Решение по дело №801/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260039
Дата: 15 март 2021 г. (в сила от 27 октомври 2021 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200801
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 15.03.2021г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с Председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на двадесети януари две хиляди и двадесет и първа година, докладваното от председателя на състава нахд № 801.2020г. по описа на съда, при участието на секретаря Юрия Кискинова, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 71 от 25.09.2020г. на Директора на РИОСВ - Пловдив, с което на „Напоителни системи“ЕАД, ЕИК: *********, със седалище: град София, област София, община Столична, град София, район „****“, бул. ****, представлявано от госпожа С.Д.Д., е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева – хиляда лева, за нарушение по чл. 29, ал.2 вр.чл. 155, ал.1, предл. 2-ро от „Закон за управление на отпадъците“.

 

По същество:

Жалбоподателят  не изпраща процесуален представител. В депозираната срещу НП жалба, се иска неговата отмяна, поради неспазване на сроковете по чл.34 от ЗАНН. В становището си поддържа жалбата и моли за отмяна на обжалваното НП.

Въззиваемата страна, се представлява от ЮК С.. Той пледира за потвърждаване на обжалваното НП , като се сочи, се тримесечният срок е спазен и НП е законосъобразно и издадено при спазване на административно – производствените правила.

 

По процедурата:

АУАН е съставен на 30.04.2020г. за нарушение, сочено за извършено на 03.02.2020г. , а НП за него е издадено на 25.09.2020г., с което съдът намери, че са спазени административно – производствените правила. От установяване на нарушението – 03.02.2020г. до съставяне на акта за неговото установяване, са изминали два месеца, а до съставяне на НП – не са изтекли 6 месеца, поради което и наведеното в обратния смисъл възражение, се отхвърля от съда като неоснователно.

АУАН е съставен  в присъствието на двама свидетели по неговото съставяне. Той е съставен за нарушение по „Закон за управление на отпадъците“, от компетентен орган, съгласно чл.157, ал.2 от „Закон за управление на отпадъците“. НП също е издаден от компетентен орган, съгласно чл. 157, ал.4 от „Закон за управление на отпадъците“.

АУАН е съставен в присъствието на представител на дружеството – нарушител, като екземпляр от него му е надлежно връчен.

АУАН съдържа изискуемите от чл. 42 от ЗАНН реквизити, а НП – тези по чл.57, ал.1 от ЗАНН.

При служебна проверка, не се констатираха допуснати съществени нарушения на административно – производствени правила, поради което и делото се разгледа по същество.

 

По фактите:

Въз основа на събраните в хода на досъдебното производство доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа страна, съдът намери за установено следното:

На 03.02.2020г. е получен сигнал на „Зелен телефон“ на РИОСВ- Пловдив, заведен с номера СЗТ – 68, 68-1 и СЗТ – 68-2 от 03.02.2020г. за нерегламентирано сметище в коритото на река Чая, в землището на село Катуница, област Пловдивска, община Садово, местност „Попското“, до бившето предприятие „Мостстрой“, като във връзка с така подадения сигнал, на място е направен обход на землището на село Катуница, в присъствието на А.И.- еколог към община Садово, инж. Ш. – ръководител звено ОПВВВИСР и с участието на С.И.– инспектор ОИП и Георги рисков – експерт ТДНС Пловдив.В хода на тази проверка е установено, че в имот № 36676.129.424 по дигата на река Чая и заливната й тераса на реката, който е стопанисван от „Напоителни системи“ЕАД, е налице струпване на строителни отпадъци, отпадъци от хартиени и картонени опаковки, различни пластмасови отпадъци, излезли от употреба гуми, изрезки от текстил, около 10 броя биг бега пълни с пластмасови стърготини, около 7-8 броя опаковки, съдържащи опасни вещества, 2 броя бали с пластмасови опаковки на площ окомерно около 1 декар, които са засипани с пръст, при което се е образувал склон.

Имотът е публична държавна собственост на МЗХГ с начин на трайно ползване „За водостопанско, хидромериоративно съоръжение“ и се стопанисва от „Напоителни системи“ЕАД по силата на договор № РД – 50-23/05.04.2019г.За проверката е съставен констативен протокол № 0009461 от 03.02.2020г., въз основа на който е съставен акт за установяване на адм. нарушение и впоследствие – издадено и обжалваното НП.

 

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на свидетелката Н.К., които съдържат логични, последователни и непротиворечиви показания по делото, както и въз основа на писмените доказателства по делото, а именно: КП № 0009461 от 03.01.2020г.

Не се констатира противоречивост в доказателствената съвкупност.

 

От правна страна:

При така приетите за установени факти по делото, от правна страна, съдът намери следното:

Съгласно параграф 1, т.29 от Допълнителните разпоредби на ЗУО, „Притежател на отпадъци“ е физическото, или юридическото лице, в чието владение се намират те.

Чл. 29, ал.2 от „Закон за управление на отпадъците“ забранява изоставянето, нерегламентираното изхвърляне и изгаряне, или друга форма на неконтролирано управление на отпадъците.

В случая е налице друга форма на неконтролирано управление на отпадъците.

От обективна страна е налице осъществен състав на адм.нарушение по чл. 29, ал.2 от „Закон за управление на отпадъците“, като субект е ползвателят на имота, публична държавна собственост – дружеството – жалбоподател „Напоителни системи“ЕАД.

Субективна страна няма, предвид на това, че обективната отговорност е безвиновна и е предвидена за това адм.нарушение да се носи и от юридически лица.

За това административно нарушение, същата е била законосъобразно ангажирана спрямо дружеството – жалбоподател, като законосъобразна се явява и преценката за това, че случаят не е маловажен. Това е така, предвид множеството, цял куп, струпани отпадъци.

По отношение на размера на наложената имуществена санкция, като вид адм.наказание е законосъобразно определено. Като размер е наложен минималния законово предвиден такъв, който по жалба не може да бъде завишен, поради което и следва да бъде потвърден.

Следва да се посочи, че не е отчетено като утежняващо отговорността обстоятелство, голямото количество боклук.

Предвид на това, обжалваното НП се явява законосъобразно и предвид липсата на съществени процесуални нарушения, следва да бъде потвърдено.

 

Относно разноските:

Предвид на това, че обжалваното НП следва да бъде потвърдено и е поискано от процесуалният представител на въззивавемата страна, присъждането на разноски по делото, то на основание чл. 63д ал.4 вр.ал.1 от ЗАНН и чл. 143 ,ал.3 от АПК, такова следва да бъде присъдено, като на основание чл. 8, ал.1т.1 от НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮЛИ 2004 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ РАЗМЕРИ НА АДВОКАТСКИТЕ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ, същото следва да бъде определено на 300 лева.

С оглед на това и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА НП № 71 от 25.09.2020г. на Директора на РИОСВ - Пловдив, с което на „Напоителни системи“ЕАД, ЕИК: *********, със седалище: град София, област София, община Столична, град София, район „****“, бул. ****, представлявано от госпожа С.Д.Д., е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева – хиляда лева, за нарушение по чл. 29, ал.2 вр.чл. 155, ал.1, предл. 2-ро от „Закон за управление на отпадъците“.

На основание чл. 63д ал.4 вр.ал.1 от ЗАНН и чл. 143 ,ал.3 от АПК, вр.чл. 8, ал.1т.1 от НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮЛИ 2004 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ РАЗМЕРИ НА АДВОКАТСКИТЕ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ, ОСЪЖДА „НАПОИТЕЛНИ СИСТЕМИ“ еад, ЕИК: *********, да заплати на РИОСВ-  Пловдив, сумата от 300 лева – триста лева, възнаграждение за юрисконсулт.

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

 

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд- Пловдив, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК, пред Административен съд- Пловдив, чрез Районен съд- Асеновград, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Районен съдия: