Определение по дело №2608/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260075
Дата: 12 януари 2021 г.
Съдия: Николинка Георгиева Цветкова
Дело: 20205300502608
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   №260075

                                                  гр. Пловдив, 12.01.2021г.

 

                          В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, VIII гр. състав, в закрито заседание на дванадесети януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

                                     ЧЛЕНОВЕ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                               НЕДЯЛКА СВИРКОВА

като разгледа докладваното от съдията Н. Цветкова в. ч. гр. дело № 2608/2020г. по описа на ПдОС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 278 от ГПК във вр. с чл. 248 от ГПК.

Образувано е по частна жалба вх. № 267132/29.10.2020г. на адв. С.П. *** против определение № 261948 от 13.10.2020г., с което е оставена без уважение молбата на адв. С.П. за допълване на решението в частта за разноските за присъждане на адвокатско възнаграждение по чл. 38, ал. 1 от ЗАдв.

 В частната жалба са изложени доводи за неправилност на атакуваното определение.Моли се за неговата отмяна и постановяване на друго, с което да бъде осъден ответника да заплати претендираното адвокатско възнаграждение за предоставена безплатна адвокатска помощ на основание чл. 38, ал.1 от ЗАдв.

 С отговора на частната жалба се моли определението на районния съд като правилно да бъде потвърдено, а частната жалба против него да бъде оставена без уважение като неоснователна.

            Пловдивският окръжен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Частната жалба е подадена в законовия седмодневен срок, от легитимирана страна, против подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима.

По същество съдът намира частната жалба за основателна, по следните съображения:

Първоинстанционното производство е образувано по предявен иск с правно основание чл. 74 от КТ от Б.Г.Ч., ЕГН ********** чрез адв. С.П. *** против “Айгер Инженеринг“ ООД, ЕИК *********, за обявяване за недействителни клаузите за неустойка, предвидени в чл. 5, б. „а“ и „б“ на договор за повишаване на квалификация, сключен на 18.07.2017г. между страните по делото, поради противоречието им с императивни разпоредби на КТ и Конституцията на РБългария.Посочената цена на иска е 10000 евро.

С писмения отговор на ответника по чл. 131 от ГПК са развити подробни съображения за недопустимост на исковете, а по същество са признати за основателни.

Районният съд се е произнесъл с решение № 260560 от 24.09.2020г., постановено по гр. д. № 4331 по описа за 2020г. на Районен съд Пловдив, с което е обявил за недействителна на основание чл. 74, ал. 4 от КТ клаузата на чл. 5, б. „а“ от сключения между Б.Г.Ч., ЕГН ********** и „Айгер инженеринг“ ООД, ЕИК *********, договор за повишаване на квалификацията по чл. 234 от КТ от 18.07.2017г. с нотариална заверка на подписите, предвиждаща, че „в случай на предсрочно прекратяване на програмата за обучение по инициатива на служителя или поради виновно неизпълнение на задълженията по настоящия договор, или в случай, че не покаже добри резултати в хода на обучението, не покрие изискванията на тестовете или не придобие сертификата от обучението, работодателят има право да  развали този договор с писмено уведомление с незабавен ефект, като в този случай служителят се задължава да изплати на работодателя неустойка в размер на направените от работодателя реални разходи до момента на прекратяването, включващи пропорционално на срока на протеклото обучение част от: 1. стойността на заплатата на служителя, 2. социалните осигуровки за сметка на работодателя за същия период, 3. всички други разходи“, като противоречаща на императивни разпоредби на Конституцията на Република България и Кодекса на труда – чл. 48, ал. 3 от КРБ и чл. 8, ал. 4 от КТ и чл. 242 от КТ.С решението е обявена за недействителна на основание чл. 74, ал. 4 от КТ клаузата на чл. 5, б. „б“  от сключения между Б.Г.Ч., ЕГН ********** и „Айгер инженеринг“ ООД, ЕИК *********, договор за повишаване на квалификацията по чл. 234 от КТ от 18.07.2017г. с нот. заверка на подписите, предвиждаща, че „в случай на прекратяване на трудовия договор преди изтичане на срока по чл. 3, ал. d от настоящия договор, обучаемия да изплати на работодателя неустойка в размер на 10 000 евро“, като противоречаща на императивни разпоредби на Конституцията на Република България и Кодекса на труда – чл. 48, ал. 3 от КРБ и чл. 8, ал. 4 от КТ.С решението се осъжда „Айгер инженеринг“ ООД, ЕИК ********* да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд Пловдив сумата от 100 лева – държавна такса върху уважените искове.В обстоятелствената част на решението съдът е приел, че са налице предпоставките на чл. 78, ал. 2 от ГПК за неприсъждане на разноски, тъй като ответникът с поведението си не е дал повод за завеждането на делото и е признал исковете.

          В обжалваното пред настоящата инстанция определение, постановено в производство по чл. 248 от ГПК, е поддържано становището, че насрещната страна не следва да отговаря за разноските, като съдът се е обосновал, че по аргумент на по-силното основание насрещната страна не може да носи отговорност и за разноските, касаещи възнаграждението на адвоката, предоставил безплатна правна помощ на другата страна.

           Определението е неправилно.

           Съгласно чл. 78, ал. 1 от ГПК заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за един адвокат, ако е имал такъв, се заплащат от ответника съразмерно с уважената част на иска.В случая е приложима посочената разпоредба, тъй като предявените искове са били уважени.С писмения отговор на ответника формално е направено признание на основателността на иска, но са изложени подробни съображения за неговата недопустимост, а не би могъл да бъде основателен иск, който е недопустим.Не би могло да бъде споделено и становището, че ответникът с поведението си не е дал повод за завеждане на делото, тъй като исковете са за обявяване недействителност на договорни клаузи за неустойка, противоречащи на императивни разпоредби от Конституцията на РБългария и КТ.Поради това настоящият състав счита, че причината за завеждане на делото се намира в извънпроцесуалното незаконосъобразно поведение на страните, изразяващо се в сключването на договор, съдържащ противоречащи на закона клаузи.Целта на гражданския процес е да възстанови законосъобразното състояние на гражданските правоотношения и да установи със сила на присъдено нещо действителното правно положение между страните.В случая с оспорването допустимостта на иска и направеното искане за прекратяване на производството по делото, реално ответникът се е противопоставял на установяването със сила на присъдено нещо на действителното правно положение между страните.Поради това не би могло да се приеме, че са налице предпоставките на чл. 78, ал. 2 от ГПК за възлагане на разноските върху ищеца.     

           Съгласно чл. 38, ал. 2 от ЗАдв. ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, адвокатът има право на адвокатско възнаграждение, като съдът следва да определи възнаграждението в размер не по-нисък от предвидения в Наредбата по чл. 36, ал. 2 и да осъди другата страна да го заплати /чл. 2, ал. 2 от ЗА/.За присъждане на адвокатско възнаграждение по този ред е достатъчно по делото да е представен договор за правна защита и съдействие, в който да е посочено, че упълномощеният адвокат оказва безплатна правна помощ на някое от основанията по т. 1-3 на чл. 38, ал. 1 от ЗАдв., като не е необходимо страната предварително да установява и да доказва съответното основание за предоставяне на безплатна правна помощ.Размера на адвокатското възнаграждение в случая следва да се определи по чл. 7, ал. 2, т. 4 от Наредбата, тъй като се касае за процесуално представителство, защита и съдействие по дело с определен материален интерес.Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 4 от ГПК по искове за съществуване, за унищожаване или за разваляне на договор и за сключване на окончателен договор размера на цената на иска е стойността на договора.Ищецът в исковата си молба в случая е посочил като цена на иска 10 000 евро, в какъвто размер е била предвидена неустойка в оспорваната като недействителна /нищожна, несъществуваща/ договорна клауза и този размер следва да се приеме за база, на която да бъде определено дължимото адвокатско възнаграждение за предоставена безплатна правна помощ на ищеца в първоинстанционното производство, като същото е в размер на 1121 лева.

           Предвид гореизложеното частната жалба се явява основателна и следва да бъде уважена, а обжалваното определение като неправилно следва да бъде отменено, вместо което да се постанови ново, с което да бъде присъдено претендираното възнаграждение.

            Мотивиран от горното съдът 

 

                                                   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

    ОТМЕНЯ определение № 261948 от 13.10.2020г., постановено по гр. д. № 4331 по описа за 2020г. на Пловдивски районен съд, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

   ОСЪЖДА  „Айгер инженеринг“ ООД, ЕИК *********, представлявано от управителя Д. Я..Я. със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Васил Левски“ № 246 да заплати на адв. С.Ж.П. ***, със съдебен адрес:***, офис .. сумата от 1121 лева, представляваща адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ.

           Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: