Решение по дело №2160/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 1206
Дата: 23 ноември 2018 г. (в сила от 10 декември 2018 г.)
Съдия: Ваня Желязкова Тенева
Дело: 20185530102160
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                23.11.2018 година                гр. Стара Загора

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Старозагорският районен съд, гражданско отделение, в публично заседание на девети ноември две хиляди и осемнадесета година в състав:

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ ТЕНЕВА

при секретаря Тонка Тенева, като разгледа докладваното от съдия Тенева гр.д. № 2160 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са иск за издръжка по чл. 143 от СК и за издръжка за минало време по чл. 149 от СК.

Ищцата Д.Б.Ж. (непълнолетна), действаща чрез своята баба на основание чл. 137 ал. 4 от СК Д.Б.Д. твърди в исковата си молба, че ответницата ѝ е майка на, а бащата е неизвестен .

През 2013 г. ответницата Б.И.Ж. заминала да работи в Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия, като последният известен адрес на същата бил в гр. Лондон. Майката поддържала връзка с близките си, в това число и с детето си до лятото на 2013 г., след което променила местопребиваването си и понастоящем е с неизвестен адрес. Всички опити на близките да се свържат с ответницата били неуспешни.

В резултат от пълното дезинтересиране на майката от детето си, бабата на ищцата (майка на ответницата) - Д.Б.Д. предприела действие по защита интересите на детето Д.Б.Ж.. С Решение № 854 / 22.07.2014 г. по гр.дело № 2750/2014 г. по описа на PC - Стара Загора Д.Б.Ж. е настанена в семейството на Д.Б.Д., ЕГН ********** - баба по майчина линия на детето на адрес: гр. Стара Загора , ул. „Стефан Сливков“ № 58 , A, V, 20 , за срок - до навършване пълнолетие от детето , а ако учи - до завършване на средно образование , но не повече от 20 - годишна възраст.

Д.Б.Ж. вече е ученичка в IX "г" клас на Професионална гимназия по облекло и хранене " Райна княгиня " - Стара Загора. Необходимите средства за нормалното й съществуване към настоящия етап от развитието й - датата на предявяване на иска за издръжка били значителни. Ищцата имала необходимост не само от храна, облекло, обувки, топлина, ежедневна поддръжка на лична хигиена, но също от учебници, помагала и др. пособия, всички на значителна стойност. Поради отдалечеността на местоживеенето ѝ от училището, в което се обучава се налагало и ежедневно да ползва обществен транспорт, който се заплащал частично от Община Стара Загора. Към датата на заминаване на ответницата в гр.Лондон детето Д.Б. било оставено изцяло на издръжката на баба си Д.Б.Д.. Към днешна дата Д. била пенсионер. Пенсията , която получавала за осигурителен стаж и възраст не била достатъчна, за да покрие необходимата месечна издръжка на бабата и нейната внучка. Повече от пет години ищцата не получавала издръжка от своята майка.

Поради изложените обстоятелства, налице бил правен интерес от завеждане на два обективно кумулативно съединени иска - за присъждане на месечна издръжка, както и издръжка за минало време - една година преди предявяване на иска.

Искането е да се постанови решение, с което да се осъди Б.И.Ж. с ЕГН **********,*** , да заплаща издръжка на детето си Д.Б.Ж. ЕГН **********, действаща със съгласието на законния представител Д.Б.Д. , ЕГН **********, двете с постоянен адрес: *** , в размер на 180 лева месечно  до 15 число на текущия месец, считано от датата на завеждане на исковата молба , ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на обстоятелства водещи до нейното изменение или прекратяване, както и ответницата Б.И.Ж., ЕГН **********, с п.а., да заплати на детето си Д.Б.Ж. ЕГН **********, действаща със съгласието на законния представител Д.Б.Д. , ЕГН **********, двете с постоянен адрес ***, издръжка за минало време - за периода от 02.05,2017 г. до 02.05.2018 г. в размер на 160 лева месечно или общо 1 920 лева.

Претендирани са направените по делото разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от ответника чрез назначения особен представител.

По делото е изготвен и представен социален доклад.

            Съдът, като обсъди представените доказателства, намери за установено следното:

Видно от представеното копие на удостоверение за раждане ответницата Б.И.Ж. е майка на детето Д.Б.Ж. (на 16 години към настоящия момент), а бащата е неизвестен.

От представената по делото справка от НАП е видно, че майката няма и никога не е имала сключени трудови договори на територията на страната.

По делото е представено копие на Решение № 854/22.07.2014 г. по описа на РС Стара Загора, с което детето е настанено в семейството на баба си Д.Д. като мярка за закрила по чл. 26 от Закона за закрила на детето. В същото производство е установено, че майката живее в чужбина и трайно се е дезинтересирала от дъщеря си. Детето е настанено в семейството на баба си за срок до навършване на пълнолетие, а ако учи за срок до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишната му възраст.

В представения по делото социален доклад бабата споделя, че изключително тя се грижи за детето и няма информация за дъщеря си Б.Ж. от 5 години насам. Тя е пенсионер с пенсия от 570 лева и това е основния доход за нея и внучката ѝ, а освен тази сума получава и добавка за отглеждане на дете от 37 лева месечно.

Не се спори по делото, а и от социалния доклад и представеното уверение се установява, че Д. е ученичка в 10 – ти клас на ПГОХ „Райна Княгиня“, гр. Стара Загора. В доклада е отбелязано, че детето не е общувало с майка си от 5 години насам и съответно майката не е подпомагала дъщеря си финансово по никакъв начин.

В съдебно заседание особеният представител заявява, че издръжката следва да бъде съобразена с минималния размер по чл. 142 ал. 2 от СК.

            С оглед на така установените факти от правна страна съдът намира следното:

            Съгласно чл. 137 ал. 3 от СК лицата, при които детето е настанено по съдебен ред, имат право и задължение да живеят с него, както и задължение да осъществяват фактически действия по чл. 125. Те имат и правото по чл. 126, ал. 2. Лицата по ал. 3 извършват необходимите правни действия за защита на личните права на детето, свързани с неговото здраве, образование и гражданско състояние, както и за издаването на документи за самоличност по Закона за българските лични документи, след положително становище на дирекция "Социално подпомагане". Лицата имат задължението по чл. 165, ал. 3.

            Искът за издръжка е непосредствено свързан със здравето и образованието на детето и лицата упражняващи заместваща грижа (в случая бабата на детето), могат да дадат попечителско съдействие на непълнолетното дете по упражняване правото му на издръжка, на което съответства задължението на родителя за издръжка, което е с безусловен характер – в този смисъл Определение № 794 от 22.06.2011 г. на ВКС по гр. д. № 97/2011 г., III г. о., ГК, докладчик съдията Любка Богданова.

            Налице е именно такъв случай и исковата молба е редовна и допустима.

            При присъждане на издръжка на ненавършили пълнолетие деца родителите винаги дължат издръжка независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Размерът на издръжката се определя от нуждите на лицата, които имат право на издръжка (и които са винаги конкретни) и от възможностите на лицата, които дължат издръжка (които пък се определят от техните доходи, имотното им състояние и квалификация). Издръжка следва да е съобразена с обикновените условия за живот за децата, като се вземат предвид възрастта, образованието и другите условия, които са от значение за случая.             

            В настоящия случай детето Д. е ученичка в гимназиален курс на обучение т.е. следва да се има предвид, че детето е във възраст, която предполага интензивен растеж, при който непрекъснато трябва да бъдат задоволявани нарастващите нужди от храна, дрехи, обучение и развлечения. Тези нужди следва да се обезпечават с оглед правилно физическо и умствено развитие. Както бе посочено по-горе обаче, тези нужди следва да се ограничат до обикновените условия на живот и обикновените потребности, съобразени със сегашния момент и със стандарта на живот. Следва да се има предвид и че до момента майката не заплащала издръжка на детето си.  

При тези обстоятелства и предвид трудоспособната възраст на майката от една страна и потребностите на детето, както и с оглед икономическата обстановка в страната, следва да се определи издръжка на Дина Ж. в размер на 180 лева за бъдеще време от общо необходимата месечна издръжка на дете в тази възраст, която възлиза на около 400 – 500 лева, както и издръжка в размер на 160 лева за минало време или общо 1920 лева.

 

            С оглед на тези съображения съдът намира, че предявените искове са изцяло основателни.

 

            По разноските.

            На основание чл.78, ал.6 ГПК ответницата следва да заплати дължимата държавна такса общо в размер на 336 лв., както и разноски за особен представител в размер на 300 лева.

Воден от горните мотиви, Старозагорският районен съд

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА Б.И.Ж. с ЕГН **********,*** да заплаща издръжка на детето си Д.Б.Ж. ЕГН **********, действаща със съгласието на своята баба на основание чл. 137 ал. 4 от СК Д.Б.Д. , ЕГН **********, двете с постоянен адрес: ***  в размер на 180 лева месечно до 15 число на текущия месец, считано от датата на завеждане на исковата молба – 02.05.2018 г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на обстоятелства водещи до нейното изменение или прекратяване.

ОСЪЖДА Б.И.Ж. с ЕГН **********,*** да заплати на детето си Д.Б.Ж. ЕГН **********, действаща със съгласието на своята баба на основание чл. 137 ал. 4 от СК Д.Б.Д., ЕГН **********, двете с постоянен адрес ***, издръжка за минало време - за периода от 02.05.2017 г. до 02.05.2018 г. в размер на 160 лева месечно или общо 1 920 лева.

ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на особения представител на Б.И.Ж. с ЕГН ********** адв. Н.К.С. в размер на 300 лева, което да се изплати от бюджета на съда.

ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.6 ГПК Б.И.Ж. с ЕГН **********,*** да заплати на държавата, в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд Стара Загора сумата от 336 (триста тридесет и шест лева) лв., представляваща дължимата държавна такса и 300 (триста) лева възнаграждение на особения представител.

Решението може да бъде обжалвано пред Старозагорския окръжен съд в двуседмичен срок, считано от днес – 23.11.2018 г.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: