Решение по дело №4335/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260510
Дата: 3 ноември 2020 г. (в сила от 1 декември 2020 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20205330204335
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                     РЕШЕНИЕ

 

Номер     260510                         03.11.2020 година                       Град Пловдив

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                ХХІІ наказателен състав

На петнадесети септември                                                     2020 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Тихомира Калчева
като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 4335 по описа за 2020 година

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 36-0000355/03.07.2020г. на *** ОО “АА” Пловдив, с което на М.Л.К.,***, ЕГН **********, на основание чл.178а, ал.7, т.3 от ЗДвП, е наложена “Глоба” в размер на 1500.00лв за извършено административно нарушение по чл.44, ал.1, т.3, б.”а” от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО – 1 брой компакт диск, марка НР, с надпис протокол № 22388191, находящо се по делото, ДА СЕ ВЪРНЕ на въззиваемата страна – ОО „АА“ Пловдив, след влизане на решението в законна сила.  

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

           

               РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П/

Вярно с оригинала.

Е. К.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 36-0000355/03.07.2020г. на *** ОО “АА” Пловдив, с което на М.Л.К.,***, ЕГН **********, на основание чл.178а, ал.7, т.3 от ЗДвП, е наложена “Глоба” в размер на 1500.00лв за извършено административно нарушение по чл.44, ал.1, т.3, б.”а” от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС.

Жалбоподателят М.Л.К. обжалва  Наказателното постановление, като моли същото да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, без да излага съображения за това. В съдебно заседание, редовно призован, чрез процесуалния си представител пледира за отмяна на постановлението, поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Въззиваемата страна – ОО „АА” - Пловдив, редовно призована, не изпраща процесуален представител, но в писмено становище прави искане за потвърждаване на постановлението като правилно и законосъобразно.

Съдът, като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

ЖАЛБАТА Е ОСНОВАТЕЛНА.

          Атакуваното Наказателно постановление е издадено против М.Л.К., за това, че на 27.05.2020г. около 14:58 ч. в с.Калояново, обл.Пловдив, гара Калояново, в КТП „Калоавто“ ООД, притежаващо разрешение за извършване на периодични прегледи на пътни превозни средства № 1735, валидно до 21.02.2024г., като технически специалист на комисия за извършване на периодични прегледи на моторни превозно средства, е извършил следното нарушение: 1. Извършва периодичен преглед за проверка на техническата изправност на лек автомобил от категория М1, марка Фиат Пунто с рег.№ РВ 3071 ТС, собственост на „Мобил Перфект 2014“ ЕООД – с протокол № 22388191 от 27.05.2020г., като не спазва изискванията за извършване на периодичен технически преглед на пътни превозни средства, а именно – автомобилът не е представен на технически преглед в КТП, видно от приложен пълен видеозапис от информационната система „Технически прегледи“. Нарушението е установено след проверка чрез информационната система „Технически прегледи“ на ИА „Автомобилна администрация“ – гр.София и от доклад с рег.№ 50-00-532/29.05.2020г.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен в РД „Автомобилна администрация” – гр.Пловдив.

С това виновно е нарушен чл.44, ал.1, т.3, б.”а” от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС.

Наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН № 273263 от 08.06.2020г., съставен от К.С.К. – инспектор към РД “АА” гр.Пловдив, като отразената в същото фактическа обстановка пресъздава по идентичен начин тази, описана в АУАН.

Гореописаните фактически положения Обстоятелствата, при които е осъществен състава на изследваното нарушение съдът намира за безспорно установени от събрания доказателствен материал, преценяван самостоятелно и в съвкупност, като цени както свидетелските показания на актосъставителя относно правнорелевантните факти, така и приложените по делото писмени доказателства, изключая резултати от технически преглед на ППС Пункт за ГТП № 1735 и Протокол от извършен периодичен преглед за техническа изправност на ППС № 22388191, и веществени доказателства, тъй като всички те са обективни, непротиворечиви и взаимноподкрепящи се. Съдът не кредитира приложените по делото писмени доказателства - резултати от технически преглед на ППС Пункт за ГТП № 1735 и Протокол от извършен периодичен преглед за техническа изправност на ППС № 22388191, считайки ги за недостоверни, тъй като са в пълен противовес на съвкупната доказателствена маса и в частност на приобщените веществени доказателства – видеозаписи, от които в реално време се установява, че процесният автомобил не е бил представен за технически преглед на инкриминираната дата. В този смисъл и коментираните документи не съдържат обективна доказателствена информация и са лишени от доказателствена стойност.

Доказателственият анализ категорично сочи, че от страна на жалбоподателя е осъществен състава на нарушението по цитираната правна квалификация, като същото е било правилно и законосъобразно възведено. В този случай за наказващият орган е резонно е възникнало задължението да наложи наказание за извършеното деяние, като същото правилно и законосъобразно е било санкционирано по реда на чл.178а, ал.7, т.3 от ЗДвП с глоба в размер на 1500 лв., който размер е строго фиксиран в закона и не подлежи на преценка било от АНО, било от съда.

Въпреки горното при служебна проверка на АУАН и НП се установява, че при съставянето на АУАН са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, което е основание за отмяна на наказателното постановление, поради неговата незаконосъобразност, като съображенията за това са следните:

На първо място, от доказателствата по делото не се установява, нарушителят да е бил надлежно поканен да се яви за съставяне на АУАН, като в тази връзка съдът не кредитира показанията на актосъставителя, понеже са лишени от конкретика, а и не се подкрепят от доказателствената маса. Напротив, по делото липсват доказателства, сочещи лицето да е било канено, а възражението на жалбоподателя по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН са точно в тази насока. Прочее, ако нарушителят е бил надлежно поканен и не се е явил за съставяне на АУАН, то актосъставителят е следвало да състави АУАН в хипотезата на чл.40, ал.2, предл.2 от ЗАНН, което обстоятелство следва да се отрази в АУАН, а в случая не е сторено. В случая макар нарушителят да е бил известен незаконосъобразно актосъставителят е съставил АУАН в негово отсъствие без надлежно да го е поканил за това.

На второ място, както правилно възразява процесуалния жалбоподател на жалбоподателя, в АУАН се съдържат поправки на датите на подписване на акта от нарушителя и връчването му на препис от него, които не са извършени по надлежния ред и внасят неяснота относно времето на извършване на съответните процесуални действия, което накърнява правата на нарушителя досежно възможността му да узнае в какви срокове е процесуално издържано да реализира правата си във връзка с депозиране на писмени възражения по АУАН, което не е без съществено значение, тъй като това е един от способите, с които нарушителя би могъл да защити правата си – да изложи факти и обстоятелства, подкрепящи защитната му тези, както и да ангажира доказателства по тях. Визираните процесуални нарушения са неотстраними в настоящото производство, предвид въззивните функции на контролната инстанция. 

Съдът намира за неоснователно възражението на процесуалния представител на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение при издаване на наказателното постановление в насока липса на материална компетентност на ***а на ОО „АА“ Пловдив да издава НП, тъй като по делото е приложена Заповед № РД-08-30/24.01.20г. в тази насока, а коментираната от процесуалния представител на жалбоподателя заповед № 1278/10.07.2020г., макар да касае същото лице, то с нея на ***а на ОО „АА“ Пловдив се възлагат допълнително и функциите на Директор на дирекция „АА“ Пловдив, което не изключва основната му компетентност.  

С оглед на всичко гореизложено настоящият съдебен състав счита, че атакуваното НП № 36-0000355/03.07.2020г. на *** ОО “АА” Пловдив, с което на М.Л.К.,***, ЕГН **********, на основание чл.178а, ал.7, т.3 от ЗДвП, е наложена “Глоба” в размер на 1500.00лв за извършено административно нарушение по чл.44, ал.1, т.3, б.”а” от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС, следва да бъде ОТМЕНЕНО, като незаконосъобразно.

По делото като веществено доказателство е бил приобщен 1 брой компакт диск, марка НР, с надпис протокол № 22388191, нуждата от което е отпаднала, поради което Съдът ПОСТАНОВИ да се върне на въззиваемата страна – ОО „АА“ Пловдив, след влизане на решението в законна сила

За изложените изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По застъпените мотиви съдът постанови решението си.

                                     

                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: