Решение по дело №398/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 770
Дата: 24 април 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180700398
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 770/24.04.2023 г.

гр. Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ,  XХХІ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в  публично заседание на 27.03.2023 г. в следния състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАИЛОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ:  ПЕТЪР КАСАБОВ                                                                                                        СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

при участието на секретаря Розалия Петрова и при участието на прокурора Мария Тодорова като разгледа дело номер 398 по описа за 2023 година докладвано от съдия Светомир Бабаков, и за да се произнесе взе предвид следното:

        Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Делото е образувано по касационна жалба на „Чевира“ ЕООД, ЕИК *** депозирана чрез адв. А., против Решение № 2337/15.12.2022 г., постановено по АНД № 5922/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, IX н.с. С оспорения съдебен акт се порвърждава Наказателно постановление № 484/29.08.2022 г. на Й. С. – зам.-кмет „Обществен ред и сигурност“ в община Пловдив, с което на „Чевира“ ЕООД, на основание чл. 32, ал.1 от Наредба за осигуряване на обществения ред на общински съвет - Пловдив е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5000 лв. за нарушение на чл. 11, ал. 4, във вр. с чл. 1 от същата наредба.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Отправя искане за отмяна на съдебния акт и за отмяна на обжалваното НП. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът по касационната жалба – зам.-кмет „Обществен ред и сигурност“ в община Пловдив не се представлява в съдебно заседание. Депозирано е становище от процесуалния му представител – гл. юрисконсулт Д., с което  моли за потвърждаване на решението на РС Пловдив. Претендират се разноски.

Прокурор при Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за  неоснователност на жалбата и моли решението на РС да бъде потвърдено.

Административен съд Пловдив, след като прецени допустимостта и основателността на подадената жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл. 218 от АПК същата се явява неоснователна.

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 22.05.2022г., около 00:30 часа, в гр.Пловдив, е извършена проверка в обект – кафе – аперитив „Тавернаки” находящ се в гр.Пловдив, бул. „Пещерско шосе“ № 28, стопанисван от „ЧЕВИРА“ ЕООД, ЕИК: ****. При проверката се установява, че в обектът работел и не били прекратени всякакви дейности в същия, а именно – обслужвали се клиенти, които консумирали храни и напитки.

С оглед на горното, на 25.05.2022г., бил съставен АУАН № 001262/25.05.2022г. срещу дружество „ЧЕВИРА“ ЕООД, за нарушение на чл.11, ал.4 от Наредба за осигуряване на обществения ред, който АУАН бил съставен в присъствието и подписан от  С. И. К. - упълномощено лице. Въз основа същия акт било издадено обжалваното наказателно постановление.

За да го потвърди, районният съд е приел, че от събраните доказателства по безспорен начин се установява, че е осъществен съставът на визираното в НП административно нарушение, като при издаването му не са допуснати процесуални нарушения.

В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспореното НП, в т. ч. и защо е прието, че е категорично и безспорно доказано извършването на нарушението по чл. 11, ал. 4  от Наредба за осигуряване на обществения ред на общински съвет – Пловдив, от страна на жалбоподателя.

Установено е, че НП е издадено от компетентен орган, който е приложил и съответната на нарушението санкционна норма в производство, в което не са допуснати нарушения от категорията на съществените, които да опорочават НП и да налагат неговата отмяна като незаконосъобразно. Обсъдена е възможността за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, като ПРС е достигнал до извод, че случаят не може да се квалифицира като маловажен такъв.

С други думи казано, ПРС е приел, че нарушението и нарушителят са доказани по несъмнен начин, а при издаването на НП са спазени всички законоустановени изисквания.

В тази връзка изцяло ирелевантни са наведените с касационната жалба възражения за това, че РС не е взел предвид, че има допуснати нарушения в процедурата по налагане на административното наказание. Правилно въззивният съд е посочил, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита и представляващи основания за отмяна на НП. При съставянето на АУАН са изпълнени изискванията по  чл. 42 от ЗАНН относно задължителното му съдържание. Същият е подписан от упълномощено лице без възражения, като такива не са постъпили и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. В 6-месечния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН е издадено и обжалваното НП. Същото отговаря на задължителните изисквания към съдържанието на този вид актове съгласно чл. 57 от ЗАНН, издадено е и от материално и териториално компетентен орган. Според настоящата инстанция изложените в обстоятелствената част на НП факти по никакъв начин не са въвели в заблуждение нарушителя относно предявеното му административно нарушение и са достатъчно ясни, за да аргументират защо се приема осъществяването на соченото административно нарушение. Не се пораждат съмнения и относно наличието на трите основни предпоставки в административнонаказателния процес – нарушение, нарушител и вина. Описаното в атакуваното НП нарушение е конкретизирано в достатъчна степен, поради което и не е нарушено правото на защита на касатора.

Правилно първоинстанционният съд е преценил, че не са налице основанията по чл. 28 от ЗАНН. В случая с НП е наложена административно наказание "имуществена санкция" за неизпълнение на задължение по осигуряване на обществения ред. Поначало обществената опасност на този вид нарушения е определена от местния законодател като висока, тъй като същите представляват неизпълнение с висока степен на риск за останалите граждани. Не се изисква щета, която да настъпи от нарушението. Целта е гарантирането на обществения ред и здравословната почивка на гражданите, като в наредбата са чувствително засилени както предвиденият контрол, така и отговорността при такива нарушения. Фактическите обстоятелства, свързани с настоящия случай не сочат на маловажност по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, макар и непосредствено след извършеното нарушение касаторът да е разполагал с разрешение за удължено работно време. Не е налице по–ниска степен на обществена опасност спрямо обикновените случаи на нарушения от този вид. Съставът на нарушенията е формален, осъществен е със самия факт на извършването, дори да не са налице настъпили вреди. Наложеното наказание е в минималния предвиден размер, като са отчетени всички обстоятелства и така е относимо към целите, уредени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН. До този извод е стигнал и районният съд в обжалваното решение, като изложените мотиви изцяло се споделят от настоящия състав.

По изложените съображения, съдът намира нарушението за доказано и правилно квалифицирано, поради което касационната жалба следва да бъде оставена без уважение.

Съобразно разпоредбата на чл. 63д ал.1 от ЗАНН, в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. С оглед изхода на спора и своевременно направеното искане от страна на ответника, съдът следва да присъди разноски за юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 63д ал.4 от ЗАНН, във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, в минимален размер.

Водим от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд гр. Пловдив, XХХІ – състав

                                                 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ № 2337 от 15.12.2022 г. на ПРС, по нах. дело № 5922/2022г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА „Чевира“ ЕООД, ЕИК **** да заплати по сметка на община Пловдив съдебни разноски по делото в размер на 80/осемдесет лева/ юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно.

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                      2.