Решение по дело №2554/2016 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 ноември 2018 г.
Съдия: Минчо Стоянов Минев
Дело: 20162230102554
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юни 2016 г.

Съдържание на акта

                                                          Р Е Ш Е Н И Е

 

за поправка на очевидна фактическа грешка в решение

 

№.........          27.11.2018г.              гр. СЛИВЕН

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                  VІ-ти ГРАЖДАНСКИ състав

в закрито заседание на 27.11., в следния състав:

                                                                           председател: МИНЧО МИНЕВ                                                       

 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИНЕВ

гр. дело 2554 по описа за 2016 година.

 

Делото е за делба на съсобствени недвижими имоти и е в първата фаза, завършена с решение, което не е влязло в сила /тъй като е обжалвано/.

След като на страните е връчен препис от същото, ответницата  депозира молба, в която обяснява, че в него е допусната от съда очевидна фактическа грешка, защото както в мотивите му, така и в диспозитива, е записано, че допуснатите до делба сграда №2 със застроена площ 65 кв.м. и сграда №6 със застроена площ 21 кв.м., двете в поземлен имот с идентификатор 67338.503.166 са едноетажни, еднофамилни, а всъщност са двуетажни.

В отговора си по тази молба ищците излагат съображения за неоснователност.

 

Становището на съда е следното: в случая действително е налице очевидна фактическа грешка, допусната при изписване текста на решението. Наистина, дадения в отговора на ответниците пример е класическия за ЯФГ- когато е налице разминаване между мотивите на решението и неговия диспозитив. Това обаче не е единствения възможен казус на допусната от съда очевидна фактическа грешка. Така напр., когато е налице разминаване между иначе правилно формираната у съда воля и външното й изразяване- чрез изписване текста на решението /или друг съдебен акт/, също е налице ЯФГ.

Според съдията-докладчик, решение № 992/ 07.08.2018г. е подходящ пример и за двете хипотези- защото е безспорно, че именно с цел да се установят наличните в поземления имот сгради, бе назначена и то в условията на чл.162 от ГПК, т.е. по инициатива на съда / стр.11 от протокола за проведеното на 17.11.2017г. заседание/, съдебно-техническата експертиза, изготвена от вещото лице Ив.Хр.И.. Така също, заключението е прието от съда – с нарочно определение – стр. четвърта от протокола от 16.03.2018г., и кредитирано – видно от мотивите на решението- изложението на съда на няколко места на стр.трета и стр.четвърта от решението, както и от изричния текст на стр.4, абзац втори, че „Вещото лице по съдебно-техническата експертиза е проследило и другите … планове, в резултат на което прави заключение, което се възприема от съда …”. Т.е, несъмнено е, че съда е основал решение № 992 и на заключението по коментираната експертиза.

Вярно е изложеното от ищците в отговора им по молбата за поправка на ЯФГ, че съгласно данните в кадастъра, тези сгради са едноетажни. Точно това е отразил експерта в заключението си – на стр.втора, и от там съда е ползвал данните за индивидуализиране в решението на допусканите с него до делба недвижимости. В заключителната част на експертизата обаче вещото лице е изложило- на стр.8, че сграда №2 е на два етажа и е ситуирана в северозападния ъгъл  на северната имотна граница и на улично-регулационната линия, като първия етаж се състои от три стаи и салон-коридор и полуприземен етаж, вкопан под нивото на прилежащия терен 1.30м., като се състои от коридор, две стаи и изба, а сграда № 6 е ситуирана в североизточния ъгъл на поземления имот, на северната и източната имотни граници и  също е на два етажа: първия се състои от една стая, санитарен възел и част от коридор, а втория етаж се състои от антре, кухня и една стая.  

Няма никаква причина да не се даде вяра на мнението на експерта, още повече, че тези му констатации са направени при и след личен оглед на място.

 

След като в диспозитива на решението си съда изрично е посочвал етажност на допуснатите до делба сгради и тя е различна от фактическото им състояние, установено с помощта на нарочните доказателствено средство и способ за събиране и проверка на доказателства: заключение по съдебна експертиза, следва да се допусне/извърши от съда, исканата от ответницата поправка на очевидна фактическа грешка. Според съда, точно това е пътя за отстраняване на грешката, а не е въззивното обжалване- защото с решението си  съда не е отказал да допусне до делба някой от етажите на сградите, или пък цялата сграда.

 

При изложеното и на осн.чл.247 от ГПК, Сливенски районен съд

 

                                              Р Е Ш И :

 

ИЗВЪРШВА ПОПРАВКА на очевидна фактическа грешка, допусната от съда в постановеното по настоящото гр.д.№ 2554/2016 на СлРС, решение № 992/ 07.08.2018г., като в диспозитива му, при индивидуализиране на допуснатите до делба сгради в поземлен имот с идентификатор 67338.503.166 вместо неправилно записаното: „касателно простроената в него сграда №2, която е едноетажна …” да се чете правилното „„касателно простроената в него сграда №2, която е двуетажна …”; също така, вместо неправилното записаното: „касателно простроената в него сграда №6, която е едноетажна …” да се чете правилното „„касателно простроената в него сграда №6, която е двуетажна …”

 

Решението подлежи на обжалване- пред Сливенски окръжен съд, с жалба, която трябва да се подаде в 2 седмичен срок, който тече от връчването му на съответната страна.

 

                                                          

                                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ :