Решение по дело №131/2020 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 260030
Дата: 21 септември 2020 г. (в сила от 20 октомври 2020 г.)
Съдия: Теодора Енчева Димитрова
Дело: 20203600100131
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                              Р      Е     Ш     Е       Н      И      Е  № 260030

                                     гр. Шумен, 21.09.2020 г.

 

Шуменски окръжен съд, в съдебно заседание на двадесет и седми август две хиляди и двадесета година, в състав

 

                                                                               СЪДИЯ: Т. Д.

 

при секретаря Ж. Дучева, с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – Шумен Я. Николова, като разгледа  докладваното  от   съдията гр.д. № 131 по описа за 2020 г., за да се произнесе  взе предвид следното:

            Производство по чл.336 и сл. от ГПК, вр. чл.5 от ЗЛС.           

 

            Делото е образувано по искова молба на И.Й.Д., ЕГН **********, действаща чрез пълномощника адв. Д. Д. от ШАК срещу С.С.А., ЕГН **********.

            Ищцата твърди, че е племенница на ответника и от дълги години се грижи за семейството му като оказва помощ според възможностите си. Съпругата на А. – В.Г.А. е починала на 14.05.2020 г.. Двамата имат един син – Е. С.С., род. на *** г., който от 1991 г. страда от параноидна шизофрения. В началото на 2015 г. А.   започнал да споделя с роднините си, включая с ищцата, че започва да забравя случки и факти от ежедневието си. Започнал да се движи бавно, да се справя трудно с ежедневните си дейности, да не разпознава близки и познати, с които доскоро е контактувал. Постепенно състоянието му започнало да се влошава, като от средата на 2019 г. започнал трудно да пази равновесие, да пада, да изтърва предмети, отказвал да се храни, започнал да се изпуска по малка нужда, прекарвал деня почти изцяло в леглото, понякога казвал, че го викат на работа, изгубил изцяло представа за пространство и време. От 2015 г. А. не е излизал от дома си, като към момента установява крайно елементарен словесен контакт, изцяло  е дезориентиран и с когнитивен дефект на ниво деменция. При извършената на А. компютърна томография на 11.05.2020 г. са получени данни за корова атрофия, като след преглед при психиатър му е поставена диагноза смесена корова и подкорова съдова деменция. Като придружаващи заболявания в етапната епикриза са обективирани последици от мозъчен инфаркт и др. нарушения на вестибуларната функция. Тъй като синът на ответника страда от параноидна шизофрения и е в тежко съС.ие, за А. се грижи професионален социален асистент от Домашен социален патронаж към Община – Каспичан, а за ежедневните му нужди – ищцата, заедно с други негови роднини. У А. е налице неспособност да се грижи за работите си, обусловена от липсата на възможност за правилно възприемане на действителността и ръководене на постъпките си поради заболяване

смесена корова и подкорова деменция, което води до слабоумие. А. не е в състояние да извършва правилни съждения и да взема поведенчески решения, да се ориентира и адаптира правилно във връзка с имуществените си отношения. Позовавайки се на изложеното, ищцата моли съдът да постанови решение, по силата на което да постави С.С.А., ЕГН ********** под пълно запрещение.

            В срока по чл.131,  ал.1 от ГПК, ответникът С.С.А. не е депозирал отговор на исковата молба.

            Становището на представителя на прокуратура е, че са налице основания за поставяне на лицето под пълно запрещение, в който смисъл моли за решение. 

            Предявеният иск, имащ за правно основание чл.336 от ГПК, вр. чл.5, ал.1 от ЗЛС е заведен от и срещу надлежни страни, допустим и подсъден на ШОС.

            При изслушването на ответника по реда на чл.337 от ГПК, съдът констатира, че същият установява контакт, но има непривично държане и отговаря на поставените му въпроси с мълчание или едносрично и невинаги съответно на зададения въпрос. Отговаря с точност на въпроса кога е роден, но не знае къде се намира и какво се случва със сина му, с когото живеят в едно домакинство и, който към момента на изслушването е на лечение в болнично заведение. Разпознава племенницата си, но не е присъстващия на изслушването социален работник В.Д..  Придобитото от съда впечатление за А. е, че е пространствено ориентиран в окръжаваща го среда, но не винаги реагира адекватно.

         От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, се установи, че ответникът е вуйчо на ищцата, брат на майка й Х.С.И., ЕГН **********, починала на 16.03.2009 г.. През 1968 г. ответникът е сключил граждански брак с В.Г.В./А./, която е починала на 14.05.2020 г.. Двамата имат един син – Е. С.С., ЕГН **********, по отношение на когото на съда е служебно известно, че е починал след приключване на съдебното дирене по делото.

            По делото са приложени 2 бр. амбулаторни листи и бланка за образно изследване, в които  е посочено, че ответникът страда от смесена корова и подкорова деменция, последица от претърпян мозъчен инфаркт. Според анамнезата, от над 5 години страда от паметови смущения и променливо настроение. Обърквал се, трудно се справял с ежедневните си дейности. От около година не може да пази равновесие, залита, изпуска предмети, пада често. Изпуска се по малка и голяма нужда. Не може да се храни  и облича сам. Често е неспокоен. Обективното му състояние към момента на прегледа е видимо забавен психомоторно, със затруднена походка и нарушено равновесие. Установява крайно елементарен словесен контакт, ориентиран грубо автопсихично, дезориентиран алопсихично. Мисловният процес е зле структуриран, до разкъсан, крайно неинформативен, с данни за амнестична афазия. Налице са краткотрайни епизоди на обърканост. Поведението е дезорганизирано, непродуктивно, неавтономно. Нарушен контрол на тазовите резервоари. Когнитивен дефицит на ниво деменция.

            От показанията на разпитаните свидетели В.Д. и А.Н. се изяснява, че преди няколко години ответникът започнал да се губи извън дома си, което наложило на няколко пъти да го търсят. До 2016 г. бил по-адекватен и комуникативен, макар и с леки отклонения. Например, не можал да си спомни името на свид. Н. – семейна приятелка от 30 години, но след това изпратил поздрави на родителите й, които били починали преди много години. След това състоянието му започнало прогресивно да се влошава. Започнал постепенно да губи физически сили и да страда от интелектуален дефицит. Не можел да се грижи за своите работи и да комуникира адекватно. Преди около пет години престанал да излиза от дома си и почти през цялото време лежал и спял. Когато разбрал за смъртта на съпругата си, ответникът първоначално ходел от стая в стая да я търси, а няколко дни по-късно започнал да твърди, че се е омъжила, но не знае за кого. На 22.08.2020 г. синът му постъпил в болница, но той не разбрал, че го няма.

            Вещото лице по допуснатата СПЕ, изготвена на база медицински документи и освидетелстване на лицето, сочи, че ответникът има завършено висше агрономическо образование и е работил по специалността до пенсионирането си. От 2015 г. започнал да се оплаква от паметови нарушения – забравял имена и скорошни случки. Впоследствие започнал да не познава близки, изгубил способността си да се справя с домашни дейности. Равновесието му било нарушено, започнали чести падания, боравенето с предмети станало неефективно, контролът на тазовите резервоари станал непълноценен до липсващ, появявал се епизодичен отказ от храна, поведението му било неподредено, епизодично се появили нереални изживявания. Появили се неустойчивост при ходене, прогресивно снижение на уменията за самообгрижване. Последната година се залежал, почти не контактувал, не разбирал ставащите около него събития, автономността била изгубена и се наложило подпомагане от личен асистент. При психично изследване на ответника, експертът е констатирал забавена и нестабилна моторика и координация, редуцирана жестомимика, несъответен и нивелиран афект, затруднено разбиране на задавани елементарни въпроси и неточни отговори, нищожен словесен запас, груба автопсихична и изгубена алопсхична ориентация. Мисловният процес е забавен по скорост, тежко нарушен по структура до степен на инкохерентност, съдържанието му е крайно бедно, понятийният апарат е почти напълно изличен, налице е амнестична афазия. Суспектен за спорадични зрителни и слухови измами в рамките на епизоди на обърканост. Поведението е нецеленасочено и дезорганизирано. Самообслужването е нарушено. Автономията на функционирането липсва. Когнитивен дефект на ниво тежка деменция. В обобщение вещото лице потвърждава диагнозата смесена корова и подкорова съдова деменция – заболяване, чиито ход не може да бъде овладян в задоволителна степен с помощта на съвременните лечебни подходи, с оглед на което прогнозата за развитието му остава неблагоприятна. Въз основа на изложеното, заключава, че от гледна точка на юридическите критерии заболяването на А. е „ душевна болест „, която води до „ слабоумие “ и, която в конкретната си степен на изява при ответника тотално нарушава способностите му да се грижи за своите работи, да извършва правилни съждения, да взима поведенчески решения и да се ориентира и адаптира правилно във връзка с имуществените си отношения.

            Въз основа на така установените факти, съдът намира за доказано, че ответникът С.С.А. страда от душевна болест, състояние на придобито слабоумие по смисъла на чл.5 от ЗЛС, вследствие на което е със силно ограничени възможности за оценка условията на средата и последиците от неговите и на другите действия, за отстояване и постигане на конкретни цели, за адекватна защита на себе си и своите интереси, както и за самостоятелно и пълноценно участие в гражданския оборот, което налага извод, че не е в състояние да се грижи за себе си и своите работи. Ето защо, приема, че са налице кумулативно изискуемите медицински и юридически критерии за поставянето му под пълно запрещение, което налага извод за основателност на молбата и уважаването й.

            Водим от горното, съдът      

 

                                    Р          Е          Ш          И :

 

         ПОСТАВЯ ПОД ПЪЛНО ЗАПРЕЩЕНИЕ С.  С.А., ЕГН **********,***.

         Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Варна, в двуседмичен срок от датата на връчването му на страните.

         След влизането му в сила, препис от решението да се изпрати на органа по настойничество и попечителство при Община – Каспичан, за определяне настойник на лицето.  

 

 

 

 

 

                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: