Решение по дело №110/2021 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260125
Дата: 9 април 2021 г. (в сила от 9 април 2021 г.)
Съдия: Тошка Иванова
Дело: 20215600500110
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е    № 260125

 

гр.  Хасково , 09.04.2021  год.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският окръжен съд…………….…………………........…..…… в открито заседание на десети март две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТОШКА ИВАНОВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. АННА ПЕТКОВА

                                                                        2.ЙОНКО ГЕОРГИЕВ

 

     при секретаря М.С…….….........................…….и в присъствието на прокурора ……………….……………..……….........………………………………….като разгледа докладваното  от  съдия   И В А Н О В А …...............…в. гр. д. № 110  по  описа  за   2021  год., взе предвид следното:

 

                                                           Производството е по чл.258 – чл.273 от  ГПК. 

                                                           ВЪЗЗИВНИКЪТ – ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД – гр.Димитровград  е останал   недоволен  от  Решение  № 260001 от 05.01.2021 год., постановено по гр.д. № 121 / 2010 год. по описа на Районен съд - Димитровград, поради което го обжалва с молба същото да бъде отменено и вместо него въззивният съд постанови друго, с което отхвърли исковете.                    

                                                            ВЪЗЗИВАЕМИЯТ – Б.С.С. – оспорва жалбата.

                                                                       Съдът,      след      преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

                                                                       Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от Б.С.С. ***, с искане за унищожаване на договор от 10.08.2016 год. за продажба на недвижим имот, като такъв, сключен при грешка в предмета съгласно чл.28, ал.1, предл.1-во от ЗЗД, вр. чл.27 от ЗЗД и за заплащане на сумата от 3 220 лева – платена цена по договора, на основание чл.34 от ЗЗД.

                                                                       При разглеждане на делото пред първоинстанционния съд е представена данъчна оценка на имота – предмет на договора, чието унищожаване се иска, видно от съдържанието на която е, че като собственици на имота са посочени ищеца – Б.С.С.  и З.А.С.

                                                                       С оглед на извършеното в данъчната оценка вписване на имената на собствениците на имота и в изпълнение указанията, дадени от въвззивния съд, от страна на въззиваемия се представи и прие като писмено доказателство удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт № *** от 15.12.1980 год., видно от което е, че на посочената дата ищецът Б.С.С. е сключил граждански брак със  З.А.А.

                                                                       Посочените по-горе писмени доказателства налагат безспорния извод за това, че имотът, предмет на атакуваната сделка е придобит в режим на съпружеската общност, което от своя страна налага извода за съвместна процесуална легитимация, а следователно и задължително другарство по исковете, предявени от съпрузите за обявяване недействителността на договор за покупко – продажба, придобит в режим на съпружеска имуществена общност. Съгласно т.6 от тълкувателно решение № 1 от 09.12.2013 год. на ВКС по тълк.д. № 1 / 2013 год., ОСГТК ако в първата инстанция не е бил конституиран необходим другар, чието участие в производството е задължително, въззивният съд следва да обезсили като недопустимо първоинстанционното решение и да върне делото на първоинстанционния съд за ново разглеждане с участието на необходимия другар.

                                                           За пълнота на изложението  и в подкрепа на извода за недопустимост на обжалваното решение, а не само на част от същото, съдът изхожда от бездяловия характер на съпружеската имуществена общност, в което именно се състои нейната специфика и отлика със съсобствеността във вещното право, в който случай, когато само един от съсобствениците предяви иск за нищожност на целия договор, този иск като предявен в нарушение на императивната процесуална забрана по чл.26, ал.2 от ГПК, а следователно и поради липса на признат от закона правен интерес, е недопустим в частта, с която нищожността се претендира относно идеалните части на останалите съсобственици, които не са предявили иска като обикновени другари в процеса на съсобственика си – ищец.

                                                           В разглеждания случай не намират приложение указанията, дадени в ТР № 3 от 29.06.2017 год. на ВКС по т.д. № 3 / 2016 год., ОСГК, съгласно които по предявен от или срещу съпрузите иск за собственост на вещи или имоти, придобити в режим на съпружеска имуществена общност, съпрузите са необходими, но не са задължителни другари, предвид това, че искът, предявен за разглеждане в настоящото производство - за обявяване нищожността на договор за покупко – продажба на недвижим имот, придобит по време на брака, е облигационен и с оглед естеството на спорното правоотношение, решението на съда трябва да бъде еднакво спрямо всички другари, което определя другарството като необходимо и задължително.

                                                           С оглед задължителния характер на Тълкувателно решение № 1 от 09.12.2013 год. на ВКС по тълк.д. № 1 / 2013 год., предвид нормата на чл.130, ал.2 от Закона за съдебната власт, съдът счита, че обжалваното решение като процесуално недопустимо следва да бъде обезсилено и делото върнато на първоинстанционния съд, предвид обстоятелството, че конституирането на задължителен необходим другар – в случая съпругата на ищеца е предпоставка за допустимостта на иска, за която съдът следи служебно, съгласно нормата на чл.269 от ГПК.

                                                           По направеното от страните искане за присъждане на разноски съдът не дължи произнасяне с настоящия съдебен акт, доколкото с него се продължава висящността на спора, при което искането за разноски следва да бъде разгледано при решаване на спора по същество.

                                                           Мотивиран така, съдът

 

                        Р                                 Е                                 Ш                               И

 

                                                           ОБЕЗСИЛВА Решение № 260001  от  05.01.2021 год., постановено по гр.д. № 121 / 2020  год. по описа на Районен съд – Димитровград.

                                                           ВРЪЩА делото на Районен съд – Димитровград за ново разглеждане от друг състав.

                                                           Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: