Определение по дело №1058/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 2550
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 19 март 2020 г.)
Съдия: Галя Георгиева Костадинова
Дело: 20195300901058
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

       

Номер 2550        Година 06.12.2019   Град  Пловдив

 

 

 Пловдивски окръжен съд – търговско отделение, ХІХ състав,

 На  шести декември   Година  две хиляди и деветнадесета,

 В закрито заседание в следния състав:

                                                              Председател: ГАЛЯ КОСТАДИНОВА

                                                 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело номер 1058 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.130 от ГПК.

         В съда е постъпила искова молба от Окръжна прокуратура гр.Пловдив, с която по реда на чл.155 т.3 във вр. с т.2 от ТЗ иска да бъде прекратено търговско дружество „Зафир – 2 Зафирови С-ие“ СД ЕИК ********* гр.Пловдив, поради оставянето му без представител и управител за около 7 месеца, тъй като вписаният представляващ В.Д.З. е починал на 19.04.2019г.

         Съдът, след като се запозна с исковата молба, с приложените към нея материали и вписаните и обявени обстоятелства в търговския регистър, констатира, че производството е недопустимо, тъй като ищецът Окръжна прокуратура гр.Пловдив не разполага по закон с иск за прекратяване на събирателни дружества поради оставането му без управител повече от три месеца. Съображенията за това са следните:

         Справката в ТР сочи, че ответното търговско дружество по правно – организационна форма е събирателно дружество. Вярно е, че е с вписан управител В.Д.З., който представлява търговеца, като това лице е един от двамата неограничено отговорни съдружници, а другият е Д.В.М.. Вярно е също, че според приложените към исковата молба писмени материали В.З. е починал на 19.04.2019г.

         При събирателните дружества – чл.88, чл.92 ТЗ, съдружниците отговарят солидарно, заедно с дружеството, за неговите задължения, защото, според нормата, по иск срещу дружеството ищецът може да насочи иска си и срещу един или повече съдружници като принудителното изпълнение се насочва най – напред срещу дружеството, а при невъзможност за удовлетворение – срещу съдружниците, а при встъпване на нов съдружник в събирателно дружество той отговаря наравно с другите съдружници за всички задължения на дружеството. Също така – чл.84, чл. 85, чл.89, чл.90 ТЗ, при СД всеки съдружник има право да управлява дружествените работи, освен ако с дружествения договор е възложено управлението на един или няколко съдружници или на друго лице, както и всеки съдружник представлява дружеството, освен ако с дружествения договор не е предвидено друго.

         Този вид правна уредба на СД сочи, че при смърт на съдружник, дори той да е представляващ дружеството, както е в случая, не се създава несигурност в търговския оборот и правна такава в представителността, защото останалите съдружници също са ангажирани с дейността на дружеството и отговарят солидарно и неограничено за задълженията на ЮЛ като във всеки един момент може да бъде вписан нов представляващ. Израз на тази идея и нейн резултат е, че събирателното дружество не може да бъде прекратено по иск на прокурор с цел охрана на обществения интерес, правната сигурност и търговския оборот, какъвто риск съществува при ООД/ЕООД при смърт на управителя и където поради това прокурорът разполага с право на иск, уредено изрично в чл.155 т.3 от ТЗ и чл.157 от ТЗ. При събирателното дружество нормите на чл.93 и сл. от ТЗ не предвиждат право на иск на прокурора за прекратяване на дружеството.

         Доколкото има изрична позитивна уредба за предпоставките и условията за прекратяване на СД, и предвид характера и материята на въпроса, съдът намира, че няма основание търговският закон да се тълкува по аналогия и да се запълва празнота като при смърт на съдружник в СД по аналогия се приложи чл.155 т.3 от ТЗ и се даде право на прокурора да предяви иск за това. Такъв иск позитивното право не е уредил и  според съда това право на иск на прокурора не може да се приложи по аналогия от ООД/ЕООД при СД. Поради това образуваното по такъв иск производство е недопустимо, защото ищецът не разполага с правото да иска прекратяване на СД поради смърт на единия неограничено отговорен съдружник, вписан като представляващ СД.

         Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ПРЕКРАТЯВА производството по т.д. № 1058/2019 на ПОС ХIX с.

         Определението може да бъде обжалвано пред Апелативен съд Пловдив с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                        Окръжен съдия: