Определение по дело №581/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 747
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 11 декември 2019 г.)
Съдия: Милен Петров Славов
Дело: 20193000500581
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. Варна,     …...2019г.

Варненският апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ПЕТРОВА                                                                                                                         МАРИЯ МАРИНОВА

като разгледа докладваното от съдията Славов в. ч. гр. дело № 581/19г., намира следното:

Производството е образувано по частна жалба, подадена от Софийски градски съд, гр. София, чрез процесуалния му представител Д. Джиброва, против определение № 315/24.09.19г. по гр.д. № 91/19г. на ОС-Силистра, с което е била оставена без уважение молбата на жалбоподателя по чл. 248, ал. 1 от ГПК за допълване на постановеното определение № 207/30.05.19г. за прекратяване на делото, в частта му за разноските, чрез присъждането на юрисконсултско възнаграждение на осн. чл. 78, ал. 8 от ГПК. Счита се, че след като ищецът е починал след постановяване на прекратителното определение, а ответникът своевременно преди това е депозирал отговор на исковата молба с релевирани възражения за недопустимост на предявения иск, ведно с искане за присъждане на разноските и с представянето на списък по чл. 80 от ГПК, то конституираните като страни наследници на ищеца, следва да бъдат осъдени да заплатят дължимите на ответника разноски. Претендира се отмяна на обжалваното определение и уважаване на молбата по чл. 248, ал. 1 от ГПК чрез присъждане в полза на СГС направените разноски, изразяващи се в юрисконсултско възнаграждение. Претендират се и разноски за настоящото производство също на осн. чл. 78, ал. 8 от ГПК.

В предвидения срок за отговор на частната жалба е депозирана молба от насрещните страни – конституираните правоприемници на починалия ищец в лицето на наследниците му по закон – С.К.Б., Даниела К.Т. и Т.Ц.Б.. В същата е изложено, че всеки един от тях се е отказал от наследството на своя наследодател Калин Иванов Б., поради което и не поддържат и не желаят да бъдат привлични и въвличани като ищци по делата на техния наследодател. Не поддържат подадените от него всякакъв вид искови молби, молби и жалби. Към молбата са представени заверени копия от издадените удостоверения от РС-София, от които се установява, че отказите на всеки от наследниците от наследството на покойния Калин Иванов Б., починал на 04.06.19г., е вписан в специалната книга на съда, съответно: този на Т.Б. на 22.08.19г., този на Даниела Т. – на 02.09.19г. и този на С.Б. – на 16.08.19г.

Частната жалба е подадена в срок, от страна с правен интерес и при удовлетворяване изискванията за надлежна представителна власт /настоящият състав на съда намира, че надлежно упълномощеният от председателя на съда съдебен помощник, който е назначен по трудов договор, на длъжност, за която се изисква юридическо образование и правоспособност, удовлетворява изискването на чл. 32, т. 3 от ГПК/, поради което е процесуално допустима.

Съдът намира, че обжалваното определение е недопустимо като произнесено против ненадлежни страни в процеса, поради което и същото следва да бъде обезсилено, а делото върнато на първоинстанционния съд за конституиране на надлежните правоприемници на починалия първоначален ищец и произнасяне по молбата по чл. 248 от ГПК спрямо тях.

Горният извод се налага с оглед на обстоятелството, че наследниците по закон на починалия първоначален ищец по първоинстанционното исково производство /установени чрез извършената служебна справка – л. 152-153 от делото на СОС/, които са били конституирани на осн. чл. 227 от ГПК, са извършили откази от наследството на починалия си наследодател. Отказът от наследство има действие от момента на откриването на наследството, което в случая е настъпило на 04.06.19г. – виж Тълкувателно решение № 148 от 10.XII.1986 г., ОСГК, докладчик Соломон Розанис.

Поради това и първоинстанционният съд, макар и по обективни причини /при липсата на задължание да проверява служебно наличието на откази от наследството на призваните да наследят по закон/, е постановил съдебния си акт против ненадлежни страни.

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОБЕЗСИЛВА определение № 315/24.09.19г. по гр.д. № 91/19г. на ОС-Силистра И ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за конституиране на надлежните правоприемници на починалия първоначален ищец и произнасяне по молбата по чл. 248 от ГПК спрямо тях.

Определението може да се обжалва с частна касационна жалба в 1-седмичен срок от връчването му на частния жалбоподател пред ВКС, при наличието на предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: