Решение по дело №1393/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1461
Дата: 27 юли 2022 г. (в сила от 14 декември 2022 г.)
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20227180701393
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 май 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1461/27.7.2022г.

 

Град Пловдив, 27.07.2022 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в публично заседание на дванадесети юли две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                           Съдия: Анелия Харитева

при секретар Севдалина Дункова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 1393 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.268 ДОПК.

Образувано е по жалба А.Г. *** срещу решение № 131 от 12.04.2022 г. на директора на ТД Пловдив на НАП, с което е оставена без уважение жалба вх.№ 94-00-2274 от 30.03.2022 г. срещу разпореждане за присъединяване изх.№ С220016-105-0077801 от 10.03.2022 г., издадено от Искрен Стоянов, главен публичен изпълнител в дирекция „Събиране“ при ТД Пловдив на НАП.

Според жалбоподателя обжалваното решение е неправилно, поради което  се иска неговата отмяна.

Ответникът чрез процесуалния си представител оспорва жалбата и моли тя да се отхвърли като неоснователна по съображения, изложени в решението и в писменото становище. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Съдът намира, че жалбата е подадена от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването, адресат на оспореното решение, което е неблагоприятно за нея, и в срока по чл.268, ал.1 ДОПК (известие за доставяне – л.11), поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна поради следните съображения:

Жалбоподателят е длъжник по изпълнително дело № *********/2020 г. по описа на ТД Пловдив на НАП, образувано за събиране на неплатени в срок публични вземания – глоба в размер на 100 лева по фиш № К2375460 от 01.11.2018 г., издаден от ОДМВР София, по което дело е било изпратено съобщение за доброволно изпълнение изх.№ С200016-048-0066838 от 15.07.2020 г., получено лично от жалбоподателя на 03.08.2020 г. С процесното разпореждане на присъединяване изх.№ С220016-105-0077801 от 10.03.2022 г. на основание чл.217, ал.2 ДОПК към изпълнително дело № *********/2020 г. е присъединено за събиране публично вземане в размер на 50 лева, представляващо глоба по фиш № 00198 от 07.09.2021 г.

Разпореждането за присъединяване е обжалвано пред директора на ТД Пловдив на НАП, който с обжалваното решение № 131 от 12.04.2022 г. – предмет на настоящото съдебно производство – е оставил без уважение като неоснователна жалбата, защото съгласно чл.217, ал.1 ДОПК в производствата по дял ІІІ от ДОПК могат да се присъединяват публични взискатели, каквато безспорно е ОДМВР Пловдив, относно установените с фишове в тежест на жалбоподателя публични задължения за глоби, а съгласно чл.217, ал.2 ДОПК присъединяването се допуска с разпореждане на публичния изпълнител до изготвянето на разпределението на събраните суми. Според директора на ТД Пловдив на НАП в конкретния случай присъединяването е извършено при наличие на годен изпълнителен титул от компетентен публичен изпълнител при спазване на изискванията на чл.217, ал.2 ДОПК, тъй като по изпълнителното дело няма постъпили суми и не е изготвяно разпределение. Като неоснователно и неотносимо към спора е преценено възражението на жалбоподателя относно правилността и законосъобразността на издадения фиш, защото същият е изпратен в НАП за събиране на публичното вземане с изрично отбелязване, че е влязъл в сила на 07.09.2021 г. Направен извод, че в случая са били налице всички законоустановени предпоставки за осъществяване на действията, обективирани в оспореното разпореждане за присъединяване, че то е издадено от компетентен орган, в изискуемата форма, съответства на целта на закона, подписано е от издателя и съдържа всички необходими реквизити, а в производството по неговото издаване не са допуснати нарушения на процесуалните правила.

В хода на съдебното производство не са събирани нови доказателства.

При тези факти съдът намира, че оспореното решение е законосъобразно и не са налице основания за неговата отмяна. Оспореното решение е издадено от компетентен орган, надлежно оправомощен въз основа на заповед № ЗЦУ-ОПР-21 от 11.06.2021 г. на изпълнителния директор на НАП (л.9), в изискуемата форма на мотивирано решение, при спазване на материалния закон и административнопроизводствените правила.

Правилно директорът на ТД Пловдив на НАП е преценил, че разпореждането за присъединяване на задължения е издадено при наличие на материалноправните предпоставки на чл.217, ал.1 ДОПК, която предвижда, че в производствата по този дял (дял ІV „Събиране на публични вземания“) могат да се присъединяват публични взискатели. Доколкото ОДМВР Пловдив е такъв публичен взискател, няма пречка и са изпълнени предпоставките на чл.217, ал.1 ДОПК неговото вземане към жалбоподателя да бъде присъединено към вече образуваното и неприключило изпълнително дело в ТД Пловдив на НАП.

Правилна е също преценката за наличие на предпоставката на чл.217, ал.2 ДОПК – оспореното разпореждане за присъединяване е издадено преди изготвяне на разпределение на събраните суми, каквито суми липсват поради липса на доброволно изпълнение и непредприети от страна на публичния изпълнител действия по принудително изпълнение. Т.е., предвиденият в правната норма краен срок, до изтичането на който публичен взискател може да подаде искане до публичния изпълнител за присъединяване, не е изтекъл, поради което е било възможно да се извърши присъединяване в конкретния случай.

В този смисъл неоснователно и недоказано е възражението (неконкретизирано) на жалбоподателя за допуснато нарушение на материалния закон при издаване на оспореното решение. Напротив, директорът на ТД Пловдив на НАП правилно е анализирал фактите и въз основа на тях е направил обосновани и съответни на закона изводи, че разпореждането за присъединяване е законосъобразно като издадено от компетентен орган, в изискуемата форма, при наличие на предпоставките за неговото издаване и в съответствие с целта на закона.

Некореспондиращо със събраните писмени доказателства е твърдението на жалбоподателя за липса на изпълнителен титул. Впрочем доказването, че публичното вземане е погасено чрез изпълнение или по друг начин или не съществува, е задължение на длъжника-жалбоподател, каквото доказване в настоящото производство не беше проведено. Направените доказателствени искания в писменото становище, постъпило в съда след датата на съдебното заседание, за което жалбоподателят е бил редовно призован, са несвоевременно направени и целят единствено шиканиране на процеса, като прехвърлят върху съда собственото на жалбоподателя задължение за събиране на писмени доказателства, установяващи защитната му теза. От друга страна, не е предмет на настоящото дело, както и на производството пред административните органи, дали и по какъв начин жалбоподателят е реализирал правото си на защита в административнонаказателното производство по издаване на електронните фишове, с които са му наложени административни наказания глоби.

Предвид всичко изложено съдът намира, че жалбата като неоснователна следва да бъде отхвърлена. С оглед изхода на делото и направеното искане от процесуалния представител на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, същото като основателно следва да бъде уважено и да бъде осъден жалбоподателя да заплати на НАП сумата 500 лева, юрисконсултско възнаграждение, определено по реда на чл.8, ал.3 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Затова и на основание чл.268 ДОПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на А.Г.Г., ЕГН **********,***, срещу решение № 131 от 12.04.2022 г. на директора на ТД Пловдив на НАП.

ОСЪЖДА А.Г.Г., ЕГН **********,***, да заплати на Националната агенция по приходите сумата 500 (петстотин) лева, юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Съдия: