Решение по дело №819/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 891
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 17 август 2020 г.)
Съдия: Емилия Колева Енчева
Дело: 20205530100819
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 891                                    27.07.2020 г.                    Гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – СТАРА ЗАГОРА                              Трети граждански състав

На 30 юни                                                                  2020 г.

В публично заседание в следния състав: 

 

                                                                 Председател: ЕМИЛИЯ ЕНЧЕВА                                                       

 

Секретар: Диана Стоянова

Прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ Емилия Енчева

гр. дело 819 по описа за 2020 година.

 

Предявен е иск за увеличаване на издръжка с правно основание чл. 150 от СК.

Ищцата Х.Г.У. в качеството на майка и законен представител на малолетните деца - Д.Д.Ж. и Ж.Д.Ж., чрез адв. Н.Я., твърдят в исковата си молба, че с ответника Д.Ж.Ж., ЕГН **********,***, са бивши съпрузи. С влязло в сила решение № 729/22.06.2018 г. постановено по гр.д. № 2667/2018 г. по описа на PC гр. Стара Загора, бракът им бил прекратен, като упражняването на родителските права по отношение на двете им деца - Д.Д.Ж., ЕГН ********** и Ж.Д.Ж., ЕГН ********** били предоставени на тяхната майка Х.Г.У..*** определил ежемесечна издръжка в размер на 140 лв. за всяко от децата, която издръжка ответникът следвало да превежда по посочена от майката банкова сметка, ***.05.2018 г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, считано от датата на падежа до окончателното й изплащане, до настъпване на основание за изменяне или прекратяване на издръжката.

Така определената издръжка от 140 лв. месечно за всяко от децата към настоящия момент се явявала крайно недостатъчна за задоволяване на най-елементарните им потребности, като се имало предвид поскъпването на стоките и услугите от датата на изменение на издръжката /22.06.2018 г./до настоящия момент. Следвало да се вземе предвид, че минималната работна заплата към настоящия момент е 610 лв. и така определените издръжки на Ж. и Д. били под минималния размер, съгласно чл.142 ал.2 от СК.

Двете деца посещавали детска градина и майка им заплащала месечни такси общо в размер на 60 лв., като за Д. заплащала 40 лв., а за Ж. - 20 лв. /използвайки преференцията, че децата са близнаци/. Ж. и Д. посещавали детска група за народни танци при читалище „Настроение 2017“ гр. Стара Загора, като ищцата заплащала по 30 лв. за всяко от децата. Двете деца посещавали тренировки по спортни танци, за които ищцата плащала месечно общо 30 лв.

Моли съда да вземе предвид факта, че децата – Д. и Ж. били в период на интензивно израстване и нуждите им от храна, дрехи и др. са нараснали.

Децата често боледували - като в нередки случаи се разболявали едно след друго. Всички необходими средства за лечението им се осигурявали от тяхната майка.

Моли съда да вземе предвид обстоятелството, че ответникът не вземал децата в определения режим на лични отношения, тъй като към настоящия момент работил в Англия.

Ответникът не давал никакви допълнителни средства извън определената издръжка. Не водил децата на почивка, а това правило единствено ищцата.

От друга страна, ответникът Д.Ж. имал възможност да заплаща на дъщеря си и сина си месечни издръжки в по-висок размер - по 220 лв. за всяко от децата, тъй като работил в Англия и получавал високо месечно възнаграждение.

Моли съда да постанови решение, с което да измени размера на издръжката, определена с Решение № 729/22.06.2018 г. на РС – Стара Загора, постановена по гр.д. № 2667/2018 г., като увеличи този размер с 80 лева за всяко едно от децата и осъди ответника Д.Ж.Ж. да заплаща на малолетните Д.Д.Ж., ЕГН ********** и Ж.Д.Ж., ЕГН **********, чрез тяхната майка и законен представител - Х.Г.Ж., месечна издръжка от 140 лв. месечно на 220 лв. месечно за всяко едно от децата, считано от датата на подаване на настоящата искова молба, ведно със законната лихва върху всяка забавена вноска до настъпване на законна причина за изменението или прекратяването им, които издръжки да се заплащат, до края на съответния месец по банковата сметка на майката в „Банка ДСК“ ЕАД, с IBAN ***, BIC ***.

Претендират направените по делото разноски.

 

В едномесечния срок по чл.131 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответника Д.Ж.Ж., в който твърди, че подадената искова молба за увеличение на издръжката е допустима, но неоснователна по отношение на претендираните размери на издръжките.

Оспорва предявените искове за увеличаване на издръжка на двете си деца. Оспорва твърденията в исковата молба. Оспорва размерите, които се претендират за месечна издръжка на всяка от децата като много високи. Твърди, че може да заплаща за всяко от децата по 160 лева месечна издръжка, като оспорва исковете за размерите над 160 лева. Моли да бъдат отхвърлени като неоснователни над посочените размери от по 160 лева за всяко дете.

Сочи, че бракът с ищцата Х.Г.У. бил прекратен по взаимно съгласие с оглед запазване на добрите отношения между тях, във връзка с интересите на децата, въпреки че ищцата дала повод за развода. Твърди, че винаги бил отговорен, обичащ и предан родител, поставящ интереса на децата на право място. Правил всичко за децата и помагал винаги с каквото можел. Редовно заплащал издръжката за децата. Тъй като децата са близнаци, издръжките две, за ответника било много трудно да заплаща претендиралите суми, които били непосилно големи и несъответни на възрастта и нуждите на децата. При прекратяване на брака с майката на децата се разбрали да не се водят дела, да не се правят допълнителни разноски, а да се споразумеят извънсъдебно за всички въпроси, свързани с децата. Ответникът изплащал общия им кредит и въпреки, че майката поела ангажимент да заплаща малка част от него, тя не изпълнява това. Ежемесечните погасителни вноски били големи. Въпреки всички отстъпки, които направил, мислейки за доброто на децата, не срещал разбиране у майката. Майката не разговаряла с ответника и не предложила да заплаща по-висока издръжка, а завела настоящото дело, въпреки че ответникът не бил дал повод за това.

Оспорва твърденията, че децата към момента посещават детска група за народни танци и тренировки по спортни танци и че майката заплаща посочената в исковата молба сума за това. Ответникът сочи, че купувал дрехи и обувки на децата, тъй като майката е занемарила грижите за тях и не им осигурявала необходимото. Вероятно липсата на достатъчни и адекватни грижи от страна на майката били причина за разболяването на децата, въпреки че считал, че те не боледуват по-често от другите деца, а нормално за възрастта им, тъй като посещавали детска градина. Майката не водила децата на почивки, както и не ги водила никъде другаде. Ответникът сочи, че много искал да поеме грижата за децата при прекратяване на брака, да живеят с ответника и да упражнявал родителските права, но тогава децата били много малки и майката обещавала, че ще се грижи добре за тях, но на практика това не се случвало.

Наложило се преди няколко месеца да замине за Англия с надеждата за работа и за осигуряване на децата, но не успял да се устрои, започнала кризата и сега нещата били много зле. Оспорва твърдението, че получавал високо възнаграждение. Нямал постоянна работа, нямал сигурен доход и дори не можел да се върне в България предвид епидемичната обстановка. Едва преживявал, нямал сигурни доходи и за ответника било непосилно да заплаща исканата за децата издръжка. Сочи, че не били налице основания за увеличаване на издръжките на децата в претендиралите размери, които били много високи, искало се увеличение с по 80 лева на издръжката на всяко от децата, което било необосновано с оглед потребностите на децата и непосилно предвид възможностите му, които в момента били много ограничени. В периода след влизане в сила на решението по бракоразводното дело, освен изменението на минималните регламентирани размери на издръжка за дете, не били настъпили съществени промени относно нуждите на децата, а възможности на ответника се влошили. Издръжката за децата била определена преди година и половина и оттогава било изминало съвсем малко време. Разходите на ответника се увеличиха значително, тъй като освен издръжките на децата, изплащал общия кредит, плащал квартира, консумативни разноски, транспорт, които били много скъпи в Англия, а същият нямал достатъчно и постоянни доходи.

Претендира направените по делото разноски.

 

Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид становищата и доводите на страните, приема за установено следното:

Видно от приложените удостоверения за раждане, издадено въз основа на акт № 1733 от 27.08.2014 г. и въз основа на акт № 1732 от 27.08.2014 г. малолетните деца Ж.Д.Ж. и Д.Д.Ж. са родени на *** г. от родители Х.Г.Ж. и Д.Ж.Ж..

Не се спори по делото, а и от приложеното по делото решение по гр.д. № 2667/2018 г. е видно, че ответникът Д.Ж.Ж. е осъден да заплаща ежемесечна издръжка за децата Ж.Д.Ж. и Д.Д.Ж. в размер на 140 лв. за всяко едно от тях, считано от 01.05.2018 г.

От определяне на издръжката са изминали 2 години и 2 месеца, през което време потребностите на децата, както и разноските по отглеждането им са се увеличили. Налице е и промяна в икономическите условия на страната, обусловени от ръста на инфлацията, както и промяна на минималната работна заплата за страната.

 

При преценка материалните възможности на майката, съдът се съобрази с представеното удостоверение за получаваното брутно и нетно трудово възнаграждение за периода от 09/2019 г. до 01/2020 г., от което  е видно, че Х.Г.Ж. получава брутен месечен доход средно в размер на 800 лева. Ищцата Ж. не е представила Декларация СИС, въпреки, че е била задължена за това с доклада на съда.

При преценка материалните възможности на ответника Д.Ж.Ж., съдът се съобрази с представената декларация СИС, от която е видно, че не получава доходи от свободни професии, наеми и хонорари, притежава празно дворно място и дворно място с къща в с. Хрищени – дарение от майка му.

По делото е представена Служебна бележка, от която е видно, че малолетните деца Ж.Д.Ж. и Д.Д.Ж. посещават детска група за народни танци при читалище „Настроение 2017“ гр. Стара Загора, за което ежемесечно се заплаща такса в общ размер на 60,00 лева. Представена е и служебна бележка от детска градина № 68 „Патиланско царство“ гр. Стара Загора, от която е видно, че децата посещават допълнителни занимания по спортни танци. Представена е квитанция № 841 за децата Ж. и Д., от която е видно, че заплащат по 30 лева членски внос за месец Декември на СНЦ КСТ „Вива Дент“ гр. Стара Загора. Представени са приходни квитанции от детска градина № 68 „Патиланско царство“ гр. Стара Загора, от които е видно, че за двете деца се заплаща сума в размер на 60 лева за месец. Представени са 2 бр. амбулаторни листи № 439  1 от 19.02.2019 г. и № 624 от 13.02.2019 г., от които е видно, че детето Д.Д.Ж. е прекарал „Варицела без усложнения“ .

По делото е представено писмо от адв. Н.Я., видно от което ответника Д.Ж.Ж. има известни данни за осигурителен доход само за м. 06.2019 г., като за месеците 07.2019 г. до 05.2020 г. не е постъпвала информация за осигурителен доход на лицето към НАП.

 

По делото е представен социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане” гр. Стара Загора, в който се сочи, че гражданският брак на родителите е прекратен по взаимно съгласие през 2018 година. Родителските права спрямо Д. и Ж. се упражняват от тяхната майка. Г-жа У. заявявила, че след това изцяло тя поема грижите по отглеждането, възпитанието и цялостната издръжка на Д. и Ж.. Информирала ги, че единствените средства, които бащата предоставя са издръжката за децата и нищо повече. Децата споделили, че с баща си се чували по телефона, но не ходел често да ги вижда. Д. и Ж. посещавали детска градина, което налагало отделяне на средства за заплащане на месечна такса, заплащане на извънкласни дейности и други. Отделно от това било необходимо да бъдат отделяни средства за задоволяване на потребностите на децата от храна, подходящо облекло и обувки, лекарства. С израстването на детето се увеличавали и разходите за задоволяване на неговите базисни, здравни и други потребности. Определената към момента издръжка за децата била под минимума определен в чл. 143, ал. 2 от СК. Предвид гореизложеното, ОЗД/ДСП - Стара Загора считат, че в интерес на децата Д. и Ж. да бъде определена издръжка отговаряща на потребностите им, което ще позволи по- адекватно им задоволяване.

 

По делото са събрани гласни доказателства. Свидетелката  Донка Петева У. майка на ищцата, сочи, че от една година зет й е в Англия. До колкото знае същият бил шофьор в дистрибуторска фирма. Сочи, че се обажда на децата в седмицата по един-два пъти. Пращал пари за децата, както и че за последния месец е платил издръжката. Заявява, че децата в месеца най-много по един път се разболявали. Имало е случаи, в които едното дете е болно, а после другото. Не всеки месец се разболявали, но поне през месец. Майката купувала лекарства. Заявява, че за спортните танци ищцата плащала по 30 лева на месец и отделно за народните танци около 30 лева за двамата. Бащата не давал допълнителни средства. Подаръци давал ако има повод. Пращал подаръци на децата.

 

Свидетелят Стефан Иванов Стоянов сочи, че познава страните по делото. Д. в момента работил в Англия. От миналата година бил там. Заявява, че ответника в Англия разкарвал пратки на повикване. Ходил при него в Англия и видял какво работи. Месечно не знае по колко печели. Заявява, че бил при него за една седмица и през тази седмица ответникът бил два дни на работа. Не знае колко му бил наема, но живеел в каравана. Сочи, че си зареждали тока с пари и ако не си зареждали пари - спирал тока. Живеел в околностите на Лондон – шеста или седма зона. Мястото, на което живее е отдалечено от централната част. Разкарвал пратки в предградията. Не знае дали има други деца освен близнаците. Заявява, че ответникът не бил сигурен дали иска да остане там или да се върне, защото му било трудно там, тъй като работата била много, но не постоянна.

 

Децата Ж.Д.Ж. и Д.Д.Ж.  са родени на *** г. г. и към настоящия момент са на почти 6 навършени години.

Съгласно разпоредбата на чл. 142 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи. Нуждите на лицето, което има право на издръжка се определят съобразно обикновените условия на живот за него, като се вземат предвид възрастта, образованието и т.н., а възможностите на дължащия издръжка – според неговите доходи, имотно състояние и квалификация. Съгласно чл. 142, ал. 2 от СК, минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата /610 лв. от 01.01.2020 г./. Разпоредбата на чл. 150 от СК предвижда възможност за изменение на издръжката при изменение на тези обстоятелства. При новата нормативна уредба, съдът не е обвързан от определени максимални размери и с оглед на конкретните доказателства по всяко дело за издръжка, може да определи издръжка, която е в интерес на детето и съответства на доходите на родителя. При изменение на обстоятелствата присъдената издръжка може да бъде изменена. Изменение на обстоятелствата е налице при трайно съществено изменение на нуждите на издържания или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице, като за изменението на присъдената издръжка е достатъчно наличието на една от алтернативно посочените предпоставки.

В настоящия случай, безспорно са се изменили социално - икономическите условия в страната с оглед на инфлационните процеси, както и нуждите на децата с нарастването на възрастта им - от определяне размера на издръжката са изминали 2 години, което обуславя нарастването на нуждите, както и е налице изменение на минималната работна заплата в страната. Към настоящия момент, определената издръжка се явява такава около минимума, определен в чл. 142, ал. 2 от ГПК, което също е основание за увеличаване размера на издръжката.

Предвид изложеното съдът намира, че е налице безспорно трайно изменение на обстоятелствата по смисъла на чл. 150 от СК, свързани с нарасналите нужди на децата. С оглед възможността на родителите да дават издръжка, възрастта, и нуждите му, както и с оглед социално - икономическите условия в страната, съдът приема, че бащата следва да осигурява ежемесечна издръжка в размер на 180 лв. за всяко от децата, като в останалата част предявените искове до размера на 220 лв. за всяко дете следва да бъдат отхвърлени като недоказани. При разпределяне на тази издръжка следва да се има предвид, че децата живеят при майка си и ответникът е освободен от полагането на лична грижа и от поддръжката на домакинството, в което живеят. Ангажиментът за това е поет изцяло от майката.

На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК в тежест на ответника следва да се присъдят направените от ищцата съдебни и деловодни разноски в размер на 315,90 лв., представляващи възнаграждение за един адвокат, съразмерно уважената част от исковете.

На основание чл. 78, ал. 3 от ГПК в тежест на ищцата следва да се присъдят направените от ответника разноски в размер на 88 лв., съразмерно отхвърлената част от иска.

 

Водим от горните съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ИЗМЕНЯВА размера на присъдената издръжка по гр.д. № 2667/2018 г. по описа на РС – Стара Загора, както следва:

 

ОСЪЖДА Д.Ж.Ж., ЕГН **********,*** /със съдебен адрес - адв. Н.М. ***/, да заплаща ежемесечна издръжка на малолетните деца - Д.Д.Ж., роден на *** г., ЕГН ********** и Ж.Д.Ж., родена на *** г., ЕГН **********, чрез тяхната майка и законен представител - Х.Г.У., ЕГН: **********,*** /със съдебен адрес ***/, в размер на 180 лв. /сто и осемдесет лева/ за всяко едно от децата, считано от датата на подаване на настоящата искова молба – 18.02.2020 г., платими до края на съответния месец, до настъпване на основание за изменение или прекратяване на издръжките, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до окончателното им изплащане, като ОТХВЪРЛЯ исковете в останалата им част до предявените 220 лв. за всяко дете като недоказани.

 

ОСЪЖДА Д.Ж.Ж., ЕГН **********,***, да заплати на Х.Г.У., ЕГН: **********,***, направените по делото разноски в размер на 315,90 лв., съобразно уважената част от исковете.

 

ОСЪЖДА Х.Г.У., ЕГН: **********,***, да заплати на Д.Ж.Ж., ЕГН **********,***, ***правените по делото разноски в размер на 88 лв., съобразно отхвърлената част от исковете.

 

ОСЪЖДА Д.Ж.Ж., ЕГН **********,*** да заплати ДТ върху увеличеният размер на присъдената издръжка в размер на 115,20 лв. в полза на Държавата по Бюджета на съда.

 

Присъдената сума за издръжка  следва да се превежда по следната банкова сметка на  Х.Г.У.: „Банка ДСК“ ЕАД, с IBAN ***, BIC ***.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено, пред Окръжен съд – Стара Загора.

                                                                                                   

 

                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ :