Определение по дело №3265/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 104
Дата: 25 януари 2022 г. (в сила от 25 януари 2022 г.)
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20217180703265
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2021 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№. 104

 

гр. Пловдив, 25.01.2022 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВХIХ състав в закрито заседание на двадесет и пети януари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

 

като разгледа докладваното от съдията ПЕТЪР КАСАБОВ ч.к.а.н. дело № 3265 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 229 - 236 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/

Делото е образувано по частна жалба на А.Д.М., ЕГН **********, адрес: ***,  против определение № 8938/01.11.2021г., постановено по а.х.д. № 14462 по описа за 2021 г. Районен съд – Пловдив, XVII - ти граждански състав, с което е оставена без разглеждане като процесуално недопустима поради липса на правен интерес жалбата на частния жалбоподател против Решение № К202р/09.05.1995г. на Поземлена комисия – Пловдив и е прекратил производството по делото.

Жалбоподателят не е доволен от обжалваното определение и моли за неговата отмяна.

Ответната по жалбата страна – Общинска служба „Земеделие“ - Пловдив, поддържа становище за неоснователност на жалбата и моли оспорения съдебен акт да бъде оставен в сила.

Частната касационната жалба е подадена в определения срок за обжалване от страна с нужната процесуална легитимация, поради което се явява ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съдът, като разгледа доводите и възраженията на страните и обжалвания съдебен акт, намери за установено следното:

Жалбоподателят изрично заявява, че няма личен интерес от търсената съдебна защита срещу Решение № К202р/09.05.1995г. на Поземлена комисия – Пловдив, за което твърди, че е унищожаем и нищожен административен акт, с който се засягат правата на Държавата и на други лица, тъй като с него незаконосъобразно е възстановено право на собственост върху имоти в полза на Софийско – Пловдивска Епархия.

Жалбоподателят не твърди да притежава конкуриращи се вещни права върху възстановените имоти, нито представя доказателства в тази насока. Същият не се явява и адресат на оспорения административен акт.

На обжалване по реда на АПК подлежат, индивидуалните административни актове, общите административни актове и подзаконовите административни актове.  За всяка една от посочените категории актове е характерно, че съдържа властническо    волеизявление, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи  или законни интереси.

Нормата на чл. 120, ал. 2 от Конституцията въвежда общата клауза за оспорване по съдебен ред на всички административни актове, които засягат съответния правен субект, освен изрично посочените със закон.

По смисъла на чл. 147, ал.1 вр. 159, т. 4 от АПК наличието на правен интерес от търсената съдебна защита е абсолютна положителна процесуална предпоставка, която следва да бъде удовлетворена във всеки етап на съдебното производство. Правният интерес представлява интерес, насочен към защита на материално субективно право, свободи или законен интерес, чрез съдебно обжалване с цел премахване на неблагоприятните правни последици от индивидуален административен акт. Това обуславя наличието на пряк и личен правен интерес от съдебно обжалване, който ще е налице, ако с административния акт се изменят, прекратяват и ограничават субективни права на жалбоподателя или се създават, или разширяват правните му задължения, или се създават пречки за упражняване на субективно право. Тоест пряк интерес ще е налице, когато със самата отмяна ще се отстрани настъпила или настъпваща щета от административния акт, респ. отмяната ще доведе до непосредствено удовлетворяване на лицето.

В случая посочената абсолютна положителна процесуална предпоставка не е удовлетворена, тъй като видно и от позицията на самия жалбоподател за него липсва пряк и личен правен интерес от търсената съдебна защита.

Предвид горното касационната инстанция намира, че районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 8938/01.11.2021г., постановено по а.х.д. № 14462 по описа за 2021 г. Районен съд – Пловдив, XVII - ти граждански състав.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ:           1.

                       

                                                                                          2.