Решение по дело №5614/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2192
Дата: 18 декември 2018 г. (в сила от 15 март 2019 г.)
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20185330205614
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 2192

гр. Пловдив, 18.12.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на пети декември две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

                                                                                         

                                                                                                            при участието на секретаря Милена Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД5614/2018 г. по описа на ПРС, XXIV нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                                                                                                            Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 349075-F381855   от 23.07.2018 г. на Х.Х.– Директор на дирекция „Контрол” в ТД на НАП, гр. Пловдив, с което на  С.Г.З., ЕГН********** на основание чл. 184, ал.1 от ЗДДС е наложено административно наказание "глоба" в размер на 1000 лв. /хиляда лева/ за извършено административно нарушение по чл. 168, ал.2 вр. ал. 1 вр.чл.63, ал.4 от ЗДДС.

 Жалбоподателят в жалбата твърди че атакуваното наказателно постановление е издадено при нарушение на материалния и процесуалния закон, излагат се алтернативно аргументи за приложението на чл.28 от ЗАНН. В съдебно заседание не се явява, не се представлява.

 Въззиваемата страна – ТД на НАП - Пловдив, представлявана в съдебно заседание от юрк. М.М., излага становище в съдебно заседание за неоснователност на жалбата. Моли съда да постанови решение, с което да потвърди издаденото наказателно постановление.

 Съдът, като се запозна с материалите по делото и прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление с оглед произнасяне по същество, намира за установено следното:

 На 07.03.2017 г. жалбоподателят С.З. закупил от фирма ItalMoto GmbH. превозно средство – мотопед, марка „Пиаджио Веспа Примавера”, рег.№ **, брой места : 1+1, обем 50 куб. см за сумата от 2747.90 евро с левова равностойност 5374.43 лева. За закупуването била издадена фактура №0068641/07.03.2017 г. С това било осъществено вътреобщностно придобиване, тъй като съгласно чл.13, ал.2 от ЗДДС за такова придобиване се смята и придобиването на ново превозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ЗДДС в друга държава членка. В КАТ закупения мотопед бил регистриран на 14.03.2017 г. Съгласно §1, т.17, буква „В” от Допълнителните разпоредби на ЗДДС, за целите на този закон нови превозни средства са моторни превозни средства с обем на двигателя над 48 куб.см. или с мощност над 7.2 киловата, предназначени за превоз на пътници или товари, за които е налице едно от следните условия : към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6 месеца считано от  датата на първата им регистрация или към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6000 км. С оглед датата на регистрация на МПС, то същото отговаря на изискванията на §1, т.17, буква „В” от Допълнителните разпоредби на ЗДДС за ново МПС и следователно жалбоподателят се явява задължено лице за осъществено вътреобщностно придобиване на ново превозно средство, съгласно чл.13, ал.2 от ЗДДС с данъчна основа 5374.43 лв. С оглед на това и на основание чл.168, ал.1 от ЗДДС всяко нерегистрирано по ДДС лице, което извърши вътреобщностно придобиване на ново превозно средство е длъжно да декларира това придобиване в 14 дневен срок от изтичане на данъчния период, през който данъкът за придобиване е станал изискуем. На основание чл.168, ал.2 от ЗДДС декларирането се извършва с подаване на данъчна декларация в ТД на НАП, където лицето е регистрирано по ДОПК, а на основание чл.63, ал.4 от ЗДДС данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата. Ето защо и жалбоподателят С.З. е следвало да подаде декларация за вътреобщностно придобиване в 14 дневен срок от изтичане на данъчния период, през който за придобиването е станал изискуем. В настоящия случай данъчното събитие е възникнало на датата на издаване на фактурата – 07.03.2017 г. и съответно данъкът е станал изискуем през месец март 2017 г., а декларацията по чл.168 от ЗДДС е следвало да се подаде до 14.04.2017 г. най-късно. Декларация е била подадена едва на 02.03.2018 г., когато е установено и наруешението. За това спрямо жалбоподателят З. бил съставен АУАН на дата 24.04.2018 г. за нарушение на чл.168, ал.2 от ЗДДС вр. чл.168, ал.1 вр. чл.63, ал.4 от ЗДДС.

 Срещу съставения АУАН в законоустановения срок било подадено възражение, но същото било счетено за неоснователно.

 НП е издадено въз основа на сочения АУАН. Обстоятелствата, изложени в АУАН и описаната фактология са аналогични, както и в обжалвания административен акт.

В качеството на свидетел по делото бе разпитан съставителя на акта Н.А., която сочи какви действия са извършили проверяващите, както и как е установено че, санкционираното лице С.З. не е изпълнило задължението си да подаде в срок в качеството си на нерегистрирано лице по ЗДДС декларация за извършеното вътреобщностно придобиване на МПС. Свидетелските показания на разпитания актосъставител съдът кредитира като логични и в пълно съответствие с приетите по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът счита, че в конкретния случай, дружеството жалбоподател е осъществило състав на административно нарушение по смисъла на чл. 168, ал.2 вр.ал.1 от ЗДДС, като не е изпълнило задължението си да подаде декларация за вътреобщностно придобиване на МПС за данъчен период месец март 2017 г., месечна като изискуемата декларация е подадена на 02.03.2018 г.

С оглед на обстоятелството, че въззивната инстанция е такава по същество и задължението на съда е служебно да следи както за материалната, така и за процесуалната законосъобразност на обжалваното наказателно постановление, настоящият съд намира, че при издаването на Наказателното постановление, както и на АУАН обаче е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила на ЗАНН, което да го опорочава. Макар АУАН да е съставен от компетентно длъжностно лице, съгласно разпоредбата на чл. 47 от ЗАНН, то в същия не се съдържат в цялост изискуемите по чл. 42 от ЗАНН реквизити, доколкото не е изпълнено задължението за сочене датата на нарушението. В акта се сочи подробно кога е възникнало данъчното задължение и кога е била крайната дата за изпълнение на задължението за подаване на декларация – 14.04.2017 г. Не се сочи обаче кога точно е осъществено нарушението, а е избран подход при който се сочи кога е подадена след срок декларацията – на 02.03.2018 г. Така избрания подход обаче не дава яснота кога е извършено нарушението, доколкото изрично не се сочи датата, на която това се е случило. Следва да се има предвид, че датата на извършване на административното нарушение не може да се извлича по тълкувателен ред, а следва да бъде изрично сочена. Това е така, тъй  като това обстоятелство е пряко свързано и с правото на защита на нарушителя, доколкото последният следва ясно да разбере за какво нарушение е обвинен. С оглед на това и съдът счита, че при съставянето на АУАН е допуснато съществено процесуално нарушение.

За пълнота следва да се посочи, че съставянето на АУАН в присъствието само на един свидетел не се явява съществено процесуално нарушение. Не се явява и такова непосочването на ЕГН на свидетеля, доколкото се сочи адрес за призоваване на същия.

От друга страна в конкретния случай не може да се приеме, че при така установеното съществено процесуално нарушение може да намери приложение разпоредбата на чл.53, ал.2 от ЗАНН, доколкото същата касае допуснати нарушения в АУАН, които обаче не касаят съществени за обосноване на нарушението елементи. Освен това този пропуск от АУАН е пренесен и в обжалваното НП, а аналогична разпоредба за НП няма в закона.

С оглед на горепосоченото обаче съдът приема, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй като е допуснато съществено процесуално нарушение и като такова следва да бъде отменено.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 349075-F381855   от 23.07.2018 г. на Х.Х.– Директор на дирекция „Контрол” в ТД на НАП, гр. Пловдив, с което на  С.Г.З., ЕГН********** на основание чл. 184, ал.1 от ЗДДС е наложено административно наказание "глоба" в размер на 1000 лв. /хиляда лева/ за извършено административно нарушение по чл. 168, ал.2 вр. ал. 1 вр.чл.63, ал.4 от ЗДДС.

 Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд –Пловдив по реда на глава ХІІ от АПК.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.