Решение по дело №88/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юли 2019 г. (в сила от 13 август 2019 г.)
Съдия: Ваня Ангелова Маркова
Дело: 20192200900088
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е  

Гр.Сливен, 23.07.2019г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

     СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и трети юли, двехиляди и  деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВАНЯ АНГЕЛОВА

   като разгледа докладваното  от съдия Ангелова т.дело № 88 по описа за 2019г, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ.

      Образувано е по жалба на „ТОПТЕКС ПРОТЕКТ“ЕООД – в ликвидация, ЕИК-*********, представлявано от ликвидатора Б.Х.Б., чрез неговия пълномощник адв. Ц.К.,  срещу отказ № 20190627135610/01.07.2019г., постановен по заявление с вх. №20190627135610/27.06.2019г, за вписване на промени по партидата на дружеството– заличаване след ликвидация.

         Жалбоподателят намира постановения отказ за неправилен и  незаконосъобразен. Счита, че ДЛР неправилно  приложило §5г ал.5 ЗТР.

         Твърди, че със заявлението са представени всички изискуеми документи съгласно Наредбата, поради което са налице предпоставките да бъде извършено вписването. Твърди, че в 6-месечния срок нямало постъпили и вписани претенции на кредитор към дружеството, поради което ликвидатора изготвил доклад, а ЕСК до приел и одобрил.    

     Моли съда да отмени отказа като незаконосъобразен  и разпореди вписване на заличаването на търговеца.

     Жалбата е  процесуално  допустима - подадена от оправомощено лице по смисъла на чл. 600 от ГПК, имащо правен интерес от обжалването и  в срока по чл. 25 ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ. 

     Разгледана по същество,  е неоснователна, по следните съображения:

         Адв. Ц.К., в качеството му на заявител- пълномощник с изрично пълномощно на  ликвидатора  на „ТОПТЕКС ПРОТЕКТ“ЕООД, е подал заявление вх. №20190627135610 на 27.06.2019г,  с което поискал заличаване на дружеството след приключило производство по ликвидация.

         Към заявлението  е  приложил счетоводен баланс към 17.06.2019г,  протокол за взето решение на едноличния собственик на капитала, отчет на ликвидатора, декларация и  пояснителен доклад.

     ДЛР е  отказало да впише заличаването на търговеца, тъй като не били приложени всички изискуеми от закона документи и не била внесена дължимата държавна такса. Освен това, не била обявена в ТР поканата до кредиторите, както изисква разпоредбата на чл. 267 ТЗ, а  с обявяването й  в ТР, започвал да тече 6-месечен срок по чл. 272 ал.1 ТЗ, преди изтичането на който, имуществото на дружеството не подлежало на разпределяне. Разпоредбата на чл. 273 ал.1 ТЗ,  предвиждала, че когато са уредени всички задължения и остатъкът от имуществото е разпределен, тогава ликвидаторът искал заличаване на дружеството.

       Отказът  е  законосъобразен и следва да се потвърди.

     „ТОПТЕКС ПРОТЕКТ“ЕООД е вписано в ТР  през 2013г, със седалище  гр.Сливен, ЕИК- ********* едноличен собственик на капитала и управител- Б.Х.Б., с капитал от 100лв.

На 14.12.2018г е вписана в ТР ликвидация на дружеството, а за  ликвидатор  - определен Б.Х.Б..

Срокът на ликвидацията е 6-месечен, който тече от публикуването на поканата до кредиторите в ТР.

           Покана до кредиторите към настоящия момент не е обявявана в търговския регистър, което се установи след извършена  служебна справка.

       Видно от приложения баланс и отчет на ликвидатора,  дружеството не разполага с имущество, а балансът му  към 17.06.2019г е нулев.

           В пояснителния доклад ликвидаторът е посочил, че всички задължения на дружеството са удовлетворени преди началото на процедурата по ликвидация, поради което не са извършвани действия по повод удовлетворяване на кредиторите и не  са извършвани продажби на активи, тъй като дружеството не притежавало такива преди започване на ликвидацията. Към датата на изготвяне на крайния баланс, дружеството нямало задължения към кредитори, вземания, имущество, парични средства и неразпределени печалби, нямало активи и пасиви.

         В  отчета на ликвидатора е посочено, че в периода на ликвидацията дружеството не е извършвало дейност, няма задължения или вземания към физически и юридически лица, а  в предвидения по чл. 272 ал.1 ТЗ 6-месечен срок, не са постъпили предявени вземания от кредитори.

        Представена е декларация от ликвидатора по чл. 273 ал.1 ТЗ, в която е заявил, че всички задължения на дружеството са уредени и остатъка от имуществото е разпределен.

        Тези документи обаче не са достатъчни за вписване на заявеното обстоятелство в търговския регистър. 

        Съгласно чл.267 ТЗ, ликвидаторите са длъжни, като обявят прекратяването на дружеството, да поканят неговите кредитори да предявят вземанията си. Поканата се отправя писмено до известните кредитори и се обявява в търговския регистър, като тази разпоредба е въведена в интерес на всички кредитори, в т.ч. и неизвестните такива.           

        Задължението за обявяване  в ТР на поканата по чл. 267 ТЗ до кредиторите на дружеството в ликвидация, е предвидено с цел да бъдат уведомени лицата, които твърдят, че са кредитори, да предявят вземанията си в определен срок, поради което, ликвидаторът е бил длъжен да обяви в ТР поканата по чл. 267 ТЗ. 

         Дали даден субект има качеството на кредитор или не, е въпрос, който може да бъде разрешаван в състезателно, исково производство, а не в охранителното производство по вписването. Именно по тази причина, следва да се даде възможност на всички лица, които твърдят, че имат  качество на кредитор, да заявят вземанията си в определен срок, който тече от обявяване на поканата в ТР. 

         Разпоредбата на чл.267 ТЗ  е императивна и неспазването й води до опорочаване на проведената процедура по ликвидация.

        Съгласно  чл.272 ал.1 от ТЗ, имуществото на обявено в ликвидация търговско дружество се разпределя само ако са изминали 6 месеца от деня, в който поканата до кредиторите е обявена в търговския регистър.  

       Обявяването на поканата по чл.267 в ТР е задължителна предпоставка за извършване на последващите действия по ликвидацията, включително и разпределението на останалото имущество между съдружниците по чл. 271 от ТЗ, доколкото по силата на чл. 272 ал. 1 ТЗ, същото може да бъде извършено само, ако са изминали шест месеца от деня, в който поканата до кредиторите е обявена в ТР. При липса на такава покана е невъзможно да започне да тече предвидения в разпоредбата на чл. 272 ал. 1 ТЗ срок и ликвидаторът не би имал правната възможност да разпределя имуществото на дружеството между съдружниците. Последното от своя страна е пречка за валидното осъществяване на сложния фактически състав по ликвидацията и валидното й приключване, което е предпоставка за заличаване на дружеството по реда на чл. 273 ал.1 ТЗ.   

         Следователно, липсата на обявена в ТР покана до кредиторите,  е несъмнена и безусловна пречка за заличаването на дружеството от ТР.

          По изложените съображения, съдът

 

Р   Е   Ш  И  :

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ като НЕОСНОВАТЕЛНА жалбата на „ТОПТЕКС ПРОТЕКТ“ ЕООД – в ликвидация, с  ЕИК-*********, седалище и адрес на управление **********, представлявано от ликвидатора  Б.Х.Б., чрез неговия пълномощник адв. Ц.К., против отказ на длъжностното лице по регистрацията при АВп с № 20190627135610/01.07.2019г., постановен заявление с вх. №20190627135610/27.06.2019г, за вписване на промени по партидата на търговеца - заличаване след ликвидация.  

         Решението   подлежи на обжалване пред Апелативен съд-Бургас, в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: