Решение по дело №1633/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 470
Дата: 16 март 2022 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20217180701633
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

Р Е Ш Е Н И Е

№ 470

гр. Пловдив, 16 март 2022 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на шестнадесети февруари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

          ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                  ХРИСТИНА ЮРУКОВА

 

при секретаря К.Р.и с участието на прокурора Мария Тодорова  като разгледа докладваното от съдия Дичева КАНД № 1633  по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба, подадена от Н.П.П., ЕГН **********,***, чрез адв. Г., против Решение № 619/17.05.2021 г. по АНД № 20215330200573 по описа на ПРС.

Иска се да бъде отменено обжалваното решение като незаконосъобразно, неправилно и необосновано.

Според касатора ПРС е извел противоречиви и нелогични правни изводи без да е направил анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства. Подробните доводи по касационната жалба са в насока на това, че не е установено от ПРС по безспорен начин качеството „водач“ у жалбоподателя.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.

         Ответната страна не се представлява по делото.

         Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив е на становище за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол,  от надлежна страна с правен интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на оспорване по настоящата касационна жалба е Решение № 619 от 17.05.2021 г. по АНД № 20215330200573 по описа за 2021 г. на ПРС, с което е потвърдено НП № 20-1030-015205/12.01.2021 г. на ***към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“ Пловдив, с което на Н.П.П., ЕГН **********,***, на основание  чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП е наложена административно наказание глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП както и на

на основание наредба № Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 точки.

         Решението е правилно.

Мотивите на ПРС по обжалваното решение се споделят напълно от касационната инстанция и не следва да бъдат преповтаряни – чл.221 ал.2 от АПК.

Възраженията по касационната жалба са аналогични с оплакванията по първоначалната жалба пред ПРС, на които съдът е дал отговор. В противовес с твърдяното в касационната жалба, изводите на въззивния съд са правилни.

         Противно на твърдяното по касационната жалба, ПРС е извършил вярна преценка на събраните пред него доказателства като е извел и законосъобразни изводи в насока на обстоятелството, че П. е притежавал качеството „водач“, съответно правилно е ангажирана и административнонаказателната му отговорност.

Правилно е прието от въззивната инстанция за недоказано твърдението, че не П., а неговия приятел св.Н. е управлявал процесния автомобил дотолкова доколкото такива фактически обстоятелства  не са били изложени пред полицейските служители в нито един момент от проверката нито от единия, нито от другия от проверените лица. За жалбоподателя П. е съществувала такова възможност да стори това в направеното от него възражение при съставянето на АУАН. Видно от това възражение жалбоподателят П. е възразил, че не е управлявал автомобила и е бил извън него. Именно в този момент П. е можел още на място, при проверката, при съставянето на АУАН, да  възрази, не само, че не е управлявал автомобила, бил е извън него, а и, че водачът е бил Н.. Това не е сторено. Напротив, П. лично и без данни за принуда е заявил, че той е управлявал МПС. Именно това му заявление е дало основание на актосъставителя да подходи към него като към водач и да пристъпи към извършване на проба за употреба на алкохол/наркотици, съответно при направения отказ да състави и АУАН. В тази връзка настоящата инстанция напълно споделя изложените мотиви на ПРС, че посочената в АУАН и в НП фактическа обстановка отговаря на действителното фактическо положение като правилно ПРС  е счел възражението на жалбоподателя П., че св.Н. е управлявал процесния автомобил, направено едва в съдебна фаза, за защитна теза с цел да се избегне вменената му административнанаказателна отговорност.

По тези съображения, настоящият касационен състав намира за неоснователни изложените в касационната жалба доводи, че ПРС неправилно е приел за установено по  несъмнен начин качеството „водач“ у П.. Напротив, изложените изводи на ПРС за установеност по безспорен начин на качеството „водач“ у П. почиват на вярна и логична преценка на събраните писмените и гласни доказателства по делото в тяхната съвкупност, съответно правилно е ангажирана и административнонаказателната отговорност на касатора.

 

При  извършената служебна проверка на решението  съдът не констатира пороци, които да доведат до касиране, поради което следва да бъде постановено решение, с което атакуваното решение да бъде оставено в сила.

 

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

Р Е Ш И:

 

Оставя в сила   Решение № 619 от 17.05.2021 г. по АНД № 20215330200573 по описа за 2021 г. на ПРС.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: