Решение по дело №321/2019 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 8
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20195520200321
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 8

 

 

Гр.Раднево, 07.02.2020 г.

 

 

      Радневският районен съд в публично заседание на петнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав: 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Хр.В.

                                                                          

при секретаря И.С., като разгледа докладваното от съдията В.АНД № 321/2019 г.,  за да се произнесе съдът взе предвид следното:  

 

        Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

        Жалбоподателят Т.И.Т. с ЕГН ********** *** обжалва издаденото от Началник сектор към ОД МВР Стара Загора, РУ гр. Раднево И.В.И., упълномощен със Заповед № 349з-196/20.01.2016 г. на Министъра на вътрешните работи Наказателно постановление № 18-0327-001281 от 19.12.2018 г., на осн. чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 250 лв /двеста и петдесет лева/, за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

В жалбата се сочи, че издаденото НП е незаконосъобразно и неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон. Акцентира се на липса на виновно поведение от страна на жалбоподателят.

Жалбоподателят редовно и своевременно призован, в съдебно заседание не се явява. Вместо него се явява упълномощения защитник адв. С., който поддържа жалбата. В пренията си по съществото на делото, моли съда да постанови решение с което отменено последното, като неправилно и незаконосъобразно, тъй като не е извършил нарушението за което е административно наказан. Последният е управлявал МПС-то със съзнанието, че има сключена валидна ЗЗ „ГОА”. След проверката е сключил нова ЗЗ „ГОА”.

Районна прокуратура гр. Стара Загора – Териториално отделение гр. Раднево – редовно и своевременно призовано, в съдебно заседание не се представлява и не излага становище относно жалбата.

        Въззиваемата страна - редовно и своевременно призована, в съдебно заседание не се представлява и не излага становище относно жалбата на Т..

        Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

        С Наказателно постановление № 18-0327-001281 от 19.12.2018 г. издадено от Началник сектор към ОД МВР Стара загора, РУ гр. Раднево И.В.И., упълномощен със Заповед № 349з-196/20.01.2016 г. на Министъра на вътрешните работи на жалбоподателя Т.И.Т. с ЕГН ********** ***, на осн. чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 250 лв /двеста и петдесет лева/, за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, а именно за това, че на 22.11.2018 г. в 14, 27 ч. в гр. Раднево, на кръстовището на ул. „****" и ул. „****”, в посока запад-изток, управлява собственият си лек автомобил, марка „****”, модел „****”, с рег. № ****, като водача няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”.

        Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

        По същество жалбата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

        От събраните по делото писмени доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка:

        Свидетелите В.Ч.П. и С.И.И. са полицейски служители при РУ гр. Раднево, които на 22.11.2018 г. в 14.27 ч.. били на работа и при извършената проверка  установили, че водач на спреният автомобил е именно жалбоподателят, който не представил по време на извършената проверка ЗЗ „ГОА”. На място св. В.Ч.п. в присъствието на св. С.И.И. и на жалбоподателят му съставил АУАН серия Д № 410357 от 22.11.2018 г. за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

        В последствие въз основа на съставеният АУАН, АНО издал атакуваното НП, с което наложил на Т.И.Т. на осн. чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 250 лв /двеста и петдесет лева/.

        Съгласно разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

        В нормата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ е регламентирано задължението на всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение да сключи Договор за застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите.

        За неизпълнение на това задължение в нормата на  чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ е предвидено административно наказание „Глоба”, в размер на 250 лв /двеста и петдесет/ лева.

        По делото от събраните по делото доказателства се установи, че жалбоподателят, като физическо лице, е собственик на МПС, представляващо лек автомобил, същото е регистрирано на територията на Република България, и не е спряно от движение, и за същият, като за физическото лице съществува задължение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ да сключва задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите.

        Установи се също така и, че на 22.11.2018 г. в гр. Раднево жалбоподателят е управлявал собственият си лек автомобил, марка „****”, модел „****”, с рег. № ****., като при извършената проверка последният представил на полицейските служители Застрахователна полица за сключена ЗЗ „ГОА” в ЗК „Олимпик”.

        Ноторно известно е за съда, че сключените задължителни застраховки „Гражданска отговорност” със ЗК „Олимпик” АД, клон България, са прекратени на 17.08.2018 г. Това е така, защото лицензът на застрахователя със седалище в Кипър е отнет и съобразно законодателството на Кипър, което се прилага към случая, застрахователните договори се прекратяват от датата на публикуване на решението за назначаване на предварителния ликвидатор - 17.08.2018 г. На 18.08.2018 г. всеки засегнат собственик на МПС е трябвало да сключи нова застраховка „ГО” на автомобилистите с друг застраховател. Официална информация за това бе публикувана на интернет страницата на Комисията за финансов надзор. В случая полицата сключена със ЗК „Олимпик” за управлявания от жалбоподателя автомобил е осигурявала покритие до 11.04.2019 г., но не и към датата на проверката. Към 22.11.2018 г. за моторното превозно средство не е имало валиден и действащ договор за задължителна застраховка „ГО” на автомобилистите.

        Въпреки това и макар извършеното деяние да осъществява от обективна страна състав на нарушение по  чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ, то същото по разбиране на съда се явява несъставомерно от субективна страна. Няма доказателства по делото, които да сочат, че жалбоподателят е знаел за настъпването на обстоятелствата, свързани с фалита на ЗК "Олимпик", чийто застрахователни услуги е ползвал. Фактът, че информация за това е била обявена в сайтове на съответни институции не обосновава извод в обратната насока, тъй като гражданите нямат задължение да следят данните, качвани в интернет сайтове. Липсата на субективният елемент от състава на визираното нарушение се доказва и от предприетите непосредствено след проверката действия от жалбоподателят - узнавайки по време на проверката на процесната дата, че сключеният с ЗК „Олимпик” договор за застраховка „ГО” е прекратен, той веднага е сключил нов договор за задължителна застраховка „ГО” с друго застрахователно дружество. Макар административното нарушение да е формално, на просто извършване, субективното отношение на дееца към осъщественото от него деяние следва да е налице, а в случая не е установена вината на дееца.

        Съгласно чл. 6 и чл. 7 ЗАНН административно-наказателната отговорност на дееца може да бъде ангажирана, само ако деянието е извършено виновно - умишлено или непредпазливо. Съгласно препращащата норма на чл. 11 ЗАНН в административнонаказателния процес се прилагат общите правила на наказателния процес за презумпция за невиновност, разпределение на доказателствената тежест, която лежи върху наказващия субект и забрана за осъждане, само заради това, че нарушителят не е доказал възраженията си.

        С оглед гореизложените принципни съображения и предвид изрично направеното възражение на жалбоподателя, че е управлявал собственият си лек автомобил към момента на извършване на проверката със съзнанието, че има валидно действаща ЗЗ „ГОА” и доколкото административнонаказващия орган не е ангажирал каквито и да било доказателства за обстановката на извършване на нарушението, то следва да се приеме, че нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ не е доказано от субективна страна и НП следва да бъде, като неправилно и незаконосъобразно.

        Водим от горното съдът намира, че депозираната жалба се явява основателна, и като такава следва да бъде уважена, а обжалваното НП да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно, за това, и на осн. чл. 63 от ЗАНН

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-0327-001281 от 19.12.2018 г. издадено от Началник сектор към ОД МВР Стара загора, РУ гр. Раднево И.В.И., упълномощен със Заповед № 349з-196/20.01.2016 г. на Министъра на вътрешните работи, с което на жалбоподателят Т.И.Т. с ЕГН ********** ***, на осн. чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ му е наложено административно наказание „Глоба" в размер на 250 лв /двеста и петдесет лева/, за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

Решението подлежи на обжалване по реда на АПК пред Административен съд- Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: