Решение по дело №1478/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6113
Дата: 25 август 2017 г.
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20171100501478
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

   №…………гр.София, 25.08.2017 г.

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV ”в” състав  в публично заседание, проведено на шести април, две хиляди и седемнадесета година, в състав:                          

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Иванова

                              ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева                                                                 мл.съдия  Калина Христова

При участието на  секретаря Валентина Илиева, като разгледа докладваното от съдия Зл.Чолева гр.дело № 1478 по описа за 2017 г. , за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 258 - чл. 273 от ГПК.

 

Обжалва се решение под № 21136 от 19.12.2016 г. на СРС, ГО, 81 състав, постановено по гр.д. №  36481/2016 г.,  с което  са отхвърлени предявените от И.Н.В.  срещу „К.с.Б.“ ЕООД обективно съединени искове, както следва: 1/  с правно основание чл.344, ал.1, т.1 от КТ – за признаване за незаконно и отмяна на уволнението на ищеца, извършено на основание чл.328, ал.1 ,т.2,предл.2 от КТ със заповед № 106/ 03.05.2016г. на управителя на ответното дружество, 2/ с правно основание  чл.344, ал.1,т.2 от КТ- за възстановяване на ищеца на длъжността преди уволнението „оператор, център за обаждания, проект „С.“  и  3/ с правно основаниеи чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225, ал.1 от КТ – за сумата от 9 502,68лв.- обезщетение за времето на оставане без работа в резултат на уволнението за периода 04.05.2016г.- 03.11.2016г.

         

Въззивникът-ищец, И.Н.В.  заявява искане за отмяна на обжалваното решение като незаконосъобразно и необосновано. Поддържа незаконосъобразност, немотивираност  и необоснованост на извода на първоинстанционния съд , с който е прието, че  извършеният от ответника подбор е в съответствие с изискването на чл.329 от КТ. Счита, че от първата инстанция не са обсъдени конкретните факти по настоящото дело , като изцяло са игнорирани доказателствата по делото, а цитираната практика на ВКС не може да се приеме като мотиви, важими за  конкретния казус, без отнасянето й към  доказателствата и фактите по делото и анализ на последните. Ищецът твърди,  че от ответника, в съответствие с носената от него доказателствена тежест, не е установена законосъобразността на извършения подбор. С изложените доводи, подробно развити в жалбата,  въззивникът-ищец мотивира искането си за отмяна на обжалваното решение и уважаване на предявените искове с присъждане на направените по делото разноски.

 

Въззиваемата страна, „К.с.Б.“ ЕООД, оспорва жалбата, като неоснователна и заявява искане за потвърждаване на атакуваното решение, като законосъобразно и правилно. Подробни съображения в подкрепа на заявеното становище развива в писмения отговор на жалбата, депозиран в срока по чл.263,ал.1 от ГПК и в писменото становище на процесуалните му представители- адв.М.и адв.П.. Заявява искане за присъждане на разноските по делото, направени във въззивното производство.

 

Софийски градски съд, като взе предвид становищата и доводите на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства в рамките на въззивната жалба и по реда на чл.235,ал.3 от ГПК, приема за установено следното:

Въззивната жалба е  подадена в срок и от легитимирано лице и като такава се явява допустима и следва да бъде  разгледана по същество.

При извършената  проверка по реда на чл.269, предл.1 от ГПК, настоящият съдебен състав установи, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Ето защо, съдът дължи произнасяне по съществото на правния спор в рамките на доводите, заявени с жалбата, от които е ограничен, съгласно нормата на чл.269,предл.2 от ГПК.

Съдът е сезиран с обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.344,ал.1, т.1, чл.344,ал.1,т.2 и чл.344,ал.1,т.3 от КТ.

За да отхвърли предявените искове  първоинстанционният съд е приел на първо място, че от ответника, в съответствие с носената от него доказателствена тежест,  е доказано реалното съкращаване на щата, заеман от ищцата и на второ място, че от ответника в съответствие с носената от него доказателствена тежест е установена законосъобразността на извършения подбор. По тези мотиви, първоинстанционният съд е приел за неоснователна претенцията по чл.344,ал.1,т.1 от КТ и обусловените от нея претенции по чл.344,ал.1,т.2 и т.3 от КТ.

 Настоящият съдебен състав намира за законосъобразни и правилни изводите на първоинстанционния съд, с които е обоснована неоснователността на исковете.

Със спорната заповед за уволнение трудовото правоотношение между страните е прекратено на основанието по чл.328, т.2,предл.2 от КТ- поради съкращаване на щата.  За установяване законосъобразността на уволнението ответникът носи доказателствената тежест, съгласно правилото на чл.154,ал.1 от ГПК, да установи наличието на уволнителното основание- реалното съкращаване на щата и законосъобразността на извършения подбор, изискуем от нормата на чл.329 от КТ, както правилно е приел и първоинстанционния съд с обжалваното решение.

 С оглед заявените с  жалбата доводи, от които въззивният съд е ограничен, съгласно нормата на чл.269,предл.2 от ГПК, в настоящото въззивно производство ищецът не поддържа като спорен въпросът относно реалното съкращаване на щата. Основният и единствен спорен между страните въпрос в настоящото производство е относно законосъобразността на дължимия и извършен от ответника- работодател подбор, съгласно изискването на чл.329 от КТ. Доказателствената тежест за установяване законността на подбора е възложена на работодателя,  който следва да установи между кои лица, по какви критерии и в каква поредност е извършил подбора, в резултат на което да е достигнал до решението да уволни съответния работник или служител. Право на работодателя е да определи кой от служителите му има по-висока квалификация и работи по-добре , като тази преценка следва да е извършена в съответствие с приетите от него показатели по законоустановените критерии от чл.329 от КТ , съпоставени с  действителните качества на служителя, за да се приеме, че е законосъобразна. При извършената от съда проверка на законосъобразността на подбора, в съответствие със задължителните указания, дадени с ТР № 3/  16.01.2012г. по т.дело № 3/ 2011г. на ОСГК на ВКС, настоящият съдебен състав приема, че от събраните по делото доказателства се установява законосъобразността  на същия по следните съображения: Настоящият съдебен състав намира за правилен извода на първоинстанционния съд, с който е прието, че при извършения от ответника подбор е  спазена разпоредбата на чл.329 от КТ. Нормата на чл. 329 КТ дава възможност на работодателят  да остави на работа работниците и служителите, длъжностите на които се съкращават, ако те имат по-висока квалификация и работят по-добре, респ.- да съкрати такива, на които длъжностите не се съкращават, но имат по-ниска квалификация или работят по неефективно. От представения по делото протокола под № 087С1/ 27.04.2016г. за извършения подбор, се установява, че в него не са включени и съответно – не са оценявани  три служителки, заемали длъжност, идентична на заеманата от ищеца, които към момента на подбора ползват отпуск по чл.163 от КТ, а именно: М.М.Ю., П.П.а П.а и В.А.З.-С.. Настоящият съдебен състав намира за законосъобразен извода на първата инстанция, с който е прието, че изключването на горепосочените служители от подбора, не опорочава законосъобразността на същия. Уволнителното основание, във връзка с което е извършен подборът / по чл.328,ал.1,т.2,предл.2 от КТ/ не попада в приложното поле на чл.333,ал.6 от КТ, което прави безпредметно включването на горепосочените служители в него. В този смисъл е и задължителната за първата и настоящата инстанция съдебна практика- постановеното по реда на чл.290 от ГПК – Решение № 9/ 01.02.2012г. по гр.д.№ 1033/2011г. на ВКС, 4-то ГО. 

По основното възражение на ищеца, касаещо незаконосъобразността на подбора, основано на твърдението, че в резултат на същия са оставени на работа служители, които изпълняват по-зле трудовите си функции в сравнение с него /в частност- ищецът сочи като такъв служител лицето М.К./, настоящият съдебен състав приема, че това възражение на ищеца е неоснователно. Съответно, настоящият съдебен състав намира, че от ответника, в съответствие с горепосоченото правило на чл.154,ал.1 от ГПК, е доказана  законосъобразността на подбора, извършен между участвалите в него служители и  констатацията, че ищецът работи по- зле от останалите служители, които са оставени на работа, съобразно възприетите  критерии със заповед № 087С/ 20.04.2016г. Критериите по т.1, посочени в заповедта от 20.04.2016г. са обективни и не се оспорват от ищеца, включително  и този по т..2.1- наложени дисциплинарни наказания, като от признанието на ищеца, представената влязла в сила заповед № 087/ 18-04.2016г. и неоспореното от ищеца удостоверение № 326/ 26.10.2016г., се установява, че единствено на ищеца, като участник в подбора, е наложено дисциплинарно наказание- предупреждение за уволнение.  Видно от заповедта, с която е наложено дисциплинарното наказание на ищеца, то е за негови системни закъснения за началото на работния ден, както и за напускане на работната смяна преди приключване на работното време без основание. От представената по делото длъжностна характеристика за заеманата от ищеца длъжност, функционалната характеристика /л.36 и л.38/ , както и от показанията на разпитания по делото свидетел М.С.се установява, че спазването на работното време има особено съществено значение за ефективното изпълнение на трудовите задължения, възложени на ищеца и реализирането на целения с тях резултат,  доколкото всяко закъснение във времето е свързано с пропуск за провеждането на телефонен разговор с клиент и това води до загуби на ответника-работодател. Ето защо, установеното системно неспазване на работното време от страна на ищеца, за което му е наложено дисциплинарното наказание, съдът приема, че безспорно обосновава извод за по-лошото изпълнение на възложените му трудови задължения в сравнение с останалите участници в подбора. На следващо, по-лошото ниво на изпълнение на трудовите задължения от страна на ищеца се установява и от представените по делото годишни атестации за 2015г. и текущите атестации за 2016г. на участниците в подбора, видно от които ищецът е оценен с най-нисък резултат и по двете атестации. От текущите атестации се установява, че единствено за ищеца е изготвен план за подобряване на представянето. Неоснователно се явява заявеното от ищеца възражение, че годишната му атестация за 2015г. не му е връчена, поради което е бил лишен от възможността за оспори оценката си с нея. Видно от стр.2 на същата /л.98-гръб от делото на СРС/, атестацията е подписана лично от ищеца. Констатираните с годишната и текуща атестации пропуски на ищеца в работата му / работните резултати не са съгласувани, не показва познания и способност да изпълнява възложените му цели и задачи, което налага да работи под сериозен надзор и проследяване, не спазва културата на Консентрикс за отношенията с клиентите и служителите –годишна атестация; не спазва системно времето за почивки  и за началото на работния ден- по текущата атестация/ се потвърждават и от показанията на св.С., които съдът кредитира като почиващи на нейни преки и непосредствени впечатления относими именно към процесния период от време, за който са изготвяни атестациите.  Настоящият съдебен състав приема, че констатациите по атестациите и показанията на св.С.не се опровергават от показанията на ангажирания от ищеца свидетел А.Д., доколкото установените от последния факти за  правянето на ищеца с възложената му работа не по-лошо от останалите служители, са за минал период от време – 2014г. и м.01.2015г. и не са относими към периода, за който е изготвена цялостната годишна атестация за 2015г. и текущата атестация за 2016г., за който период свидетелят няма впечатления, тъй като е преместен на работа в друг отдел. На последно място, дори да се приеме за доказан с показанията на св.Д., твърдяният от ищеца факт, че служителят М.К. е била с ниво на владеене на френския език по-ниско от неговото и да не бъдат кредитирани показанията на св.С.за обратно установения факт, /предвид изявлението на последната свидетелка, че самата тя не владее френски и не би могла да извърши компетентна преценка/, настоящият съдебен състав приема, че този факт сам по себе си не може да обоснове извод за незаконосъобразност на извършения подбор.  При установените по делото  останали горепосочени пропуски в работата на ищеца, съдът приема, че тя законосъобразно при извършения подбор е квалифицирана като ниво на изпълнение по-ниско в сравнение с останалите участници в подбора.

С оглед изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че предявеният иск за признаване незаконността на уволнението и съответно неговата отмяна се явява неоснователен и като такъв- законосъобразно и правилно е отхвърлен с обжалваното решение. Респективно- като последица от това- правилно са отхвърлени и обусловените от него претенции  по чл.344,ал.1,т.2 и чл.344,ал.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ.

Тъй като изводите на настоящата инстанция съвпадат с тези първата, обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба- оставена без уважение, като неоснователна.

При този изход на делото и на основание чл.78,ал.3 от ГПК въззивникът- ищец дължи на въззиваемата страна-ответник направените по делото разноски в настоящото производство в размер на 2 000,00лв.- заплатено адвокатско възнаграждение.

Воден от горните мотиви, Софийски градски съд,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение под № 21136 от 19.12.2016 г. на СРС, ГО, 81 състав, постановено по гр.д. №  36481/2016 г.

 

ОСЪЖДА И.Н.В. да заплати на „К.с.Б.“ ЕООД- сумата от 2 000,00 /две хиляди/ лева- разноски по делото за въззивната инстанция, на основание чл.78,ал.3 от ГПК.

 

 Решението подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от връчването му на  страните, при условията на чл.280,ал.1 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                          2.