Определение по дело №750/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260449
Дата: 9 февруари 2022 г.
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20211100900750
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 април 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 09.02.2022 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в открито заседание на втори февруари две хиляди двадесет и втора година, в следния състав: 

                                                                                    

    СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА              

при секретаря Светлана Кръстева, като разгледа докладваното от съдията т. № 750 по описа на СГС за 2021  г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 692 ТЗ.

Синдикът на „Е.” ЕООД – Е.Т., е представила пред съда по несъстоятелността списък на приетите вземания на кредиторите, предявени в срока по чл. 685, ал. 1 ТЗ, който е обявен в търговския регистър на 22.12.2021 г.

Срещу списъка на приетите от синдика вземания е подадено възражение от кредитора Национална агенция за приходите /НАП/, с което се възразява срещу определената от синдика поредност на удовлетворяване на част от предявените от този кредитор вземания за получаване на сума в общ размер от 148 607, 92 лв., представляваща такава за възникнали главни публични вземания и възникнали публични вземания за лихви. Кредиторът сочи, че тези публични държавни вземания са обезпечени и подлежат на удовлетворяване по чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ, а не по чл. 722, ал. 1, т. 6 ТЗ, както е посочено от синдика в изготвения от него списък на приетите вземания за част от тях. Това е така, тъй като с три постановления за налагане на обезпечителни мерки от 14.01.2021 г., от 04.02.2021 г. и от 16.02.2021 г. на публичен изпълнител при ТД на НАП е наложен запор върху имущество на длъжника, като този запор е вписан в Централния регистър на особените залози на 26.10.2021 г. и това дава право на предпочитателно удовлетворяване в производството по несъстоятелност на длъжника. Във възражението е посочено, че при описване на вземанията за начислени лихви в списъка на приети вземания синдикът е допуснал грешка относно размера на начислената лихва върху дължимите главници за данък върху превозните средства, начислена за периода от 21.10.2021 г. до 03.11.2021 г., който възлиза на сумата от 2 лв. и относно размера на начислената лихва върху дължимите главници за данъци по ЗДДС, ЗКПО и ЗДДФЛ, начислена за периода от 21.10.2021 г. до 11.11.2021 г., който възлиза на сумата от 417, 44 лв.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и ги обсъди в тяхната съвкупност, както и във връзка със становищата на страните и техните възражения, намира следното:

Възражението на кредитора НАП срещу списъка на приетите вземания е подадено в срока по чл. 690, ал. 1 ТЗ, който в случая тече от 22.12.2021 г. - дата на обявяване на съставения по реда на чл. 686 ТЗ списък на приетите вземания, и изтича на 29.12.2021 г. Това възражение е изпратено до съда по пощата на 29.12.2021 г., което е видно от датата, посочена върху пощенския плик, която се счита за такава на неговото подаване. Ето защо и предвид факта, че то изхожда от лице, което има право и интерес да направи възражение срещу определената от синдика привилегия на предявено от него в производството по несъстоятелност вземане, която има значение за реда на удовлетворяването му по чл. 722 ТЗ, следва да се заключи, че е допустимо и съдът трябва да се произнесе по неговата основателност. Разгледано по същество подаденото възражение е частично основателно.

Предявените вземания на кредитора НАП са за получаване от „С.Н.” АД на сума в размер на 143 215, 66 лв., представляваща публични вземания за неплатени данъци, на сума в размер на 18 745, 12 лв., представляваща публични вземания за начислени лихви за забавено плащане на задълженията за данъци, на сума в размер на 74 393, 94 лв., представляваща публични вземания за неплатени задължителни осигурителни вноски, на сума в размер на 10 195, 65 лв., представляваща публични вземания за начислени лихви за забавено плащане на задълженията за задължителни осигурителни вноски. В подаденото възражение се прави оспорване единствено на определения от синдика ред на удовлетворяване на част от тези вземания в общ размер от 148 607, 92 лв., която сума е тази, до която НАП твърди, че предявените вземания трябва да бъдат удовлетворени с поредност по чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ. С оглед на това съдът ще се произнесе само по въпросите дали предявените вземания до размера от 148 607, 92 лв. имат характер на обезпечени такива и в кой ред следва да бъдат  удовлетворени, но не и за това дали от представените от кредитора доказателства се установява, че те са възникнали, по който въпрос се е произнесъл синдикът като ги е включил в списъка на приети вземания в пълния им предявен размер, срещу което му произнасяне не е подадено възражение от което и да е от лицата, които имат право и интерес да направят това.

Възразилият кредитор НАП твърди, че предявените публични държавни вземания до размера им от 148 607, 92 лв. са такива, които са обезпечени с наложени запори върху имуществото на несъстоятелния длъжник „Е.” ЕООД, които запори са вписани по реда на Закона за особените залози /ЗОЗ/. В чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ е предвидено, че в производството по несъстоятелност вземания, обезпечени с вписан по реда на ЗОЗ запор върху имущество на длъжника, се удовлетворяват предпочитателно с първа по ред специална привилегия от получената сума при реализацията на обезпечението. От буквалното тълкуване на чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ се налага извода, че за да се приеме, че вземането на един кредитор е обезпечено и подлежи на удовлетворяване с предвидената в тази норма привилегия, трябва да се установи, че в производството по неговото принудително събиране съответно в проведено производство за обезпечаване на неговото събиране е наложен запор върху имущество на длъжника както и че този запор е вписан в  Централния регистър на особените залози.  

От съдържанието на приетите в настоящото производство три постановления за налагане на обезпечителни мерки се установява, че пред публичен изпълнител срещу длъжника „Е.” ЕООД е образувано изпълнително дело за събиране на публични задължения, които са възникнали в тежест на това юридическо лице за заплащане на главница в размер на 132 547, 31 лв. и за заплащане на лихва за забава в размер на 8 193, 66 лв. Това дело е и.д. № *********/2020 г. От посочените постановления е видно и че в хода на това изпълнително дело за обезпечаване на публичните вземания, за събиране на които то е  образувано, са наложени запор върху вземания на длъжника за получаване на парични средства по банкови сметки, както и за получаване на вложени вещи в трезори към 5 банки, запор върху неиндивидуализирани ценни книги, както и запор върху двa броя леки автомобили. От фактите, описани в представените от кредитора НАП постановления обаче не може да се направи никакъв извод за това какъв е вида на публичните задължения, които се обезпечават с наложените запори, както и какво е основанието, от което те са възникнали. Това прави невъзможно за съда да заключи, че обезпечените с наложените запори вземания са същите тези публични вземания, които са предявени в производството по несъстоятелност на „Е.” ЕООД и са включени от синдика в списъка на приети вземания като такива на НАП. Към молбата за предявяване на вземания, подадена от НАП, както и към депозираното от този кредитор възражение не са представени каквито и да било други документи, от които да е видно кои са публичните вземания, които са предмет на принудително събиране по и.д. № *********/2020 г. и които са обезпечени с наложените от публичния изпълнител запори върху имуществени права на длъжника, включително не е представен документ, въз основа на който е образувано това изпълнително производство.

След като в производството не са представени доказателства, от които да се установява, че наложените в хода на и.д. № *********/2020 г. запори обезпечават изпълнението точно на публичните вземания, които са предявени от НАП в откритото по отношение на „Е.” ЕООД производство по несъстоятелност, то не може да се направи извод, че последните са обезпечени със запор върху имущество на длъжника, който е вписан в Централния регистър на особените залози по реда на ЗОЗ. Това е достатъчно основание да се заключи, че те трябва да бъдат включени в списъка на приети вземания, като такива, които не се ползват със специалната привилегия по чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ и подлежат на удовлетворяване с ред по чл. 722, ал. 1, т. 6 ТЗ, както е посочил синдика в изготвения от него списък, без да е необходимо да се отговаря на въпроса каква е целта на уредената с чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ привилегия на вземанията, обезпечени с вписан запор по ЗОЗ и дава ли тя право на предпочитателно удовлетворяване в откритото производство по несъстоятелност. Това прави възражението, подадено от кредитора НАП срещу списъка на приетите от синдика вземания, неоснователно и като такова следва да се остави без уважение.

От справката, приложена към молбата за предявяване на вземания, подадена от НАП, се установява, че размерът на мораторната лихва, начислена върху дължимите главници за данък върху превозните средства, за периода от 21.10.2021 г. до 03.11.2021 г., възлиза на сумата от 2 лв. Същевременно в списъка на приети вземания синдикът е включил това вземане на НАП в размер, който е по-висок от предявения, от 27, 28 лв., което е недопустимо.

 От справката, приложена към молбата за предявяване на вземания, подадена от НАП, е видно, че размерът на мораторната лихва, начислена върху дължимите главници за за данъци по ЗДДС, ЗКПО и ЗДДФЛ, за периода от 21.10.2021 г. до 11.11.2021 г., възлиза на сумата от 417, 44 лв. Същевременно в списъка на приети вземания синдикът е включил това вземане на НАП в размер от 392, 16 лв., който е по-нисък от този, за който това вземане е предявено и се доказа, че съществува.

Предвид изложеното съставеният от синдика списък на приети вземания на кредиторите на „Е.” ЕООД, предявени в срока по чл. 685, ал. 1 ТЗ, следва да бъде изменен, като в раздел 4 от списъка бъдат включени вземанията на кредитора НАП за мораторна лихва, начислена върху дължимите главници за данък върху превозните средства, за периода от 21.10.2021 г. до 03.11.2021 г. и за мораторна лихва, начислена върху дължимите главници за данъци по ЗДДС, ЗКПО и ЗДДФЛ, за периода от 21.10.2021 г. до 11.11.2021 г., в размерите, до които са предявени и се доказа, че са възникнали, вместо в размерите, посочени от синдика, които са неправилни. Така измененият списък на приети вземания следва да бъде одобрен от съда на основание чл. 692, ал. 4 ТЗ.

Предвид одобряване на списъка на приетите вземания и на основание чл. 674, ал. 2 ТЗ, съдът следва незабавно да свика събранието на кредиторите с дневен ред по чл. 677, ал. 1, т. 8 ТЗ, както и за вземане на решение за избор на постоянен синдик на дружеството и определяне на възнаграждението му, доколкото не е проведено първо събрание на кредиторите на „Е.” ЕООД.

Така мотивиран съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ИЗМЕНЯ по възражение с вх. на СГС № 261014/ 10.01.2022 г., подадено от Национална агенция за приходите, списъка на приетите от синдика вземания на кредиторите на „Е.” ЕООД, предявени в срока по чл. 685, ал. 1 ТЗ, който списък е обявен в Търговския регистър на 22.12.2021 г., като ВМЕСТО неправилно посочените по размер вземания на кредитора Национална агенция за приходите за мораторни лихви, възникнали след датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на длъжника, описани в раздел 4 от списъка, ВКЛЮЧВА в него следните вземания на кредитора Национална агенция за приходите, предявени с молба с вх. на СГС №  364795/ 23.11.2021 г.: 1) вземане за получаване на сума в размер на 2 лв. /вместо 27, 28 лв./, представляващо мораторна лихва, начислена върху дължимите главници за данък върху превозните средства, за периода от 21.10.2021 г. до 03.11.2021 г., което вземане е с ред на удовлетворяване по чл. 722, ал. 1, т. 9 ТЗ; 2) вземане за получаване на сума в размер на 417, 44 лв. /вместо 392, 16 лв./, представляваща мораторна лихва, начислена върху дължимите главници за данъци по ЗДДС, ЗКПО и ЗДДФЛ, за периода от 21.10.2021 г. до 11.11.2021 г., което вземане е с ред на удовлетворяване по чл. 722, ал. 1, т. 9 ТЗ.

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ възражението на кредитора Национална агенция за приходите срещу списък на приетите вземания на кредиторите на „Е.” ЕООД, предявени в срока по чл. 685, ал. 1 ТЗ, който списък е обявен в търговския регистър на 22.12.2021 г., в частта, с която с него се възразява срещу определената от синдика поредност на удовлетворяване на част от предявените от този кредитор вземания за получаване на сума в общ размер от 148 607, 92 лв., представляваща такава за възникнали главни публични вземания и възникнали публични вземания за лихви.

ОДОБРЯВА на основание чл. 692, ал. 4 ТЗ списъка на приетите вземания на кредиторите на „Е.” ЕООД, предявени в срока по чл. 685, ал. 1 ТЗ, който списък е обявен в търговския регистър на 22.12.2021 г. и е изменен от съда с настоящото определение.

СВИКВА на основание чл. 674, ал. 2 ТЗ събрание на кредиторите на „Е.” ЕООД, с ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***, което ще се проведе на 09.03.2022 г. от 09:50 часа в сградата на Съдебната палата, находяща се на адрес: гр. София, бул. ********, в залата за провеждане на съдебните заседания на СГС, Търговско отделение, VІ- 17 състав, с дневен ред по чл. 677, ал. 1, т. 8 ТЗ, а именно: 1. Определяне реда и начина за осребряване имуществото на длъжника 2. Определяне метода и условията на оценка на имуществото 3. Избор на оценители и определяне на възнаграждението им, както и 4. Избор на постоянен синдик на дружеството и определяне на възнаграждението му.

ДА СЕ ИЗВЪРШИ на основание чл. 692, ал. 5 ТЗ обявяване на настоящото определение в Търговския регистър при Агенцията по вписвания.

 

Определението не подлежи на обжалване.

                                                                                                                                               

 

СЪДИЯ: