Решение по дело №178/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 211
Дата: 20 април 2021 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20217170700178
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 211

гр. Плевен,  20  април 2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на    тринадесети април    две хиляди  двадесет и първа  година в състав:

Председател:Даниела Дилова

Членове: Цветелина Кънева

            Венелин Николаев

 

при секретаря Цветанка Дачева  и с участието на прокурора Иво Радев  като разгледа докладваното от съдия Николаев касационно административно-наказателно дело №178 по описа на Административен съд - Плевен за 2021 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

  Образувано е по касационна жалба от К.Б.Т.,  ЕГН: **********, с адрес: *** против решение № 260085/17.02.2021 г., постановено по а.н.д. № 2318/2020 г. по описа на Районен съд – Плевен, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 20-0940 - 000472/02.09.2020г., издадено от началник РУ към ОД на МВР – Плевен, РУ Пордим, с което за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за движение по пътищата ЗДвП), на основание чл.183, ал.2, т.3  от с.з на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева и са му отнети 8 контролни точки.

В касационната жалба се излагат възражения, че  издаденото наказателното постановление неправилно, незаконосъобразно, необосновано, постановено при нарушение на процесуалните правила и материалния закон.    Твърди се, че не са спазени императивните изисквания на чл.42, т.5 от ЗАНН, съгласно които административният орган следва да посочи в АУАН  законовата норма, която е била нарушена виновно. В този смисъл следва да е налице правно единство между цифровата и текстова квалификация на нарушението посочени в акта и отразени в НП.   Сочи се, че в случая  е налице противоречие между фактическото описание на нарушението и правната му квалификация, дадена в АУАН, което е довело до ограничаване правото на нарушителя да узнае в какво точно е обвинен  възможността адекватно да организира защитата си, което обосновава незаконосъобразността на издаденото наказателно постановление.     Моли да се отмени като незаконосъобразно  обжалваното решение и да се постанови ново, с което да се отмени наказателното  постановление. Претендира разноски.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът –     РУ Пордим към ОД на МВР - Плевен, редовно уведомен, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Плевен дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Плевен,  втори  състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК. Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С оспореното наказателно постановление отговорността  на К.Б.Т.,  е ангажирана затова, че    на 06.08.2020 год. около 14:50 часа в с.Каменец на кръстовището на ул. „Опълченска“  и ул. „Христо Ботев“, идвайки от с. Обнова с посока на движение гр.Летница,   е управлявал товарен автомобил „Форд Транзит” с рег.№ *****, като извършил следното нарушение: не спира на знак „Б-2“. Нарушението е било квалифицирано по чл. 6, т.1 от ЗДвП.

 За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е събрал всички необходими доказателства при спазване на процесуалните изисквания и на базата на установената в резултат на тази процесуална дейност фактическа обстановка е приел, че в случая действително е налице извършено административно нарушение, което подлежи на санкциониран, като е изложил и съображения за това.

 Административен съд Плевен, втори касационен състав напълно споделя както мотивите, така и крайният извод на първоинстанционния съд.

    От доказателствата по делото по безспорен начин се установява, че на 06.08.2020г. полицейски патрул в състав Бисер Петров Савчев  и Генади Василев Маринов – служители в РУ Пордим се позиционирали в центъра на с. Каменец. Свидетелите възприели, че  товарен автомобил, който се е  движел по първокласен път III  в посока гр. Летница не спрял на пътен знак В2.“Спри. Пропусни движещите се по пътя с предимство!“ Полицейските служители спрели автомобила и съставили АУАН  на водача.

Актът бил предявен на касатора, който го подписал без  възражения. Получил е препис от АУАН.

Жалбоподателят не се е възползвал от правото по чл. 44, ал.1 от ЗАНН. 

Въз основа на така съставения АУАН от Началника на РУ – Пордим било издадено НП с № 20-0940-000472 от дата 02.09.2020 год.,

 В мотивите си ввъззивният съд е приел  от правна страна, че от обективна и субективна страна е осъществен състава на административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП и законосъобразно  му е наложено наказание на основание чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП. Обосновал е своя извод, че от обективна страна се налице всички елементи от състава на нарушението по чл.6, т.1 от ЗДвП. Посочил е още, че нарушението е съставомерно и от субективна страна, тъй като жалбоподателят е съзнавал, че не спазва указанията на знака, при управление на автомобила, знаел е че е бил длъжен да спре, но не е сторил това.

        Така постановеното решение е правилно.

Настоящият касационен състав намира съдебното решение за съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение.

Съгласно чл.6, т.1 от ЗДвП, участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка, а според чл. 183, ал.2, т.3  от ЗДвП, наказва се с глоба 20 лева водач, който не спира на пътен знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!",

Напълно се споделят релевираните от въззивния съд мотиви,    че наказателното постановление е издадено от оправомощен орган, а АУАН е съставен от компетентно (териториално и материално) лице, видно от Заповед №8121з-952/20.07.2017г. на министъра на вътрешните работи.  Както е посочил и въззивният съд  административнонаказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е било издадено в шестмесечния срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е "обвинен" и срещу какво да се защитава.

Неоснователно е възражението в жалбата, че наличието на порок в съставения АУАН води до порок в издаденото НП,  а оттам поради потвърждаването на последното и до незаконосъобразност на оспореното първоинстанционно решение.  Вярно е, че в АУАН   е записано, че жалбодателят е нарушил  виновно  чл.6, т.1,  без    да е посочено от кой нормативен акт е  тази разпоредбата.  Тази нередовност допусната от актосъставителя при съставянето на АУАН  е преодоляна с издаване на наказателното постановление, където е посочено, че жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДП. Съгласно чл.53, ал.2 от ЗАНН наказателното постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.   В случая нарушението е установено по несъмнен начин, поради което правилно е била ангажирана отговорността на К.Б.Т.. Събрания по делото доказателствен материал изцяло съответства на фактическата обстановка описана и в АУАН и в НП. От показанията на разпитаните по делото свидетели Б. П. С. и  Г. В.М.  се установява, че    те  са възприели  обстоятелствата,  при които е извършено нарушението   в центъра  на село Каменец, където са спрели касатора и са му съставили АУАН В този смисъл неоснователно се явява и другото възражение на касатора, че не е ясно къде точно се твърди, че е извършено нарушението. Доколкото първоинстанционното решение е постановено при изяснена фактическа обстановка и изводите на съда са направени след съвкупна преценка и анализ на събраните по делото доказателства, като наведените от наказаното лице доводи са обсъдени в тяхната съвкупност, то за настоящата инстанция не остава съмнение досежно съставомерността на установеното нарушение. Атакуваното съдебно решение е обосновано с оглед на събраните по делото доказателства и съответно на приложимия процесуален и материален закон. Същото е постановено от териториално и родово компетентен съд в пределите на правораздавателната му власт (чл.59 от ЗАНН).

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 във връзка с чл.221, ал.2 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

 ОСТАВЯ В СИЛА  Решение  № 260085/17.02.2021 г., постановено по а.н.д. № 2318/2020 г. по описа на Районен съд – Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/                       ЧЛЕНОВЕ:1. /п/                        2. /п/