Решение по дело №305/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 28
Дата: 14 февруари 2022 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20217270700305
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 14.02.2022г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на двадесет и четвърти януари две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове:  Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Ив. Велчева и с участие на прокурор В. Радева при ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия М. Стергиовска КАНД № 305 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на ДФ „Земеделие“, гр. София, чрез пълномощник главен юрисконсулт М.А., срещу Решение № 210/25.10.2021г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 1558/2021г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е отменено Наказателно постановление № 01-2600/4561 от 10.08.2021г. на изпълнителен директор на Д. фонд „З.“, с което, на основание  чл. 72а, ал. 2, вр. чл. 74, ал. 4 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз /ЗПООПЗПЕС/, на „М.Б.“ ЕООД, ***, е наложена имуществена санкция в размер от 1000 /хиляда/ лева, за допуснато нарушение на  чл. 72а, ал. 2, и чл. 55б ал. 5 от Закон за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз /ЗПООПЗПЕС/.

Касаторът счита, че съдебното решение е неправилно и незаконосъобразно, като издадено в нарушение на процесуалния и материалния закон. Касаторът излага подробни доводи, че не са налице приетите от съда съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН и при издаване на НП, както и са налице безспорни доказателства за осъщественото нарушение от санкционираното лице. Излага и подробни аргументи, че липсват основанията за приложение на чл. 28 от ЗАНН. Въз основа на това отправя искане за отмяна на съдебния акт и за потвърждаване на наложената на търговеца имуществена санкция. Претендира присъждане на разноски. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, „М.Б.“ ЕООД, ***, в съдебно заседание, редовно и своевременно призована, не се явява и не се представлява.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

Със заповед № 429336/12.03.2021г. била възложена проверка на място на кандидат с УРН 342518 – „М.Б.“ ЕООД, *** относно подадено заявление с начална дата 12.03.2021г. и крайна дата 26.03.2021г. Проверката била извършена от старши експерт при ДФ „Земеделие“ - разплащателна агенция С. В., в присъствие на свидетелката П. С..

На 23.02.2021г., при извършване на проверка на място съгласно, заповед № 429336/12.03.2021г. било установено, че за периода от 14 април 2020г. до 28.05.2020г., в качеството си на първи изкупвач на сурово краве мляко, регистриран в МЗХГ, „М.Б.“ ЕООД е изкупило с цел преработка и/или препродажба сурово краве мляко от производител Р.Е.М., без регистриран в срок договор в ОД на ДЗФ. Договорът за доставка на сурово краве мляко с М. бил сключен на дата 13.03.2020г. и бил включен в заявление за регистриране на договор /анекс/ прекратяване на договор, подадено в ОД на ДЗФ гр. Шумен на 29.05.2020г. Датата, на която е трябвало да бъде регистриран договорът, била 13.04.2020г.

Съгласно представените приемно-предавателни документи за доставено сурово краве мляко, констатираното нарушение било извършено в ЖО с рег. № 7437-0187 в с. Здравец, общ. Самуил, обл. Разград, със собственик Р. М.. Нарушението било констатирано на 23 февруари 2021г., вторник, в МПП „М.Б.“ ЕООД, ***.

За констатираното нарушение, на 24.03.2021г. бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 03/13/3/2021г., за това, че за периода от 14 април 2020г. до 28.05.2020г., в качеството си на първи изкупвач на сурово краве мляко, регистриран в МЗХГ, дружеството изкупило с цел преработка и/или препродажба, сурово краве мляко от производител Р. М., без регистриран в срок договор в ОД на ДЗФ. Договорът за доставка на сурово краве мляко с М. бил сключен на дата 13.03.2020г. и бил включен в заявление за регистриране на договор /анекс/ прекратяване на договор, подадено в ОД на ДЗФ гр. Шумен на 29.05.2020г., датата, на която трябвало да бъде регистриран договорът, била 13.04.2020г. Актосъставителят отразил, че констатираното нарушение е извършено в ЖО с рег. № 7437-0187 в с. Здравец, общ. Самуил, обл. Разград.

Актосъставителят посочил също, че са нарушени разпоредбите на  чл. 72а, ал. 2 от Закон за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, в сила от 14.02.20202 г.

Актът бил съставен в присъствие на представител на дружеството. В АУАН било отразено възражение: „Поради възникнали форсмажорни обстоятелства към датата на сключване на договора, не приемам логиката на съставящия АУАН“.

Впоследствие търговецът се възползвал от законното си право и депозирал възражения в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, в които посочил като причина за допуснатото нарушение факта, че служителят, отговарящ за регистриране на договора, бил във физическа невъзможност да изпълни задълженията си в законовия срок, защото работел от дома си. Становище по възражението от АНО, не било отразено в НП.

Въз основа на това, АНО издал процесното наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че  в АУАН липсва описание на датата на извършване на простъпката, мястото на извършване на деянието не е индивидуализирана коректно, както и че неправилно е посочена нарушената законова норма. Съдът приел също, че в НП погрешно е посочено мястото на извършване на нарушението. Въз основа на това съдът е достигнал, че са налице съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правото на защита на санкционираното лице, което е самостоятелно основание за отмяна на атакуваното НП. Извел е и изводи, че са налице основанията за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

Настоящата касационна инстанция изцяло споделя както установената фактическа обстановка, така и направените въз основа на нея правни изводи от решаващия съд досежно порочност на протеклото административнонаказателно производство.

Законосъобразни са изводите на съда, че е допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Законът въвежда по императивен начин задължение за контролните органи стриктно да съблюдават разпоредбите, регламентиращи изискванията към съдържанието на АУАН и на НП. С особено значение са реквизитите дата и място на извършване на простъпката, както и необходимостта от коректно индивидуализиране на простъпката от обективна и правна страна чрез съответната квалификация. Безспорно в процесния АУАН липсва посочване на дата на извършване на нарушението. Датата е конкретизирана едва в издаденото НП. В съставения акт погрешно е посочено и мястото на извършване на деянието – видно от приетата за нарушена разпоредба от страна на АНО, санкционираният субект е бил длъжен да регистрира договора за доставка на сурово мляко от всички видове млека, доколкото се явява първия изкупвач, в областната дирекция на Д. фонд „З.“ по адреса на дейността на си в 30-дневен срок от сключването. От това следва категоричен извод, че както актосъставителят, така и наказващият орган необосновано и в противоречие със закона са възприели като място на извършване на простъпката ЖО в с. Здравец, област Разград, със собственик Р. М.. В акта и в НП е посочено мястото на извършване на проверката, което обаче не съставлява място на нарушението. Доколкото на дружеството е вменено нарушение, че не е регистрирало в законоустановения срок процесните договори в ДФ „Земеделие“, то явно мястото на нарушението не е мястото на извършване на проверката. В допълнение към изложеното, следва да се посочи, че актосъставителят е допуснал и порок при индивидуализиране на нарушената правна норма, вписвайки единствено санкционния текст от закона, но не и разпоредбата, изискваща съответното активно поведение от страна на привлеченото към отговорност лице. С оглед на това, касационният състав приема, че при липса на посочените реквизити санкционираното лице е лишено от възможността да е наясно точно какво е нарушил, която и къде го е нарушил и съответно да организира защитата си чрез подаване на възражение срещу акта.

Констатираните процесуални опущения са достатъчно съществени и сами по себе си налагат извод за порочност на протеклото производство, съответно за незаконосъобразност на процесното наказателно постановление, до какъвто правилен извод е достигнал и районният съд. Това изключва необходимостта от обсъждането на въпроса за „маловажността“ на конкретното нарушение.

Водим от гореизложеното, съдът

 

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 210/25.10.2021г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 1558/2021г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

 

          ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 14.02.2022 г.