Решение по дело №232/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 ноември 2021 г. (в сила от 4 декември 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700232
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 162

 

Гр. Разград, 16 ноември 2021 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на девети ноември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

 

при секретаря Ралица Вълчева и в присъствието на прокурора …….  разгледа докладваното от съдията дело № 232 по описа за 2021г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба от Д. В. Н. от гр. И. против Заповед №5782з-270/13.09.2021г. на Директора на Център за специализация и професионална подготовка (ЦСПП) към Академията на МВР- гр.Варна, с която е отстранен от обучението поради слаб  успех.

В жалбата си и по същество се излагат доводи, че тази заповед е незаконосъобразна, като издадена при допуснато нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон. Твърди, че при оценяването му е нарушен принципът на екипност, въведен в чл. 46, ал. 2 , т. 2 от Устройствения правилник на Центровете за специализация и професионална подготовка към Академия на МВР, тъй като е оценен само от единия член на изпитната комисия. С оглед на това  иска от съда да отмени заповедта, ведно с произтичащите от това законни последици.

          Ответникът по жалбата е депозирал писмен отговор и  становище, в които сочи, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да я отхвърли.

Разградският административен  съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

          Жалбата е допустима, като подадена в срок, от надлежна страна срещу акт, който подлежи на самостоятелен съдебен контрол. По своя характер процесната заповед е едностранно властническо изявление на административен орган, свързано с изпълнение на правно регламентирана административна дейност, с което пряко и непосредствено се засягат права и законни интереси на жалбоподателя. С оглед на това тя се явява индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК. Съдебното обжалване на този вид актове не е изключено с изрична законова разпоредба, поради което те подлежат на съдебен контрол по силата на общата клауза, въведена с разпоредбата на чл. 120, ал. 2 от КРБ.

Разгледана по същество подадената жалба е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

Събраните по делото писмени доказателства сочат, че със Заповед №8121К-8692/09.07.2021г. на Главния секретар на МВР (л.49-л.58). жалбоподателят е изпратен в ЦСПП- гр.Варна за първоначално професионално обучение, като е надлежно запознат с относимите нормативни документи, видно от приложения Списък рег. №5872р-3409/12.07.2021г. (л.59-л.60). Със Заповед №5782з-213/11.08.2021г. на Директора на ЦСПП –Варна е разпоредено да се проведат изпити от базовия етап на първоначалното обучение по посочените там модули, определени са изпитните комисии и графика за провеждане на изпити. На 24.08.2021г. Д. Н. се явил на обявения редовен изпит по Модул 1 „Полицията в служба и защита на обществото“ и получил оценка „Слаб 2“, която е вписана в изпитния протокол (л.13), подписан от председателя и члена на комисията.

Със Заповед №5782з-235/01.09.2021г. (л.14- л.18) на Директора на ЦСПП е разпоредено да се проведат поправителни изпити, като са определени комисиите и графиците за това. Жалбоподателят е надлежно запознат с издадената заповед (л.19). На 13.09.2021г. той се явил на поправителен изпит и отново получил слаба оценка, която е вписана в протокола (л. 20), подписан от председателя и члена на комисията.

При тези факти Д. Н. е отстранен от обучението поради слаб успех със Заповед №5782з-270/13.09.2021г. на Директора на ЦСПП – гр.Варна Тази заповед е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

Съдът намира, че оспорената заповед е валиден административен акт, като постановена от компетентен орган в кръга на неговите правомощия. Тя е издадена в надлежна писмена форма, при спазване на процесуалните правила и норми. Правилно е приложен и материалният закон.

Отношенията, свързани с професионалното обучение при първоначално постъпване на държавна служба в МВР са регулирани от ЗМВР, Наредба №8121з-433 от 16.03.2017г. за професионалното обучение на служителите от министерството на вътрешните работи (Наредба №8121з-433) и Устройствен правилник на Центровете за специализация и професионална подготовка към Академия на МВР (Устройствен правилник).

Според предвиденото в Наредба № 8121з-433 и Устройствения правилник първоначалното професионално обучение в ЦСПП се провежда в базов и специализационен етап, включващи самостоятелни теоретични и теоретико-практически модули, които завършват с полагане на изпити (редовни и поправителни). Те се провеждат съобразно учебния план и разписание, по график, утвърден от директора на ЦСПП и от комисия, назначена с негова заповед. Редовните и поправителните изпити се провеждат по едни и същи въпросници, изпитни билети и ред. Обучаемите имат право само на един поправителен изпит по всеки учебен модул или негова част, в двуседмичен срок от получаването на слаба оценка.

Знанията и уменията на курсистите се оценяват по шестобалната система, като оценката се обявява на изпитвания и се вписва в изпитния протокол, който се подписва от членовете на изпитната комисия. Обучаваните имат право да се информират от преподавателите за мотивите относно получената оценка, непосредствено след приключване на изпита. За всеки изпит се изготвя изпитен протокол, който се  предава от председателя на изпитната комисия в деловодството, където се съхранява. След приключване на изпита оценките се вписват в главната книга от председателя на комисията.

В случая така разписаната процедура по провеждане на изпитите е спазена, а и оплаквания в тази насока няма. Единственото оплакване на жалбоподателя е за нарушение на принципа на екипност, въведен с чл. 46, ал. 2 , т. 2 от Устройствения правилник, тъй като според него на поправителния изпит той е бил оценен само от единия преподавател. Това твърдение се явява недоказано. Изпитният протокол е подписан от всички членове на комисията без забележки и/или с особено мнение. По своя характер той е официален писмен документ по смисъла на чл. 179, ал. 1 от ГПК, като издаден от длъжностни лица в кръга на службата им и по установените форма и ред. По силата на закона се ползва с материална доказателствена сила относно отразените в него факти. Оспорващият не ангажира доказателства, които да ги опровергаят. В протокола няма зачерквания, изтривания, добавки или други външни недостатъци, поради което съдът намира, че неговата формална доказателствена сила не е разколебана. При тези данни следва, че оценката на жалбоподателя е определена от двамата изпитващи преподаватели, без противоречия или несъгласие между тях.

С разпоредбите на чл. 64, т. 1 и чл. 65 от Устройствения правилник е предвидено, че при получена слаба оценка на поправителен изпит обучаемите се отстраняват от обучението със заповед на директора на ЦСПП. В тези случаи той действа в условията на обвързана компетентност, поради което при надлежно установена слаба оценка на поправителен изпит е длъжен да издаде и съответната заповед, с която да отстрани стажанта от обучението.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че са били налице фактическите и правни основания, възприети и обосновали административния орган  за да постанови своя акт. Подадената жалба се явява неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д. В. Н. от гр. И. против Заповед №5782з-270/13.09.2021г. на Директора на Център за специализация и професионална подготовка - гр.Варна.

Решението може да се обжалва с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му пред Върховен административен съд.

 

 

СЪДИЯ:/п/