Разпореждане по дело №509/2015 на Районен съд - Благоевград

Номер на акта: 1738
Дата: 6 март 2015 г.
Съдия: Кристина Панкова
Дело: 20151210200509
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2015 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Решение №

Номер

Година

1.2.2011 г.

Град

Златоград

Районен Съд - Златоград

На

01.26

Година

2011

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Стою Згуров

дело

номер

20105420200162

по описа за

2010

година

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба на “Г. З.” с ЕИК *, със седалище и адрес на управление: гр.З., ул.С. С. №*, представлявано от всеки двама от * на управителния съвет-Р.Х.Б., * И.А.А. и * Й.А.М., против Наказателно постановление № * от 08.09.2010г. на * на И. А. "Г. И. по Т." гр.С..В жалбата се сочи, че постановлението е неправилно и незанокосъобразно, поради това че наказващият орган не е взел предви депозираните от нарушителя възражения, поради това, че инструкции за безопасното използване, начина и действията във връзка с отстраняване на аварии на извозни машини и вагони, са получавани от работещите видно от книгата за инструктаж на участък “Ю.П.”, и че актът за установяване на административно нарушение не отговаря на изикванията на чл.42 ЗАНН, а наказателното постановление на чл.57 ЗАНН.Жалбоподателят иска от съда, наказателното постановление да бъде отменено изцяло.

В съдебно заседание жалбоподателят “Г. З.” , се представлява от пълномощника *.Д., който поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата, И. А. "Г. И. по Т." гр.С.., чрез процесуалния си представител * С., оспорва жалбата, моли постановлението да бъде потвърдено.

ЗРС, за да се произнесе взе предвид следното:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, за която обжалваното постановление е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

При извършена проверка от *.М. К.-Г.И. в Д.-К. и *.В. К.-*“Рискови производство и дейности” в Дирекция “Безопасност на труда и анализ на контролната дейност” при ИА “ГИТ”-С., на 22, 23 и 24.06.2010г. по работни места и документи в обект рудник ‘Е.р.”, у-к “Ю.П.”, с.Е.р., общ.З., експлоатиран от дружеството жалбоподател, са констатирани редица нарушения на трудовото законодателство, като сред тях не е посочено това, за което е съставен АУАН от 24.06.2010г., а именно нарушението по чл.12б от Наредба №9от 16.12.1997 г. за общи правила за управление на дейността по осигуряване нa безопасността и опазване здравето на работещите в мините.

На 24.06.2010г. на дружеството жалбоподател е съставен АУАН №*, за това, че при извършване на проверката на 22.06.2010г. са били изскани “писмените инструктажи определящи правилата, техническите и организационни мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността и здравето на работещите и безопасното използване на работното оборудване-извозни машини и вагонни дейности при вдигане на дерайлирали извозни машини и вагони”, като такива не са били представени, а на 23.06.2010г. техническият директор М.К. е представил изготвени и утвърдени такива, за което е дадено писмено обяснение.В акта е посочено, че е налице нарушение на чл.12 б от Нредба №9 за общи правила за управление на дейността по осигуряване на безопасността и опазване здравето на работещите в мините.Актосъставителят е предоставил възможност на нарушителя да запише обясненията или възраженията си в него, като представителите на дружеството са посочили, че ще представят писмени възражения в предвидения в закона срок.Акта е връчен на Р.Б. и И.А. на 24.06.2010г.

На 28.06.2010г. в ИА “ГИТ” С. е постъпило възражение от “Г. З.” , чрез представляващите дружеството, в което е посочено, че от книгата за инструктаж на участък “Ю.П.” започната на 28.12.2009г. е видно, че работниците са инструктирани писмено относно безопасното използване, начина и действията във връзка с отстраняване на аварии на извозни машини и вагони, поради което считат, че не е налице нарушението, за което е съставен АУАН.

На 08.09.2010г. * на ИА “ГИТ” Г.С. издава наказателно постановление №09/0900482, с което за нарушение на чл.12 б от наредба №9/1997г., изразяващо се в непредставянето на 22.06.2010г. при извършена проверка в рудник “Е.р.”, на писмена инструкция определяща правилата, техническите и организационните мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността на работещите и безопасното използване на работното оборудване-извозни машини и вагони и дейностите при вдигане на дерайлирали извозни машини и вагони, и на основание чл.413, А.2 КТ нарушителя “Г. З.” е санкциониран с имуществена санкция в размер на 10 000 лв.

От разпита на актосъставителя и свидетеля при установяване на нарушението в съдебно заседание се установи, че при извършвана от тях проверка на 22.06.2010г. е изискано представянето на писмена инструкция с която да са определени правилата, техническите и организационни мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността на работещите и безопасното използване на работното оборудване, като машини, вагони във връзка с дейностите по вдигане на дерайлирали такива, но такава на 22.06.2010г. не е представена, а на 23.06.2010г. е била съставена и представената на проверяващите, като до този момент е липсвала.Според показанията на свидетеля при установяване на нарушението, в проверявания обект е имало книга за ежедневен инструктаж на работниците, но той не замества изискуемата инструкция съгласно чл.12б от Наредба №9, а се прави във връзка с динамиката на производството и се набелязват конкретни мерки за безопасност за деня, и тези изисквания са разгламентирани в различни нормативни актове.

Съдът намира, че от събраните доказателства по делото, жалбоподателят “Г. З.” , действително е извършил нарушение по чл.413, А.2 КТ, поради това, че не е изпълнил задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, състоящи се в това да осигури писмени инструкции, определящи правилата, техническите и организационните мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността и здравето на работещите и безопасното използване на оборудването, каквото е изискването на чл.12б, А.1 от НАРЕДБА № 9 от 16.12.1997 г. за общи правила за управление на дейността по осигуряване нa безопасността и опазване здравето на работещите в мините.

В случая обаче жалбоподателят не е санкциониран за подобно нарушение, а за това, че при изискване на писмена инструкция, определяща правилата, техническите и организационните мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността на работещите и безопасното използване на работното оборудване-извозни машини и вагони и дейностите при вдигане на дерайлирали извозни машини и вагони, такава не е представена от работодателя.

Непредставянето на инструкция от страна на работодателя на контролния орган, е предпоставка за констатиране на нарушението по чл.413, А.2 КТ във вр. с чл.12 б, А.1 от Наредба №9/16.12.1997г., но това бездействие не осъществява само по себе си съставът на нарушението, за което е издадено наказателното постановление, съдейки от неговото цифрово отразяване на нарушените норми.Нарушението, за което следваше да бъде санкционирано дружеството-жалбоподател се състои в неосигуряването на писмени инструкции за всяко работно място, определящи правилата, техническите и организационните мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността и здравето на работещите и безопасното използване на оборудването.Въпреки неточното констатиране на нарушението от актосъставителя, административнонаказващия орган можеше на основание чл.53, А.2 ЗАННда издаде законосъобразно наказателно постановление, защото с акта е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, но за целта в него следваше да бъде посочено словесно точно в какво се състои нарушението, а не да се преповтаря констатацията на контролния орган отразена от него в съставения АУАН.След като административнонаказващия орган не извършил това в издаденото наказателно постановление, се налага извода, че жалбоподателят е санкциониран за бездействие състоящо се в непредставянето на контролния орган на изискана инструкция, което не представлява административно нарушение по чл.413, А.2 КТ във вр. с чл.12б, А.1 от Наредба №9/16.12.1997г. и затова възраженията, че не е ясно за какво точно е наказан жалбоподателят са основателни и постановлението на това основание следва да бъде отменено изцяло.

За пълнота на изложението следва да се отбележи, че останалите възражения на жалбоподателя, а именно че е изпълнил задълженията си вменени му от разпоредбата на чл.12б, А.1 от Наредба №9/1997г., чрез посочването в книгата за ежедневен интруктаж на правилата за безопасност, и съставянето на инструкция на 23.06.2010г., са неоснователни.Това е така защото действително тези задължения не само, че са уредени в различни нормативни актове но и имат различно приложено поле, така съгласно чл.15, А.1 от НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ежедневен инструктаж се провежда на работещи, пряко заети в дейности с висок производствен риск, включително: в подземни, минни и геологопроучвателни обекти; в кариери и др., където се имат предвид периодични обуения и ежедневен инструктаж, а изискването на специалната норма на чл.12б, А.1 от НАРЕДБА № 9 от 16.12.1997 г. за общи правила за управление на дейността по осигуряване нa безопасността и опазване здравето на работещите в мините, се състоят в осигуряването на писмени инструкции, а не на инструкция, за всяко работно място, поради което посоченото изискване не може да бъде изпълнено, чрез съставянето на една писмена инструкция за целия рудник, а следва да се съставят и осигурят на работниците ясни и разбираеми писмени инструкции за всяко работно място.Съгласно §1, т.4 от ДР на КТ "Работно място" е помещение, цех, стая, нахождение на машина, съоръжение или друго подобно териториално определено място в предприятието, където работникът или служителят по указание на работодателя полага труда си в изпълнение на задълженията по трудовото правоотношение.Следователно такива инструкции, следва да бъдат на разположение на работниците на всяко едно работно място, и не следва да касаят единствено вдигането на извозни машини и вагони, а изобщо правилата, техническите и организационните мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността и здравето на работещите и безопасното използване на оборудването.В тази връзка при извършване на проверки от контролните органи не следва да се изисква инструкция, а да се провери, дали работодателят е осигурил писмени инструкции, които са разбираеми за работниците, за всяко едно работно място, относно правилата, техническите и организационните мерки, които трябва да се спазват за осигуряване на безопасността и здравето на работещите и безопасното използване на оборудването, и в случай че това задължение не е изпълнено от работодателя, последният да бъде санкциониран за нарушение по чл.413, А.2 КТ във вр. с чл.12б, А.1 от Наредба №9/1997г.

Мотивиран от гореизложеното, ЗРС

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №* от 08.09.2010г. издадено от *на И. А. "Г. И. по Т." гр.С., с което на “Г. З.” е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лв., за нарушение на чл.12б от Наредба №9/16.12.1997г.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получването на съобщението за постановяването му, пред Административен съд-С..

Районен съдия:С.З.

Решение

2

ub0_Description WebBody

AC3F7CCC6BF54CC0C225782A00327720