Решение по дело №57/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 115
Дата: 11 април 2019 г. (в сила от 11 април 2019 г.)
Съдия: Роман Тодоров Николов
Дело: 20191700500057
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№_115_

11.04.2019 г.   гр. Перник

В ИМЕТО НА НАРОДА

ОКРЪЖЕН СЪД ПЕРНИК Гражданска колегия, в открито заседание на 27.02.2019 г., IІI-ти въззивен състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Милена Даскалова

ЧЛЕНОВЕ: Кристиан Петров

Роман Николов

като разгледа докладваното от съдия Николов в.гр.д. № 57 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 240 от ГПК.

Образувано е по молба на В.П.С. с искане за отмяна на неприсъствено решение № 1291 от 07.11.2018 г., постановено по гр. дело № 4703 по описа на РС Перник за 2018 г., с коeто са уважени предявени установителни искове по чл. 422 във вр. с чл. 415, ал. 1 от ГПК.

В молбата се навеждат твърдения за наличие на основания по чл. 240, ал. 1, т. 2 и 3 от ГПК за отмяна на постановеното от районния съд неприсъственото решение – невъзможност за явяването му съдебно заседание в резултат от влошено здравословно състояние, наложило болничното му лечение, и липсата на пълномощник, който да го представлява, и връчването на съобщението по чл. 140 от ГПК за първото заседание по делото на лице, което не е живяло на адреса и не го е уведомил своевременно. Иска се отмяна на неприсъственото решение и връщане на делото за ново разглеждане от същия съд. Ангажира доказателства.

 Ответникът по молбата „Топлофикация Перник“ АД не е подал отговор в законния срок.

 Настоящата инстанция счита, че молбата е подадена от надлежна страна, която има правен интерес да обжалва постановеното решение. Съгл. разпоредбата на чл. 240, ал. 1 от ГПК, отмяна на неприсъственото решение може да се поиска в едномесечен срок от връчването му. В случая решението е връчено редовно на молителя на 14.11.2018 г., а молбата за отмяна е постъпила в РС Перник на 13.12.2018 г., то преклузивният едномесечен срок по  чл. 240, ал. 1 от ГПК е спазен. Ето защо молбата за отмяна следва да се счита за подадена в срок и съответно допустима.

При разглеждането й по същество Окръжния съд намира за установено следното:

В първоинстанционното производство е предявен иск с правно основание чл. 79 ЗЗД във вр. с чл. 124 и чл. 415 от ГПК от „Топлофикация Перник“ АД против В.П.С.. Препис от исковата молба е връчен на ответника на адреса, посочен в исковата молба *** на 20.08.2018 г. чрез П.В. П. (син). В призовката за първото съдебно заседание изпратена на същия адрес, връчителят е отбелязал като получател И.Б.Ц. – съжител. На проведено съдебно заседание на 06.11.2018 г., на което ответникът не се явил и не изпратил представител, Районният съд е приел за редовно призоваването на ответника и обявил, че ще се произнесе с Решение в законоустановения срок. Постановено е неприсъствено решение.

 Молителят твърди, че Определение от 03.10.2018 г. не му е връчено надлежно, тъй като той живее на друг адрес, за което представя доказателства заверено копие от личната си карта. Съобщението било получено от И.Б.Ц., която не живеела на постоянния му адрес, нито на адреса посочен в исковата молба, поради което не следвало да се приеме, че налице редовно призоваване.

 В разпоредбата на чл. 46, ал. 1 и ал. 2 от ГПК е посочено, че когато съобщението не може да се връчи лично на адресата, то се връчва на друго лице, което е съгласно да го приеме. Това друго лице може да бъде всеки пълнолетен от домашните му или който живее на адреса..., като лицето, чрез което става връчването, се подписва в разписката със задължение да предаде призовката на адресата. Целта на връчването на съобщения е да се уведоми страната за предприетите процесуални действия на насрещната страна и на съда с оглед осигуряване възможност за защита на правата й. Връчването се осъществява лично или чрез друго лице, като чл. 46, ал. 2 от ГПК изрично посочва чрез кои други лица може да се извърши валидно връчване. Според практиката на ВКС Решение № 165/01.07.13 г. по гр. д. № 2757/13 г. II г. о., ГК; определение № 564/24.07.12 г. по ч. гр. д. № 316/12 г., IV г. о., ГК и др. пълнолетен член от домашните е лице, което живее на същия адрес, на който и самия адресат, т. е. лице, което живее в същото жилище.

В настоящия случай съобщението е получено от трето лице И.Б.Ц., която се е представила за съжител на молителя. За нея се установява, че тя е тъща на сина на В.С., видно от показанията на свидетеля П.В. П. (син на молителя), като също така се установява, че тя не пребивава постоянно или за по-продължителен период в жилището на молителя на неговия постоянен адрес. Следователно И.Ц. не е друго лице по см. на чл. 46, ал. 2 от ГПК и чрез нея не може да се извърши валидно връчване. При преценка на редовността на уведомяването е релевантно, че връчването е извършено на лице извън кръга на посочените в чл. 46, ал. 2 от ГПК и е без значение дали лицето, което е получило съобщението, е имало възможност да уведоми за тях адресата. В случая се събраха доказателства и за това, че получилият съобщението И.Б.Ц. не е уведомила молителя, което се установява от показанията на свидетеля П..

В молбата се твърди наличието на основанието по т. 3 на чл. 240, ал. 1 ГПК, а именно - невъзможност на страната да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее.

В ГПК не се съдържа легална дефиниция на понятието „особени непредвидени обстоятелства“, но съдебната практика приема, че такива са онези обстоятелства, които са лишили страната обективно от възможността в срок да упражни свое процесуално право, респективно да изпълни вменено й от закона процесуално задължение. Настоящият съдебен състав намира, че от събраните по делото писмени (Епикриза от 09.11.2018 г.) и гласни доказателства се установи по несъмнен начин, че на датата на съдебното заседание В.С. е бил в болница на лечение, което е възпрепятствало страната да се яви за съдебното заседание на 06.11.2018 г. в Районен съд Перник. От посочената епикриза се установява, че постъпването му в лечебното заведение се е наложило вследствие силни болки и ограничаване на движението в лява тазобедрена става, която ендопротезирана на 20.09.2018 г. От една страна това обстоятелство е от обективен характер и не е могло нито да бъде предвидено, нито да бъде преодоляно, независимо от волята на ищеца, а от друга страна същото е довело до лишаването на страната от възможност да участва в съдебно заседание и да защити правата си. По делото не са ангажирани доказателства, от които да се установява, че С. е упълномощавал лице, което да го представлява в производството пред Районния съд.

Предвид изложеното настоящата инстанция намира молбата за отмяна на неприсъственото решение за основателна. Ето защо влязлото в сила неприсъствено решение следва да се отмени и делото следва да се върне на първоинстанционния съд за разглеждане на спора по общия исков ред, с участието на двете страни по него.

 Производството по отмяна на постановеното неприсъствено решение по чл. 240, ал. 1, т. 1-3 ГПК е специфично и не е подробно уредено в ГПК, но поради контролно – отменителния му характер то е аналогично на производството за отмяна на неправилните влезли в сила решения по чл. 303 ГПК. В тази връзка съгласно т. 4 от ТР № 6/06. 11. 2013 г. по тълк. д. № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС, разноските на молителя в производство по отмяна на влязло в сила съдебно решение, когато молбата е уважена, се присъждат с решението по съществото на спора. Следователно искането на молителя за разноски трябва да се разгледа и разреши при новото разглеждане на спора от състав на първостепенния съд.

 Водим от горното Окръжен съд Перник

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ неприсъствено решение № 1291 от 07.11.2018 г., постановено по гр. дело № 4703 по описа на РС Перник за 2018 г.

 ВРЪЩА делото на същия съд за разглеждане от друг състав с участието на двете страни по делото.

 Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ЧЛЕНОВЕ: 1.

     2.