Решение по дело №820/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 648
Дата: 8 ноември 2023 г.
Съдия: Ева Димитрова Пелова
Дело: 20237150700820
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 22 август 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 648/8.11.2023г.

 

В     И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, ХII-ти касационен състав, в публично съдебно заседание, в състав:

                             

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ЕВА ПЕЛОВА

                                                                              МАРИЯ ХУБЧЕВА

                                              

при секретаря Десислава Ангелова и в присъствието на прокурор Тихомир Гергов, като разгледа докладваното от съдия Пелова КАД № 820 по описана съда за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, вр. чл. 285 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

         Образувано е по касационна жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ /ГДИН/, чрез юриск. Р., срещу Решение № 447/10.07.2023г., постановено по адм. дело № 284/2023 г., по описа на Административен съд – Пазарджик, в частта в която ГДИН е осъдена да заплати на В.Т.А. обезщетение в размер на 100 лева за претърпени от него неимуществени вреди, изразяващи се в преживяно унизително и недостойно отношение в периода от 22.02.2023 до 27.02.2023 г.

В жалбата се навеждат твърдения за необоснованост на постановеното съдебно решение – касационно основание по смисъла на чл. 209, т. 3 от АПК. Според касационния жалбоподател, съдът не е преценил правилно тежестта на събраните по делото доказателства, а ищецът не е доказал реално претърпени вреди в резултат на противоправно бездействие на служители на ГДИН. Подробни съображения излага в представени писмени бележки. Моли съда да отмени обжалваното съдебно решение, като бъде постановено ново такова, с което исковата претенция се отхвърли изцяло, като неоснователна и недоказана.

Ответникът по касационната жалба – В.А., счита оспореното решение за правилно и законосъобразно, моли същото да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик дава заключение за неоснователност на касационната жалба, предлага  обжалваното съдебно решение да бъде оставено в сила.

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 от АПК и се явява ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА, а по същество НЕОСНОВАТЕЛНА.     

          Пред настоящата инстанция не са ангажирани нови писмени доказателства.

Съдът, като извърши служебна проверка, по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо, постановено по отношение на акт, подлежащ на съдебен контрол, от компетентен съд, в рамките на правомощията му, в съответствие с приложимите материалноправни норми. Не е налице съществено нарушение на процесуалните правила.

Установена е следната фактическа обстановка:

Във връзка с твърденията на ищеца от Затвора – София е изискана информация, като в справка от ИСДВР 1-ва група се сочи, че В.А. е бил настанен в 24-то спално помещение „чужда делегация“ в периода от 22.02.2023 г. до 27.02.2023 г. заедно с Г.И.Р.от Затвора-гр. Ловеч. Посочено е, че спалните помещения в 1-ва група са идентични, с квадратура 8 кв.м., пригодени за настаняване на двама човека и отговарят на изискванията на чл. 43, ал. 4 ЗИНЗС. Оборудвани са с две легла тип вишки, санитарен възел с клекало и мивка с течаща вода, 1 бр. маса, 1 бр. стол и прозорец за достъп на пряка дневна светлина и възможност за проветряване. Санитарните възли са в единия ъгъл на помещенията и са отделени с висока стена. В групата има общо санитарно помещение с няколко душа и тоалетни, които се ползват от пребиваващите по график след изявено от тях желание. Лишените от свобода ползват собствено спално бельо, като ако не разполагат с такова им се предоставя. Групата е на централно отопление и спалните помещения през студените месеци се отопляват посредством радиатори. Храната на лишените от свобода е съобразена със здравословното им състояние, религиозна принадлежност и др. Представени са и приемателно-предавателни протоколи за извършена ДДД обработка.

Представена е докладна от готвача при Затвора-гр. София, в която е посочено, че всеки лишен от свобода, който постъпва е длъжен да декларира заболяване ако има такова, за което му се издава медицинска бележка с назначената му диета от СБАЛЛС гр. София. Сочи, че В.А. не е запознал ръководството на затвора, че има диабет, съответно не му е издадена бележка с диабетна диета.

По делото е представена и справка от ръководител звено при Затвора-гр. София, в която е посочено, че спално помещение № 24 е с размери 4х2 м. = 8 кв.м. В помещението е обособен санитарен възел (WC) с размери 0,80м.х0,75м.=0,60 кв.м., който е върху фундамент, издигнат от нивото на пода на определена височина. Достъпът до него се осъществява посредством 2 бр. стъпала с размери 0,75м.х0,33м.х2=0,50кв.м. Последният освежителен ремонт на спалното помещение е направен през м. март 2022 г.

От Затвора-гр. Пазарджик са представени копие от конвойни документи – призовка, медицински журнал, конвойна книга и справка за медицински преглед от Затвора-гр. София.

По искане на ищеца по делото е разпитан в качеството му на свидетел Д.Г.А.. Същият заявява, че е настаняван многократно в килия „чужда делегация“ в Затвора-гр. София, която е изключително малка, но никога не са били по едно и също време с ищеца. Сочи, че от леглото до стената има 20 см., колкото да се изправи човек, като в единия ъгъл има клекало. Посочва, че в килията няма бутон-сигнализация за връзка в надзорния състав, чукат по вратата и крещят докато някой им обърне внимание.

Свидетелят Г.И.Р.заявява, че познава ищеца от престоя им заедно в една килия в Затвора-гр. София. Сочи, че в нея не е имало кофа и парцал, било мръсно. До тоалетната се стигало по стъпала, като нямало преграда, всичко било открито. Твърди, че са искали да ползват друга тоалетна, но не са ги пускали. Сочи, че в килията не е имало течаща вода, нямало е кранче на батерията, нито бутон за сигнализация, не могли да спят.

От правна страна съдът е приел, че ГДИН е надлежен ответник, съгласно чл. 12, ал. 2 от ЗИНЗС. За да достигне до крайния си правен извод за частична основателност на исковата претенция, с която е сезиран, първоинстанционният съд е приел, че е налице незаконосъобразно бездействие от страна на служителите на ответника. Изложил е съображения, че в периода от 22.02.2023-27.02.2023 г. ищецът е живял при условията на пренаселеност, като е пребивавал на по-малко от 4 кв.м. жилищна площ. Прието е, че от представените справки е видно, че спалното помещение № 24, в което е пребивавал А., е с обща площ от 8.00 кв.м. като в нея се включва и обособения санитарен възел върху фундамент, достъпът до който се осъществява посредством два броя стъпала. Прието, е че през процесния период ищецът е бил настанен в спалното помещение с Герчо Рангелов, поради което не е спазена разпоредбата на чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС за осигуряване на минимална жилищна площ от 4 кв.м. Относно размера на дължимото обезщетение, във връзка с доказаните неимуществени вреди съдът, в съответствие с разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД, отчитайки интензитета на негативните преживявания, продължителността от 6 дни за исковия период и при съобразяване на стандарта на живот в страната, е счел, че обезщетението следва да се присъди в размер на 100 лева за целия исков период.

При вярно установена фактическа обстановка, контролирания съд е направил верни правни изводи. Касационната инстанция споделя правните съображения, изложени в обжалваното решение, което намира за правилно и законосъобразно.

Решението е правилно.

Въз основа на приобщения доказателствен материал по делото съдът е изяснил напълно фактическата обстановка, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, с оглед нормата на чл. 284, ал. 3 от ЗИНЗС, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка и при съобразяване разпоредбата на чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС е достигнал до правилни и обосновани правни изводи за частична основателност на исковата претенция.

Настоящият тричленен съдебен състав изцяло споделя изводите на решаващия съд, изложени в атакувания съдебен акт. От представената и неоспорена пред инстанцията по същество справка, е видно, че килията, в която е пребивавал А. през целия исков период е с обща площ от 8 кв.м. В тази площ е включена и площта на санитарния възел. По делото е безспорно установено, че през исковия период в същата килия е пребивавало и лицето Г. И. Р.. Предвид това обосновано решаващият съд е приел, че през целия исков период ищецът е пребивавал в килия „чужда делегация“ в Затвора – София в условията на пренаселеност.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и липса на достатъчно жилищна площ. Според чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното. Съгласно практиката на ЕСПЧ не е необходимо да се установява настъпването на някакви конкретни вредни последици върху психиката или здравето на лишения от свобода, а е достатъчно да се установи самият факт на нечовешко и унизително отношение, от което автоматично следва, че ищецът е претърпял неимуществени вреди.

Правилен е изводът на административния съд, изведен от установената по делото фактическа обстановка, че в случая са налице законовите предпоставки, обуславящи частична основателност на предявения иск за претърпени неимуществени вреди, произтичащи от настаняването на А. в Затвора – София със статут на „чужда делегация“ .

Несъстоятелно е твърдението в касационна жалба за необоснованост на оспореното решението. Първоинстанционният съд е дал ясен и конкретен отговор кои факти, релевантни за спора, приема за установени въз основа на събраните по делото доказателства. В решението е изведен правилният извод за частична доказаност на изложените в исковата молба обстоятелства, които обуславят присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди по приложимия закон. Несъгласието на страната с изводите на съда не основава твърдяната необоснованост на обжалваното решение. Съдът в изпълнение на изискванията на чл. 284, ал. 3 от ЗИНЗС е изискал от специализирания орган по изпълнение на наказанията да предостави информация от значение за правилното установяване на фактите по делото, като съобразно съдържанието ѝ е приел за доказани твърдени в исковата молба факти.

Законът забранява осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и унизително отношение и задължава Държавата да им осигури, от една страна, условия за изтърпяване на наложено им наказание, съобразени с уважението към човешкото достойнство, от друга – начинът и методът на изпълнение на наказанието да не ги подлага на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и от трета – като се има предвид практическите нужди на задържането, тяхното здравословно и физическо състояние да бъдат адекватно гарантирани.

Първоинстанционният съд не е допуснал твърдяните от касатора процесуални нарушения, тъй като е обсъдил в цялост доказателствата по делото и правилно е приложил материалния закон.

Касационната инстанция се солидаризира изцяло с мотивите на първостепенния съд, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК не намира за нужно да ги повтаря. Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства от кръга на подлежащите на доказване, настоящия троен състав на Административен съд – Пазарджик приема, че доводите на касационния жалбоподател не се подкрепят от доказателствата по делото и релевираните в жалбата отменителни основания не са налице.

Водим от горното, и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, ХII-ти касационен състав

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 447/10.07.2023 г., постановено по адм. дело № 284/2023 г., по описа на Административен съд –Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:       /п/       ЧЛЕНОВЕ: 1.           /п/                    2. /п/