отношенията са се влошили и след отказ на ищците да възстановят средства за ремонт на това табло.

От това правно положение произтича правото на всички собственици на обекти в югозападното крило на достъп до тези общи части на сградата. Това положение е създадено от всички етажни собственици в югозападното крило, вкл. ответницата, с обособяването на отделни обекти, без да са предвидени и изпълнени отделни кабелни връзки до всяка стая, поради което всички те са длъжни да се съобразяват с него и да не пречат на останалите да упражняват правата си. Ето защо със своите действия, изразяващи се в ограничаване на достъпа до разпределителното табло, през което минава захранване за обекта на ищците, ответницата препятства упражняването на правото им на собственост. (Решение № 1355 от 28.01.2009 г. на ВКС по гр. д. № 4591/2007 г., IV г. о., ГК).

Откриването на партидата единствено на името на ответницата не може да промени изводите, защото не е определящо за принадлежността на правото на собственост върху единствения захранващ кабел и разпределителното табло. Този въпрос създава единствено облигационни взаимоотношения между страните и следва да бъде решен от всички собственици на обекти в югозападната крило (чл. 38, ал. 2 ЗС), като се зачете правото на всеки да ползва електрическа енергия, без да пречи на останалите, но и задължението на всеки да заплаща потреблението си. В тази връзка следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 41 ЗС, която предвижда, че всеки собственик, съразмерно с дела си в общите части, е длъжен да участва в разноските, необходими за поддържането или за възстановяването им.

Неоснователно е и възражението, че съществува възможност за откриването на отделна партида за обекта на ищците. Тази възможност съществува за всички обекти в югозападното крило, но не променя извода, че съществуващата в момента инсталация представлява обща част. Именно поради тази своя характеристика (по предназначение служи за общо ползване) всички собственици на обекти в югозападното крило на ет. 2, вкл. ищците, имат право да я ползват.

В заключение следва да се посочи, че предявен от етажен собственик срещу друг етажен собственик иск по чл. 109 ЗС за предоставяне достъп до общи инсталации на сградата е основателен, дори и когато тези общи инсталации се намират в обект- индивидуална собственост на етажния собственик. (Решение № 134 от 10.12.2020 г. на ВКС по гр. д. № 749/2020 г., I г. о., Решение № 902 от 2.10.2008 г. на ВКС по гр. д. № 3066/2007 г., I г. о.)

Ето защо претенцията по чл. 109 ЗС е основателна и следа да бъдат уважена и се осъди ответницата да преустанови действията, с които пречи на ищците да упражняват правото си на собственост и предостави достъп до ел. табло (разпределително табло) с електромери, чрез което се захранва техният обект.

Втората претенция на ищците- за обезщетение на вреди, изразяващи се в пропуснати ползи от невъзможността да ползват притежавания от тях обект, се явява неоснователна.

Установяването на пропуснатата полза се основава на предположение за състоянието, в което имуществото на кредитора би се намирало, ако увреждането не бе настъпило, съпоставено с имуществото му при нанасянето на вредите. Тъй като пропуснатата полза представлява реална, а не хипотетична вреда, това предположение винаги трябва да се изгражда на доказана възможност за сигурно увеличаване на имуществото и не може да почива на логическо допускане за закономерно настъпване на увеличаването.

По делото макар да се установява, че за процесния период електричеството до обекта е било спряно и не е могло да се възстанови заради бездействието на ответницата, не се доказва с категоричност, че имуществото на ищците е щяло да се увеличи. От събраните по делото доказателства не може да се направи извод, че за това време те със сигурност са щели да отдават имота под наем и да реализират доход от него. В действително може да се направи предположение в тази насока на база обичайната логика, но то не е достатъчно, за да се присъдят вредите. Както бе посочено по- горе това предположение следва да се изгради на доказателствата по делото и не може да почива на допускане за закономерно настъпване на увеличаването.

Представения по делото предварителен договор за наем не обосновава извода. Според Решение № 235 от 04.06.2010 г. по гр.д. № 176/2010 г. на ВКС, ІІ г.о., договорите, сключени в обикновена писмена форма, съставляват частни документи и се ползват с доказателствена сила само по отношение на авторството им. Такъв документ не доказва нито фактите, които са предмет на направеното изявление, нито датата и мястото на съставянето на документа (Решение № 748 от 17.02.2011 г. по гр.д.№ 801/2009 г. на ВКС, IV г.о., Решение № 197 от 23.12.2014 г. по гр.д.№ 7364/2013 г. на ВКС, ІІІ г.о.). Тъй като частните документи не се ползват с обвързваща материална доказателствена сила, последните подлежат на доказване по общите правила на ГПК (решение № 50 от 21.07.2017 г. по гр.д.№ 4880/2014 г. на ВКС, ІV г.о., решение № 270 от 19.02.2015 г. по гр.д.№ 7175/2014 г. на ВКС, ІV г.о.).  В тази насока бяха ангажирани гласни доказателствени средства, чрез разпит на лицето подписало договора. Изложените от нея обстоятелства за съществувало намерение да наеме обекта за период от 2 години също не са достатъчни, за да обосноват сигурното увеличаване на имуществото на ищците. Те представляват изявления за бъдещо несигурно събитие, за което няма данни дали в действителност е щяло да се реализира, нито за какъв период би продължило едно реално ползване. Показанията й в тази част не могат да бъдат кредитирани, защото не са конкретни. Свидетелката към онзи момент е ползвала под наем друго помещение и не излага никакви конкретни съображение, за това защо би предпочела процесното- по-добро местоположение, наемна цена, изтичане на срок на друг договор, разширяване на дейността и/или други.

При установяването на пропуснатите ползи следва да се има предвид и съществуващото предлагане и търсена в региона, за което няма конкретни данни. В същото време следва да се съобрази, че имотът не е бил ползван в продължение на 6 години- от закупуването му през 2009г. до 2015г., през което време не е имало проблеми със захранването. На последно място, не се установява и размерът на пропуснатите ползи. За определянето им не може да се ползва представения предварителен договор, защото посочената стойност не обвързва ответницата.

Всички тези обстоятелства не позволяват да се направи категоричен и обоснован извод, че имуществото на ищците в действителност би се увеличило, ако не бе неправомерното поведение на ответницата.

Поради изложеното претенцията се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

Относно разноските:

С оглед изхода на делото и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК в полза на ищците следва да бъдат присъдени разноски по уважения иск. Дължи се и адвокатско възнаграждение в размер на половината на платеното, предвид липсата на разграничение в договора относно защитата по отделните искове. Възражението за прекомерност е неоснователно, защото сумата определена за защита по иска по чл. 109 ЗС- 600 лева с ДДС, е под минималния размер предвиден в чл. 7, ал. 1, т. 4 от НМРАВ.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищците следва да бъдат осъдени да заплатят направените от ответницата разноски по отхвърления иск в размер на 300 лева за адв. възн. Сумата е определена в размер на половината от платеното възнаграждение, предвид липсата на изрично разграничение.

По изложените съображения, съдът

Р    Е    Ш    И :

ОСЪЖДА Н.Г.Ч., ЕГН ********** да преустанови неоснователните си действия, с които пречи на К.В.С., ЕГН ********** и М.Б.С., ЕГН **********, да упражняват правото си на собственост върху самостоятелен обект в сграда с идентификатор ****, с площ от 28.85 кв.м., като им осигури достъп до ел.табло (разпределително табло) с контролни електромери, разположено отдясно на обща входна врата към офиси в югозападното крило на етаж втори на сграда с идентификатор **** по КК на гр. С.

ОТХВЪРЛЯ предявения от К.В.С., ЕГН ********** и М.Б.С., ЕГН ********** иск за осъждането на Н.Г.Ч., ЕГН ********** да заплати сумата от 2400.00 лева- обезщетение за пропуснати ползи от наем на самостоятелен обект в сграда с идентификатор ***** за периода от 01.10.2015г. до 01.10.2017г., ведно със законната лихва от подаването на исковата молба на 28.02.2020г. до изплащането.

ОСЪЖДА Н.Г.Ч., ЕГН ********** да заплати на К.В.С., ЕГН ********** и М.Б.С., ЕГН ********** сумата от 800.00 лева разноски за уважения иск.

ОСЪЖДА К.В.С., ЕГН ********** и М.Б.С., ЕГН ********** да заплатят на Н.Г.Ч., ЕГН ********** сумата от 300.00 лева разноски за отхвърления иск.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.           

 

 

СЪДИЯ: /п/

 

                                                                                           /Тоско Ангелов/

Вярно с оригинала.

Р.М.