Решение по дело №3741/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 206
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 23 януари 2020 г.)
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20197180703741
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№206/23.1.2020г.

 

Град Пловдив, 23.01.2020 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав,  в открито заседание на петнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:

Административен съдия: Анелия Харитева

при секретаря Севдалина Дункова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 3741 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл. 145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба на Н.Л.С. *** против заповед за налагане на принудителна административна мярка № 19-4332-006740 от 24.09.2019 г. на полицейски инспектор към СДВР, отдел „Пътна полиция“ СДВР, с която на жалбоподателката е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2а, б.”а” ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

Според жалбоподателката оспорената заповед е неправилна, издадена в противоречие с материалноправните разпоредби и в несъответствие с целта на закона, при съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Иска се отмяна на оспорената заповед и присъждане на съдебните разноски.

Ответникът не взема становище по допустимостта и основателността на жалбата.

Съдът намира, че жалбата е подадена от активно легитимирана страна, адресат на оспорената заповед, чиито права и законни интереси са неблагоприятно засегнати от нея, и в преклузивния 14-дневен срок от съобщаването, извършено на 31.10.2019 г., лично, срещу подпис на жалбоподателката, поради което жалбата е допустима, но разгледана по същество, тя е основателна поради следните съображения:

От събраните по делото доказателства се установява, че жалбоподателката е собственик на лек автомобил марка „Мерцедес“, модел МЛ400ЦДИ, с рег.№ *******, и на 23.09.2019 г. около 22,24 часа в град София, бул. „Ботевградско шосе“, с посока на движение от град София към АМ „Хемус“ и до Околовръстен път, автомобилът е бил управляван от К.М.К., който е бил неправоспособен – лишен от право да управлява МПС, с отнето СУМПС по административен ред, за което на жалбоподателката е издадена оспорената заповед – предмет на настоящото съдебно производство, с която й е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2а, б.”а” ЗДвП – прекратяване на регистрация на ППС за срок от шест месеца.

В приложеният акт за установяване на административно нарушение, съставен на К.К., е отразена описаната фактическа обстановка, т.е., налице е официален документ, който по безспорен начин установява извършеното административно нарушение.

По делото е представена справка за нарушител/водач на К.К., лицето, управлявало автомобила, собственост на жалбоподателката, от която се доказва, че същият е неправоспособен.

В хода на съдебното производство от ответника е представена справка, от която е видно, че жалбоподателката е собственик на лек автомобил марка „Пежо 206“ с рег. № РВ5495КС, т.е., жалбоподателката не е собственик на автомобила, чиято регистрация е прекратена с оспорената заповед.

При тези факти съдът намира, че оспорената заповед е незаконосъобразна.

Съгласно чл.171, т.2а, б.”а” ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки – прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл.171, т.1 или 4 или по реда на чл.69а НПК, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

В настоящия случай не е доказано жалбоподателката да е собственик на МПС, чиято регистрация се прекратена. В административната преписка липсват данни чия собственост е МПС. В изпълнение на задължението си по чл.170, ал.3 АПК съдът изрично е указал на ответника, че следва да представи доказателства, че жалбоподателката е собственик на МПС, чиято регистрация е прекратена, но отново не са представени такива доказателства. Т.е., в настоящия случай не е налице една от основните предпоставки на хипотезата на чл.171, т.2а, б.”а” ЗДвП, поради което за административния орган не е съществувала възможност да издаде оспорената заповед.

Предвид всичко изложено оспорената заповед, макар че е издадена от компетентен орган, надлежно оправомощен със заповед № 513з-1618 от 26.02.2018 г. на директора на СДВР и при спазване на административнопроизводствените правила, в съответствие с целта на закона, се явява незаконосъобразна и следва да се отмени. При този изход на делото и с оглед своевременно направеното искане за присъждане на съдебните разноски същото като основателно и доказано в размер на 410 лева (10 лева за държавна такса и 400 лева за адвокатско възнаграждение) следва да се уважи и да бъде осъдена ответната дирекция да заплати на жалбоподателката тази сума. Затова и на основание чл.172, ал.2 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба на Н.Л.С., ЕГН **********,***, заповед за налагане на принудителна административна мярка № 19-4332-006740 от 24.09.2019 г. на полицейски инспектор към СДВР, отдел „Пътна полиция“ СДВР.

ОСЪЖДА Столична дирекция на вътрешните работи да заплати на Н.Л.С., ЕГН **********,*** (четиристотин и десет) лева, съдебни разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Административен съдия: