Решение по дело №983/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1069
Дата: 4 август 2016 г.
Съдия: Ивелина Митева Събева
Дело: 20163100500983
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 май 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

        /                                2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД - ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IVc. в публично съдебно заседание на 20.06.2016г. в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ИВЕЛИНА СЪБЕВА ЧЛЕНОВЕ :        КОНСТАНТИН ИВАНОВ

ЕВГЕНИЯ МЕЧЕВА- мл.съдия

 

 

Секретар : Г.Д.

Разгледа докладваното от председателя на състава

В.гр.д.№ 983/ 2016г.

 

Производството е образувано по въззивна жалба от К.И.Т.- К., представлявана от адвокат И.М., срещу решение № 773/ 29.02.2016г. постановено по гр.д.№ 3024/ 2015г. ВРС- IX състав, в частите относно вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брачните отношения; режимът на лични отношения между бащата и роденото от брака дете; размера на дължимата издръжка. Оспорва решението като неправилно, незаконосъобразно и необосновано , постановено в противоречие със събраните доказателства, константната съдебна практика и житейска логика. Поддържа искане за отмяна в посочените части и постановяване на решение, с което да се приеме, че вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брачните отношения има само съпруга, да се измени определения режим на лични отношения на бащата с детето съобразно посочения в жалбата, и да се определи издръжка в размер на 200лв.

Конкретни доводи излага относно личните отношения и издръжката. По отношение на личните отношения счита, че определеният режим ще създаде затруднения при неговото изпълнение, защото детето трябва да се отклонява от заниманията в детската ясла, а майката- от своята работа, всеки петък от месеца. При условие, че бащата декларира адрес по местоживеене , предлага режим в следната последователност:-до навършване на 5-годишна възраст на детето - всяка първа и трета събота или неделя от месеца, от 09.00ч. до 12.00ч., или 3 астрономически часа в удобно за бащата време в присъствието на майката / или посочено от нея лице- близък или представител/ без преспиване ; -до навършване на 6-годишна възраст на детето - всяка първа и трета събота или неделя от месеца, от 10.00ч. до 18.00ч., като бащата се задължава да върне детето на майката; -след навършване на 6-годишна възраст на детето- всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 10.00ч. в събота до 18.00ч. в неделя, с преспиване , като бащата се задължава да върне детето на майката. По отношение на издръжката счита, че бащата е работоспособен и в добро здравословно състояние , което му позволява да реализира доходи за осигуряване на издръжка в по-висок от присъдения размер. Поддържа жалбата по същество и в допълнително представените писмени бележки, чрез процесуалния представител. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна- А.М.К. .изразява становище за неоснователност на въззивната жалба с представените писмени становища от пълномощниците- адвокат И. Р. и адвокат Н. С.. Счита, че режимът на лични контакти с детето в делничен ден и при съдействието на ЦОП създава подходящи условия да бъде изпълняван, а издръжката е съответна по размер на финансовите му възможности към момента. По същество моли жалбата да бъде отхвърлена и да се присъдят разноските направени в настоящото производство.

Съставът на Варненския окръжен съд, при съобразяване становищата на страните и доказателствата към делото , на основание чл. 269 ГПК и чл. 235, ал.1 ГПК, констатира :

С решение № 773/ 29.02.2016г. по гр.д.№ 3024/ 2015г. на Варненски районен съд- IX с,. е поставено прекратяване на брака между А.М.К. и К.И.Т.-К., поради дълбоко и непоправимо разстройство , настъпило по вина на двамата съпрузи, на основание чл.49, ал.1 и 3 от СК. Родителските права по отношение на детето Б. А.К. са предоставени за упражняване на майката, с местоживеене на детето при нея, на посочения адрес в гр.Варна. Ползването на семейното жилище е предоставено на майката и детето. На бащата е определен режим на лични отношения с различна интензивност и последователни периоди - до три месеца след влизане на решението в сила , между третия и шестия месец от влизане на решение в сила, след изтичане на шест месеца от влизане на решението в сила, които ще се изпълняват в присъствието на служител и в базата на ДСП или ЦОП- Варна, периоди след една година и след година и шест месеца от влизане на решението в сила, без посредник. Присъдената в полза на детето издръжка е 120лв., считано от 05.05.2015г., с произтичащите законни последици при неизпълнение. За разликата над присъдения размер от 120лв. до претендирания от 300лв. искът е отхвърлен. На основание чл. 53 от СК съдът е постановил след развода съпругата да носи предбрачното си фамилно име.

Решението е оспорено в частите за вината,  режима на лични отношения и по отношение на отхвърления иск за издръжка, за разликата над 120лв. до 200лв., което определя предмета на този спор само в посочените от жалбата граници и само по направените с нея възражения, на основание чл,269 ГПК.

Решението, с което съдът се е произнесъл по прекратяването на брака при констатираното дълбоко и непоправимо разстройство, упражняването на родителските права и местоживеене на детето, семейното жилище, присъдената издръжка и фамилно име на съпругата след развода, съответните такси по тези искове, е влязло в законна сила.

I. По въпроса за брачната вина :

Страните са сключили граждански брак на 14.02.201Зг. и към датата на постъпване на исковата молба-19.03.2015г. се намират във фактическа раздяла. Всеки от съпрузите е заявил категорично желанието си за прекратяване на брачната връзка считайки, че е изчерпана от съдържание и без перспектива на развитие. В контекста на поддържаните становища и предявени брачни основания, претендират прекратяване на брака по изключителна вина на другия съпруг.

В бракоразводния процес подлежат на доказване при условията на разпределена доказателствена тежест по чл.154, ал.1 ГПК всички факти и обстоятелства, които според съпрузите са допринесли за дълбокото разстройство на брачните отношения. Релевантни за брачната вина са отношенията преди раздялата която е окончателна и преустановява общуването между брачните партньори.

С образуване на делото се навеждат доводи в следния смисъл;

- според ищеца, съпругата му игнорирала грижите за семейството и детето, системно го оставяла без надзор, не следяла неговото състояние и нуждата му от сън, след употреба на алкохол ставала агресивна, а отправяните забележки към нея предизвиквали скандали и повишаване на тон. В началото на месец декември 2014г. подал молба за развод пред ВРС, която оттеглил след като получил уверение от съпругата си, че ще спре употребата на алкохол и ще полага грижи за детето. Отношенията не се променили , продължили непрекъснатите посещения на дискотеки с приятели до сутринта. След пореден скандал ищецът напуснал семейното жилище.

- ответницата счита, че отношенията в семейството се влошили по изключителна вина на съпруга, който не участвал финансово в издръжката на семейството, не полагал грижи за детето, прибирал се само да се нахрани и да спи; не се опитал да се приобщи към нейните дългогодишни приятели, които постепенно започнали да ги отбягват, и същевременно криел хората ,с които контактувал. В отделни моменти се държал агресивно и заплашително, а на 12.03.2015г. извършил акт на домашно насилие спрямо нея и децата. Оспорва всички брачни провинения посочени от ищеца.

От анализа на събраните гласни доказателства - показанията на свидетелите на ищеца- Д. Д. и П. К., без родство, и свидетелите на ответника - Й. М. и С. Т./ майка /, се установява, че всеки от съпрузите постепенно е изграждал негативна нагласа към другия партньор, породена от различни причини. Съпругът не приемал поведението на съпругата си - излизания с приятели, употреба на алкохол, оставане с детето до късно на обществени места. Споделял пред св. К., че не успява да се пребори с вредните й навици. От своя страна тя го упреквала, че не участва пълноценно в грижите за семейството и трябва сама да се занимава с детето, постоянно се оплаквал, че не се чувства добре. Според св. М. „винаги беше болен, пиеше лекарства, спеше" и това се забелязвало от всички. Свидетелката Т. заявява, че до раждането на детето бил „ перфектният човек", по-късно се разболял и боледуването му било патологично, лежал с дрехите от сутрин до вечер, но не предприемал нужното лечение. Семейството на свидетелката и страните развивали общ бизнес, но често съпрузите идвали на работното място без настроение. А. се държал като гостенин, не познавал естеството на работата в цеха и хората там. Когато К. била ангажирана, свидетелката се грижела лично за детето. Заявява, че в нейното семейство е традиция да бъдат заедно на празници, да сядат на добре подредена маса, но не смята, че дъщеря й злоупотребява с алкохол. Според нея ищецът е агресивен и склонен да използва силови методи „за да стигне до детето".

В решението показанията на свидетелите са възпроизведени с точното им съдържание. Съдът е приел, че една част са опосредени, а други -преценявани под условие, на основание чл.172 ГПК, без да ги коментира във връзка с брачните основания. Безспорно по конкретни са свидетелите М. и Т., които имат непосредствени впечатления от живота на страните, придобити от началото на брачния им живот, за разлика от свидетелите на ищеца. С показанията си опровергават твърдението, че съпругата не полага грижи за семейството и общото им дете, като подчертават нейното участие в семейството и общият им бизнес. Не са конкретни и убедителни за брачните провинения на съпруга. Влошеното здравословно състояние ограничава пълноценното присъствие в семейния живот с непосредствени грижи, финансова и морална подкрепа. Ако заболяването на ищеца, на което категорично се позовават свидетелите на ответната страна, е протичало по описания начин, той не е бил в състояние адекватно да подпомага семейството.

Твърденията за агресивно и заплашително поведение на А.К. към К.К. и двете деца до фактическата раздяла, остават недоказани в процеса. Единствено св.Т. заявява, че спрямо нея е упражнен акт на насилие при последното посещение на ищеца в дома им, с отправена заплаха. Обстоятелствата, при които евентуално е осъществен акт на насилие към лице, извън семейството / съпруга и деца/, са ирелевантни към спора за брачната вина, ако не са във връзка с твърдяното поведение на ищеца на 12-12.03.2015г., но това доказване не е проведено в случая. По жалба на съпругата е образувано ПП № 4939/ 2015г. по описа на ВРП , по което е постановен отказ от образуване на наказателно производство срещу съпруга А.К. за деяние по чл.144, ал.1 НК.

В заключение, обсъдените данни не могат да обосноват еднозначен извод, че изключителна вина за състоянието на брачните отношения има съпруга. Решението, с възприетия правен извод за обща вина на съпрузите , е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

2. Относно режима на лични отношения :

Определеният в решението е разделен на няколко подпериода с различна интензивност на срещите, както следва:

1.Първоначалните три месеца от влизане на решението в сила бащата ще има възможност да вижда детето всеки петък от 09.00ч. до 14.00ч. , в присъствието на служител/ социален работник/ в база на ДСП или ЦОП- Варна, а когато денят петък е официален неприсъствен ден - в последния официален присъствен ден, непосредствено преди него в същия часови диапазон;

2.Между третия и шестия месец от влизане на решението в сила ; всеки петък от всяка календарна седмица , от 09.00ч. до 14.00ч., без присъствието на трети лица, но предаването на детето в началото и края на времевия период ще се осъществява в присъствието на служител и в база на ДСП или ЦОП-Варна.

3.  След шест месеца от влизане на решението в сила : всеки петък от
всяка календарна седмица, от 09.00ч. до 17
.00ч., без присъствието на трети
лица , като предаването на детето в началото и в края на времевия период се
осъществява в присъствието на служител и в база на ДСП или ЦОП.

4.След изтичане на една година от влизане на решението в сила : първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00ч. до 18.00ч. на същия ден , за всеки от двата дни,

5. След изтичане на една година и шест месеца от влизане на решението в сила : всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00ч. в събота до 18.00ч. в неделя , с преспиване..

Основно съображение на съда да бъде определен режим, който първоначално ще се изпълнява с участието на доверен посредник, без възможност за преспиване, но по-често и за кратко време, е необходимостта да бъде затвърдена и оптимизирана емоционалната връзка между детето и бащата. Заключението е базирано на данните от проведеното психологично обследване за отношението на детето към бащата.

Разглеждащият състав възприема становището, че отношенията между бащата и малолетното дете са основани на емоционална близост и привързаност, която трябва да бъде съхранена с подходящи контакти. Липсата на диалог между родителите по основни въпроси, свързани с времето, мястото и продължителността на тези отношения, налага границите на режима да бъде фиксирани по дни и часове. Възприетият график на срещите в продължение на една година от влизане на решението - редовно всеки петък от месеца, с посредничеството на ДСП, ще постави детето в условия, които не са съобразени с възрастовите му особености, жизнената му среда и общуването с най-близките хора. Конкретните обстоятелства дават основание за различен извод.

Постановените привременни мерки при условията на чл.323 ГПК -първа и трета седмица от месеца от 09.00ч. в събота до 18.00ч. в неделя, са доказано неефективни на този етап и тяхното неизпълнение е потвърдено от ответната страна. Съдът многократно е насочвал страните да обсъдят подходящи варианти за срещите между бащата и детето, като временна мярка до приключване на съдебното производство, след което с протоколно определение  е изменил първоначалния режим с възможност бащата да вижда детето  всеки петък от 09.00ч. до 14.00ч. в присъствието на служител на ДСП и в база на ДСП , допълнено с определение № 14926/ 23.12.2015г. за дните съвпадащи с официалните празници в страната. Съобразени са всички възражения на страните, включително направените относно адреса и условията при които живее бащата.

В депозирания от ДСП доклад на  08.11.2015г. е посочено, че срещите между бащата и детето са провеждани в ЦОП / Център за обществена подкрепа/  на 20, 27.11.2015г., 04.12.2015г., с изключение на 11.12.2015г., който съвпада с датата на съдебното  заседание. Протичат спокойно и при добро взаимодействие между родителят и детето. В началото на следващата година са преустановени.- по данни от представени протоколи от ЦОП с дати  08.01.2016г.,15.01.2016г. и 22.01.2016г., и от ДСП с дата  07.01.2016г., детето не е доведено за среща с бащата без основателна причина. На 10.06.2016г. е проведена среща, на която са присъствали майката, детето, бащата и специалист от ЦОП.

Пред въззивния съд се навеждат доводи, че бащата постоянно променя своя адрес, не посочва точното си местоживеене и с поведението си спрямо майката интегрира сериозни опасения, че възнамерява да изведе детето от страната. По реда на чл.176 ГПК К.К. е заявила, че получава многобройните съобщения и заплахи, които подсилват притесненията й, че бащата ще вземе детето и няма да го върне. Счита, че срещите могат да се осъществяват без посредничеството на ДСП- Варна, но в присъствието на майката или друго лице, като се изключи възможността за преспиване.

По реда на чл. 176 ГПК А.К. е посочил, че желае детето да остава при него в дните петък и събота. Твърди, че в момента живее в жилище с всички удобства и планира купуването на нов апартамент.

            Настоящият състав приема, че режимът на лични отношения следва да бъде разделен на няколко периода, съобразени с възрастта на детето и неговата потребност да общува пълноценно с двамата родители. Преценява и всички конкретни обстоятелства, които произтичат от отношението на страните, общуването на детето изключително и само с майката, и прекъснатите контакти с бащата. От друга страна, участието на отглеждащия родител следва да бъде ограничено, доколкото неговото присъствие на срещите с бащата към момента е оправдано, поради ниската възраст на детето, и не намира своето основание при други обстоятелства. За тяхното съществуване страната не е посочила и ангажирала доказателства.  Местоживеенето на бащата на територията на град Варна не е оспорено. Има данни за постоянен адрес ***. Според социалния доклад на ДСП / с. 290/,  жилището на ул.” Георги Мамарчев” №66 е с необходимите хигиенно - битови условия.

            Искането за определяне на режим с посочените в жалбата възможности е необосновано, поради ограничените възможности на бащата да общува свободно с детето до навършване на 6-годишна възраст, без доказано основание за това.

Предвид конкретните обстоятелства определя режим на лични контакти, включващ няколко периода на адаптация, както следва :  

1. През първият период- от влизане на решението в сила до края на календарната 2016г. следва да се запази интензивността на срещите със защитната мярка по чл.58, ал.8,т.1 от СК,: - всеки първи и трети петък от месеца в базата на ДСП или ЦОП от 09.00ч. до 12.00ч,  и без посредничеството на ДСП- всяка първа и трета събота от месеца ,от 09.00ч. до 12.00ч., когато бащата ще може да се среща с детето в присъствието на майката или посочено от нея пълнолетно лице. Разширяването на контактите със съдействието на другия родител ще го насърчи да подготви детето за срещите с бащата, а от друга страна- към възстановяване на доверителната връзка между родители. Според заключението на СПЕ опасенията на майката спрямо бащата възпрепятстват нейното толерантно поведение за връзката на бащата с детето. В тази насока се преценява протокола от проведената екипна среща на 10.06.2016г. Бащата може и следва да съдейства за възстановяване на нормалния диалог, показвайки нужното уважение към майката, и двамата да положат усилия за преодоляване на конфликта , спазвайки препоръките на клиничния психолог. Приоритетно следва да съобразяват, че в процеса на израстване детето изпитва емоционална потребност от подкрепата на майката и на бащата, и да  редуцират негативите на своето поведение в максимална степен.

2.През втория период, считано от 01.01.2017г. до навършване на 4-годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00ч. до 14.00ч. в събота и от 10.00ч. до 14.00ч. в неделя , в присъствието на майката или посочено от нея пълнолетно лице.

3.С навършване на 4-годишна възраст до навършване на 5-годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00ч. до 16.00ч. в събота, и от 10.00ч. до 16.00ч. в неделя, без присъствието на трети лица, като предаването и връщането на детето ще се извършват от дома на майката.

3.След навършване на 5-годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00ч. в събота до 18.00ч. в неделя, с преспиване в дома на бащата, или в друго време по споразумение на родителите, като предаването и връщането на детето ще се извършват от дома на майката.

3. Относно издръжката :

С решението е определена обща издръжка в размер на 160лв,. от която бащата следва да заплаща по 120лв. месечно, а майката- разликата, заедно с всички непосредствени грижи. Основно е съобразена възрастта на детето и отсъствието на специални нужди,  като е прието, че финансовата стабилност на бащата му позволява да осигурява тези средства без затруднение.

В посочения размер общата издръжка не отговаря на потребностите на детето, които съпътстват неговото израстване в близките година- две. Нейната цел е да удовлетвори неотложните, свързани с бита, образованието и здравеопазването, но също така да  подпомогне неговото личностно развитие- физически, интелектуално и духовно. Предвид всички компоненти на това задължение, съпоставимо с възможностите на родителите / възраст, професионална квалификация и материална обезпеченост/ общата  издръжка следва да бъде в размер на 260лв., от които бащата може и следва да заплаща по 180лв. месечно, останалата част -майката. Разпределеното парично участие е съобразено с полаганите от майката грижи и нейният ангажимент към  непълнолетно дете, за разлика от бащата, който няма задължения към други лица. Констатира, че той не представя доказателства за своите доходи, а представените за осигурителните вноски не могат да ги заместят.

С изложените мотиви решението следва да бъде частично отменено по отношение режима на лични отношения и присъдената издръжка, съответно- постановяване на режим в изложената поредност, и издръжка в размер на 180лв. считано от датата на иска- 05.05.2015г. , със законните последици при неизпълнение. В останалите обжалвани части решението е правилно, законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

На основание чл.78, ал. 6 ГПК вр. чл. 69 ,т.7  ГПК  върху уважения размер на издръжката / разликата над 120лв. до 180лв./ задължената страна следва да заплати държавна такса в размер на 86.40лв.

 

 

Съдът, на основание чл. 271 ГПК и чл. 280, ал.2 ГПК 

 

                                   Р      Е      Ш      И  :

 

            ОТМЕНЯ  решение № 773/ 29.02.2016г. постановено по гр.д.№ 3024/ 2015г. от Варненски районен съд- ІХ състав,  частта на определяния режим на лични отношения на бащата Атрак М.К., ЕГН **********, с детето Б. А.К., ЕГН- **********, и вместо него постановява:

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата А.М.К. ,ЕГН **********, с детето Б. А.К., ЕГН- **********, както следва: - считано от влизане на решението в сила до 31.12.2016г. всеки първи и трети петък от месеца в базата на ДСП или ЦОП от 09.00ч. до 14.00ч., и всяка първа и трета събота от месеца, от 09.00ч. до 12.00ч., в присъствието на майката или посочено от нея пълнолетно лице; - считано от 01.01.2017г. до 4-годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00ч. до 14.00ч. в събота и от 10.00ч. до 14.00ч. в неделя; -  считано от навършване на 4-годишна възраст до навършване на 5-годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 10.00ч. до 16.00ч. в събота и от 10.00ч. до 16.00ч. в неделя, като предаването и връщането на детето ще се извършват в дома на майката; - след навършване 5-годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00ч. в събота до 18.00ч. в неделя, с преспиване в дома на бащата, като предаването и връщането на детето ще се извършват в  дома на майката.

ОТМЕНЯ решение № 773/ 29.02.2016г. постановено по гр.д.№ 3024/ 2015г. ВРС, в частите, в които е отхвърлен иска за издръжка на детето Б. А.К., за разликата над 120лв. до 180лв., на основание чл.143 СК и вместо него  постановява:

ОСЪЖДА  А.М.К. , ЕГН- **********, да заплаща в полза на детето Б. А.К., ЕГН- **********, чрез неговата майка и законен представител К.  И.Т.-К., ЕГН- **********, месечна издръжка за разликата над 120лв. до 180лв./общо 180лв./, с падеж-5-то число на месеца , за който се дължи, считано от предявяване на иска- 05.05.2015г. до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване, на основание чл. 143 СК.

            ПОТВЪРЖДАВА решение № 773/ 29.02.2016г. постановено по гр.д.№ 3024/ 2015г. ВРС, в частите относно вината за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака, на основание чл. 49, ал.3 СК, и относно отхвърления иск на К.И.Т.-К. за издръжка на детето Б. А.К., за разликата над 180лв. до 200лв., на основание

чл. 143 СК.

            ОСЪЖДА А.М.К. , ЕГН- **********,  да заплати държавна такса върху уважения иск за издръжка в размер на 86.40лв. по сметка на ВОС,  на основание чл. 78, ал. 6 ГПК във вр. чл.69, ал.1 т.7 ГПК. 

            В останалата част решението не е обжалвано и е влязло в законна сила.

            РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване , на основание чл. 280,ал. 2, т.2 от ГПК / в ред. ДВ бр.50-2015г./.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ : 1.

           

                                                                                           2.