Решение по дело №2246/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 100
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 14 септември 2020 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110202246
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ ………..

 

гр. В. Търново, 07.02.2020 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 29.01.2020 год., в състав:

                                                         

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ БОБЕВ

 

при секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдия Е. Бобев АНД (НАХД) № 2246 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Съдът е сезиран с жалба от М.В.Б. с ЕГН **********, с адрес ***, против електронен фиш серия К № 3084632, издаден от ОД на МВР - В. Търново, с който за допуснато от Б. нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4 вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 300.00 (триста) лева. Навеждат се оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш, обосноваващи, според жалбоподателя, неговата отмяна.

         В съдебно заседание, жалбоподателят редовно призован - се явява лично. Същия поддържа жалбата и изложените в нея доводи, като моли процесния ЕФ да бъде отменен като незаконосъобразен въз основа на доводите изложени в жалбата. Не представя нови доказателства и няма искания за събиране на такива.

Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Съдът, след събраните по делото доказателства и доказателствени средства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

На 01.08.2019 год., в 13.55 ч., на ПП I-4, км. 118+000, в посока гр. В. Търново, при ограничение от 60 км/ч за движение извън населено място, въведено с пътен знак "В-26", с АТСС (автоматизирано техническо средство или система) "ARH CAM S1" с № 11743cb, е заснето движението на МПС - "Шкода Октавия" с регистрационен номер *****, със скорост от 94 км/ч (с отчетен толеранс от минус 3 км/ч.), при което е фиксирана превишена стойност на скоростта от 34 км/ч. Въз основа на заснетата с посоченото АТСС снимка № 11743/0052250, от ОД на МВР - В. Търново е издаден електронен фиш серия К № 2918401 срещу П.В.Д. с ЕГН ********** в качеството му на законен представител на собственика на процесния автомобил - Басейнова дирекция "Дунавски район", който от своя страна в подадена декларация съгласно чл. 189, ал. 5 от ЗДвП е посочил, че на 01.08.2019 год. в 13.55 ч. автомобила е управляван от М.В.Б. с ЕГН **********, с адрес ***.

Въз основа на посочената декларация така издадения ЕФ е бил анулиран, като е бил издаден процесния електронен фиш серия К № 3084632, в който се установява извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, за което и на основание чл. 189, ал. 4, вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, на жалбоподателя М.В.Б. с ЕГН **********, с адрес ***, е наложена глоба в размер на 300.00 (триста) лева. Електронният фиш е бил връчен на жалбоподателя на 26.11.2019 година (видно от приложеното към АНП заверено копие от разписка - л. 19 от делото).

В законоустановения срок по чл. 189, ал. 5 от ЗДВП, жалбоподателят не е направил възражение относно авторството на деянието, като на 06.12.2019 год., недоволен от издадения електронен фиш, е подал жалба срещу него пред компетентния съд - ВТРС.

Изложената по-горе фактическа обстановка съдът намира за установена, въз основа на приетите писмени доказателства по делото.

От правна страна, съдът приема, че депозираната жалба срещу електронен фиш серия К № 3084632, издаден от ОД на МВР – В. Търново е процесуално допустима, тъй като е подадена в законоустановения срок, съгласно чл. 59, ал. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 189, ал. 8 от ЗДвП, от дееспособно лице, притежаващо процесуална легитимация за това.

Разгледана по същество съдът приема, че същата е неоснователна.

Настоящия съдебен състав приема, че от формална страна процесния електронен фиш съдържа всички изискуеми реквизити съобразно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП.

От обективна страна по делото се установява, е осъществен състав на административно нарушение по смисъла на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП от страна на жалбоподателя. По делото не се представят доказателства и не се навеждат доводи с които да се оспорва авторството на деянието, поради което съдът приема, че деянието е извършено от жалбоподателя. Именно на него е реализирана административнонаказателна отговорност затова, че на 01.08.2019 год., в 13.55 ч., на ПП I-4, км. 118+000, в посока гр. В. Търново, управлявал МПС "Шкода Октавия" с регистрационен номер *****, със скорост от 94 км/ч. към момента на извършване на нарушението, с отчетен толеранс от минус 3 км/ч, при въведено ограничение от 60 км/ч, въведено с пътен знак "В-26". Нарушението е установено с АТСС, тип мобилна система, "ARH CAM S1" с № 11743cb, при което е фиксирано превишение на разрешената скорост от 34 км/час.

Съдът намира за неоснователни изложените от жалбоподателя доводи в жалбата, че в ЕФ не е индивидуализирано мястото на извършване на нарушението. В приложения към АНП екземпляр от процесния ЕФ е видно, че наказващия орган е посочил точно и конкретно мястото на извършване на нарушението, а именно Първокласен път І-4, км. 118+000, което е достатъчно индивидуализирано.   

Неоснователни са и изложените в жалбата доводи, не е ясно АТСС дали е било мобилно или стационарно, като това имало значение за определяне правната квалификация на нарушението и вида на процедурата - по съставяне на Акт за установяване на административно нарушение и/или ЕФ. С измененията на ЗДвП с ДВ, бр. 54 от 2017 год., (в сила от 09.07.2017 год.) се реализира промяна в разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДВП, регламентираща условията за издаване на ЕФ за извършено нарушение на правилата за движение, като процесното деяние попада в приложното поле на предвидения облекчен ред за реализиране на наказателна отговорност. В съдържанието на тази разпоредба е предвидено, че при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки (какъвто е процесния случай), се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

         В тази връзка според съдебния състав, постановките на Тълкувателно Решение № 1 от 26 февруари 2014 год. по Тълкувателно дело № 1/2013 год. по описа на ВАС, не са приложими към настоящия случай. Следва да се има предвид, че посоченото тълкувателно решение е постановено при действието на предходната законодателна уредба. С посоченото тълкувателно решение е прието, че във връзка с използването на мобилни технически средства правилата трябва да бъдат достатъчно ясни и подробни, за да дадат на гражданите съответно указание за условията и обстоятелствата, при които контролните органи имат право да ги използват. Прието е, че в електронния фиш трябва да се посочи и точното място на нарушението. С тези доводи върховните съдии са достигнали до краен извод, че в хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата, установяването и заснемането на нарушение, могат да се осъществят само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматизирано в отсъствие на контролен орган. Следва да се има предвид, че след постановяването на тълкувателното решение е последвала нова нормативна уредба, която регламентира по нов начин осъществяването на контрола и в частност установяването на процесното нарушение, които не са поставени в зависимост и с условие за присъствие или отсъствие на контролен орган.  

         При това и при действието на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 год. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (обн., ДВ, бр. 36 от 19.05.2015 год.), в която са разписани ясни и подробни правила във връзка с използването на мобилни техническа средства, цитираните в тълкувателното решение недостатъци на предходната уредба при използването на т. нар. "мобилни камери" са преодолени. Налага се извод, че е налице нова правна уредба, при която постановките на цитираното тълкувателно решение са загубили сила и същите не следва да бъдат вземани предвид, като няма пречка електронен фиш да бъде издаван и при заснемане на нарушения с мобилна камера, при спазване на правилата, предвидени в наредбата. Предвид това настоящия съдебен състав намира, че при установяване на нарушението с конкретното техническо средство - мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение тип мобилна система, "ARH CAM S1", са спазени всички законови изисквания и процесния ЕФ е законосъобразен. Към материалите, приложени към придружителното писмо на въззиваемата страна, са приложени писмени доказателства относно годността и изправността на конкретното техническо средство № 11743cb.

         Съдът намира за неоснователни изложените в жалбата доводи, че не било ясно с кое и с колко средства е установено нарушението и какво е показало същото, и от кое е приспаднат толеранса от минус 3 км/ч, тъй като в ЕФ било описано един път, че нарушението е заснето с АТСС "ARH CAM S1", а втори път с № 11743cb. Ясно е, че се касае за едно АТСС, а именно "ARH CAM S1", а второто обозначение № 11743cb е фабричния номер на АТСС, което го индивидуализира.

         Неоснователни са доводите на жалбоподателя, че в процесния ЕФ липсвала дата на издаването му, както и не бил посочено пред кой орган може да го обжалва, като по този начин било нарушено правото му на защита. След като жалбоподателят е подал жалба по законоустановения ред и в законоустановените срокове за обжалване, то по никакъв начин не е нарушено неговото право на защита в тази насока. Отделно от това следва да се отбележи, че в нормата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП изчерпателно са изброени реквизитите на електронния фиш, като такива реквизити липсват в същата норма и при положение, че разпоредбите на чл. 189, ал. 4-11 от ЗДвП са специални по отношение на изискванията на ЗАНН за АУАН и НП, няма как съдът да тълкува последните разпоредби разширително.

         На основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП за процесното нарушение е бил издаден електронен фиш на представляващия дружеството собственик на автомобила. От него е посочено друго лице (жалбоподателя), което е управлявало автомобила, като е бил издаден нов ЕФ срещу жалбоподателя М.Б., който го е обжалвал по съответния ред и в законоустановения срок. Наказващият орган правилно е приложил санкционната норма относима към случая, тъй като е налице превишаване на скоростта за извън населено място с 34 км/час, т.е. в рамките, определени в чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП. За извършеното нарушение разпоредбата на чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП предвижда наказание за превишаване от 31 до 40 km/h  за извън населено място - глоба в размер на 300.00 (триста) лв. На жалбоподателя е наложена глоба именно в този фиксиран размер, с оглед  на което не са налице основания на нейното изменение. В този смисъл се явяват неоснователни изложените в жалбата доводи, че не било ясно от каква стойност бил приспаднат толеранса от минус 3 км/час - от посочената 94 км/ч, или от друга стойност. От съдържанието на процесния ЕФ става ясно, че посочената в същия установена стойност на скоростта и стойността на превишението са след приспадане на толеранса. Дори и да се приеме, че толеранса следва да се приспадне от посочената в ЕФ стойност от 94 км/час, то получената стойност от 91 км/ч и превишение от 31 км/ч отново попада в кръга на посочените в разпоредбата на чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП.

         Неоснователно е и твърдението в жалбата, че към ЕФ липсвала снимка от която да е видно, че именно с посочения автомобил е извършено твърдяното нарушение, датата, часът на извършване, мястото на нарушението. От приложените към АНП материали, е видно, че е приложена такава снимка - л. 15 от делото, от която ясно се установяват горните данни.

         По изложените съображения съдът намира, че обжалвания електронен фиш е законосъобразен и правилен, и като такъв следва да бъде потвърден.

         Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 3084632, издаден от ОД на МВР – В. Търново, с който на М.В.Б. с ЕГН **********, с адрес ***, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал.4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 300.00 (триста) лева - като ПРАВИЛЕН и ЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

        

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - гр. В. Търново по реда на АПК, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

                                              

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: