Решение по дело №1746/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 750
Дата: 16 април 2019 г. (в сила от 4 май 2019 г.)
Съдия: Николай Захариев Петров
Дело: 20195330201746
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

750 гр.Пловдив, 16.04.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският районен съд, XVI н.с., в публичното заседание на 09.04.2019г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НИКОЛАЙ ПЕТРОВ

 

при секретаря Иванка Пиронкова, като разгледа докладваното от съдията АНД №1746/2019г. по описа на ПРС, XVI н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

  Постъпила е жалба против Наказателно постановление №19-1030-000789 от 12.02.2019г. издадено от началник група в с-р Пътна полиция при ОД на МВР-Пловдив, с което на С.В.Д. с ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6/шест/месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДВП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДВП.

           Жалбоподателя моли наказателното постановление да бъде отменено.Оспорва НП тъй като било издадено при съществени нарушения на процесуалните правила и тъй като не е знаел, че управлявания от него автомобил собственост на друго лице е спрян от движение.

         Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не ангажира доказателства, нито становище по същество за законосъобразност на атакувания административен акт.

          В съдебно заседание жалбоподателя изпраща представител-адв.К., която подържа жалбата.

          Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна.

          От събраните в хода на съдебното следствие доказателства се установи следната фактическа обстановка:

          Жалбоподателя е наказан за това, че на 08.2.2019 година, около 23:45часа в с.Рогош, управлявал л.а. „БМВ” с рег. номер **, собственост на А.Ж.Ж., което било с прекратена регистрация от 12.12.2018г., тъй като собственика му е изпуснал срока за пререгистрация и на основание чл.143, ал.15 от ЗДВП служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се е прекратила регистрацията на регистрираното пътно превозно средство управлявано от Д..

             Нарушението било установено от св.Д.-***, за което бил съставен АУАН с бл. номер *********/08.02.2019г.Въз основа на АУАН било съставено и процесното НП.

            Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото писмени доказателства: оригинал на АУАН  и на Наказателно постановление; Заповед за оправомощаване, справка за служебна дерегистрация, справка за нарушител.Съда кредитира писмените доказателства по делото, както и гласните такива на св.Д., които изцяло кореспондират с писмените.

           На база така установените фактически обстоятелства, след преценка на събраните доказателства, обсъдени поотделно и в съвкупност, съдът намира следното от правна страна:

          Видно от приложената Заповед Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в кръга на службата му и в предписаната от закона форма. При издаване на АУАН и НП са спазени императивните разпоредби на чл. 42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН и формално съдържат всички реквизити.

          Настоящият съдебен състав възприема описаната в АУАН и НП фактическа обстановка и намира, че същата се подкрепя по недвусмислен начин от събраните по делото доказателства.На първо място и жалбоподателя фактически не оспорва своето деяние, като изтъква доводи, че не е имал представа, че МПС е дерегистрирано.

          Това възражение на жалбоподателя е основателно.Това е така тъй като след като управляваното от него МПС е било с валидна застраховка и регистрационни табели, няма как същия да знае, че собственика на автомобила Ж./освен ако лично не го е уведомил/ не е пререгистрирал своя автомобил в законовия срок.Доказателства Ж. лично да е уведомил жалбоподателя, че МПС-то не е пререгистрирано не са налице и съда няма как на базата на предположения да вмени вина на жалбоподателя нито в условията на пряк или евентуален умисъл нито на непредпазливост.Липсват доказателства по друг начин Д. да е бил уведомен за служебната дерегистрация, за която се предполага че собственика знае, тъй като следва от закона, но не и третите лица които управляват въпросното МПС.

          С оглед така изложеното съда е становище, че жалбата следва да бъде уважена, а наказателното постановление отменено като незаконосъобразно.

             Мотивиран от гореизложеното, съдът на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН      

 

                                                           Р Е Ш И:

 

              ОТМЕНЯ Наказателно постановление №19-1030-000789 от 12.02.2019г. издадено от началник група в с-р Пътна полиция при ОД на МВР-Пловдив, с което на С.В.Д. с ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6/шест/месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДВП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДВП като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

               Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен съд гр. Пловдив по реда на АПК.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:                   

Вярно с оригинала: И.П.