Решение по дело №994/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 840
Дата: 11 ноември 2021 г. (в сила от 11 юли 2022 г.)
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20207150700994
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 840/11.11.2021г.

гр. Пазарджик

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, І състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври, две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                                                                          СЪДИЯ: МАРИАНА ШОТЕВА

 

при секретаря Тодорка Стойнова, като разгледа докладваното от съдия Шотева административно дело № 994  по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е  по реда на Производството е по реда на Дял ІІІ, Глава Х, Раздел І от АПК, във връзка с  чл. 118 от Кодекса за социално осигуряване.

 Образувано е по Жалба на Р.Ч.Г. - Д., ЕГН:**********,***, срещу Решение № Ц 1040-09-19 от 03.08.2020г. на Директора на Териториално поделение Кюстендил на Националния осигурителен институт, с което е отхвърлена жалбата на Р.Ч.Г. – Д. срещу отказ за издаване на удостоверение за осигурителен стаж Обр. УП-15, обективиран в Уведомително писмо с изх. № 5506-09-4172#3 от 18.10.2019г., издадено от Началник отдел „ООА“, с. Невестино към ТП на НОИ Кюстендил.

Жалбоподателят релевира доводи за незаконосъобразност на административния акт поради липса на фактическите основания за постановяването му и в частност наличие на основанието, визирано в разпоредбата на чл. 146, т.4 от АПК. В жалбата са изложени аргументи, че незаконосъобразно административният орган е отказал да издаде удостоверение за осигурителен доход за периода 1994г. – 1996г.,положен в „Търговска и спестовна банка“АД гр.София – клон Велинград, на длъжност „Счетоводител – контрол, валута“ и „Счетоводител – лева и валута“ въз основа на представената от оспорващия трудова книжка.На това основание моли съда да постанови съдебно решение, с което да отмени Решение №ц 1040-09-19 от 03-08-2020г. на Директора на Териториално поделение Кюстендил на Националния осигурителен институт, както и да се произнесе по съществото на спора.

Ответната страна Директорът на РУ"СО" град Кюстендил , чрез процесуалния си представител гл.юрисконсулт А., оспорва жалбата и излага становище за правилността и законосъобразността на оспорения административен акт. Релевира доводи в писмено становище,че поради обстоятелството,че липсват ведомости за процесния период правилно му е отказано издаването на удостоверение за осигурителен доход, поради което моли съда да постанови съдебно решение, с което да отхвърли жалбата срещу решението на Директора на РУ"СО" град Кюстендил .

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът установи от фактическа страна следното:

Със заявление с вх. № 5506-12-660/19.07.2019г . подадено в ТП на НОИ -Пазарджик и препратено по компетентност в ТП на НОИ -Кюстендил, жалбоподателката Р.Г.-Д. е поискала да й бъде издадено удостоверение Обр. УП-15 за осигурителен доход от осигурителя „Търговска и спестовна банка“ АД гр. София - клон Велинград за периода 1994 г. - 1996 г. на длъжност „Счетоводител-контрол, валута“ и „Счетоводител - лева и валута“ необходимо за пенсиониране. След като била извършена проверка от длъжностните лица на отдел “ООА“ - с. Невестино с уведомително писмо с изх. № 5506-09-4172# 1/23.08.2019 г. от началник на отдел „ООА“ е отказано издаване на удостоверение обр. УП-15, тъй като липсвало предадена разплащателна и трудово-правна документация от осигурителя за периода посочен от жалбоподателката за клон Велинград. Недоволна от така направеният отказ Р.Г.-Д. е подала жалба срещу уведомителното писмо с вх. № 1012-21-1632/16.09.2019 г. в ТП на НОИ София град, която е препратена по компетентност в ТП на НОИ Кюстендил.

На основание чл. 5, ал. 10 Кодекса за социално осигуряване (КСО) в Архивохранилище - с. Невестино към ТП на НОИ гр. Кюстендил с Приемателно- предавателен протокол № 275/26.07.2007 г. е приета разплащателна и трудово-правна документация на „Търговска и спестовна банка“ АД гр. София, отнасяща се за 19 клона с начална дата на предадената документация 01.01.1998 г. В предадената документация липсвали данни за клон гр. Велинград. С последващ Приемателно-предавателен протокол № 5178 от 16.06.2015 г. са предадени допълнително документи от осигурителя „Търговска и спестовна банка“ АД, които се отнасят до клон Добрич и клон Пампорово. В същите отново липсвала информация за клон Велинград.

Съгласно чл. 5, ал. 12 от КСО (предишна ал. 11 - ДВ, бр. 107 от 2014г., в сила от 01.01.2015г.) данните от информационната система за предадените разплащателни ведомости се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите и паричните обезщетения, а такива данни в Архивохранилище - с. Невестино за жалбоподателката липсват. Архивохранилището не разполага с информация относно това, дали разплащателна документация е предадена в пълен обем от осигурителя за периода на упражняване на дейност.

По делото са събрани доказателства от ТП на НОИ Кюстендил, от ТП на НОИ – Пазарджик от ТД на НАП – Пловдив, офис Пазарджик, изготвена е съдебно-счетоводна експертиза, разпитан е св.Д..

От показанията на св.Д.,  които не се подкрепиха с писмени доказателства, не може да се направи извод относно получаваното възнаграждение от жалбоподателката. Само въз основа на неговите показания, съдът не може  да задължи административният орган да издаде образец УП -15, който документ е за осигурителен доход.От показанията на св.Д. се установява само, че всичко което е изплащане е подавано на Декларации обр.№1 и № 6. Такива декларации обаче не се установиха, липсват и данни в ТД на НАП-Пловдив. Липсва каквато и да е друга автентична документация за установяване на осигурителен доход за периода 01.01.1994г. до 3112.1996г.- това обстоятелство се потвърди и от приетата по делото експертиза.

Цитираното Решение на Директора на ТП на НОИ град Кюстендил е връчено на 06.08.2021г. на жалбоподателката, която го е оспорила пред Административен съд град Пазарджик с жалба, депозирана чрез ТП на НОИ гр.Кюстендил на 20.08.2021 г., т.е. в рамките на регламентирания в чл. 118, ал.1 от КСО преклузивен 14-дневен срок, поради което жалбата е процесуално допустима и е подадена от надлежна страна, имаща правото и интереса да оспори горепосочения индивидуален административен акт. Разгледана по същество, същата е НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

Съдът, в кръга на правомощията си по чл. 168 ал.1 от АПК по проверка законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 от АПК констатира, че обжалваното в настоящото производство решение е издадено от компетентен административен орган,при спазване на процесуалните правила при постановяването му.Решението е постановено от ръководителя на ТП на НОИ-Кюстендил-Директорът на ТП на НОИ, в кръга на предоставените му по смисъла на чл. 117 от КСО компетенции да разглежда и се произнася с решения по повод подадени жалби срещу актове /разпореждания/ на други органи в системата на НОИ-в случая-срещу постановен отказ от Началника на сектор "Осигурителен архив"-Кюстендил за издаване на удостоверение, образец УП-15,удостоверяващо осигурителен доход на жалбоподателя за периода 1994-1996 г.Решението е постановено в предвидената в закона писмена форма и е мотивирано-съдържа фактическите и правни основания за постановяването му.

Съдът, в настоящия съдебен състав, не споделя релевираните от жалбоподателя доводи досежно противоречие на обжалваното решение с материалния закон,поради следното:

Документът, който е необходим за изчисляване на размера на пенсията за работещите по трудови правоотношения, е удостоверението обр. УП-2. В него се посочва брутното трудово възнаграждение, върху което са правени осигурителните вноски за посочените от лицето 3 последователни години до 01.01.1997 г. и същото за осигурителния доход след тази дата. При изготвянето му следва да се спазват изискванията на чл. 40 и сл. от НПОС. Удостоверенията обр. УП-2 се издават от учрежденията, предприятията и организациите, в които е придобит осигурителния стаж. Такъв документ могат да издават и териториалните поделения на НОИ, които съхраняват разплащателните ведомости за придобития трудов стаж и осигурителен доход какъвто е настоящият случай.Иска се издаване именно от архивохранилище – Удостоверение УП-15, което е идентично на УП -2 – за осигурителен доход, а не за осигурителен стаж.

В чл. 1 от НПОС е установено, че пенсиите и добавките към тях се отпускат и изплащат въз основа на писмено заявление по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ), към което се прилагат всички необходими оригинални документи, а за случаите, при които се прилагат разпоредбите на международен договор в областта на социалната сигурност - заверени от съответната компетентна институция копия на такива документи. В чл. 40, ал. 2 от НПОС е разписано, че осигурителният доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, се установява с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО или с осигурителна книжка, както и с документ по утвърден образец. Осигурителният доход за времето, през което е получавано обезщетение от държавното обществено осигуряване, изплащано от териториалното поделение на НОИ, се установява с данни от информационната система на НОИ.

Съгласно ал. 3 на чл. 40 от НПОС документите по ал. 1 и 2 се издават въз основа на изплащателните ведомости, други разходооправдателни документи и договори за възлагане на труд. В случаите, когато документите по ал. 3 липсват, намира приложение ал. 5 на чл. 40 от НПОС, която дава възможност на осигурителите или техните правоприемници по изключение да издават удостоверения за осигурителен стаж и трудово възнаграждение или за осигурителен доход и въз основа на други автентични документи, щом те съдържат достатъчно данни за осигурителния стаж и за осигурителния доход.

Трудовата книжка е документ за установяване на трудовия стаж, но не и за осигурителния доход. Приложената трудова книжка не представлява документ, който по изключение на основание чл. 40, ал. 5 от НПОС може да служи като доказателство за установяване на осигурителен доход. С трудовите договори (заповеди за назначаване) и споразуменията към тези договори може да са доказва заеманата длъжност и изпълняваната работа във връзка с категоризирането на труда, но не може да се удостоверява осигурителен доход. С такива документи може да удостоверяват само факти, свързани с трудовото правоотношение, но не може да се установява осигурителен доход, защото удостоверение обр. УП-15 няма да отговаря на разплащателните ведомости. Освен това, ответникът не може да издаде удостоверение обр. УП-15 след като не е получил за съхранение разплащателните ведомости от прекратилия дейността осигурител (решение № 12559/26.10.2009 г. по адм. дело № 6610/2009 г. по описа на ВАС, VI отделение, решение № 5781/07.05.2009 г., постановено по адм. дело № 172/2009 г. по описа на ВАС, VI отделение).

Разпоредбата на чл. 40, ал. 5 от НПОС обхваща случаи, при които осигурителят или негов правоприемник е издал удостоверение за осигурителен стаж и трудово възнаграждение или за осигурителен доход, но не въз основа на документите по ал. 3, а въз основа на други автентични документи, съдържащи данни за осигурителен стаж и доход (решение № 5111/11.04.2014 г. по адм. дело № 267/2014 г. по описа на ВАС, VI отделение).

 Правилно административният орган е отказал издаване на Удостоверение УП-15, тъй като както се посочи липсват каквито и да са автентични документи за осигурителен доход.

Предвид изложените мотиви жалбата срещу решението на Директора на РУ"СО"-Кюстендил,с което е потвърден отказа за издаване на удостоверение Обр.УП-15 е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Р.Ч.Г. - Д., ЕГН:**********,***, срещу Решение № Ц 1040-09-19 от 03.08.2020 г. на Директора на Териториално поделение Кюстендил на Националния осигурителен институт, с което е отхвърлена жалбата на Р.Ч.Г. – Д. срещу отказ за издаване на удостоверение за осигурителен стаж Обр. УП-15, обективиран в Уведомително писмо с изх. № 5506-09-4172#3 от 18.10.2019г., издадено от Началник отдел „ООА“, с. Невестино към ТП на НОИ Кюстендил.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на РБългария град София в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

Препис от настоящото решение да се изпрати на страните по реда на чл. 137 във вр. с чл. 138, ал.1 от АПК.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ:/п/

 

Решение от 11.7.2022г. по Административно дело 1494/2022 Върховен административен съд
РЕШЕНИЕ № 6952 ОТ 11.07.2022 Г. НА ВАС СОФИЯ ШЕСТО ОТД. ПО АД № 1494/2022 Г. - ОСТАВЯ В СИЛА решение № 840 от 11.11.2021 г., постановено по адм. д. № 994 по описа за 2020 г. на Административен съд – Пазарджик.

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 2101 от 30.12.2021 г., постановено по адм. д. № 994 по описа за 2020 г. на Административен съд – Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.