Решение по дело №897/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1545
Дата: 19 август 2019 г. (в сила от 10 септември 2019 г.)
Съдия: Иван Георгиев Бекяров
Дело: 20195330200897
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 1545

гр. Пловдив, 19.08.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХІ н.с., в публично съдебно заседание на тридесет и първи май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАН БЕКЯРОВ

 

при участието на секретаря Анелия Деведжиева като разгледа докладваното от съдията АНД № 897/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, ХІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление /НП/ № 18-0333-000697/18.12.2018 г. на Началник РУ Стамболийски към ОД на МВР Пловдив, с което на И.П.П., ЕГН ********** на основание чл. 179, ал. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложена глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

Жалбоподателят моли да се отмени НП с аргументи за липсата на извършване на нарушение и наличието на външни фактори за нарушителя довели до загубата на контрол над управляваното от него МПС. Съдържат се и бланкетни възражения за материална и процесуална незаконосъобразност на обжалваното НП.

Въззиваемата страна не взема становище по жалбата и не изпращат представител в съдебно заседание.

Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Жалбата е подадена в срок и изхожда от лицето, което е санкционирано, поради което се явява допустима, а разгледана по същество е основателна.

От фактическа съдът намери за установено следното:

На 19.11.2018 г. около 22:00 ч. жалбоподателят управлявал собствения лек автомобил „Мерцедес А 160“ с рег. № *** в гр. Перущица на бул. „И. Вазов“ пред № 122. С него била и приятелката му Д.Д..***, на която живеел и която не била асфалтирана, а поради атмосферните условия била и кална. Поради това и гумите на лекия му автомобил също били кални. Излизайки на асфалтирания път жалбоподателят не съобразил скоростта си със състоянието на гумите на автомобила и неговите технически характеристики и изгубил контрол върху МПС. Вследствие на това настъпило ПТП с предната част на управлявания от него автомобил и крайпътно дърво. От инцидента пострадала лично приятелката на жалбоподателя, чието лице било в стъкла, а лявото ѝ рамо също пострадало.

За установеното нарушение бил съставен АУАН бл. № 121847/11.12.2018 г., в който е описано, че жалбоподателят е нарушил чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. В акта нарушителят отразил, че няма възражения.

За извършеното нарушение било издадено и обжалваното НП № 18-0333-000697/18.12.2018 г., с което на жалбоподателя била наложена глоба в размер на 100 лв. на основание чл. 179, ал. 2 от ЗДвП.

Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите Р.П. - актосъставител, Д.Д. и С.К., както и от приложените към административнонаказателната преписка писмени доказателства, надлежно приобщени към доказателствения материал по делото, включително АУАН, констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 26 от 13.12.2018 г., докладна записка рег. № 333р-12897/17.12.2018 г. до началника на РУ Стамболийски, писмени обяснения на жалбоподателя – 2 бр., писмени обяснения на Д.Д., оправомощителна заповед № 8121з-515/14.05.2018 г.

Разпитан в съдебно заседания свидетелят П. потвърждава авторството на АУАН и поддържа констатациите в него. В допълнение изяснява, че почеркът е негов и вписаните обстоятелства в акта, са такива каквито установени. За протокола за ПТП споделя, че е изготвен от негов колега. В разпита си изготвилия протокола за ПТП свидетел К. посочва, че не е присъствал на произшествието, а органите на МВР са уведомени по линия на УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, където нарушителят и приятелката му постъпили веднага след настъпване на произшествието, доведени от техен близък. Посочва, че лично е възприел последиците от удара върху колата, в която връзка е направил и фотоснимки. Потвърждава, че улицата по адрес на жалбоподателя не е асфалтирана, дори и няма насипан чакъл.

Съдът даде вяра и на показанията на свидетелката Д., която макар и заинтересована от изхода на спора и близките взаимоотношения с жалбоподателя даде обективни и достоверни показания за наличието на кал по гумите от неасфалтираната улица, загубата на контрол върху автомобила, присъствието ѝ в автомобила и най-вече претърпените от нея вреди вследствие на реализираното ПТП.

Показанията на свидетелите съдът намира за обективни, подробни, логични, непротиворечиви и в пълно съответствие с приетите по делото писмени доказателства, поради което им дава вяра като достоверен източник на информация. Същите съответстват на съставения АУАН и на изготвения протокол за ПТП, който е официален документ, издаден в кръга на функциите на полицейските служители по определен ред и форма. От друга страна не се опровергават фактическите констатации в АУАН, а напротив те се потвърждават от показанията им и протокола за ПТП. В този смисъл, обстоятелството, че актосъставителят не си спомня детайли или в цялост случая, не дискредитира АУАН. Последният е подкрепен от другите събрани доказателства. Затова съдът отчете презумптивната му сила, регламентирана в нормата чл. 189, ал. 2 от ЗДвП. Нещо повече, изискването на закона е не просто неустановяване на фактическите констатации в АУАН, а опровергаване на отразените, т.е. въвеждане в предмета на доказване на други факти и тяхното установяване, които са в противоположния смисъл на тези в акта.

Относно приложението на процесуалните правила:

При съставяне на АУАН и издаване на атакуваното НП се констатираха нарушения на процедурата по съставянето на АУАН и НП, който да са съществени, като опорочават административнонаказателното производство и самите актове и нарушават правата на нарушителя. Липсва идентичност във времето на извършване на вмененото деяние и това, за което жалбоподателят е санкциониран, като в АУАН е посочено, че е извършено на 19.11.2018 г., а в НП – на 11.12.2018 г.

Не подлежи на съмнение, че правото на защита включва запознаването на нарушителя с фактическите и правните рамки на вмененото му нарушение. От изричните разпоредби на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН следва, че задължителен реквизит на фактическите рамки на нарушението е посочване на датата на нарушението. То представлява част от обстоятелствата, при който е било извършено. Те трябва да са едни и същи както в АУАН, така и в НП. В този смисъл посочването на различно време на извършване на нарушението в АУАН и НП съществено затруднява правото на нарушителя да разбере фактическите рамки на повдигнатото му обвинение и да организира защитата си. Такова деяние от фактическа страна не е описано в АУАН и жалбоподателят не се е защитавал по такова фактическо обвинение, поради което не може да бъде санкциониран едва с въззивното решение по факти, които не са му били надлежно предявени.

Разминаване в посоченото обстоятелство има значение по нарушаване на единността на деянието и нарушението и противоречи на принципа, че никой не може да бъде наказан за различно деяние, от това което му е вменено във вина.

Деянието се характеризира като съвкупност от телодвижения, извършени под контрола на съзнанието в дадено време и на дадено място. От цитираната дефиниция следва, че мястото и времето на извършване на деянието са съществен негов характеризиращ белег, елемент от индивидуализацията на същото и отграничаващ го от останалите деяния. Дори и да е извършена идентична система от телодвижения, като вид и последователност, ако мястото и времето  на извършването им е различно, то би се касаело за различно деяние.

От гореизложеното е видно, че с НП деецът е наказан за деяние съвсем различно от вмененото му с АУАН, което представлява съществено нарушение на процесуалните правила. Действително деянията описани в АУАН и НП са идентични като съвкупност от телодвижения, но съвсем различни по време на извършване, което изключва възможността да се касае за едно деяние. Нарушението е особено съществено и с оглед разпоредбата на чл. 18 от ЗАНН, която изключва правилата на съвкупностите и на продължаваните престъпления в административнонаказателния процес и постановява изрично, че за всяко отделно деяние, което съставлява нарушение, се носи отделна административно наказателна отговорност.

Съдът счита за необходимо да се посочи, че дори и да не се счете за съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаване правото на защита на наказаното лице, то отново не биха били налице основания за ангажиране на отговорността му, доколкото деянието, така както е описано в НП, остана недоказано с оглед събраните по делото доказателства, включително и показанията на разпитаните свидетели, при тежест на доказване лежаща върху административно наказващия орган. Събраните писмени доказателства, подкрепени от гласните, разкриха пред съда фактическа обстановка в съвсем различен момент, а именно осъществено деяние на 19.11.2018 г., в който смисъл бяха всички доказателства, вкл. и показанията на Д.. Констатациите в НП за извършено на 11.12.2018 г. нарушение останаха недоказани, дори и опровергани. Отделен е въпросът, че последиците от едно такова деяние при условие, че е настъпило, макар и да не е установено, винаги са за сметка на участниците в ПТП и остават трайни следи в тяхното съзнание.

Административно наказателната отговорност на дееца може да бъде реализирана само при кумулативното наличие на две предпоставки –  извършването на  деянието с фактическите рамки, очертани в НП, да бъде установено по несъмнен начин и това деяние да съставлява административно нарушение.

След като не е посочено по ясен и недвусмислен начин фактическата страна на нарушението и се създава неяснота в какво точно деяние е обвинен да е извършил жалбоподателят, се възпрепятства възможността му да организира защитата си адекватно и да упражни правата си в пълнота.

Независимо от изложеното съдът намира, че дори и да се приеме, че е извършено нарушението от жалбоподателя и то е виновно, санкционната норма на чл. 179, ал. 2 от ЗДвП е неправилно приложена. Същата предвижда наказание във фиксиран размер от 200 лв. за лицата, които поради движение със несъобразена скорост предизвикат пътнотранспортно произшествие, ако деянието не представлява престъпление. Същевременно на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 100 лв., т.е. съвсем различен размер. Посоченото предпоставя извод, че процесното НП е издадено при неправилно прилагане на материалния закон, тъй като неправилно е определен размерът на глобата, която се налага на нарушителя, макар и в по-малък размер. Неправилното прилагане на материалния закон обуславя незаконосъобразността на НП и представлява самостоятелно и достатъчно основание за неговата отмяна. В този смисъл и Решение № 1009 от 09.05.2019 г. по к. адм. н. д. № 840 / 2019 г. на XXIII състав на Административен съд – Пловдив.

Ето защо съдът счита, че НП е незаконосъобразно издадено, като са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на нарушителя, допуснато е неправилно приложение на материалния закон, а отделно от това вмененото деяние не се доказа. Следователно обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

Така мотивиран, Районният съд Пловдив

 

Р Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 18-0333-000697/18.12.2018 г. на Началник РУ Стамболийски към ОД на МВР Пловдив, с което на И.П.П., ЕГН ********** на основание чл. 179, ал. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложена глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава XII от АПК.                                                                                   

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.