Решение по дело №761/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 698
Дата: 19 май 2022 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20227050700761
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /           ….2022 година, гр. Варна

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

в публично заседание на двадесет и първи април през две хиляди и двадесет и втора година, четвърти тричленен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. МАРИЯНА ШИРВАНЯН

   2.НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

при секретаря Пенка Михайлова при участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА КНАХД № 761 по описа за 2022година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по повод касационна жалба, депозирана от И.В.К., депозирана чрез адв. И.З., срещу Решение № 218/11.02.2022 година, постановено по АНД № 258/2022 година по описа на Районен съд-Варна, ХХХVІІІ състав, с което е потвърдено НП № 21-0433-000270/20.12.2021г. издадено от началник сектор към ОДМВР – Варна, РУ 01 Варна, с което на И.В.К. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв. на осн. чл. 183, ал. 2, т. 1 от ЗДвП.

Заявените касационни основания за обжалване са допуснато нарушение на закона и съществено нарушаване на процесуалните правила. Отправеното искане към касационната инстанция е за отмяна на атакувания съдебен акт.

Ответната страна- Началник-сектор ОД МВР Варна с писмени бележки с. д. № 6344/19.04.2022г. оспорва жалбата.

Представителят на ВОП изразява мнение за неоснователност на жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, както и становището на страните намира за установено следното:

Касационната жалба е постъпила в срок и е от надлежна страна, поради което се явява допустима за разглеждане. Наведените аргументи представляват касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. т. 1 от НПК, приложим по препращане от чл. 84 от ЗАНН.

Разгледана по същество същата се явява неоснователна.

Производството пред РС- Варна е образувано по жалба на И.В.К., депозирана чрез адв. И.З., срещу НП № 21-0433-000270/20.12.2021г. издадено от началник сектор към ОДМВР – Варна, РУ 01 Варна, с което на И.В.К. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв. на осн. чл. 183, ал. 2, т. 1 от ЗДвП.

От фактическа страна е установено, че на 30.11.2021г. полицейски служители към ОДМВР Варна, сред които св.А.  установили паркиран на ул. „**** л.а. „Опел Мока“ с рег.№****. Автомобилът бил паркиран в зоната на действие на пътен знак В27.

След справка относно собствеността на автомобила, срещу неговия собственик-  К., бил съставен фиш.

Срещу фиша е подадено възражение, след което , на 14.12.2021г. св. А.  съставил акт за установяване на административно нарушение. В съдържанието на акта за установяване на административно нарушение св. А.  описал установените на 30.11.2021г. факти. Деянието е квалифицирано като такова по чл.6 т.1 от ЗДП. Съставеният акт за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен на К., който вписал в графата за възражения, че не е извършил описаното в акта.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от РС-Варна фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът, в съответствие с изискванията на чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели и представените писмени доказателства. Не са налице допуснати в първоинстанционното производство процесуални нарушения.

Изложените в касационната жалба оплаквания, идентични с част от възраженията, направени и пред първата инстанция, настоящият съдебен състав намира за неоснователни, като счита, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от страна на административно-наказващия орган, които да са довели до ограничаване правото на защита на касатора. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл. 42 и чл. 43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава правото на защита на нарушителя и да ограничава правото му по чл. 44 от ЗАНН в три дневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Атакуваното НП също съдържа реквизитите по чл. 57 от ЗАНН и в него не съществуват пороци, водещи до накърняване правото на защита. Спазени са и сроковете по чл. 34 от ЗАНН. В заключение, настоящата инстанция намира, че АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като издадени от компетентни органи и в съответствие с процесуалните правила.

Относно приложението на материалния закон съдът напълно споделя становище на РС, че от събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че К. е осъществил нарушението по  чл. 6, т. 1 от ЗДвП, като е нарушил забраната да не се паркира в зоната на действие на пътен знак  В27 от ЗДвП.

Санкционната разпоредба на  чл. 183, ал. 2, т. 1 ЗДвП, на основание на която е наложено административното наказание на К., предвижда ангажирането на административнонаказателна отговорност на водач, който неправилно престоява или е паркирал неправилно.

Настоящият съдебен състав напълно споделя и мотивите на РС – Варна, че случая не е маловажен по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Това е така, тъй като с оглед постигане на целите на наказанието и при съобразяване на защитимия обществен интерес не може да се приеме, че неизпълнението на задължение на водача да спази забранителен пътен знак е маловажно административно нарушение.

Обоснован е и извода на въззивния съд, че наложените административни наказания съответства по вид и размер на предвиденото в закона.

По тези съображения настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в съответствие с материалния закон и при стриктното съблюдаване на съдопроизводствените правила. В този смисъл, касационната жалба се явява неоснователна, а решението на въззивния съд, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

Неоснователно, при този изход на спора, е направеното от процесуалния представител на ответника, в приложеното по делото писмено становище, искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция. Ответникът не се е явил в с.з., а представените писмени бележки са бланкетни и не спомагат за решаване на правния спор, поради което юр.к. възнаграждение не следва да се присъжда.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во АПК, във връзка с чл. 63в ЗАНН, съдът

 

РЕШИ :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 218/11.02.2022 година, постановено по АНД № 258/2022 година по описа на Районен съд-Варна, ХХХVІІІ състав.

 

Решението е окончателно.

Председател:                                         Членове:  1……             

         2……