Определение по дело №16183/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 6928
Дата: 27 май 2019 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Галя Димитрова Алексиева
Дело: 20183110116183
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

Гр. Варна, 27.05.2019г.

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, СЕДМИ СЪСТАВ, в публично съдебно заседание на двадесет и седми май през 2019г. в  състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ГАЛЯ АЛЕКСИЕВА

При участието на секретаря ИВЕЛИНА А. сложи за разглеждане гр. дело № 16183 по описа за 2018г., докладвано от съдията.

След спазване разпоредбата на чл. 142, ал. 1 на именното повикване в 10:30 часа се явиха:

Ищецът Я.П.П., редовно призована, явява се лично, представлява се от адв. Цекова, с пълномощно по делото.

Ответникът Ю.П.П., редовно призован, явява се лично, представлява се от адв. Петрова редовно преупълномощена от адв. Иванова, с пълномощно по делото.

Контролираща страна ДСП-ВАРНА, редовно призована, не изпраща представител.

Вещото лице Т.К.А., редовно призована, не се явява.

Вещото лице Ц.А.С., редовно призована, не се явява.

СЪДЪТ докладва молба от 03.05.2019г. депозирана от вещото лице С., с която уведомява съда, че е била в невъзможност да изготви заключението, доколкото след осъществен контакт с бащата на детето същият е посочил, че е в невъзможност да се яви при нея на датата определена за това. Моли да ѝ бъде предоставена допълнителна възможност да изготви заключението по преценка на съда.

АДВ. ЦЕКОВА: С оглед неявяването на вещите лица и неизготвянето на заключението, ход на делото не следва да се даде.

АДВ. ПЕТРОВА: Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ намира, че с оглед редовното призоваване на страните за датата на днешното съдебно заседание не съществуват процесуални пречки по хода на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

СЪДЪТ, на основание чл. 143, ал.1 от ГПК, след изясняване на предварителните въпроси, пристъпва към изясняване на фактическата страна на спора, като указва на страните, че на основание чл. 145, ал.2 от ГПК същите могат да конкретизират твърденията си и да отстранят противоречията в тях.

СЪДЪТ връчва постъпилия социален доклад на процесуалните представители на страните за запознаване.

ИЩЦАТА: Може ли жената, която е в залата да излезе?

АДВ. ПЕТРОВА: Процесът не е при закрити врати. Жената не е свидетел.

СЪДЪТ разяснява на ищцата, че съдебното заседание е публично и няма задължение да проверява самоличност на присъстващите в залата лица, респ. да ги отстранява от залата по причини извън тяхното поведение.

СЪДЪТ прикани страните към спогодба, като им разясни последиците от същата.

АДВ. ПЕТРОВА: Сега навлизам в производството, имам някаква представа. Имало е някакво обсъждане, евентуално за съвместно попечителство.

АДВ. ЦЕКОВА: Това не беше сериозно, защото беше по телефона. Това, че те искат да разделят децата...

АДВ. ПЕТРОВА: По- скоро за един период при единия, един период при другия родител.

АДВ. ЦЕКОВА: Децата не са плюшени играчки да се разнасят. Не е възможно да постигнем спогодба.

ИЩЦАТА: Категорично не можем.

АДВ. ЦЕКОВА: Той отсъства от България.

ИЩЦАТА: Аз искам да са при мене децата. Доброволно няма как да се уредят нещата. Може да се уредят на по- късен етап, но сега не.

ОТВЕТНИКЪТ: Аз съм съгласен децата да са един период при нея, един период при мене.

АДВ. ПЕТРОВА: През седмицата да са при майката, почивните дни при бащата. Всеки уикенд или през уикенд.

ОТВЕТНИКЪТ: Може и през седмицата да са при мене, а събота и неделя при нея. Когато тя няма възможност да ги гледа по- добре да не ги захвърля при приятелки. Когато няма възможност да ги гледа, да ги оставя при мене.

АДВ. ПЕТРОВА: Това би могло да стане, ако има желание от двете страни. Може да обсъдим нещо, което е по закон и да е приемливо и за двете страни.

АДВ. ЦЕКОВА: Можем да определим един период от време, когато бащата е в България, децата да са с него и при неговото обкръжение.

ОТВЕТНИКЪТ: Вчера звъннах да взема детето, а тя не ми разреши.

ИЩЦАТА: Не се купуват децата с пари.

ОТВЕТНИКЪТ: Аз мога да ги гледам без да им плаща тя издръжка.

ИЩЦАТА: И аз ги гледам без да ми плащаш. Няма вариант да се разберем за децата. Просто хиляда пъти съм се пробвала да се разберем и резултатът е един и същ.

ОТВЕТНИКЪТ: Всеки път, когато се обадя за децата, започва да ме обижда, нарича ме „боклук“. Готов съм да се разберем. Тя работи почти само нощни смени. В момента съм в Норвегия, работя там от 7 месеца. Майка ми също се грижи за тях. Аз като съм тук да ги взимам. Майка ми може да се грижи за децата, докато ме няма в България. Когато съм тук нямам претенции да са при майка ми, просто докато ме няма да ги дава да са и при майка ми.

ИЩЦАТА: Първо майка му и баща му никога не са звънели. Последния път, когато децата бяха при тях написаха искова молба, че децата живеели при тях, а те бяха там за зимната ваканция. Оттогава, когато написаха молбата не са се обаждали да искат децата. Аз винаги съм ги пускала. Искам, когато взима детето, да дойде от мен да го вземе, не от градината. Искам да съм запозната, не да отива без аз да знам. Притеснявам се да го вземе и да не го върне после. Детето не иска да спи при тях, голямото може да реши само. Когато го върнат то е хипнотизирано. Например, може да се разберем за една събота и неделя или две в месеца, ако детето реши да е с преспиване или без. Едната вечер да е с преспиване. Притеснявам се, защото децата са малки.

АДВ. ЦЕКОВА: Всяка втора и четвърта събота и неделя той да има контакт с децата. Примерно от 09:00часа в събота до 17:00 часа в неделя, ако него го няма и отсъства от страната децата да се виждат един ден с неговите родители от 09:00часа събота до 17:00 часа в събота. Когато той се върне в отпуск и майката не е в платен годишен отпуск да бъде 20 дена с децата той. На официални и национални празници примерно за Коледните, първия ден от празника да бъдат при майката, а втория при бащата на четна година, на нечетна обратно. При него или при неговите родители щом държи толкова те да виждат децата в негово отсъствие. Считам, че това е най - правилното. На рождени дни на децата 4 часа в зависимост от мероприятията на детето планирани за деня от майката да са с бащата или неговите родители. Този режим е най-издържан житейски и в интерес на децата.

ОТВЕТНИКЪТ: Мисля, че е ограничен този режим.

АДВ. ПЕТРОВА: Виждам, че евентуално имаме някаква основа, на която да стъпим и че вървим към спогодба. Единствено бих се насочила към това, че да застъпим бабата и дядото да заместват бащата в режима с децата, да не е само един ден, ами примерно да преспиват един път в месеца. Децата понасят най- много, между родителите има доста натрупано напрежение и е малко по- трудно общуването между тях. Смятам, че с повече усилия можем да споразумеем родителите в правилна посока. Това ще е по- добрия вариант. Евентуално, да го отложим делото с тази идея и да направим една среща с колежката да помислим.

АДВ. ЦЕКОВА: Той не противоречи на това, което казахте. Следващия уикенд да бъде с преспиване. Майката също трябва да си види децата.

ОТВЕТНИКЪТ: Това означава, ако се върна за три седмици, аз да ги видя само един ден.

АДВ. ПЕТРОВА: Докато доверителят ми е тук можем да направим съвместна среща и да представим на съда едно пълно споразумение.

АДВ. ЦЕКОВА: Нямам нищо против стига да се договорим.

АДВ. ПЕТРОВА: Всичко е в интерес на децата. Проблемът е в отношенията на родителите.

ОТВЕТНИКЪТ: Не мога да кажа кога се връщам. В момента съм взел отпуска заради делото. На постоянен трудов договор работя. Не мога да Ви кажа как ще се развият нещата. Отишъл съм да работя там само. Имам от пет до седем седмици отпуска. Имам намерение да се прибирам в България. Сега съм тука три седмици и вчера тя ми отказа да видя децата.

АДВ. ЦЕКОВА: Тя е съгласна да виждате децата.

ОТВЕТНИКЪТ: До септември децата живяха при мене и сега не мога да взема детето от градината. Аз я уведомявам, когато ги вземам.

АДВ. ЦЕКОВА: Тя обясни, защото да не се стресира детето.

ОТВЕТНИКЪТ: Децата ще са много по- стресирани да са при някой друг, отколкото при мене.

ИЩЦАТА: Можеш ли да докажеш, че работя нощем?

ОТВЕТНИКЪТ: Естествено, че мога. Аз не се занимавам с тебе, от предното дело не съм те виждал. Нито искам да те виждам, нито да те чувам. Вината не е в мен.

АДВ. ЦЕКОВА: Този разговор нямаше да протече така, ако той не работеше навън.

АДВ. ПЕТРОВА: Той не е отишъл от хубаво, а поради икономически причини.

АДВ. ЦЕКОВА: Всички сме в това положение. Това, което казах устройва ли те?

ИЩЦАТА: Да.

ОТВЕТНИКЪТ: Когато аз съм тук искам да прекарвам повече време с децата.

АДВ. ЦЕКОВА: Можем да добавим по споразумение на родителите, когато той е в България и по желание на децата.

АДВ. ПЕТРОВА: Искам да го обсъдим извън залата с доверителя ми. Искам да го консултираме двамата първо. За преспиването ми се иска да не е от 09:00часа до 17:00 часа, а да е за цял уикенд.

АДВ. ЦЕКОВА: Аз казах с преспиване.

АДВ. ПЕТРОВА: Той така или иначе е за кратко време в България и без това решенията могат да бъдат променяни. Да го направим за двата уикенда да го заместват бабата и дядото в режима, когато го няма.

АДВ. ЦЕКОВА: Единият уикенд с преспиване, другият без преспиване.

АДВ. ПЕТРОВА: Да направим и двата уикенда да са с преспиване.

ИЩЦАТА: Не. Когато детето се върне от баба си ми казва „Мамо, баба каза, че ти си луда.“

АДВ. ПЕТРОВА: Трябва да намерим правилния път и да не бъдат лишени страните. Децата са отглеждани в по- голямото време от бабата и дядото. Може ли 5 мин. да говоря с доверителя си отвън.

АДВ. ЦЕКОВА: Не възразявам.

СЪДЪТ прекъсва съдебното заседание в 11:04часа.

Съдебното заседание продължава в 11:14часа.

АДВ. ПЕТРОВА: Обсъдихме като цяло с доверителя ми и имаме вече положителна нагласа и въпросът е, че стигнахме до издръжката и не сме го обсъдили с колегата.

АДВ. ЦЕКОВА: Нека да кажат на какво са съгласни, за да се отрази в протокола.

АДВ. ПЕТРОВА: Предложението за два уикенда, дали първа и трета или втора и четвърта събота и неделя от месеца, да речем от 09:00часа в сутринта в събота до 18:00часа в неделя с преспиване. Тъй като правим споразумение би било редно да има компромиси и от двамата родители. Споразумението предполага компромис от двете страни. Както и стандартно един месец през лятната ваканция, когато майката не е в годишен платен отпуск. Съгласяват се, когато бащата е в България децата да са при него за периода на отпуската. Незнам колко му е отпуската. Може да обърнем двете седмици уикендите да са при майката, а през седмицата да е при бащата, когато той е в отпуск.

ОТВЕТНИКЪТ: Отпуската ми е три седмици.

ИЩЦАТА: Когато е в отпуска през седмицата да са при него, а уикендите при мене. Една седмица от понеделник до петък да са при него.

АДВ. ПЕТРОВА: Нека да е за три седмици, като уикендите да са при майката.

ИЩЦАТА: Поемам цялата отговорност. Не мога толкова много време без тях.

АДВ. ПЕТРОВА: Това не е доказано.

ИЩЦАТА: Децата имаха проблеми в училище. Имат нужда от контрол и от баща.

АДВ. ПЕТРОВА: Тези неща не са в тази част на процеса. Нека да бъде две седмици.

ИЩЦАТА: Една седмица от понеделник до петък, може събота и неделя до 17.00 часа

АДВ. ПЕТРОВА: Една седмица плюс съботите и неделите от другите седмици, ако доверителят ми е повече време в България. Ако приемем, че е три седмици тук, една седмица цялата и другите две седмици уикендите.

АДВ. ЦЕКОВА: Как ще се доказва, че той е в отпуска, а не е дошъл за постоянно.

АДВ. ПЕТРОВА: То ще си проличи. Първата седмица плюс следващите два уикенда, оттам нататък в режима, който сме уговорили.  В месеца, който е тук да бъде този режим, после следващия месец влиза стандартния режим. Не сме обсъждали издръжката.

АДВ. ЦЕКОВА: Вие пишете в насрещния иск, че той е принуден да отиде да работи в чужбина.

ОТВЕТНИКЪТ: Май проблемът е повече за издръжката.

АДВ. ЦЕКОВА: Носиш отговорност.

ОТВЕТНИКЪТ: Мога 140 лева за дете. През този период, който са били при нея децата, те не са останали без пари от моя страна.

ИЩЦАТА: Аз давам на голямото дете всеки ден по 5 лева, купувам и карти за транспорт, на месеца веднъж купувам нещо.

ОТВЕТНИКЪТ: Незнам колко получавам, на час работя. Различно взимам на месец. Най- малко съм вземал 1500евро. Там съм на квартира. Нямам други деца, освен двете. 800 евро е квартирата ми заедно с тока.  Остават ми около 700 евро. Тук съм работил на такси. Ще мога да гледам децата си със 140 лева. Не съм смятал какво ще мога да взема за 140 лева. Нямам по- голяма възможност. Няма да мога да осигуря всички нужди на детето за 140 лева. 

АДВ. ЦЕКОВА: Полина си прави маникюр за 50 лева.

ОТВЕТНИКЪТ: Баба ѝ го плаща. Защо не я пита кой ѝ плаща телефона?

ИЩЦАТА: Те я разпитваха.

ОТВЕТНИКЪТ: За мене този размер е разумен. Нямам големи възможности.

ОТВЕТНИКЪТ: Аз може и да се върна в България, може да не съм постоянно в чужбина.

АДВ. ПЕТРОВА: Предлагаме 180лева за малкото дете и 200лева за голямото.

ОТВЕТНИКЪТ: На 2 места работи тя, цяла вечер е стояла в бара и пак е нямала пари.

ИЩЦАТА: Не съм склонна да отстъпя. Аз поемам грижите.

ОТВЕТНИКЪТ: Аз 15 години съм се оправял с децата и с тебе. Беше вечер по баровете и аз ти плащах.

ИЩЦАТА: Аз така съм живяла 15г.

АДВ. ПЕТРОВА: 180лева за малкото дете и 200лева за голямото дете.

ИЩЦАТА: 200лева за малкото и 220лева за голямото.

АДВ. ПЕТРОВА: 200лева на 200лева. За 20 лева ли ще се караме.

ИЩЦАТА: Съгласна съм по 200лева. Включително с минал период.

ОТВЕТНИКЪТ: Децата бяха повече време при мене.

АДВ. ПЕТРОВА: За три месеца ще я поемем.

АДВ. ЦЕКОВА: За 3 месеца по 400 лева.

АДВ. ПЕТРОВА: Ако направите компромис да е по 150 лева за минал период, ние се съгласяваме. Общо 900лева.

ИЩЦАТА: Съгласна съм.

 


Страните заявяват, че постигат споразумение в следния смисъл:

1 Упражняването на родителските права по отношение на децата Полина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. и Цветелина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. се предоставят на майката Я.П.П., ЕГН ********** с адрес ***;

2 Местоживеенето на децата Полина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. и Цветелина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. се определя при майката Я.П.П., ЕГН ********** на адрес ***;

3 Определя се режим на лични контакти на бащата Ю.П.П., ЕГН ********** с адрес *** с децата Полина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. и Цветелина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. като същият ще има право да се вижда с децата, като ги взема от дома на майката и ги връща в дома на майката както следва:

-         Всяка първа и трета седмица от месеца от 10:00 часа в събота до 17:30 часа в неделя с преспиване. Когато бащата е извън страната и е в невъзможност да изпълнява този режим децата ще бъдат при бабата и дядото по бащина линия.

-         Всяка календарна година за Коледните празници, Новогодишни празници, както и на Великденските празници първия ден от тях при бащата за времето от 10:00 часа до 10:00часа на другия ден.

-         Един месец през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

-         Когато бащата е в платен годишен отпуск и е в страната първата седмица от отпуската за времето от 08:00 часа в понеделник до 18:00 часа в петък, а следващите два уикенда за времето от 10:00часа в събота до 17:30часа в неделя.  

4.Бащата Ю.П.П., ЕГН ********** ще заплаща месечна издръжка в полза на децата Полина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. и Цветелина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. чрез тяхната майка и законен представител в размер на по 200лева за всяко, считано от подписване на споразумението 27.05.2019г. с падеж 15 число на съответния месец, ведно със законната лихва върху всяка закъснителна вноска до настъпване на основание за изменение или прекратяване на издръжката.

5.Бащата Ю.П.П., ЕГН ********** се задължава да заплати издръжка за минало време за периода от 01.08.2018г. до 25.10.2018г. включително в размер на по 150 лева за всяко от децата Полина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. и Цветелина Юлиянова П., ЕГН **********, родена на ***г. чрез тяхната майка и законен представител или общо 900 лева платими на равни месечни вноски в размер на по 300 лева всяка с падеж на първата вноска 15.06.2019г.

ИЩЦАТА: Потвърждавам, че съм съгласна с това споразумение и желая то да бъде утвърдено от съда.

ОТВЕТНИКЪТ: Потвърждавам, че съм съгласен с това споразумение и желая то да бъде утвърдено от съда.

 

СПОГОДИЛИ СЕ:

 

ИЩЕЦ:                                                    ОТВЕТНИК:

 

…………………………………                 ………………………….………….

/ Я.П.П. /                             / Ю.П.П. /

 

СЪДЪТ, намира, че така постигнатата съдебна спогодба между страните защитава интереса на децата, не противоречи на закона и добрите нрави, обхваща целия предмет на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА постигнатата в днешно съдебно заседание съдебна спогодба  между страните , на основание чл. 234 ГПК във вр. чл. 127, ал. 1 СК.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.дело № 16183/2018г. по описа на ВРС, 7 състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО за прекратяване на производството по делото подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд, в едноседмичен срок, считано от датата на днешното съдебното заседание.

ОСЪЖДА Ю.П.П., ЕГН **********, с адрес *** ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, сумата от 306,00 лв. /триста и шест лева/, по иска за издръжка, на основание чл.78, ал.6 ГПК.

ПРОТОКОЛЪТ, изготвен в съдебно заседание, което приключи в 12:20 часа.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЕКРЕТАР: