Решение по дело №4008/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1337
Дата: 31 декември 2018 г. (в сила от 31 декември 2018 г.)
Съдия: Иван Димитров Коев
Дело: 20181100604008
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град София, 31.12.2018 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, IІ-ри въззивен състав в публично съдебно заседание на втори ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН КОЕВ

                                           ЧЛЕНОВЕ: СТЕФАН МИЛЕВ

                                         МЛ. СЪДИЯ: СВЕТЛАНА АТАНАСОВА

При секретаря: Мариана Косачева и с участието на прокурор: Антоанета Панчева, като разгледа докладваното от съдия КОЕВ ВАНД4008 по описа на Софийски градски съд за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХІ от НПК.

Въззивното производство е образувано по въззивна жалба на жалбоподателката М.Т. З., чрез защитник адв. В.М. от САК срещу решение от 19.06.2018 година, постановена по НАХД № 21037 по описа на Софийски районен съд за 2017 година, Наказателно отделение, 98 състав.

С горното решение Софийски районен съд е признал за виновна обв. М. З. в това, за времето от 18.04.2017 година до 16.08.2017 година в град София, ж.к. "********", етаж 6, апартамент 23, засяла и отглеждала три растения от рода на конопа, разпределени в два броя пластмасови кофи – коноп /марихуана/ с общо нето тегло 16,73 грама с процентно съдържание на активния наркотично действащ компонент тетрахидроканабинол 0,1%, на обща стойност 100.38 лева, в нарушение на установените в ЗКНВП правило – чл. 7 ал. 1: "забранява  се  производството, преработването, пренасянето и превозването, търговията, вносът, износът, транзитът и съхраняването на наркотични вещества от лица без лицензия, издадена при условията и по реда на този  закон",  чл. 27, ал. 1: "забранява се засяването и отглеждането на територията на  Република България на растенията опиев мак, кокаинов храст, както и на растенията от  рода на конопа /канабис/, освен  в случаите на чл. 29, ал. 1" и чл. 29, ал. 1: "отглеждането на растения от рода на конопа /канабиса/, предназначени за влакно, семена за фураж и храна и семена за посев със съдържание под 0,2 тегловни процента на тетрахидроканабинол, определено в листната маса, цветните и плодни връхчета, се извършва само след издадено  разрешение от Министерство на земеделието, храните и горите", като конопът е под контрол, съгласно ЗКНВП, обнародван в ДВ бр.30/1999г. и ЗИД на ЗКНВП, обнародван в ДВ бр. 56/2003г. и е включен в списък 1, на "растения и вещества  с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина", на Наредба за  реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, обнародвана в ДВ бр. 87/2011г. на основание на изменение на чл. 3, ал. 2 и ал. 3 от ЗКНВП, като деянието  представлява маловажен случай – престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 1, от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК първоинстанционният съд е освободил от наказателна отговорност жалбоподателката и е наложил административно наказание "Глоба" в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева.

Със същото решение на основание чл. 354а, ал. 6, вр. чл. 53, ал. 2, б. "а" НК е отнето в полза на държавата веществените доказателства – високорисково наркотично вещество -  коноп /марихуана/ със съдържание на активния наркотично действащ компонент тетрахидроканабинол 0,1%, на обща стойност 100.38 лева, което на основание чл. 112, ал. 2 НПК следва да бъде унищожено след влизане на решението в сила. На основание чл. 189, ал. 3 НПК обвиняемата е осъдена да заплати по сметка на СДВР направените по делото разноски в размер на 188.77 (сто осемдесет и осем лева и 77 стотинки) лева, както и 5 (пет) лева държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист.

В законния срок решението е обжалвано от обвиняемата М.З., чрез адв. В.М., като неправилно и незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния и процесуалния закон, необосновано и несправедливо. Моли за оправдаване или алтернативно за изменение на наложената "глоба" в минимален размер. По делото е депозирано допълнение към въззивната жалба в което се твърди, че е нарушен чл. 103 НПК и чл. 303 НПК. Навеждат се доводи, че е налице допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, поради липсата на изложени пълни и задълбочени мотиви по делото и се цитира практика на ВКС.

С определение № 3877 от 17.09.2018 година, въззивният съд, по реда на чл. 327 НПК, прецени, че за изясняване на обстоятелствата по делото не се налага разпит на свидетели, изслушването на експертизи, както и ангажирането на нови писмени и/или веществени доказателства и в този смисъл не се налага провеждане на въззивно съдебно следствие, за обезпечаване на правомощието на въззивната инстанция по чл. 313 и чл. 314 НПК и правилното решаване на делото.

В съдебно заседание пред настоящия въззивен състав жалбоподателката М. З., обвиняема по делото се явява лично и с адв. Б., преупълномощена от адв. М., с пълномощно, адв. Б. поддържа подадената жалба и пледира за оправдателна присъда. Алтернативно, моли за изменение на решението, като се наложи "глоба" в минимален размер.

Представителят на Софийска градска прокуратура счита, че постановения съдебен акт от Софийски районен съд е правилен и законосъобразен и следва да бъде потвърден.

В последна дума обв. М. З., поддържа казаното от нейния защитник.

Настоящият съдебен състав на Софийски градски съд, след като обсъди доводите на страните във връзка с данните по делото и като провери изцяло правилността на атакуваното решение, съобразно изискванията на чл. 314 НПК, приема за установено следното:

Първоинстанционният съд e извършил цялостен анализ на доказателствата по делото, като обективно, всестранно и пълно е изяснил фактическата обстановка по същото. Фактическата обстановка по делото като цяло е правилно изяснена от първоинстанционния съд, който е направил анализ на събраните доказателства, спазил е изискванията на формалната и на правната логика и е охранил в пълнота правото на защита на обвиняемата, като в съответствие с изискванията на чл. 6, §3 от ЕКПЧ. Тази обстановка се възприема изцяло и от настоящата инстанция. Последната, като извърши и собствена преценка на събрания доказателствен материал в хода на съдебното следствие пред първоинстанционния съд намира, че не се налагат различни изводи по фактите и обосновано са приети следните фактически обстоятелства:

Обвиняемата М.Т.З. е живуща ***, ж.к "********", апартамент 91, етаж 16, българка, българска гражданка, с висше образование, студентка, неосъждана, с ЕГН: **********.

На 16.08.2017 година в звено "Наркотични вещества" към 07 РУ-СДВР постъпила оперативна информация, касаеща лица, които притежават и евентуално отглеждат наркотични вещества. По този повод полицейските служители св. И.П.и Е.О.на 16.08.2017 година около 15.00 часа се намирали в района на обитавания от обвиняемата апартамент с цел наблюдение и извършване на проверка. Полицейските служители решили да проверят св. Г., който се приближавал към вх. "1" на блок 427 в ж.к. "******" в град София, като започнал да се оглежда във всички посоки и да се върти. Свидетелят Г.съобщил на полицаите, че преди седмица напуснал апартамента, който обитавал заедно с обвиняемата, след пореден скандал. Казал им също така, че обвиняемата отглежда марихуана на балкона на жилището в две кофи. Впоследствие обвиняемата била доведена на адреса и потвърдила казаното от св. Г.. На място пристигнала ДОГ при 07 РУ-СДВР, която предприела неотложно претърсване и изземване по реда на чл. 161, ал. 2 НПК в апартамента, обитаван от обв. М.З.. При огледа били открити трите конопени растения, зелени на цвят. Растенията били иззети по надлежния ред чрез подрязване на стеблата на листна маса, както и на цветни и плодни връхчета. Обвиняемата М.З. била съпроводена до сградата на 07 РУ-СДВР за доизясняване на случая. Там тя била задържана за срок от 24 часа на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР (л. 52 от ДП).

Марихуаната, амфетаминът и кокаинът имат наркотично действие, нямат легална употреба, пазар и производство в страната и са поставени под контрол съгласно Единна Конвенция на ООН по упойващите вещества, ратифицирана и от Република България, доколкото са с висока степен на риск за общественото здраве.

От субективна страна престъплението е извършено при пряк умисъл, като обвиняемата е съзнавала неговия общественоопасен характер, предвиждала е и е искала настъпването на общественоопасните последици. Действията на обвиняемата материализират субективно отношение към извършеното и сочат, че в съзнанието й са били оформени ясни представи, че тя засяла и оглеждала наркотични вещества с коноп /марихуана/.

След анализ на събрания по делото доказателствен материал районният съд с основание е приел, че извършеното от обвиняемата представлява маловажен случай на престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 1 НК. За решаващият си извод съдът е съобразил не само стойността на наркотичното вещество, което е в пъти под минималната работна заплата за страната, а и всички обстоятелства по делото, отнасящи се до деянието и дееца. Същата е в млада възраст, по делото няма данни за други незавършени наказателни производства спрямо нея, което означава, че извършеният акт има инцидентен характер в живота й. Изводът за маловажност на случая следва от характера на конкретното деяние и възможността му да засегне обществените отношения, които са обект на престъпленията от този вид. В процесния случай наркотичното вещество е в занижено количество. В съвкупност всички тези обстоятелства разкриват ниска степен на отрицателно въздействие върху обществените отношения, чието охраняване цели състава на престъплението по чл. 354а, ал. 1 НК.

Въззивният съд не споделя защитната теза на защитата, че на досъдебното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като протоколът за претърсване и изземване – чл. 162, ал. 2 НПК не е бил одобрен в законово предвидения 24 часов срок. Въззивният съд анализира протокола (л. 4-5 от ДП) за претърсване и изземване от 16.08.2017 година, извършени за времето от 16:30 часа до 17:08 часа. Съгласно чл. 161, ал. 2 НПК в неотложни случаи, когато това е единствена възможност за събиране и запазване на доказателствата, органите на досъдебното производство могат да извършат претърсване и изземване и без предварително разрешение по реда на чл. 161, ал. 1 НПК, като протоколът за извършеното действие по разследването се представя на наблюдаващия прокурор за одобряване от съдия незабавно, но не по-късно от 24 часа. Органите на досъдебното производство безспорно са спазили тези изисквания констатира и настоящата инстанция, тъй като протоколът за претърсване и изземване е бил представен за одобрение от съдия (л. 8 от ДП), където е образувано НЧД № 14398 по описа на Софийски районен съд за 2017 година, Наказателно отделение, 109 състав на 17.08.2017 година в 15:02 часа, като същия е бил надлежно одобрен. Спазен и изискуемия от законодателя 24 часов срок, който е изтекъл на 17.08.2017 година в 17:08 часа.

Първоинстанционният съд е изградил фактическите си изводи въз основа на анализ по отделно и в съвкупност, на събраните по делото писмени и гласни доказателства, като е изпълнил задължението си за пълно изясняване на обстоятелствата в кръга на тези визирани в чл. 102 НПК, изпълнил е задължението си за оценка на процесуалната годност на доказателствените средства и на достоверността на доказателствените източници и е спазил правилата на формалната логика.

Въззивният съд намира жалбата за неоснователна относно направеното в нея конкретно искане – за намаляване размера на наказанието. За престъплението по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 1 и чл. 78а НК е предвидено наказание глоба от хиляда до пет хиляди лева. При наличните в закона съвкупни материалноправни предпоставки по чл. 78а, ал. 1 НК за дадени деяния, запазващи престъпния си характер, деецът може да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание глоба. Административното наказание е фиксирано с минимум от 1 000 (хиляда) лева и максимум от 5 000 (пет хиляди) лева. Първоинстанционният съд е приел, че на обв. М.З. следва да бъде определено наказание в близост до минималното предвидено наказание, а именно "глоба" в размер от 1500 (хиляда и петстотин) лева. Въззивният съд счита, че правилно първата инстанция е определила размера на административното наказание глоба, който е отмерила на 1 500 (хиляда и петстотин) лева, съобразявайки всички обстоятелства, имащи отношение към този размер.

При извършената служебна проверка на решението на основание чл. 314 НПК съдът не констатира същото да е постановено при съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяната му или неговото изменение.

При така установената фактическа обстановка и правни изводи въззивният съд приема, че атакуваният съдебен акт е обоснован, правилен и законосъобразен и определеното с него наказание на обвиняемата е справедливо, поради което следва да бъде потвърден изцяло, поради което въззивната жалба и допълнение към нея като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

 

Воден от горните мотиви и на основание чл. 338, във вр. с чл. 334, т. 6 НПК, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

Р Е Ш И:

                  

ПОТВЪРЖДАВА решение от 19.06.2018 година на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 98 състав, постановена по НАХД21037/2017 година по описа на същия съд.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ: 1.                        2.