Решение по дело №51/2017 на Районен съд - Котел

Номер на акта: 28
Дата: 13 октомври 2017 г. (в сила от 4 ноември 2017 г.)
Съдия: Йовка Желязкова Бъчварова
Дело: 20172210100051
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 февруари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Номер 28,   13 октомври 2017 г. , град  КОТЕЛ

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН  СЪД  КОТЕЛ, граждански  състав, на четиринадесети септември през две хиляди и седемнадесета година, в публично съдебно заседание, в следния състав :

СЪДИЯ : ЙОВКА  БЪЧВАРОВА

секретар Савка Панова, прокурор………, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 51 по описа за 2017 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Ищец в производството е М.Х.К., а ответник Ю. Х.С.. Предявен е иска с правна квалификация чл.50 вр. чл.45 от ЗЗД за обезвреда на причинени неимуществени вреди. Твърди се, че с протоколно определение от 30.12.2016 г., постановено по НОХД № 320/2016 г. на РС Котел, е одобрено споразумение, по което ответникът С. се е признал за виновен, че е извършил престъпление телесна повреда по чл.129 от НК затова, че на 26.02.2016 г. в село Ябланово, община Котел причинил на ищцата средна телесна повреда, изразяваща се във фрактура на втора метакарпална кост, довела до трайно затрудняване на движението на десния горен крайник и му е наложено наказание шест месеца лишаване от свобода, изтърпяването на което е отложено на основание чл.66 от НК за три години изпитателен срок.

Твърди се, че на посочената дата ответникът нанесъл на ищцата побой, като я съборил на земята и я удрял с мотика, в резултат на което ищцата получила следните телесни увреждания на дясната ръка : оточна дясна ръка; хематом; пунктихормена дорзална рана и фрактура на втора метакарпална кост, довела до трайно затруднение на движението на горния десен крайник. За времето от 29.02.2016 г. до 02.03.2016 г. ищцата била на лечение в МБАЛ „Хаджи Димитър“ в град Сливен, където претърпяла операция под обща анестезия.

Твърди, че е претърпяла мъки, болки, страдания и уплаха, унижения на честта и достойнството, които продължавали и до настоящия момент. Освен че ù нанесъл телесни увреждания, ответникът псувал и ругал ищцата с най-вулгарни, цинични и обидни думи. Твърди, че движението на дясната ръка още не се било възстановило, което водело до неимоверни неудобства и невъзможност да извършва каквито и да било хигиенни, битови и тоалетни дейности, което я поставило изцяло зависима от грижите на близките ù. Възстановителният процес бил допълнително забавен от диабетното заболяване, от които страда ищцата. Наложително било да приема непрекъснато обезболяващи медикаменти.

Инцидентът се отразили и на психическото ù състояние – престанала да се храни, да спи спокойно, стряскала се в съня си, бълнувала, спряла да се среща и говори с близки и роднини, изпитвала непрекъснат страх от последваща саморазправа, тъй като живеела сама, което наложило дъщеря ù да се премести да живее при нея.

Ищцата моли съда да осъди ответника да ù заплати обезщетение в размер на 15000.00 лева заедно със законната лихва от деня на увреждането 26.02.2016 г. до окончателното изпълнение на задължението. Ищцата е посочила отделни суми като обезщетение за претърпените болки и страдания от всяко от посегателствата (оточна дясна ръка с хематом; дорзална рана на дясната ръка; фрактура на втора метакарпална кост; уплаха, стрек, безпокойство за продължителен период от време). Налице е обаче един иск, по който съдът следва да се произнесе с един диспозитив, тъй като се претендира обезщетение за претърпени неимуществени вреди, каквито са всички преживени нематериални последици от деликта.

Претендира присъждане на направените по делото разноски.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът не е подал отговор срещу исковата молба.

                В съдебно заседание ищцата се явява лично и се представлява от адв. Г.М. ***, който поддържа предявения иск.

                Ответникът се представлява от адв. Р.Х. ***, който оспорва размера на предявения иск като завишен.

                Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени  събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

                С протоколно определение от 30.12.2016 г., постановено по НОХД № 320/2016 г. на РС Котел, неподлежащо на обжалване, съдът е одобрил постигнато между РП Котел и защитника на ответника, тогава обвиняем, споразумение, с което последният се е признал за виновен в това, че на 26.02.2016 г. в село Ябланово, Сливенска област причинил на М. Х.К. средна телесна повреда, изразяваща се във фрактура на втора метакарпална кост, довела до трайно затрудняване на движението на десния горен крайник – престъпление по чл.129, ал.2 вр. ал.1 от НК. Наложено му е наказание шест месеца лишаване от свобода, изтърпяването на което е отложено по реда на чл.66 от НК за три години изпитателен срок.     На посочената дата ответникът е ударил ръката на ищцата с мотика и така ù причинил телесното увреждане. Първоначално ищцата посетила личния си лекар в село Ябланово, който обработил раната и направил превръзка, като ù указал да направи рентгенова снимка, ако ръката се подуе. Счупването било установено на 29.02.2016 г. чрез рентгенграфия в ДКЦ-І в град Сливен.

Същия ден ищцата потъпила в МБАЛ „Хаджи Димитър“ Сливен, тъй като се налагала оперативна намеса. Престоят в болницата бил от 29.02.2016 г. до 02.03.2016 г. В приложената към делото епикриза е описано, че са били констатирани следните увреждания : оточна дясна ръка; пунктиформена рана дорзално, комуникираща с фрактурата на втора метакарпална кост. На 01.03.2016 г. е извършена операция под обща анестезия, при която счупената кост била наместена и поставена гипсова имобилизация без метална остеосинтеза. Следоперетивният период протекъл гладко и болната била изписана в добро общо състояние.

                След като била изписана от болницата, ищцата се прибрала в дома си в село Ябланово, където живеела сама. Тъй като била с поставен гипс, било невъзможно да изпълнява обичайните движения с дясната ръка, което наложило да бъде обгрижвана от дъщеря си – св. Ш. Х.. Свидетелката сочи, че ищцата не можела да свива ръката и да движи пръстите (вкл. и за периода след отстраняване на гипса), не можела да се облича и съблича, ходела до тоалетна с помощта на свидетелката, свидетелката я къпела, докато ръката била имобилизирана, тъй като гипсът не трябвало да се мокри, изпитвала много болки, ръката била отекла, не можела да пише и едва държала приборите за хранене, не можела да се грижи за градината, станала затворена, престанала да контактува с хората, бълнувала и говорела в съня си.

                Гипсът бил отстранен след около месец. Св. Х. твърди, че ищцата е започнала да изпълнява домакинските си задължения съвсем отскоро. 

                Св. Е.  Б. също твърди за промяна в поведението на ищцата, за засилилото се чувство на безпокойство, за постоянните болки от травмата, заради които свидетелката, която е медицинска сестра по професия, ù слагала инжекции с обезболяващи.  Св. Б. сочи, че ищцата отслабнала с пет-шест килограма след инцидента.

                По искане на ответника се разпитаха като свидетели лицата Ф. Д. и Х. Д. – съседи на ищцата, но в лоши отношения с нея, които твърдят, че не били виждали св. Х. да ходи при майка си, а св. Д.веднъж видяла ищцата да мете двора със здравата ръка.

                 Според съдебномедицинската експертиза, контузията била причинена в областта на гърба на дясната длан. Описаните в епикризата увреждания, изброени по – горе, в съвкупност са причинили трайно затруднение на движенията на десен горен крайник, основно във хватателната функция.

                Докато била с гипс, било невъзможно да извършва обичайните за здрава ръка движения.

                След снемане на гипса, било необходимо време от около два – три месеца за преодоляване на последствията от обездвижването на ръката, тъй като мускулатурата била атрофирала.

Обездвижването с гипс било за период от 35 дни, със срок на нетрудоспособност месец и половина до два за физически труд и от месец до месец и половина за нефизически труд. Като особеност е подчертана ролята на съседните метакарпални кости, изпълняващи шинираща и обездвижваща роля.

                При липса на писмени доказателства, вещото лице приема, че счупената кост е заздравяла за период между 2 и 3 месеца, а до шест месеца е настъпило пълно възстановяване, с уговорката, че такова не е възможно при пациенти на възрастта на пострадалата (на 73 години към датата на престъплението) във функционален план. Възстановяването е поставено в зависимост от възрастта, хроничните заболявания, хигиенни навици, трудова и битова среда, хранене и пр.

                Вещото лице дава заключение за проведено адакватно лечение, съобразено със стандартите.

При непосредствения преглед, извършен през месец юни 2017 г., вещото лице е установило, че общото здравословно състояние на ищцата е добро и няма остатъчни явления и усложнения от травмата.

Вещото лице е установило ограничен обем на движенията на дясната раменна става и с намалена сила. Установена е невъзможност за свиване на първи, втори и трети пръст на дясната ръка в пълен обем – върховете им не докосват дланта, ръкостискането не е с достатъчна сила. Ищцата е съобщила и за болки.

Вещото лице дава заключение за липса на причинна връзка между телесната повреда, причина от ответника, и констатираните болки и проблеми в движенията, тъй като последните се дължат на хроничното заболяване Брахиална радикулопатия на базата на остеофити (ошипявания) на цервикалния отдел на гръбначния стълб и изразена цервикоартроза, водещи до нарушена нервна и съдова трафика (хранене) на дясната ръка. От описаното заболяване ищцата била лекувана през месец март 2017 г. Приемът на болкоуспокояващи и обезболяващи медакаменти (перорални и инжекционни) са назначавани и приемани именно поради това заболяване. 

Горната фактическа обстановка съдът изгради след анализира всички събрани по делото писмени и гласни доказателства. Съдът кредитира показанията на всички разпитани свидетели, като тези на св. Х. прецени с оглед разпоредбата на чл.172 от ГПК с оглед на всички данни по делото и след като взе предвид степента на заинтересованост на тази свидетелка. Показанията на свидетелките Х. и Б. са безпротиворечиви както помежду си, така и със заключението на съдебномедицинската експертиза и останалите писмени доказателства. Показанията на свидетелите Д. и Д. не опровергават по никакъв начин показанията на свидетелките Х. и Б., тъй като тези двама свидетели по същество твърдят, че не знаели и не били виждали нищо.

                Съдът кредитира изцяло приета по делото съдебномедицинска експертиза, след като прецени, че е даден компетентен отговор на поставените въпроси и не се изтъкнаха никакви съмнения с обективността и безпристрастността на вещото лице.

Съдът кредитира и всички представени по делото писмени доказателства и ги цени, съобразно доказателствената сила, която им придава ГПК.

Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

                Разгледан по същество, предявеният иск е частично основателен. Съгласно разпоредбата на чл.45 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.

Деянието, противоправността и вината установени и доказани по силата на обвързващата разпоредба на чл.300 от ГПК.

Посредством свидетелските показания и експертното заключение се установиха твърденията на ищцата, че е претърпяла болки, страдания, уплаха, унижения на честта и достойнството ù.

Съдът приема, че тези вреди са пряка и непосредствена последица от увреждането,  с което е установен и последният елемент от фактическия състав на чл.45 от ЗЗД – причинната връзка.  Тя трябва да се търси между деянието и настъпването на неблагоприятните последици в сферата на пострадалата – вредите, в случая неимуществените. Тази връзка е от значение за определяне на подлежащите на обезщетяване вреди, тя е критерий за обема на отговорността с оглед нормата на чл.52 от ЗЗД, според която обезщетението за неимуществените вреди се определя от съда по справедливост.

Обезщетението за неимуществени вреди има за цел да репарира в относително пълен обем болките, страданията, неудобствата и другите нематериални последици, възникнали от деликта. По справедливост съдът прецени, че не следва да се ограничи до болките и страданията на ищцата, изживени в момента на престъплението, а следва да се имат пред вид и тези, изживени и след това. При нанасянето на удара с мотика, при който ответникът е счупил ІІ метакарпална кост на дясната ù ръка и приничил съпътстващите увреждания, ищцата несъмнено е претърпяла болки и страдания, но те не са прекратени с прекратяването на удара, а са продължили по време на лечението и след него. За да обезщети претърпените неимуществени вреди по справедливост съдът следва да изходи от нормата на чл.51, ал.1, изр.1 от ЗЗД, според която се обезщетяват всички вреди, пряка и непосредствена последица от увреждането. Съдът се съобрази със степента на болките и страдания, за да определи по справедливост тяхната продължителност – начиная момента на причиняване на телесната повреда, продължителността на болничното лечение, периодът на гипсовата имобилизация, както възстановителният процес след отстраняване на гипса. Болките, страданията и неудобството да имали практическо изражение за период около шест месеца след причиняване на увреждането. През този период е било наложително ищцата да бъде обгрижвана от дъщеря си, особено по време на гипсовата имобилизация, когато счупената ръка е следвало да бъде щадена и ищцата изобщо не е можело да си служи с нея. Съдът не приема за доказани твърденията, че и до момента ищцата продължава да изпитва затруднения при движенията на дясната ръка, тъй като се установи, че тези затруднения не са в причинна връзка с причинената ù от ответника телесна повреда, а се дължат на друго заболяване. 

След като обсъди в съвкупност всички посочени по – гори аргументи съдът прецени, че справедливият размер на обезщетението е 5 000.00 лева, като за разликата до пълния му предявен размер искът подлежи на отхвърляне.

                Ищцата е претендирала и разноските в размер на 500 лева за платен адвокатски хонорар. Съгласно чл.78, ал.1 от ГПК същите следва да ù се присъдят, съобразно уважената част от иска, а именно в размер на 166.70 лева, а за разликата претенцията подлежи на отхвърляне.

                Съдът следва да осъди ответника да заплати в полза на бюджета на съдебната власт сумата 200.00 лева, представляващи държавна такса върху уважения размер на гражданския иск, както и сумата 321.80 лева, платена на вещото лице.

                Ръководен от гореизложените съображения, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

                ОСЪЖДА на основание чл.50 вр. чл.45 от ЗЗД Ю. Х.С., ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ на М.Х.К., ЕГН **********,***, сумата 5000.00 (пет хиляда) лева, представляващи обезщетение за неимуществени вреди, причинени ù от непозволено увреждане, като иска за разликата до пълния му предявен размер 15000.00 лева ОТХВЪРЛЯ.

ОСЪЖДА   на основание чл.78, ал.1 от ГПК Ю. Х.С., ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ на М.Х.К., ЕГН **********,***, сумата от 166.70 (сто шестдесет и шест лева и седемдесет стот.), представляващи направени по делото разноски, като претенцията за разноски до пълния ù предявен размер 500.00 лева ОТХВЪРЛЯ.

ОСЪЖДА  на основание чл.78, ал.6 от ГПК Ю. Х.С., ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС Котел сумата 521.80 (петстотин двадесет и един лева и осемдесет стотинки), представляващи окончателна държавна такса и разноски.

                РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред ОС Сливен с въззивна жалба в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.                                            

                                                                                                                                             С Ъ Д И Я :